Anasayfa > Keşif > Kasımda İtalya Başkadır

Kasımda İtalya Başkadır

Kasımda Roma

Kahvenin, kızılın her tonuna sahip yaprakların esen hafif rüzgarla dans ettiği, bazılarına melankoliyi bazılarına ise yenilenmeyi hatırlatan, bazılarına ise yeni aşklara yelken açtıran renkli mevsim sonbaharın en güzel ayı Kasım değil de nedir?  Bu ay, size hem aşkı hatırlatacak hem aşkınızı tazeletecek, renkleriyle büyüleyecek ve güzel anılar biriktirmemizi sağlayacak bir geziye ihtiyacınız olabilir.

İtalya, her mevsim ayrı bir güzel ama madem önümüz sonbahar ve sonbaharın en rengarenk ayı Kasım, biz de size bu güzel ülkenin Kasım’da görülesi en güzel yerleri listeledik. Kasım’da aşk başkaysa, buyrun o zaman aşk kokulu sonbahar bölgelerine.

1. Val di Noto, Sicilya

Sicilya’nın güneydoğusunda bulunan Val di Noto bölgesi Sicilya’nın Müslümanların yönetiminde olduğu zamanlarda Sicilya adasının 3 yönetim biriminden birisiydi. Günümüzde İtalya’ya ait olan adanın Val di Noto bölgesi eski döneme ait kasabaları ile UNESCO Dünya Mirasları listesindedir. Bu kasabalardan Ragusa, Noto ve Modica Kasım ayında yaprakların sarı kırmızı renklere boyandığı ve kireçtaşından yapılmış muhteşem yapıları ile görsel bir şölen oluşturuyor. Modica kasabasında adanın en eski çikolata fabrikasına da, Dolceria Banajuto, uğrayabilirsiniz. Modica kasabasının hemen güneyinde bulunan Villa Quarterella ziyareti güzel bir atmosfer sunacaktır.

 

Valdo di Noto İtalya
Valdo di Noto

 

2. Monti Lattari, Campania

Güney İtalya’da dağlık alan olan Monti Lattari Sorrentine ve Amalfi sahillerine uzanmaktadır. Yoğun orman ile kaplı Lattari dağı hiking ve doğa meraklıları için Kasım ayında eşsiz renkleri ve mükemmel Akdeniz manzarası kendisine çağırıyor. Monti Lattari hiking rotalarından Sentiero degli Dei’yi -Tanrıların Yolu – izleyerek Praiano’dan Positano’ya varabilirsiniz. Positano’da konaklamayı düşünürseniz Akdeniz manzaralı bu güzel kasaba iyi bir tercih olacaktır. Positano’daki deniz manzarası her mevsim içinizi ısıtacak güzelliğe sahiptir.

 

Monti Lattari İtalya
Monti Lattari

 

3. San Miniato, Toskana

Şarabı ile meşhur Toskana güzel şehirleri ve doğa ile içiçe olan şirin kasabaları ile her mevsim gidilebilecek bir yerdir. Fakat, Kasım ayını seçmeniz durumunda meşhur Toskana vadisindeki renk cümbüşü sizi bir kez daha Toskana aşığı yapacaktır. San Miniato kasabası ise Kasım ayında ayrı bir öneme sahiptir. Empoli’ye 5 km mesafede bulunan bu kasabada her yıl Kasım ayını son üç haftasında Sagra del Tartufa Bianco festivali yapılmaktadır. Sıcacık, taptaze beyaz truffle yemek için kasabaya uğramanız şart. İçinizi ısıtan truffle sonrasında San Miniato kasabasından tepeden vadiye doğru mükemmel bir görüşe sahip olacaksınız. İşte huzur işte Toskana.

 

San Miniato
San Miniato

 

4. Norcia, Umbria

Kış uykusu öncesi en güzel noktalardan biridir Norcia. Alışılmış Roma kasabaları gibi tepe üzerine kurulu değildir. Aksine geniş bir ova içerisine kurulan bu eski kasaba Kasım ayında siyah truffle yemek için en ideal nokta. Norcia kasabası konumu dolayısıyla dağcılık ve hiking ile ilgilenenler için havası ve manzarası ile ayrı bir öneme sahip.

 

Norcia İtalya
Norcia

5. Merano, Trentino-Alto

Alp dağlarının dibinde Alp dağlarından doğan nehirlerin içerisinden geçtiği Merano kasabası sonbaharda gitmeniz halinde burada yerleşik hayata geçebileceğiniz kadar güzel bir yer. Termal kaplıcaları ile de ünlü kasaba kış öncesi hem sizi hem de içinizi ısıtacak. Kasabanın eski kapıları, kalesi ve kiliseleri de ziyaretiniz esnasında uğrayacağınız noktalardan olacaktır.

 

Merano İtaya
Merano

 

6. Barolo, Piedmont

Şarap tutkunları için adeta bir cennet olan Barolo bölgesi Kasım ayında İtalya’da uğrayıp keyif alabileceğiniz yerlerden biri. Şeffaf kırmızı şarabı ile meşhur Barolo şarabı İtalya’nın en iyi şaraplarından sayılmaktadır. Bu enfes tada ulaşmak için yerel üreticiler şarabı tam 10 yıl saklayarak şeffaf haline gelmesini beklemektedirler. Meşhur üzümlerin hasadı bizim deyimimizle bağ bozumu da sonbaharın sonlarında yapılmaktadır. Üzümler daha tazeyken Barolo’ya uğrayıp yeni hasat şaraplardan alabilirsiniz.

 

Barolo
Barolo

7. Subiaco, Lazio

Roma’nın 40 km doğusundaki bu saklı kasaba San Bendetto Manastırı ile bölgeye binlerce turist çekmektedir. Yeşilliğin ortasındaki bu saklı yer Roma ziyaretiniz esnasında mutlaka uğramanız noktalardan hele Kasım ayında doğanın oluşturduğu renk cümbüşü ile orman havasının temizliği birleşince belki de Roma’dan fazla vakit geçirme arzusunda olacağınız aşikar.

 

Subiaco İtalya
Subiaco

 

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

Top
error: Content is protected !!