Anasayfa > Keşif > Afrika Fil Yetimhanesi

Afrika Fil Yetimhanesi

Afrika Fil Yetimhanesi

Afrika’da bulunan Kenya Fil Yetimhanesi olarak bilinen David Sheldrick Wildlife Trust, bünyesinde yüzlerce fili barındırmaktadır.

1977 yılında kurulan yetimhanenin amacı, kaçak avcılar yüzünden yetim kalan bebek filleri kurtarmak ve yetiştirmektir. Yetimhane, Nairobi – Kenya’da bulunmaktadır.

Giriş ücreti 5 dolar. Turistler, sabah 11:00  – 12:00 saatleri arasında filleri ziyarete gelebilirler. Tam da o saatlerde, fil bakıcıları onları beslemek ve oynatmak için yuvalarından dışarı çıkarırlar. Senelik sadece 50 dolara 1 bebek fili evlat edinebilirsiniz. Tabi ki, evcil bir hayvan gibi yanınızda eve götürmenize imkan yok bu iri cüsseli sevimli bebek filleri. O filin, senelik bakım masrafı olarak kullanılıyor bu para.

 

Kenya Fil Yetimhanesi
Kenya Fil Yetimhanesi Filler

David Sheldrick Kimdir?

David Sheldrick, Kenya National Park’ında çalışmaya başladığı 1948’de ve sonra devam eden 2o yılda, neredeyse haritada bile olmayan ve kuş uçmaz kervan geçmez Tsavo bölgesini, Kenya’nın en büyük ve en ünlü Ulusal Parkı haline getirdi. Kendisi, kariyerine Nairobi’de devam etmek üzere Kenya’nın Vahşi Yaşam Birimlerinin 1976’da başına geldi ve 6 ay sonra öldü.

 

Kenya Fil Yetimhanesinde Hatıra
Kenya Fil Yetimhanesinde Hatıra

 

Kenya Yavru Fil
Kenya Yavru Fil

 

Yetimhane Projesi Nedir?

Yasadışı avlanan avcıların tehdidi ile karşı karşıya olan Kenya’daki fil ve gergedanların geleceğine umut aşılamak hedefiyle üretilen yetimhane projesi bugüne kadar 150’nin üzerinde hayvanın rehabilitasyonu sağlamıştır. Bu proje aynı zamanda fildişi ve boynuzları için avlanılan bu hayvanların habitatlarını korumayı, kuraklığın önüne geçmeyi ve ormanların yok olmasını engellemeyi amaçlar.

 

Kenya Fil Yetimhanesinde
Kenya Fil Yetimhanesinde Hatıra

 

Tayland’da File Binmeyin adlı fillerle alakalı diğer makalemizi de okuyabilirsiniz.

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

Top
error: Content is protected !!