Anasayfa > Pratik Gezi Rehberi > Seyit Onbaşı’nın Memleketi – Havran Gezilecek Yerler

Seyit Onbaşı’nın Memleketi – Havran Gezilecek Yerler

Balıkesir Havran Gezi rehberi

Balıkesir ilçeleri içinde en güzellerinden birisi Havran‘dır. Balıkesir’e bağlı ve 80 km uzaklıkta eski bir ilçe olan Havran, Ege Bölgesi’nin Edremit Körfezi‘ne doğru uzanan verimli bir ovasında bulunur. Havran Balıkesir, Edremit‘e 7 km, İzmir’e ise 200 km mesafededir. Çanakkale Kahramanı Seyit Onbaşı‘nın türbesi, buranın mimari dokusuna ek olarak manevi bir anlam da katmıştır. Edremit‘e 10 dakika uzaklıkta bulunan Havran‘da eski evlerin olduğu bölge sit alanı olarak korunmaktadır. Havran gezilecek yerler listemizi keyifle okuyabilirsiniz.

Çok eski bir yerleşim yeri olan Havran’nın bilinen ilk ahalileri Lelegler ve Pelasglardır. Antik dönemde Havran‘ın adının “Aureline” altın ülkesi olarak anıldığı söylenir. Altının simgesi olan Au, Latince “Avrum“ kelimesinden gelmektedir. Havran’ın tarihi dokusu bozulmamış evleri ve konakları görülmeye değer yerlerdendir. Başta Atatürk’ün Havran‘a geldiğinde misafir edildiği Terzizade Konağı olmak üzere 99 konut, 3 resmi daire binası, 3 adet yağ fabrikası, 16 adet çınar ağacı ve 10 adet palmiye Kültür Bakanlığınca koruma altına alınmıştır.

Tarihçesi

Çok eski bir yerleşim yeri olan Havran’nın bilinen ilk yerlileri Lelegler ve Pelasglardır. Antik dönemde Havranın adı “Aureline” yan altın ülkesi olarak anılırmış. Altının simgesi olan Au, Latince “Avrum“ kelimesinden gelmektedir.

 

Havran’a gelmişken aşağıdaki yerlere de gidebilirsiniz

 

Seyit Onbaşı’nın Memleketi Havran Gezilecek Yerler

1. Kocaseyit – Seyit Onbaşı

Seyit Onbaşı nereli ? Kurtuluş Savaşı kahramanlarından birisi olan Koca Seyit lakaplı Seyit Onbaşı Havran Balıkesir doğumludur. 1. Dünya Savaşında Çanakkale cephesinde görev almıştır. Kaybedilmek üzere olunan savaş kazanılmıştır. Koca Seyit, Çanakkale Savaşının kaderini olumlu yönde değiştiren en önemli kahramanlarımızdan biridir. Kabristanı doğum yeri olan Havran‘ın Koca Seyit Köyü‘ndedir. Havran‘ın girişinde de Koca Seyit‘in anıtını görebilirsiniz.

 

Koca Seyit
Koca Seyit

 

2. Terzizade Konağı

Hacı Ahmet Efendi tarafından yaptırılan konak Havran‘da bulunan en güzel evlerden birisidir. 39 odalı Terzizade Konağı, ahşap tarihi dokusuyla büyüleyicidir.

 

Havran Terzizade Konağı
Havran Terzizade Konağı

 

3. İnönü (İnboğazı) Mağaraları

Havran‘ın 8 km güneydoğusunda bulunan İnönü Mağaraları, Kocaçal Tepesi’nin güney yamaçlarında Havran Çayı’nın kuzeyinde İnboğazı‘nın batı ağzında yer almaktadır. Mağaraların en büyüğü olan Karanlık Mağara‘da Grek-Roma malzemeleri ile pişmiş topraktan yapılmış kadın erkek adak heykelciklerine rastlanmıştır.

4. Eski Havran Evleri ve Dar Havran Sokakları

Her biri tarihe imza atmış, ara sokaklarda gezinirken içinizde fotoğraf çekme isteği uyandıracak, İstanbul’daki Fener-Balat evlerini aratmayacak mimari dokuya sahip ve sit alanı olduğu için çivi bile çakılmayan ahşap yapılar. Bazıları maalesef korunmak amacıyla restorasyon çalışmaları esnasında boyaya kurban gitmiş olsa da Eski Havran Evlerini mutlaka görmelisiniz.

 

Havran eski evleri
Havran eski evleri

 

5. Havran Zeytinyağı Fabrikası

Havran‘da sit alanı olarak korunan yapılardır. Geçmişten günümüze kadar gelen tarihi Havran zeytinyağı fabrikaları mutlaka görülmesi gereken yerler arasındadır.

 

Eski zeytinyağı fabrikası
Eski Zeytinyağı Fabrikası

6. Ahmet Ermiş Parkı

Havran merkezdeki köprüyü hemen geçtikten sonra sağda bulunan park. Yemyeşil ağaçların altında oturabilir, doğanın sesini dinleyebilir, kuşları besleyebilirsiniz.

 

Havran Parkı
Havran Parkı

7. Havran Belediyesi

Dere kenarında bulunan yürüyüş yolunu görmeye mutlaka gelin. Hemen parkın kenarında tarihi binadan şimdiki belediye binasına çevrilmiş muhteşem bir konak var. İçine girebilirsiniz. Tabi evrak işleriniz yoksa çok azla ayak altında dolaşmamanızı öneririz!

 

Havran Belediyesi
Havran Belediyesi

 

8. Meşhur Havran Leblebisi

Odun ateşinde eski usül tava içerisinde tavlanan leblebiler hem doğal hem de çok lezzetli. Karanfilli leblebiden damla sakızlı leblebiye kadar 40 çeşit leblebiyi burada bulunan leblebicilerden satın alabilirsiniz. Büyük büyük leblebiler beklemeyin doğal olduğundan boyutları daha küçük ama elbette daha lezzetli.

 

Havran Tava Leblebisi
Havran Tava Leblebisi

 

9. Kalabak Köy Ekmeği

Nursel Hanım’ın Havran‘ın Kalabak köyünde 32 yıl önce ekşi mayayla yatığı ve odun ateşinde pişirdiği ekmekler bugün çok rağmet görüyor. Şu anda Havran‘da ve onun dışında Edremit ve Burhaniye‘de satılıyor. Haberini şuradan da okuyabilirsiniz.

Havran Kalabak Köy Ekmeği
Havran Kalabak Köy Ekmeği

 

10. Havran Eybek Suyu

Ekmeği güzel olur da suyu kötü olur mu hiç… Lezzetli Erikli suyu tadında, kaz Dağlarından gelen suyunun tadı da güzel mineraller açısından da zengin ve sağlıklı su. Yeri mi? Belediye binasının hemen yanında, hem de bomboş. Getir boş bidonları, al lezzetli suyu hem de bedava… Haydi afiyet olsun!

Havran Suyu
Havran Eybek Suyu

11. Havran Köy Pazarı

Haftaiçi salı günleri kurulan köy pazarında organik meyve ve sebzeler, sudan ucuz kıyafetler sizleri bekliyor. Havran‘ı pazar kurulduğu gün gezerseniz 1 gün daha kalmanız gerekiyor, çünkü tarihi evler pazarın arkasında gizleniyor. Fotoğraf çekmeniz imkansız hal böyle olunca. Bu arada meyve ve sebze pazarı da var ayrı bir yerinde. Herşey taptaze ve organik. Ceviz, fındık, özellikle sonbaharda giderseniz nar gibi ürünleri almadan kesinlikle dönmeyin.

Havran Köy Pazarı
Havran Köy Pazarı

Yapmadan Dönmeyin

  • Kocaseyit heykelini, Atatürk’ün Havran‘a geldiğinde kaldığı sit alanında bulunan Terzizade Konağı‘nı görmeden,
  • Eski Havran konaklarının önünde hatıra pozları vermeden
  • Havran zeytini yemeden, Aydın kuruyemişten Havran leblebisi almadan ve yoğurdunu tatmadan,
  • Eski zeytinyağ fabrikalarını gezmeden,
  • Lezzetli Havran Eybek suyundan içmeden,
  • Kalabak köy ekmeğinden yemeden dönmeyin.

 

Havran’a gelmişken aşağıdaki yerlere de gidebilirsiniz

 

Benzer Yazılar

4 thoughts on “Seyit Onbaşı’nın Memleketi – Havran Gezilecek Yerler

  1. Höşmerim’in anavatanı olduğunu unutmuşsunuz, bir de körfezin en iyi zeytinyağını ve zeytinyağı sabubunu Havran’da bulabilirsiniz…

  2. Terzizade konağı maalesef yıķıldı. Şimdi kultur bakanliginda restorasyona alindi. Ayrica lütfen asker ugurlama ya da sunnet/dugun illa vardir yazin muhakkak gidin. Yemekte muhtesem havran usulu gercek hösmelim ve keşkek yiyin. Ticari olarak alinan hosmelimlerin hemen hemen hepsi glikozlu. Hasbi ağa iyiydi eskiden o da bozmuş. Ayrica Havran’ın tarihi mezarligindaki sevgi servilerini de görmeden gecmeyin. Son olarak kürk mantolu madonnanin bahsettigi havran oldugunu unutmayin 🙂

Bir cevap yazın

Top
error: Content is protected !!