Anasayfa > Haberler > Gezi > Dünyanın En Eski Seyahat Yazarı ve Modern Seyahat Yazarları

Dünyanın En Eski Seyahat Yazarı ve Modern Seyahat Yazarları

Antik Yunanistan

MS 2.yy’ın sonlarında yaşamış Lidyalı gezgin ve coğrafyacı Pausanias’a seyahat literatürüne katkıları için teşekkür etmeliyiz.

Antik Yunan’da maceracı seyyahlar Herkyna nehrinde yıkanır, kurban eti yer, Livadeia gibi karanlık mağaralarda gezinir ve kahin arayışına çıkarlardı. Bunlar, o zamanın seyyahlarının 1 günlük ritüelleriydi.

İlk seyahat yazarlarından birisi olan Yunan coğrafyacı Pausanias “Hellados Periegesis” yani “Yunanistan Tanımı” adında bir kitap yazdı. En eski ve detaylı seyahat rehberi olarak anılan bu kitap bugün bildiğimiz seyahat literatürünün oluşumuna da baz olmuştur.

Swansea Üniversitesi tarih profesörü Maria Pretzler de Pausanias’ın kitabı için “Piyasada birçok benzer kitap var, fakat onlar çok daha küçükler. Pausanias’ın bu 10 ciltlik kitabı en büyüğü ve en geniş kapsamlısı, aynı zamanda da hala bile işe yarayan en eski seyahat rehberi” demiştir.

Antik Yunan
Eski Yunan

Her kitap, Yunanistan’ın belli bir bölgesini detaylıca anlatır. Atina’dan Olimpia’ya, Delfi’den Mycenae’ye kadar…Dağ yolları, küçük köyler, in cin top oynayan kasabalar…Tüm Yunanistan’ı anlaması ve araştırması kendisini 20 senesini almış. Modern kültürün seyahat rehberi yazarları gibi Pausanias da Yunanistan’da nerelerin görülmesi gerektiğini seyahat severlere detaylı bir dilde anlatmıştır.

Pausanias'ın Hangi Cilt Kitabında Hangi Bölgenin Anlatıldığı Gösteren Harita
Pausanias’ın Hangi Cilt Kitabında Hangi Bölgenin Anlatıldığı Gösteren Harita

Pausanias Kimdir?

 • Şimdiki yeri modern Türkiye olan Lidyalı Pausanias, zengin ve köklü bir aileye sahipmiş.
 • Eğitimliymiş ve bu eğitimini özellikle çok farklı ve büyük şehirlere giderek devam ettirmiş.
 • Her ne kadar kitabı Yunanistan ile ilgili olsa da Mısır, İtalya ve Orta Doğu’ya da gitmiştir.
 • Genellikle gittiği yerlerde geceleri de kalıyormuş ve seyahatler o zamanlar ya yürüyerek yapılıyormuş ya da o zamanlar kullanılan taşıtlarla yapılıyormuş.
 • Kitabını yazabilmek için, gittiği yerlerdeki lokallerle konuşur, bilgi alır, o yerler ilgili mitler ve efsaneleri dinler, heykel gibi yapıtların hikayesini anlamaya çalışır ve hepsini not edermiş.
 • Kayalıklı ve dağ gibi tırmanışlı yüksek yerlere gidebilmek için insanların daha fit ve sportif olması gerektiğini söylermiş.
 • O zamanlar seyahat rehberi tarzı bir şey olmadığı için böyle bir kitap yazarak adına “Yunanistan’ın tanımı” dedi ama bu kitabın kime hitap ettiği, okuyucularının kim olduğu bilinmiyor.
 • Buna rağmen, Pausanias’ın asıl amacının insanların kendi başına seyahat etmesini sağlamak, seyahate teşvik etmek olduğunu söyleyebiliriz o dönemlerde.
 • Yelp, TripAdvisor ya da Lonely Planet gibi bunu burada ye, şurada kal gibi nasihat vermez. Ama nedir; kültür, lokal inanışlar ve geleneklerle ilgili inanılmaz detaylar verir, yaşayışa girer.

 

Parthenon
Parthenon’u kitabında üstünkörü anlatır, halbuki Atina’daki en önemli yapıttır.

 

 • 19.yy’da İngiliz lordlar, yanlarına onun kitabını alarak büyük seyahatlere çıkarlarmış.
 • Arkeolog Heinrich Hall, Petersommer travel ile tur düzenlediğinde de sık sık onun kitaplarına başvurduğunu dile getiriyor.
 • Hall’a göre, modern seyahat yazarları insanların ne dediğine bakıyor. Pausanias ise gördüğü şeyleri direkt anlayıp özümseyip yazmış. Kendi zamanında bir şey üretmiş ve bildiğimiz kadarıyla da eşi benzeri yok.
 • 19.yy’dan sonra insanlar yeniden seyahat rehberi yazmaya başladılar. Bazıları Yunanistan ile ilgiliydi ve Pausanias’ın yazdıklarının güncellenmesinden ibaretti.
 • Bazı macera severler de yine Pausanias’ın yazdılarını baz alarak 21.yy versiyonunu oluşturdular yani tam olarak 2000 yıl sonra! Fakat tek bir farkla, şimdiki yazarlar yazarın yorumların ve diğer yorumları da içeriyor. Yani kişi daha çok ön planda.

 

 

Benzer Yazılar

Bir Cevap Yazın

Top