Anasayfa > Keşif > Herkesin özel kumsalı olacak !

Herkesin özel kumsalı olacak !

brezilya maranhenses

Size özel bir kumsal ister miydiniz. Sadece sizin olduğunuz incecik kumlar ve sıcacık bir deniz. Kim istemez ki? Peki böyle bir seçim vaadi olsa acaba gerçekleştirilebilir miydi? Bunu bilemeyiz ama Brezilya’da Maranhenses Milli Parkında herkesin özel bir kumsalı var.  Havaların soğumaya başladığı bu günlerde güney yarım kürede bulunan havanın sıcacık olduğu Brezilya’da böylesine özel bir tatil herkese iyi gelir. Gelin herkesin kumsalının olduğu Maranhenses Milli Parkını keşfe çıkalım.

 

maranhenses keyif
Maranhenses Milli Parkında keyif

 

Brezilya’nın kuzey sahillerinde Sao Luis şehrine 100 km uzaklıkta bulunan Maranhenses Milli Parkı ilk bakışta bembeyaz kumullarıyla sanki çöldesiniz gibi hissettirir. Amazon deltasının hemen doğusunda bulunan bu milli park Amazon yağmurlarına maruz kalmakta ve bu yağmurların kilometrelerce genişliğindeki engebeli kumulların olduğu sahilde birikmektedir. Kumulların altındaki kayalık, suyu çekmediğinden on binlerce küçük su birikintisi oluşuyor Maranhenses mili parkında. Oluşan bu lagünler mükemmel bir görüntü ortaya çıkarmakla beraber çok sayıda aktiviteyi de yapma fırsatı sunuyor.

 

maranhenses brezilya lagün
Maranhenses lagünler

 

Bölgedeki nehirlere bağlanan lagünler bu nehirlerdeki balıkların buralara dolmasını sağlıyor. Bu küçük lagünlerde kendi balığınızı tutmanız mümkün. Okyanusta balık avlamak ile böylesine küçücük bir lagünde görebildiğiniz balıkları yakalamak çok değişik bir keyif sunacaktır balıkçılara.

 

beyaz kumsal maranhenses
Maranhenses bembeyaz kumsal

 

Lagünlerin oluşumu nehirlerin taşıdığı kumun kuzeyden esen sert rüzgarların kumu kıyının kilometrelerce içeriye savurmasıyla başlamış. Nehir, rüzgar ve yağmur üçlüsünün iş birliği ile böylesine güzel bir manzara çıkmış ortaya. Temmuz ayında lagünlerdeki su seviyesi maksimuma ulaşıyor. Temmuz Eylül ayları arası tatiliniz için iyi bir fırsat olabilir. Ekim ayında ortaya çıkan kuvvetli rüzgarlar yüzünden bu ayda ziyaret etmek pek mantıklı değil.

Rüzgarlı günler kumda yürümek için elverişli değil fakat paraşüt sörfü meraklıları için sığ suları ile maksimum güvenlikli bir ortam sağlıyor. Rüzgarlı bir günde sörf keyfini tadabileceğiniz tur şirketleri mevcut. Bunların turlarına katılarak farklı bir tecrübe edinebilirsiniz.

 

rüzgar sörfü
Maranhenses Kite Surf

 

Nasıl gidilir?

Maranhenses Milli Parkına ulaşım için en mantıklısı havayolu. Brezilya iç hatlar ile Maranhao eyaletindeki Sao Luis şehrine uçabilirsiniz. Buradan toplu taşıma ile Barreirinhas kasabasına geçmeniz gerekiyor. Konaklama yapacağınız kasaba işte tam burası. Bu kasabadan 4×4 jeep ile yarım saatlik bir yol ile milli parka ulaşmak mümkün. Milli park 1200 kilometre karelik bir alan kapladığı için bir rehber eşliğinde gitmek kaybolmamanız için şart. Milli park tarafından önerilen ziyaret süresi 2 gün. Bu sürede milli park içerisinde bulunan büyük lagünleri ziyaret edebilirsiniz. Tabi on binlerce lagünden istediğinizde kalarak kumun ve suyun keyfini çıkarabilirsiniz.

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

Top
error: Content is protected !!