Anasayfa > Dünyanın En... > Kimsenin Bilmediği 7 Muazzam Yer

Kimsenin Bilmediği 7 Muazzam Yer

new mexico white sands

Uzayda keşfedilen enteresan renkler, şekiller ve muhteşem doğa oluşumlarını aslında çok da uzakta aramanıza gerek yok. Dünya üzerinde hiç bilmediğiniz size sanki başka bir gezegene aitmiş gibi gelebilecek birçok yer mevcut. İşte bu yerlerden birkaç tanesini sizin için listeledik.

1. Etiyopya Sülfür Tarlaları

Etiyopya’daki Dallol bölgesi neredeyse dünya üzerindeki en yüksek sıcaklıkları hissedebileceğiniz yerlerden birisidir. Buradaki sarı renkli geniş alanlar içerisinde yeşil renkli sular bulunmaktadır. Fakat bu yeşil renkli sular bizim bildiğimiz mükemmel serinleme noktalarından değil. Hem de hiç değil. Dışarıdan sizi serinletebilecek gibi görünen bu su aslında konsantre sülfürik asit ve temasınız halinde canınızı inanılmaz acıtabilir. Birkaç saniyeden fazla içerisinde kalırsanız muhtemelen ölürsünüz.

Nasıl Ulaşabilirsiniz?

Etiyopya Mek’ele şehrinden 4 gün için 600 dolar civarında olan turlarla Danakil Depression bölgesine ulaşabilir ve bu bölgedeki sülfür tarlalarını görebilirsiniz. Dünyadaki aktif lava göllerinden birine sahip Erta Ale volkanına hafif bir tırmanış yapmanız da yol boyunca gerekecek.

 

Dallol Sülfür Tarlaları
Dallol Sülfür Tarlaları

 

2. İzlanda Buzdağı Sahili

Kuzey kutbuna yakın bir bölgede olan İzlanda’yı özellikle kışın ziyaret etmek pek mantıklı gelmeyebilir fakat İzlanda’nın güneyindeki Jökulsárlón Glacier Lagün’ünde bulunan Buzdağı sahili bu zamanlarda en güzel ve özgün fotoğrafları almanız için sizi bekliyor olacak. Bir buzdağı ile selfie çeken ender insanlardan olmak için önümüzdeki kış mutlaka İzlanda rezervasyonlarınızı yaptırın.

Nasıl Ulaşabilirsiniz?

Bu buzdağı sahiline ulaşmak burada üşümemek kadar zor. Başkent Reykjavik’ten doğuya tam 400 km yol katetmeniz gerekiyor. İsterseniz araç kiralayarak 5 saatte buraya ulaşabilirsiniz.

 

İzlanda Icerberg Plajı
İzlanda Icerberg Beach

 

3. Kosta Rika’daki Floresan Nehir

Kostarika’nın batısında yüksek kesimde bulunan Rio Celeste nehri ve şelalesi mavi renkli ve floresan özelliği ile muazzam bir görüntü oluşturuyor. Kostarika gezinizde bu saklı kalmış cenneti görmeyi unutmayın.

Nasıl Ulaşabilirsiniz?

San Jose’den 4 saatlik bir araba yolculuğu ile Rio Celeste nehrinin olduğu Tenorio Volcano Milli Parkına ulaşabilirsiniz. Yolculuk süresinde yollar çok engebeli olduğundan aracınızın jeep olmasına dikkat edin.

 

fluorescent river
Rio Celeste Kosta Rika

4. Brezilya’daki Kumsal Çölü

Brezilya deyince akla yağmur ormanları ve mükemmel plajları gelecektir. Fakat bu ikisinin harmanlandığı bir bölgenin olduğunu hiç düşündünüz mü? Lemçois Maranhenses Milli Parkı gitmeniz gereken bir yer. Sahra çölünü andıran bembeyaz kumul alanları mevcut. Gelin görün ki Mayıs Ağustos aylarındaki yağmur sezonunda milli park mükemmel bir güzelliğe bürünüyor. Bu dönemde kum tepeciklerinin arası yağmur ormanlarından gelen suyla doluyor ve oluşan lagünler mükemmel bir görsel şölen oluşturuyor.

Nasıl Ulaşabilirsiniz?

Rio de Jenario üzerinden uçakla San Luis şehrine ve sonra buranın 60 km doğusunda bulunan Lemçois Maranhenses Milli Parkına ulaşabilirsiniz.

 

Brezilya Lemçois Marenhenses
Lemçois Marenhenses Brezilya

 

5. Texas Eskiçağ Şelalesi:

Texas eyaleti her zaman çöl ve kovboyları çağrıştırmıştır. Fakat şu bir gerçek ki bitki örtüsü bakımından Texas çok geniş bir alana sahiptir. Eyalet başkenti Austin civarında birçok mücevher renginde göl bulmak mümkün. Bunların en önemlisi ise Eskiçağda oluştuğu bilinen Hamilton havuzudur. Nehir yatağının çökmesi ile oluşan bu havuz yarım ay şeklindedir.

Nasıl Ulaşabilirsiniz?

Texas’ın Austin şehrinden kolaylıkla ulaşabilirsiniz.

 

Hamilton havuzu texas
Hamilton Pool Austin Texas

 

6. Yeni Meksika (New Mexico) Kar Beyazı Çölü:

Yeni Meksika eyaletinde Alamogordo bölgesinde her yer bembeyaz. Kar beyazı. Sıcaklık neredeyse 50 derece ama yerdeki beyazlık erimiyor. Çünkü kar beyazı rengindeki Kalsiyum Sülfat Hidrat minerali yüzünden her yer bu şekilde.

Nasıl Ulaşabilirsiniz?

Amerika gezinizde Kaliforniya bölgesi ile beraber bu kar beyazı çölü de ziyaret edebilirsiniz. El Paso şehrinden bu çöle kolaylıkla ulaşabilirsiniz.

 

new mexico white sands
Beyaz Kum Çölü

 

7. Endonezya’nın Mavi Ateş Püsküren Volkanı:

Macera meraklısı iseniz bu nokta tam size göre. Mavi ateş püsküren volkanı, Kavah Ijen, sadece geceyarısında gözlemleyebilirsiniz. Mavi ateş oluşması bu volkanın yüksek sülfür içeriğinden dolayı oluşmaktadır. Mavi ateşi görmek hem meşakkatli hem de sabır istiyor fakat gerçekten buna değer.

Nasıl Ulaşabilirsiniz?

Jakarta üzerinden veya Bali adasından Banyuwangi şehrine ulaşabilirsiniz. Buradan Kavah Ijen volkanına tırmanabilirsiniz.

 

endonezya mavi ateş
Mavi Ateş Volkanı

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

Top
error: Content is protected !!