Anasayfa > Haberler > Gezi > Trakya Turizminde 4 Yeni Rota

Trakya Turizminde 4 Yeni Rota

Trakya’yı daha önceden gezmeyenlere duyurulur; inanç, tarih, doğa ve gastronomi açısından Trakya’nın gezilesi yönlerini ön plana çıkaracak ve kültürel yönleriyle de pekiştirecek bir proje başladı.

Trakya Kalkınma Ajansı ve Kırklareli Üniversitesi işbirliği ile Edirne, Kırklareli ve Tekirdağ illerinin İl Kültür Turizm Müdürlükleri, Trakya bölgesinde bulunan üniversiteler, Belediyeler ve Trakya Turizm İşletmecileri Derneği ortak aklı sayesinde Trakya turizmini öne taşıyacak yeni bir ürün oluşturdular. Bu sayede yöresel tanıtım stratejilerinin yerini Trakya bölgesinin bir bütün olarak tanıtım stratejisinin oluşturulması hedefleniyor.

Trakya binlerce yıldır farklı kültürlere ev sahipliği yağmış bir bölge olmasının da avantajı ile inanç, tarih, doğa ve gastronomi konseptleri ile Trakya turizminin canlandırılması hedeflenmektedir. Uçmakdere yamaç paraşütü, İğneada longoz ormanları yürüyüş parkurları gibi birçok doğa sporuna ev sahipliği yapan Trakya bölgesinin doğa turizmi açısından bütün olarak değerlendirilmesi Trakya’yı hem yerli hem de yabancı turist için cazip hale getirecektir. Aynı şekilde Kırklareli’nde bulunan Ceneviz Kalesi, Edirne Selimiye Camii gibi noktalar tarih ve inanç turizmini doğru hamlelerle yukarıya taşıyacaktır. Son olarak meşhur Edirne Tava Ciğeri, Tekirdağ Köftesi gibi yöresel lezzetlerin de derlenmesiyle gastronomi turizmi için Trakya’ya gelecek turist sayısının artırılması hedeflenmektedir. Kurulacak Çanakkale Köprüsü ve Edirne hızlı tren projesinin bölge turizmini daha da canlandıracağı ve yapılacak yeni rota çalışmalarının zamanlamasının da doğru olduğunu belirtmekte fayda var. Trakya bölgesine turizm amaçlı yatırım yapmak isteyen girişimciler için ön bilgilendirme de çalışma kapsamında yapılacak.

 

Uçmakdere
Uçmakdere

Benzer Yazılar

One thought on “Trakya Turizminde 4 Yeni Rota

Bir cevap yazın

Top
error: Content is protected !!