Anasayfa > Haberler > Gezi > Salda Gölü Sırlarıyla Tarihe mi Gömülecek?

Salda Gölü Sırlarıyla Tarihe mi Gömülecek?

Salda lake

Jeolojik yapısıyla Mars’a benzetilen Salda Gölü, gizemiyle birlikte yok mu olacak? Maldivlere benzeyen turkuvaz rengi suyuyla ve bembeyaz kumsalıyla Türkiye’nin dört bir yanından turist çeken bu muhteşem doğallık yaklaşık 2 milyon geçmişe sahip ve Türkiye’nin en derin gölü olarak biliniyor.

Bu doğal güzelliği besleyen Düden Deresi’ne sulama amacıyla gölet inşaatının çalışmaları başlatıldı tüm itirazlara rağmen. Gölde bilimsel araştırmalar yapan TTKD (Türkiye Tabiatını Koruma Derneği) Bilim Danışmanı Doç Dr Erol Kesici de bu duruma tepki olarak “Toprak ve kaya yapısı ile ilkel canlılar olan mavi-yeşil algleriyle Mars’taki yaşamın sırlarını ve anahtarını taşıyan Salda Gölü yöre halkı istedi diye yok edilemez” diyor.

Gölet yapılırsa bilimsel olarak Salda Gölü nasıl bir zarara uğrayacak?

TTKD (Türkiye Tabiatını Koruma Derneği) Bilim Danışmanı Doç Dr Erol Kesici’Nin açıklamasına göre:

  • Gölet yapılırsa, gölün su seviyesi azalarak turkuaz rengi olacak
  • Toprak yapısının yanı sıra yaşamın başlangıcında kilit rol oynayan ilkel canlılar olan mavi-yeşil algleriyle Mars özelliği taşıyan beyaz oluşumlar kararacak. Gölü besleyen dereden gelen planktonik organizmalar azalıp engellenince beyaz oluşumlar kararmaya yüz tutacak.
  • Gölet yapımıyla su rejimi olumsuz etkilenecek.
  • Salda Gölü’nde kirlilik artacak.
  • Gölde yaşamını sürdüren az sayıdaki canlı türleri de yok olacak.
  • Doç Dr Erol Kesici’ye göre burası SİT Alanı ve Tabiat parkı olmasına rağmen bu koruma statülerine uyulmuyor.
  • Çevrede 110 kuş türüne ev sahipliği yapıyor göl ve bunun da dengesi bozulacak.
  • Dünyada sadece Kanada ve Salda’da görülen Mars gezegenine benzer oluşum yukarıdaki nedenlerden dolayı yok olma tehdidi altında.
  • Şu anda bile çevredeki kaçak kuyular, su alımları, tarım ve taş ocakları ile çevredeki gölet-baraj yapımı gibi insan etkileri su  kalitesi, yüksek alkalin ve ekosistem dengesinin bozulmasına neden olmuştur.Her yıl su seviyesinde 1 metre azalma olmaktadır.

 

Salda Gölü
Salda Gölü

Salda Gölü’nün Benzerini İstanbul’da Yapmak İstersek?

Bu mümkün değil maalesef; Salda bu haliyle korunursa magnezyum yüklü beyaz kayalarıyla Mars’ın yüzey özelliklerini ve keşfedilesi gizemini taşıma özelliğine devam edecektir. Yapay göller, baraj ve göletlerdir. Sadece su deposudur. Doğal göller ise etrafta doğal bir yaşamın oluşmasını sağlayan, yeniden insan eliyle inşa edilemeyen güzelliklerdir.

 

 

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

Top
error: Content is protected !!