Anasayfa > Dünyanın En... > Afrika Kıtasında Bütçenize Uygun 10 Yer

Afrika Kıtasında Bütçenize Uygun 10 Yer

Afrika Kıtasında Bütçenize Uygun 10 Yer

Dünyanın en gelişmeye aday kıtası olan Afrika’da seyahatiniz sırasında gidebileceğiniz bütçenize uygun 10 yeri listeledik.

1. Kachikally Timsah Havuzu, Gambiya

Gambiya’nın turistik bölgesi Bakau’da 9 hektarlık bir alanda konumlanmış olan eski bir tatlı su havuzu, şehrin en popüler turistik bölgesidir. Havuzun, olağanüstü iyileştirme güçleri olduğuna inanılır. Ziyaret saatleri sabah 07:00 – 19:00 arasındadır ve giriş ücreti müzeler de dahil olmak üzere sadece £1’dur.

Kachikally havuzu, yüzlerce yıl önce Bakau’lu sakinler tarafından, başkent Banjul’dan 14 km uzaklıkta yapılmıştır ve 100’den fazla timsaha ev sahipliği yapmaktadır. İşin ilginci, bu timsahlar o zamanlar insanlara alışıkmış ve aynen bir evcil hayvanı sevdikleri gibi timsahların kuyruğuna ve başına elleyip okşuyorlarmış. Yani efsanevi bu havuza gelmek hem ucuz hem de mistik olsa gerek!

 

Kachikally Crocodile Pool, Bakau
Kachikally Timsah Havuzu, Bakau

 

2. Kruger Milli Park, Güney Afrika

Kruger Milli Parkı, kıtadaki en büyük oyun merkezlerinden birisidir ve unutulmaz, fantastik bir vahşi yaşam deneyimi yaşayabileceğiniz harika bir cennettir. 19.yy’da kurulan merkezde, Güney Afrika Lowvel’deki vahşi yaşamı korumayı amaçlar. Yaklaşık 2 hektarlık bölgede bulunan yerde 336 ağaç, 114 sürüngen, 507 kuş ve 147 memeli bulunur. Giriş ücreti 18 dolar olup buranın korunması ve geliştirilmesi için de bütçeyi destekler.

Gezginseniz, size iyi haberimiz de var; içeride konaklayabileceğiniz lüks çadırlar, orta ve daha düşük bütçeli yerlerden tutun da localara kadar birçok imkan da bulunuyor. Gece yürüyüşleri, dağda kamp ateşi ve daha fazlası…Eşsiz bir deneyim olacağı kesin!

 

Kruger National Park
Kruger Milli Park

 

3. Fil Yetimhanesi, Kenya

Afrika’da bulunan Kenya Fil Yetimhanesi olarak bilinen David Sheldrick Wildlife Trust, bünyesinde yüzlerce fili barındırmaktadır. 1977 yılında kurulan yetimhanenin amacı, kaçak avcılar yüzünden yetim kalan bebek filleri kurtarmak ve yetiştirmektir. Yetimhane, Nairobi – Kenya’da bulunmaktadır.

Giriş ücreti 5 dolar. Turistler, sabah 11:00  – 12:00 saatleri arasında filleri ziyarete gelebilirler. Tam da o saatlerde, fil bakıcıları onları beslemek ve oynatmak için yuvalarından dışarı çıkarırlar. Senelik sadece 50 dolara 1 bebek fili evlat edinebilirsiniz. Tabi ki, evcil bir hayvan gibi yanınızda eve götürmenize imkan yok bu iri cüsseli sevimli bebek filleri. O filin, senelik bakım masrafı olarak kullanılıyor bu para.

 

Kenya Fil Yetimhanesinde Hatıra
Kenya Fil Yetimhanesinde Hatıra

 

4. Badagry Kasabası, Nijerya

Badagry şehri, Lagos – Nijerya’da bulunan eski bir sahil kasabasıdır. Benin ile sınır komşusu olan kasaba, denize yakınlığı sayesinde Amerika’daki köle ticareti zamanında ana rota olmuştur. Bugün ise,o karanlık döneme ait izleri hala taşımaktadır.

Kasabada, Nijerya’nın ilk çatılı evi bulunmaktadır. Akran Sarayı, Etnoğrafya Müzesi, Misyonerler Mezarlığı, Nijerya’daki ilk ilkokul, köle ticareti zamanında kölelerde kullanılan zincirler, köle limanı gibi 16.yy’a ait yerleri de görebilirsiniz.

Badagry Kasabası
Badagry Kasabası

 

5. Elmina Kalesi, Gana

Elmina Kalesi, Orta Çağa ait Gana sahilinde bulunan bir kaledir. 1482’de Portekizliler tarafından inşa edilen kale altın ticaretini kolaylaştırmak için yapılmış, fakat 1637’de Hollandalıların eline geçince, Brezilya ve Karayipler ile köle ticareti yapılmak için kullanılmış.

1800’lerde İngilizlerin eline geçen kale şu anda Gana Milli Müzesi tarafından korunuyor ve UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alıyor. Günlük turlarla gezebilirsiniz, giriş sadece 8 dolar.

 

Elmina Castle
Elmina Kalesi

 

6. Kilimanjaro Dağı, Tanzanya

Tanzanya’nın kuzeyinde bulunan ve aktif olmayan volanik dağ Kilimanjaro Dağı 5892 metre yükselie sahip olup Afrika’nın en yüksek yeridir.

Dağın eteklerinde yağmur ormanları var; burada bufalolar, leoparlar, maymunlar ve fillerin habitatları bulunmaktadır. özellikle trekking yapanlar ve dağcılar için önemli bir yerdir. Giriş ücreti £60, kamp yapmak istiyorsanz estra £50 veriyorsunuz ve tırmanış yapacaksanız  da £20 daha vermeniz gerekiyor.

Kilimanjaro Dağı
Kilimanjaro Dağı

 

7. Mısır Piramitleri, Mısır

Mısır Piramitlerinden çok fazla bahsetmeye gerek yok, Afrika’da kesinlikle görmeniz gereken yerlerden birisi. Özellikle Giza piramidi insanlar tarafından yapılmış en görkemli yapılar arasındadır. Eski Mısırlılar piramitleri Firavunları için mezar olarak inşa etmişlerdir. Piramitlerin içerisine ölümden sonraki hayatta kullanması için birçok hediye bırakmışlardır. Hatta Mumya filmlerinde ölümden sonra canlanmalarına çokça şahit olduk. Giza piramitleri Nil nehrinin batı yakasında bulunmakta ve hemen Kahire’nin dışarısındadır. Büyük piramit olarak bilinen en büyük ve eski Giza piramidi antik çağın Dünyanın yedi harikası arasında ayakta kalan tek yapıdır. 20 bin kişinin üzerinde insanın yapımında çalıştığı piramit 20 yıl üzerinde bir sürede bitirilebilmiştir. Günümüzde milyonlarca insan bu piramitleri görmek için Mısır’a akın ediyor.  Giriş ücretleri piramite göre değişiyor. En fazla 50 dolara piramitleri ziyaret edebilirsiniz.

 

Mısır Piramitleri
Mısır Piramitleri

 

8. Jemaa El Fnaa, Fas

Jemaa El Fnaa Fas’ın en meşhur meydanı olup tüm dünyadan turistleri çekmektedir. Yerel halk buraya sadece “yer” diye hitap etmekte fakat “ölülerin toplanma alanı” gibi korkutucu tanımları da mevcut. Bu isim idamların burada gerçekleştirildiğinden dolayı verilmiştir. Aynı zamanda “dünyanın sonundaki cami” diye de adlandırılmaktadır. Gün içerisinde meydan yılan oynatıcıları, meyve suyu satıcıları ve diğer satıcılar tarafından yoğun olarak kullanılmakta. Bu vakitlerde Fas Kültürü’nden güzel tatlar bulabiliyorsunuz. Akşama doğru ise meydanın çehresi değişir. Hikaye anlatıcılar, akrobatlar ve müzisyenler sizi başka bir dünyaya gelmiş gibi hissettirecektir. Jemaa El Fnaa meydanı aynı zamanda UNESCO Dünya MiraslarıListesindedir.

 

Djmaa El Dna
Jemaa El Dna

 

9. Sossusvlei Kumulları, Namibya

Namibya’nın belki de en heyecan uyandıran yeri Sossusvlei Kumullarıdır. Kızıl kum tepecikleri tarafından çevrelenen bu alan koruma altındadır. 400 metre yüksekliğine kadar çıkan bu kumullar dünyanın en yüksek kumulları olmakla beraber aynı zamanda 60-80 milyon yıllık tarihleri ile dünyanın en eski kumullarıdır. Bu kumullar tüm yıl boyunca turist akınına uğramaktadır. Kumulları ziyaret etmekteki en uygun zaman gündoğumu ve günbatımı zamanlarıdır. Bu zamanlarda renkler canlı ve sürekli değişmektedir. Fotoğrafçılar için mükemmel bir deneyim ve zevk. 45 numaralı kumul en fazla tırmanılan kumuldur. Tırmanış sonrasında soluğunuzu kesecek güzellikte bir günbatımı yaşayabilirsiniz. Namibya başkenti Windhoek üzerinden bu kumullara ulaşım 4 buçuk saat sürmekte ve 6 dolarlık bir giriş ücreti bulunmaktadır.

 

Sossusvlei Dunes
Sossusvlei Kum Tepecikleri

 

10. Nairobi Milli Parkı, Kenya

Nairobi Milli Parkı aynı zamanda dünyanın vahşi yaşam başkenti olarak da bilinmektedir. Nairobi merkeze çok yakında bulunan bu milli park aynı zamanda bir başkente sınırı olan tek milli parktır. Nairobi Milli Parkı içerisindeki geniş otlaklar vahşi yaşamdan birçok canlıyı barındırmaktadır. Aralarında nesli tükenme tehlikesinde olan siyah gergedanlar, zebralar, leoparlar, çitalar, sırtlanlar ve birçoğu mili park sınırlarında vahşi yaşamı sürdürmektedirler. Milli park içerisinde sosyal alanlar da bulunmakta hatta piknik yapabileceğiniz yerler bile mevcut. Ziyaretçiler rehberli 2 saat süren turlara da katılabilmektedir. Giriş ücreti turistler için 50 dolardır. Yerliler için 5 dolar olan giriş aradaki fiyat farkı ile garip bir durum oluşturmaktadır.

Kruger National Park
Kruger National Park

 

 

 

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

Top
error: Content is protected !!