Anasayfa > Keşif > Çin’de Mutlaka Bunu Yapın

Çin’de Mutlaka Bunu Yapın

83 km’lik boya sahip Li nehri Guilin’den Yangshu’ya kadar uzanır ve bu mesafede nehirde tekne turu yaparak dağların ve nehrin yol verdiği güzelliklerin arasından geçerek harika bir deneyim ve görsel şölen yaşayabilirsiniz. Dağların dorukları mavi gökyüzünün altında size harika sürprizler yapabilir; nefes verici manzarasıyla, suda cirit atan bufalo sürüsüyle, pirinç tarlalarıyla uğraşan köylüleriyle, bambu salda giden balıkçılarla Çin’in en popüler turist destinasyonudur.

 

Yangshuo
Li Nehri kıyısı ve Guilin

 

2003, Guilin, China --- Fishing on the Li River --- Image by © Dallas and John Heaton/Free Agents Limited/Corbis
Li Nehrinde balıkçılar

Li nehrindek tekne turları genellikle Guilin merkezinde bulunan Özgürlük Köprüsü’nde başlar. Bazı tur acentaları ise turistleri 1 saatlik otobüs yolculuğuyla Bamboo River (Zhujiang Wharf) rıhtımına ya da Millstone Hill (Mopanshan Wharf) rıhtımına getirir ve cruise turunu bu noktalardan başlatırlar.

Not: İngilizce konuşan rehberler sadece Zhujiang rıhtımında bulunurlar, tekne turuna buradan katılmanızı tavsiye ederiz.

Tur toplamda 5 saat sürmektedir ve nehirde salınırken göz alıcı manzara karşısında diliniz tutulabilir. Rehberin, etrafla ilgili anlatacağı mistik hikayeler, efsaneler ve etrafın bu hikayelerle uyumu karşısında şaşırabilir, muhteşem bir deneyim yaşayabilirsiniz.

Eşsiz güzellikteki Li Nehri, arkadaki masalsı dağlar
Eşsiz güzellikteki Li Nehri, arkadaki masalsı dağlar

Neler görebilirsiniz?

Nehir, toplamda 3 bölüme ayrılır:

1. Guilin’den Ox Gorge’ye kadar: Elephant Trunk Hill, Chuanshan Park, ormanlık bölgeler, Daxu Ancient Town, and Ox Gorge görebileceğiniz yerler arasındadır.

  • Elephant Trunk Hill ( Fil hortumu tepesi), Li nehrinin adeta bir sembolü gibidir. Guilin’in başyapıtlarından birisi sayılır; tepe, nehirden su içen bir file benzediği için bu isim verilmiştir.
  • Ayrıca, Fil tepesinin biraz daha aşağısında, Water Moon mağarası var. Bu mağara, filin bacakları ve hortumu arasında yarı yuvarlak bir mağaradır. Geceleri, mağaranın yansıması nehir üzerinde aydınlık bir ay oluşturur.

 

Guilin ve Li Nehri
Guilin ve Li Nehri

2. Ox Gorge’dan Water Dropping Köyüne kadar: Wangfu kayalıkları, Crown mağarası, Half-Side feribotu, Yangdi köyü, Mural tepesi, Xianggong dağı ve Xingping kasabasını görebilirsiniz.

3. Water Dropping köyünden Yangshuo’ya kadar: Salyangoz tepesi, Green Lotus Zirvesi ve Shutong tepesi görebileceğiniz yerler arasındadır. Manzara büyüleyicidir.

Cruise turu, kasabayı yabancılara detaylı şekilde tanıtır. 3.bölümdeki en son uğraycağınız yer olan Yangshuo Guilin’den 90 km uzaklıkta küçük bir kasabadır. Burasının masalsı hali, en az Guilin kadar bilinmektedir.

Tur bitiminde – Yangshuo’da – West Street’e doğru yürüyebilir, buradaki cafe, restoranlarda karnınızı doyurabilirsiniz. Hatta Çin hayatını keşfetmeye burada devam edebilirsiniz. Yangshuo, dağcılık ve bisiklete binme gibi aktiviteler için de paha biçilemez. Dilerseniz, buradaki köylere de keşfe çıkabilirsiniz. Mesela, Yulong nehrinde 1 saatliğine bambu salda nehir turu yapmak da farklı bir deneyim yaşatabilir.

Li Nehri Gerçekleri

  • Nisan- Ekim arası en uygun aylardır, çünkü nehrin akışı bu aylarda çok yüksek seviyededir. Kasım- Ocak arasında ise en kuru olduğu aylardır.
  • Dünyanın en büyük ve en güzel karstik (kireç taşından oluşmuş) manzarasına sahip bölgedir.
  • Guilin – Yangshou arasındaki 83km’lik bölgeyi mutlaka turla gezmelisiniz.
  • Tur boyunca birçok tepe göreceksiniz, bu tepelere bkarken hayal gücünüzün sınırlarını aşın ve neye benzediklerini anlamaya çalışın.
  • Yağlıboya tepesi denilen Mural Hill ya da diğer adıyla “Dokuz At Freso Tepesi” uzaktan dev bir yağlıboya tablosuna benzemektedir. Buradaki kayalar ve ağaçlar, sanki tepede 9 tane at varmış izlenimi vermektedir.
  • Motor sesi olmadan, harika bir bambu salla salına salına bu eşsiz cennette gezinmek istemez misiniz? En güzel bölüm Yangdi ve Xingping kasabları olan bu tura 1 ya da 2 saatlik opsiyonlardan birisini seçerek katılabilirsiniz.
  • Ziyaret etmeye değer harika karstik mağaralar var burada; mesela Seven-Star Cave, Crown Cave and Reed Flute Cave. Hayvanlara benzeyen fantastik şekiller, şelaleler, ormanlar ve mabedler de yine görmeye değer yerler arasındadır. Renkli ışıklarla dekore edilmiş mağaralar adeta kristalden yapılmış saraya benzemektedir.

 

Guilin ve Li Nehri
Guilin ve Li Nehri

 

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

Top
error: Content is protected !!