Anasayfa > Haberler > Gezi > Denizli’nin Turistik Çehresi Değişecek

Denizli’nin Turistik Çehresi Değişecek

Pamukkale travertenler

Denizli Pamukkale Travertenleri, Hierapolis Deniz’nin turist çeken can damarlarıdır ama son günlerde Deniz’de turizm açısından güzelsonuçlar doğuracak gelişmeler oluyor.

UNESCO Dünya Mirasları Listesi’nde yer alan Pamukkale’de bulunan Antik Kent Hierapolis’te kazı ve restorasyon çalışmaları devam etmektedir ve turizmin canlanması için Denizlide gezilecek yerler (Denizli görülecek yerler, Denizli turistik yerler) haritasının yeniden hazırlanmasına karar verilmiştir.

Hierapolis’te Kuzey Kapı ziyaretçi merkezinde son aşamaya gelinmiş olup il valisi de turizmin canlanması için tuşa bastı ve hızlıca bol görselli tanıtım broşürlerinin (Denizli şehir rehberi) ve yeni bir turist haritasının hazırlanması talebinde bulundu.

 

hierapolis
Hierapolis

 

Kazı çalışmaları şu anda İtalyan Kazı heyeti tarafından sürdürülmektedir ve 1957’den bu yana devam etmektedir. Kazı çalışmalarıyla ilgili bilgi veren İtalyan Kazı Heyeti Başkanı son durumla ilgili şöyle demiştir: “2011 ve 2014 yılları arasında yapılan kazı çalışmaları sırasında Pluotonium’anın Cehennem Tanrısı Plouton ile karısı Persephone’ye adanmış Küçük Asya’nın en ünlü tapınaklarından birisi olduğunu tespit ettik. Pamukkale’yi besleyen termal su kaynağının çıktığı ve zehirli gazın (karbondioksit) yayıldığı mağaranın önünde gerçekleştirilen törenleri tasvir etmeye çalışıyoruz. Bu nedenle mağara o dönemde Cehennem Girişi olarak kabul edilmiş, burada boğalar kurban edilmiş. Ayrıca bu alanda Plouton’un 3.50 metre yüksekliğindeki devasa bir heykeli, Cehennem Girişi’nin bekçisi üç başlı köpek olan Kerberos heykeli ile yeraltı dünyasının sembolü iki yılan heykelinin ortaya çıkardık. Bu kutsal alan Hellenistik Dönem’den İsa’dan Sonra III. yüzyıla kadar inşa edilen çeşitli yapılardan oluşturulmuş”

Denizli denince akla sadece Antik Kent gelmiyor elbette, Denizli Pamukkale Travertenleri de şehre tek başına turist çekmeye yetiyor.

Denizli gezilecek yerler, Pamukkale gezilecek yerler yazımıza ŞURADAN ulaşabilirsiniz.

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

Top
error: Content is protected !!