Anasayfa > Haberler > Gezi > Likya Yolu’ndan Sonra Kilikya Yolu’nda Yürümek

Likya Yolu’ndan Sonra Kilikya Yolu’nda Yürümek

Kilikya Neresi?

Adana, Mersin, Osmaniye ve Hatay’ı içine alan Güney Anadolu’daki coğrafi, kültürel ve ekonomik bir bölgedir.  Yani iklim olarak gayet elverişli bir bölge, 12 ay gidilebilir ve kültürel olarak da farklı bir destinasyon olduğu için turizme farklı bir yön verebilir.

Samistal Travel Genel Müdür Cevdet Eroğlu, bu bölgede yürüyüş rotalarını çıkarmak için Fransızlarla çalışma yaptıklarını, 8 günlük bir program çıkarttıklarını ve bu 8 günü 15 güne nasıl yayabileceklerini düşünerek Taşucu’ndan Kıbrıs’a kadar bir program hazırladıklarını belirtti. Bu arada, KKTC Turizm Bakanlığı de turist getiren firmalara 50 USD teşvik verdiği için daha detaylı bir program çalışmasına girmişler.

 

Mersin Liman
Mersin Liman

 

Eroğlu’nun açıklamasına göre, turizm sezonu kötü gittiği için 2017- 2018 sezonunu beklemek yerine Kilikya – Kuzey Kıbrıs rotalı 1 haftalık program ile turistlerin ilgisinin çekilebilir. Mesela Larnaka havalimanını ile daha ucuz transferle Kuzey Kıbrıs’a gelip tur yapmak çok maliyetli olacak. Buradan feribotla Taşucu’na veya yat kiralayıp Kilikya medeniyetinin ortasına gelerek yürüyüş turlara aşlayıp ve Aydıncık’ta bu turu sonlandırıp dönüş için tekrar Larnaka olmak şartıyla turumuzu bitirmek.

Mersin yaylaları, Karadeniz yaylaları gibi laçkalaşmış ve turist yoğunluğundan dolayı tahrip edilmiş değil. Burada gerçek Yörük yaşamları, Torosların eteklerinde hüküm sürmüş Kilikya Medeniyetinin izlerine rastlayabilirsiniz.

Ayrıca, Adana-Mersin-Kilikya rotasında birçok keşfedilesi cennet yerler var. Rafting, trekking, kanyon yürüyüşü, antik şehir gezileri, yamaç paraşütü gibi birçok aktiviteyi bir arada yapabileceğiniz, kültür ve doğanın iç içe olduğu, bozulmamış ve korunmuş yerleri kesinlikle görmelisiniz.

Bu potansiyelin farkına varıp tabi ki ilgili devlet dairelerinin de bu konuda destek vermesi, Türk ve yabancı turistlere güzel şeilde pazarlanması gerekiyor.

Burası neden Ağrı dağında Nuh’un Gemisi Efsanesi, Kaz Dağları’nın temiz oksijeni, Gökçeada’nın günbatımın, Bafa gölünün doğal yaşamı, Kaçkarlar’ın fauna-florası, Ayder yaylasının mıhlaması, Uzun gölün kemençesi, Bolkar dağlarının ötmeyen kurbağası, Torosların ince Memed’i gibi olmasın?

 

Mersin Kızkalesi
Mersin Kızkalesi

 

Benzer Yazılar

One thought on “Likya Yolu’ndan Sonra Kilikya Yolu’nda Yürümek

Bir cevap yazın

Top
error: Content is protected !!