Anasayfa > Haberler > Fotoğraf > 2016’nın En İyi Vahşi Yaşam Doğa Fotoğrafları

2016’nın En İyi Vahşi Yaşam Doğa Fotoğrafları

Vahşi Doğa Fotoğrafları

Vahşi hayvanları ne kadar yakından gördünüz? Vahşi hayvan belgeseli (Afrika belgeseli) izlemeyeniniz yoktur. En azından TV’de zaplarken bile, kocaman aslan sürüsünün, bir geyiğin peşine düştüğünü görmüşsünüzdür ve o an içiniz cız etmiştir. Afrikada yaşam, Afrika’da vahşi yaşam senelerdir tüm dünyanın ilgi odağı olmuştur. Sadece safari meraklılarının değil, fotoğrafçıların da ilgi odağıdır bu bölge. Vahşi doğa denince aklınıza hemen yabani hayvanlar, en yırtıcı hayvanlar geliyor değil mi? Halbuki vahşi hayat sadece onları değil, daha narin, daha cılız ve içinizdeki sevgiyi dışarı çıkarmanızı sağlayacak sevimli dostları da barındırıyor ve hepsi birbiriyle öylesine uyum içinde ki…Amazonda vahşi yaşam, en az Afrika kadar ilgi çekici. En vahşi hayvanlar olarak bildiğimiz türler ve daha da farklıları burada da mevcut.

Londra’da bulunan Doğal Tarih Müzesi tarafından yaratılıp geliştirilen “Yılın Vahşi Yaşam Fotoğrafçısı” yarışması 1965’ten beridir devam etmektedir. Bu yıl yarışmaya 50.000 kişi katıldı ve aşağıdaki 11 fotoğraf finale kaldı. Yarışmayla ilgili detaylı bilgiye, şimdiki yarışmaya şuradan ulaşabilirsiniz.

1. Avı bölmek

Bazen balıkçı tekneleri Norveç kutuplarına göç eden vahşi balinaların avına çıkarlar. Fakat son yıllarda balinalar da balıkçı teknelerini takip etmeye başladılar. Fotoğraftaki, balıkçı ağına yakalanan ringa balıklarıyla beslenen kocaman erkek balina. Bu tip balıkçı teknelerinin çıkardığı sesler balinaları çekmeye yarıyor ayrıca. Yani bir nevi win-win (kazan-kazan) ilişkisi. Bazen balinalar ringa balıklarını gizlice kaçırmaya çalışırlar, tabi paralelde teknelerin motoruna da yanlışlıkla zarar verirler. Bazen de aceleyle balık kaçırırken balıkçıların ağına takılıp sonucu balinanın ölümüyle bile sonuçlanan kazalara karışabilirler.

 

Balıkçı Teknesi
© Audun Rikardsen / Wildlife Photographer of the Year – Splitting the catch (Avı Bölmek)

 

2. Meraklı Komşu

Fotoğrafçı Sam, bir yaz akşamında İngiltere’nin tilkilerle ünlü şehri Bristol’un bir caddesinde bir duvarın üzerine kamerasını koyduğunda neyle karşılaşacağını biliyordu. Kırmızı, şehir tilkisini ve etrafındaki insanlardan oluşan vahşi yaşamını inanların merakını uyandıracak şekilde kamerasına almayı başardı. Burası, tilkilerin etrafındaki komşulara (yaşayan insanlara) alışkın olduğu, sessiz, sakin bir yer. Sam, günlerce aynı yere gitti, tilki ailesinin güvenini kazandı ve tilkileri çekmeyi başardı.

© Sam Hobson / Wildlife Photographer of the Year - Gürültülü Komşu
© Sam Hobson / Wildlife Photographer of the Year – Nosy Neigbor (Meraklı Komşu)

 

3. Pangolin Çalmak

Fotoğrafçı Lance, en yırtıcı hayvanlar olan aslanların gururlu hallerini, yürüyüşlerini saatlerce takip ettikten sonra onların bir su kenarında durmasıyla atağa geçti ve kamerasını eline aldı.  Asıl amaçları su içmek değildi aslında. Pangolinlere yönelmişti dikkatleri. Bu karınca yiyen memeli hayvanlar ile aslanlar arasındaki kovalamacada pangolinler hiç yara almadan kurtuldu ama 14 saat sıcağın gözünde yaşanan arbedede zavallılar dayanamayıp öldüler.

 

© Lance van de Vyver / Wildlife Photographer of the Year - Pangolin-Çalmak
© Lance van de Vyver / Wildlife Photographer of the Year – Playing Pangolin (Pangolin Çalmak)

 

4. Ocak Patlaması

Hawaii’nin volkanik yanardağı Kilauea’dan püsküren lavlar okyanusa akarken harikulade görüntüler ortaya çıkar. Kilauea, 1983’ten beridir dünyanın en büyük aktif yanardağlarından biridir. Alexandre, bu görüntülere tanık oldu ve sahile yakın bir yerdde oluşan dev krateri ve etrafını bu şekilde görüntüledi.

© Lance van de Vyver / Wildlife Photographer of the Year - Ocağı Ateşle
© Lance van de Vyver / Wildlife Photographer of the Year – Blast Furnace (Ocağı Patlaması)

 

5. Kristal Berraklığı

Her gece, gün batımından hemen sonra yaklaşık 30 yarasa tüneklerinden çıkarak avlanmaya giderler. Burası İspanya’da Salamanca kenti, her yarasa gecede ortalama 3000 kadar sinek yiyor. Karanlıkta muazzam görme yetisine sahip bu hayvanları Mario çekebilmek için kamerasını uygun pozisyona getirdi, tam olarak yarasaların çıkış seviyesiydi bu. Uygun mesafeden deklanşöre bastı veeee sonuç!

© Mario Cea / Wildlife Photographer of the Year - Crystal precision
© Mario Cea / Wildlife Photographer of the Year – Crystal precision

 

6. Çiçek Yolucu

Uçan bir keten kuşunu bir yandan elinde yüklü lensler taşırken ve kayalıklı bir sette yürümeye çalışırken kaçırmamaya çalışmak mümkün mü sizce? Kolay bir iş değil, Isaac bunu 20 dakika boyunca yapmaya çalıştı. Bulgaristan’ın Rila Dağlarına tırmanırken minik kuşla aynı ritmi yakalamak kolay olmadı ama bunu başardı. Çiçekle beslenen minik kuş, tam üzerine konduğunda, küçük paraşütçüğe benzeyen tohumları tek tek çekiştirirken işte böyle yakalandı.

 

© Isaac Aylward / Wildlife Photographer of the Year - Thistle-plucker
© Isaac Aylward / Wildlife Photographer of the Year – Thistle-plucker

 

7. Kollektif Kur

Binlerce dev mürekkep balığı Güney Afrika’nın Spencer Körfezi’nde her kış toplanarak yumurtalarını bırakırlar. Erkekler ise birbirleriyle rekabet ederler; bu yıl en konumlanan, en iyi kuluçkaya yatan ve en iyi dişiyi çeken kim olacak diye. Fotoğrafta gördüğünüz gibi, genellikle dişiyi dölleyen de fiziksel olarak iri erkek mürekkep balığı oluyor. Döllenen dişi ise daha ufak oluyor. Döllenmeden sonra erkek dişisini korur, ta ki dişi yumurtanın üzerine oturana dek. Fotoğrafta gördüğünüz, sağdaki erkek mürekkep balığı fotoğrafçı Scott’un yaklaşmasını engellemiş. Arkadaki mürekkep balıkları da kıza talipmiş, belki şansları vardır diye umutlu şekilde beklemeleri de bundan!

 

© Scott Portelli / Wildlife Photographer of the Year - Collective courtship
© Scott Portelli / Wildlife Photographer of the Year – Collective courtship

 

 

8. Yıldızların Altında

Macaristan- Rava Nehri. Temmuz sonu – Ağustos başlarında, her sene birkaç gün boyunca yetişkin çok sayıda böcek, bu nehrin kolundan larva şeklinde görünmeye başlarlar.Bu fotoğrafta, gün batımından sonra görünmeye başladılar. İlk başlarda, suya yakın durdular, birbirleriyle kaynaştıktan sonra dişi olanlar yukarıya yükseldi. Fotoğrafçının ve ekipmanın üstünü kaplayarak suyun yüzeyinde yüzlerce yumurta bıraktılar ve milyonlarca kanat çırpınışının sesi etrafa yayıldı. Birkaç saat sonra yoruldular ve öldüler. Kilometrelerce uçan bu minik canlılar, geriye harika görüntüler bıraktılar.

 

© Imre Potyó / Wildlife Photographer of the Year - Swarming under the stars (Yıldızların Altında)
© Imre Potyó / Wildlife Photographer of the Year – Swarming under the stars (Yıldızların Altında)

 

9. Kutsal Emanet

2500’den daha az sayıya sahip, Kuzey Hindistan (assam) ve Bhutan’da yaşayan Asya maymunlarının soyları tehlike altında. Ağaçların tepelerinde yaşayan bu maymunları incelemek kolay değil. Fakat, Assam’da bulunan Brahmaputra nehrinde görebilirsiniz. Hindu ve Shiva tapınağına adanmış bölgede, ada bu maymunlarla ünlü. Dhyey, nehirde botla ilerlerken göz kontağı kuran maymunu hemen kadrajına aldı ve o anda maymun gözden kayboldu. Bugün bu adada sadece 6 tane Asya maymunu bulunur, çoğu vejetaryen beslenir, liflerle beslenen maymunları ise genellikle ziyaretçiler beslemektedir.

 

© Dhyey Shah / Wildlife Photographer of the Year - Golden relic (Kutsal Emanet)
© Dhyey Shah / Wildlife Photographer of the Year – Golden relic (Kutsal Emanet)

10. Kaybolan Balık

Açık okyanusta gizlenmeniz çok zor, nereye baksanız balık ya da hiç masum olmayan şeyler görebilirsiniz. Ama onlardan kaçmanız mümkün mü? Son araştırmalara göre, balıklar polarize ışığı yansıtmak için derilerindeki özel maddeyi kullanıyorlar ve potansiyel yem olmaktan kurtuluyorlar. Bu maddeler, ayna gibi güneşi yansıtmak yerine güneşin ve balığın açısına göre polarize ışığı dağıtıyorlar.Takip etmeye ya da avlanmaya çalıştığınızda, bulunduğunuz açıdan avınızı görmeniz de mümkün olmuyor.

 

© Iago Leonardo / Wildlife Photographer of the Year - The disappearing fish (Kaybolan Balıklar)
© Iago Leonardo / Wildlife Photographer of the Year- The disappearing fish (Kaybolan Balıklar)

 

11. Yuvarlanan Karınca

Ardı ardına termiti yakalamak onun için çok kolay görünüyor, gagasını adeta bir kerpeten gibi açıp hop karıncayı yutuveriyor acımadan. Burası Güney Afrika – Kgalagadi Transfrontier Parkı. Willem, harika bir yere konuşlanmış, sadece 6 metre uzaklıktan bu doğa olayını izliyor. Karıncalar dışında, çekirge, böcek, tırtıl gibi şeylerle de beslenen gagalı çoğunlukla utangaç olabiliyor. Yakından çekmek gerçekten çok zor bu yüzden. Dili çok uzun olmadığı için bu şekilde besleniyor.

 

© Willem Kruger / Wildlife Photographer of the Year - Termite tossing (Dönen Karınca)
© Willem Kruger / Wildlife Photographer of the Year – Termite tossing (Dönen Karınca)

 

 

 

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

Top
error: Content is protected !!