Anasayfa > Haberler > Gezi > Türklerin Seyahatlerdeki Alışveriş Alışkanlıkları

Türklerin Seyahatlerdeki Alışveriş Alışkanlıkları

Seyahat sitesi Momondo’nun açıklamasına göre, Türklerin tatil alışverişi alışkanlıkları yaş, cinsiyet, gidilen bölge ve ülke gibi yerlere göre değişiyor.

Tatil için gittiğimiz ülkelerde en çok hangi ürünlerin alışverişini yapıyoruz, eve yurt dışı ve yurt içi seyahatlerden neler getiriyoruz?

1. Hediyelik Eşyalar:  İlk sırada, %66’lık oranla hediyelik eşyalar yer alıyor.  En çok hediyelik eşya alanların yaş grubu 56-65 iken coğrafi olarak Akdeniz ve Marmara Bölgesi’nde yaşayanlar bu gruptadır.

2. Giysi ve Ayakkabı: İkinci sırada, %47’lik oranla giyecek ve ayakkabı alışverişi yer alıyor. 18-22 yaş grubundakiler giysi ve ayakkabı alanlarda en üst sıradayken, yaş ilerledikçe oranlar düşüyor. Yani, giysi ve ayakkabı almayı en az tercih edenler %38 ile 56-65 yaş grubudur. Cinsiyet olarak bakarsak %51 ile kadınlar bu gruptadır.

3. Takı ve Mücevher:  Takı ve aksesuarlar %40’lık oranla üçüncüsırada yer alıyor. Dünyada en çok Türkler takı ve mücevher alıyor. Yani bu ürünleri en çok alan ülke Türkiye.Yaş grubuna bakarsak, 18-22 yaş grubundaki en çok bu ürünleri satın alanlar. Kadınlar, %50, erkekler ise %30 oranla takı ve mücevher alıyorlar.Coğrafi bölgeler açısından bakarsak, takı alışverişini en çok İç Anadolulular’ın yaptığını söyleyebiliriz.

4. Kozmetik: Kozmetik ve cilt bakım ürünleri, %34’lük oranla dördüncü sırada yer alıyor. Bu ürünleri en çok alanlar Egeliler, dünyadaki orana bakarsak Brezilya ve Çin’den sonra üçüncü ülke konumundayız.

5. Yiyecek: Beşinci sırada, %27’lik oranla yiyecek alışverişi yer alıyor. Midemize ve yerel lezzetlere düşkünlüğümüzü de ortaya çıkaran bir durum bu. En çok gıda maddesi alan yaş grubu 36-55 yaş grubuyken, coğrafi olarak baktığımızda Marmara ve İç Anadolu Bölgesi en başta yer alıyor.

6. Elektronik: Altıncı sırada, %26’lık oranla elektronik alışverişi yer alıyor. Yaş grubu olarak 23-55 yaş arası ilk sırada yer alırken erkeklerde bu oran%35’e çıkıyor. Dünyada en çok oyuncak alışverişi yapan ülkeyiz, Erkekler kadınlardan daha çok oyuncak alıyor, 36-55 ve 56-65 yaş grubundaki gezginlere bakarsak, oyuncak satın alma oranı yüzde 25’e kadar çıkıyor.

Tatilden, hiç alışveriş yapmadan dönenlerin oranı sadece %2. Sonuçları yorumlayan Momondo sözcüsü Serpil Öztürk, “Araştırmanın sonuçları, Türkler olarak tatilden eli boş dönmeyi sevmediğimizi gösteriyor. Gittiğimiz yerlerden kendimize, ailemize, arkadaşlarımıza ve meslektaşlarımıza hediyelik eşya almayı seviyoruz. Tercihler yaşa, cinsiyete ve hatta coğrafi bölgeye göre değişiklik gösterse de, ortak noktamız tatil alışverişine duyduğumuz tutku. Dikkat çekici bir başka nokta da gençlerin dış görünüşlerine, yaş almış gezginlerin ise dönüşte yakınlarını sevindirecek hediyeliklere odaklanmaları. Tüm bunların yanında, tatilde satın aldığımız ufak tefek hediyeleri sevdiklerimizle paylaşmak tatilde yaşadığımız duyguları daha uzun yaşamamızı sağlıyor.”

Yurt Dışı Alışveriş
Yurt Dışında Alışveriş Caddesi

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

Top
error: Content is protected !!