Anasayfa > Dünyanın En... > Dünyanın En İlginç Plajları

Dünyanın En İlginç Plajları

Her tatilcinin arzusudur: Deniz, kum ve güneş. Fakat, dünya üzerinde öyle plajlar var ki plajın gizemi keyfinizin önüne geçecektir. İşte dünyanın en ilginç plajlarını listemizde bulabilirsiniz.

1. Lego Plajı – Perran Sands:

İngiltere’nin Cornwall bölgesinde bulunan bu plaj ne kumunun rengi ne de suyunun berraklığı ile ünlü. Perran plajının en önemli özelliği buraya çocuklarınızla geldiğinizde “eyvah oyuncakları evde unuttuk” diye bir derdiniz olmaması. Çünkü denizden her gün yüzlerce Lego parçası Perran plajına dalgalar tarafından bırakılmakta. Bu ilginç olayın yaşanmasın ardındaki durum ise bölgedeki bir konteyner gemisinin kargosunu burada düşürmesi.

 

perran sands lego
Perran Sands – Lego Plajı

 

2.  Punaluu Plajı, Hawaii:

Hawaii’deki Punaluu (Black sand) Siyah kum Plajı adından da anlaşılacağı gibi volkanik lavaların oluşturduğu simsiyah kumları ile meşhur.

 

punaluu black sand hawaii
Punaluu – Siyah kum plajı

 

3. Papakolea Plajı, Hawaii:

Yine Hawaii ve yine enteresan bir plaj. Bu sefer plajın rengi yeşil (yeşil kum plajı). Bu yeşil rengin sorumlusu ise olivin minerali. Yeşil renkte olan magnezyum demir silikat minerali bu plajda bolca bulunmakta ve rengini yeşile çevirmektedir.

 

Papakolea beach hawaii
Papakolea Beach – Yeşil kum plajı

 

4. Gulpiyuri Plajı, İspanya:

İspanya Llanes’te yer alan bu plajın denize sınırı yok. Evet plaja gidiyorsunuz ama deniz orada yok. Sanki küçük bir göl gibi girebileceğiniz bu plaj esasında denize 100 metre uzaklıkta. Fakat, deniz suyu, kıyının bu kadar içerisine bir şekilde ulaşarak bu muazzam görüntünün oluşmasına yol açmış.

 

Gulpiyuri beach llanes
Gulpiyuri Beach

 

5. Chandipur Plajı, Hindistan:

Düşünün denizde yüzüyorsunuz ve iyice açıldınız. Saatler sonra artık tamam diyerek sahile çıkmaya karar veriyorsunuz fakat o da ne sahile çıkmanıza rağmen eşyalarınızı bıraktığınız yer tam 5 km ötede. Gelgit nedeniyle 5 km kadar denizi çekilen Chandipur plajında bu duruma düşebilir ve yüzdüğünüzden çok kıyıya yürümek zorunda kalabilirsiniz.

 

Chandipur beach
Chandipur Plajı

 

6. Sıcak Su Plajı, Yeni Zelanda:

Herkes güneşin altında kumsalda güneşlenmeyi sever, fakat Yeni Zelanda Sıcak Su plajında (Hot water beach) denizin kıyısında jakuzi keyfi yapabilirsiniz. Sıcak plaj üzerinde yer altı kaynağından gelen sıcak su ile kumun üzerinde sıcacık yatabilirsiniz. Sıcak ıslak kum ile kendi jakuzinizi oluşturup keyif yapabilirsiniz.

 

Sıcak plajlar
Sıcak plaj – Hot water beach

 

7. İnek Plajı, Hindistan:

Hindistan’da ineklerin kutsal olduğunu biliyoruz ama tatilde bir ineğin yaklaşıp gölgeden kalk ben yatayım diyeceği aklınıza gelir miydi? Evet İnek plajı Hindistan’ın Goa bölgesinde bulunuyor ve plajın ziyaretçileri plajı ineklerle ortak kullanmak zorunda.

 

Hindistan cow beach
İnek Plajı – Cow Beach

 

8. Traigh Mhor Beach, İskoçya:

İskoçya’da bulunan bu plaj aslında küçük uçakların indiği bir havaalanı olarak da kullanılmakta. Bu yüzden güneşlenirken bir gözünüz açık bir kulağınız da inebilecek uçaklarda olsun.

 

traigh mhor beach barra iskoçya
Traigh Mhor Plajı

 

9. Maho Plajı, St. Maarten:

İskoçya’daki küçük uçak tehlikesi ile karşılaştırdığınızda Maho plajında (Maho beach) takılmak tam bir delilik. Çünkü büyük yolcu uçakları sadece metrelerce üzerinizden geçerek tam arkadaki Princess Juliana havaalanına iniyor. Her uçak inişinde inşallah kafamıza düşmez diye dua ederek geçireceğiniz deniz keyfi sizi ne kadar tatmin eder bilemeyiz ama denizi bir harika.

 

Maho plajı st maarten
Maho Beach

 

10. Loango Milli Parkı Plajı, Gabon:

Uçak tehlikesinden sonra başka bir kelle koltukta plaja ne dersiniz. İşte Gabon’da bulunan Loango Milli Parkı Plajı her an vahşi hayvanların ziyaretine açık bir plaj olduğu için inanılmaz tehlikeli. Plajda karşınıza her an bir fil, domuz veya goril çıkabilir.

 

Loango beach gabon
Loango Plajı Gabon

 

11. Hoshizuna no Hama, Japonya:

Milyonlarca yıldız şeklinde kumlar bulunan Japonya’daki Star Sand plajı bu özelliği ile dünyada nadir plajlardandır. Minik yıldızcıkların güzelliği sizi denizden alıkoyabilir.

 

Yıldız kumu plajı
Star Sand Beach

 

12. Hyams Plajı, Avustralya:

Avustralya’da bulunan bu plaj (Hyams Beach) dünyanın en beyaz plajı olması ile ünlü. Hatta bu konuda Guiness rekorlar kitabına bile girmiş.

 

beyaz kum plajı
Hyams Beach

 

13. Türk Merdivenleri (Scala dei Turchi), İtalya:

Listemizde bir Türk plajı yok ama en azından adımızı alan İtalya’daki Türk Merdivenleri var. Sicilya’da bulunan bu sahilde (La Scala Beach) bulunan kayalıklar Türkler tarafından seferler sırasında kıyıya çıkmak için kullanıldığından Türk Merdivenleri olarak adlandırılmış. Enteresan yapısıyla mükemmel bir seyir zevki veren plajı ile dünyanın en ilginç plajlarından.

 

italya scala dei turchi
Türk Merdivenleri – Scala dei turchi

 

14. Bowling Topu Plajı, Kaliforniya, A.B.D.:

Büyük bir bowling topuna benzeyen yüzlerce yuvarlak kayanın bulunduğu bu plaj inanılmaz bir görüntü oluşturmakta.

 

bowling ball beach
Bowling Topu Plajı

 

15. Zlatni Rat Plajı, Hırvatistan:

Zlatni Rat Beach sahili günün her saatinde şekil değiştirmesi ile ünlü. Gelgitler yüzünden plajın uzunluğu ve şekli her saat değişiklik göstermektedir.

 

Zlatni Rad Plajı
Zlatni Rat Beach

 

16. Pembe Kum Plajı, Bahamalar:

Adından da anlaşılacağı gibi Pembe renkli kumları ile Pink Sands Beach – Pembe Kumsal Bahamalar’da gezip görmek isteyeceğiniz güzel plajlar arasında yer almaktadır.

 

pembe kumsal
Pembe Kum Plajı- Pink Sands Beach

 

17. California Cam Plajı (California Glass Beach), Kaliforniya, A.B.D.:

Son ilginç plajımız aslında içleracısı bir durumun neticesi. Kaliforniya’da eskiden cam çöplüğü olarak kullanılan plaj zamanla deniz suyunun etkisiyle minik minik camların olduğu bir cam plaj haline gelmiş. Tam 50 yıl önce temizlenerek halka açılan plaj çevreye verilen duyarsızlıktan ötürü şimdiki halini almış.

 

Glass beach california
California Cam Plajı – California Glass Beach

 

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

Top
error: Content is protected !!