Anasayfa > Haberler > Gezi > İspanyol Merdivenleri İle İlgili 8 Gerçek

İspanyol Merdivenleri İle İlgili 8 Gerçek

Roma İspanyol Merdivenleri

İspanyol Merdivenleri Roma’da gezilecek yerler arasında ilk 10 arasında bulunmaktadır. Uzun bir süredir Bvlgari firmasının sponsor olduğu restorasyon yüzünden kapalı olan İspanyol Merdivenleri geçtiğimiz hafta görkemli bir açılış ile tekrardan turistlerin uğrak noktası haline geldi. Peki bu muhteşem görüntüsü ile bizleri cezbeden İspanyol Merdivenleri hakkında ne kadar bilgi sahibiyiz. İşte size İspanyol Merdivenleri ile ilgili 8 gerçek.

 

Roma İspanyol Merdivenleri
Roma İspanyol Merdivenleri

İspanyol merdivenleri üzerindeki yüzlerce yıllık leke ve kirler restorasyon sırasında yüzeyden atıldı. Yıl boyunca süren restorasyon havai fişek ve dans gösterileri ile sonlandırılarak İspanyol Merdivenleri tekrardan açıldı. Birçok turiste göre sadece merdiven olarak nitelendirilen İspanyol Merdivenleri aslında Roma’nın bir müessesesi. Artık temiz olan İspanyol Merdivenleri hakkında tüm gerçekleri artık öğrenebiliriz.

1. İspanyol Merdivenlerinde kaç basamak var ?

İspanyol Merdivenlerinde tam 135 basamak bulunmaktadır. Fakat teker teker saydığınızda su tahliye kanalının yüksekte kalmış olmasından dolayı 136 olarak sayabilirsiniz. Aynı zamanda basamaklar Avrupa’nın en geniş basamakları bu sayede birçok insan için buluşma noktası olarak seçiliyor.

2.  İspanyol Merdivenleri neden “İspanyol” ?

İtalya’nın başkentinde bulunan bu merdivenlere neden İspanyol Merdivenleri deniyor hiç düşündünüz mü? Merdivenlerin mimarı İtalyan fakat yapım için parayı Fransız bir diplomat olan Etienne Gueffier ödemiş. Parayı veren düdüğü çalar mantığı ile aslında Fransız Merdivenleri olmalıymış ama işler böyle gitmemiş. İspanyol Merdivenlerinin hemen altında bulunan Piazza di Spagna (İspanyol Meydanı) adını burada bulunan İspanya elçiliğinden almış. 18.yy’da Piazza di Spagna ile yukarıda bulunan Fransız kontrolündeki Trinita dei Monti kilisesini birleştirmek amacıyla İspanyol Merdivenleri yapılmış. Yani İspanyol Merdivenleri adı merdivenlerin başladığı meydanda bulunan elçilik yüzünden konulmuş.

3. Merdivenlere oturup yemek yiyemezsiniz.

Şehrin popüler alışveriş dükkanlarının yakınında bulunan İspanyol Merdivenleri elinize bir dilim pizza veya bir sandviç alıp dinlenirken yemeğinizi rahatlıkla yiyebileceğiniz bir yer diye düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. Belediye tarafından İspanyol Merdivenlerinde oturup yiyip içmek yasak. Yemek parasının üstüne bir de ceza ödemek istemiyorsanız İspanyol Merdivenlerini yemek yemek için kullanmayın.

4. İspanyol Merdivenlerindeki İngiliz etkileri

İngiliz şair John Keats bir zamanlar İspanyol Merdivenlerinin dibinde bulunan evde yaşamış. Şiir severler için güzel bir ziyaret noktası olan bu ev artık Keats ve Shelley Müzesi olarak kullanılıyor. Aynı zamanda meydanda bulunan Babington’s çay evi 1893 yılından beri burada hizmet vermekte ve İtalya’da yaşayıp vatan özlemi çeken İngilizlere az da olsa kendi kültürlerini hatırlatmaktadır.

5. Ülkeyi karıştıran McDonalds’

İspanyol Merdivenlerinin altında bulunan McDonalds’ şubesi İtalya’nın ilk McDonalds’ şubesidir. 1986 yılında açılan şube açılış sonrasında göstericiler tarafından protesto edildi. İtalya’nın tarihi merkezinde bulunan Amerikan McDonalds’ açılması ile başlatılan gösteriler fast food zincirine karşı bir kampanyaya dönüşmüş ve İtalya’nın “slow food” hareketini doğurmuştur. Fast food’a alternatifler üreten hareket günümüzde tüm dünyada 100 binin üzerinde üyeye ulaşmıştır.

6. Bir Roma Tatili

Mükemmel bir bekleme noktası olması filmlere de konu olmuş ve Audrey Hepburn’ün oynadığı “A Roman Holiday” filminde esas oğlan Gregory Peck ile Hepburn’ün karşılaştığı yer olarak seçilmiştir. İmdb 8.1 puanlı 1953 yapımı bu filmi izlerken Romayı ve özellikle İspanyol Merdivenlerini tekrardan ziyaret etmek isteyeceksiniz.

7. Meydandaki tekne

İspanyol Merdivenlerinin altındaki meydanda bulunan çeşmede (Fontana della Barcaccia) bulunan tekne papanın emriyle bir balıkçı teknesini sel sırasında meydana kadar sürüklenmesinden esinlenerek yaptırılmıştır.

8. Her mevsimde apayrı İspanyol Merdivenleri

Eğer doğru zamanda İspanyol Merdivenlerini ziyaret ederseniz sezonluk dekorasyonları da görebilirsiniz. İlkbaharda merdivenler pembe açelyalar ile süslenmekte ve bir ay boyunca bu dekor ile sergilenmektedir. Bu dekorun amacı Roma’nın kuruluşunu kutlamaktır. Yılbaşı zamanında da 19.yy’dan kalma beşik merdivenlerin başında sergilenmektedir.

 

Roma İspanyol Merdivenleri
Roma İspanyol Merdivenleri

 

Benzer Yazılar

Bir Cevap Yazın

Top