Anasayfa > Pratik Gezi Rehberi > Yenice Ormanları – Nasıl Gidilir Konaklama ve Detaylar

Yenice Ormanları – Nasıl Gidilir Konaklama ve Detaylar

 Sahip olduğu yaban hayat ve bitki çeşitliliği insanların ilgisini çeken ve 1999 yılında Dünya Doğayı Koruma Vakfı tarafından “acil korunması gereken 100 sıcak noktadan biri” ilan edilen Yenice Ormanları, her gün yurt içi ve yurt dışında meraklıların akınına uğramaya devam ediyor.

 

Karabük Yenice Ormanları

Doğa tutkunlarının büyüleneceği ormanda birçok doğa sporunu yapabileceği gibi kamp düşkünleri için de ideal yerlerden biri olarak konumlanıyor. Ormanın büyülü ağaçları arasından yapacağınız bir bisiklet turu ise düşündüğünüzden daha da etkileyici olacak!

 

Yenice Nerede, Nasıl Gidilir?

Yenice, Karabük’ün bir ilçesidir. Karabük Yenice arası yarım saat kadar sürmektedir. Yenice’nin tarihi 11.yy’a kadar gitmektedir. Safranbolu, Devrek gibi yerlerle eşit bir geçmişe sahiptir.

 

Yenice Ormanları Haritası
Yenice Ormanları Haritası

 

Bu rotamız macera, trekking ve doğa tutkunları için.   Nasıl gelmenizi öneririz? İstanbul Karabük kaç km? Mesafe 402 km. İstanbul Karabük kaç saat? İstanbul’dan toplam 5,5 saat sürüyor yolculuk. Ankara Karabük kaç km? Karabük Ankara arası kaç km? Ankara Karabük arası 221 km olup Ankara’dan 3 saat süren kara yolculuğuyla ile gelebilirsiniz. Ama bunu önermiyoruz. Karabük’e otobüsle gelip oradan nostaljik bir tren yolculuğuyla Yenice’ye ulaşabilirsiniz. Trenle, bu farklı bitki örtüsünü keşfetmek daha güzel olacaktır. Günde 2 defa tren seferi yapılıyor ama siz gitmeden önce saatini muhakkak sorun. Bu arada, Yenice Karabük arası 32 km’dir.

Bu güzel ormanlar içerisinde belki de en çok etkileneceğiniz Şeker Kanyonu’nun havadan nasıl göründüğünü merak edenler için ise İHB Drone’un hazırlamış olduğu videoyu es geçmeyin deriz!

İster bisiklet, motor, özel araba veya turla gidin, 19 Mayıs tatili gibi 3-4 günlük bir Yenice Ormanları keşfinde görebileceğiniz keşfe değer noktalar:

 

Yenice Ormanları – Arboretum sahası

Kavaklı orman şefliğine bağlı bu alanda, asırlık ağaçların arasında yürüyebilir, renk cümbüşünün içinde harika fotoğraflar çekebilirsiniz.

 

Yenice Ormanları - Yenice Ormanları Arboretum
Yenice Ormanları Arboretum

 

Yaban hayatı koruma sahası 

Burada yürüyerek Hodca Tepesi’ne tırmanabilir, tüm ormanı seyre dalabilirsiniz.

 

Yenice Ormanları’nda Kanyon gezisi

Yenice Şeker kanyonu, kanyoning yapmaya ve kaya tırmanışına uygun yapısıyla oldukça ilginç bir deneyim yaşatabilir.

 

Yenice Ormanları - Şeker Kanyonu Şeker deresi
Fotoğraf: Doğayenicedir.com/Şeker Kanyonu Şeker deresi

 

 

Yenice Ormanları - /Şeker Kanyonu Şeker deresi
Fotoğraf:Doğayenicedir.com/Şeker Kanyonu Şeker deresi

 

Yenice Ormanları’nda Aktivite Önerileri

 • Doğayla iç içe yürüyüşün tadını muhakkak çıkarın. Yenice ormanlarında her seviyeye hitap eden toplam 3 farklı kategoride parkur var. Birkaç saatlik kısa, 4-6 saatlik günübirlik yürüyüşler ve 2-6 günü kapsayan rotalardan herhangi birini seçebilirsiniz. Toplamda 21 farklı parkur, farklı güzergâhlarla 396 km. ediyor.
 • Yürüyüş ve bisiklet için ayrı ayrı parkurlar var. Aklınızda olsun, ben yürüyemem diyorsanız bisiklet de hem sportif açıdan faydalı olabilir, hem de daha uzun mesafeyi daha kısa sürede keşfedebilirsiniz. Dağ bisikleti rotası uzunluğu 292 km.
 • “Uzun yürüyüş yapmak istiyoruz, hangi rotayı seçmeliyiz o zaman” diyorsanız, tavsiyemiz 5 gün süren, parkurun en uzun bölümü olan Kent Ormanı-Arboretum arasındaki 77 km.lik rota. Neleri görebilirsiniz peki burada? Göletler, yayla ve anıt ağaçlar, Arboretum. Büyük ve Küçük Şeker Kanyonu geçişleri ile Kızılkaya-Karakaya arasındaki 63 km’lik bölüm parkurun en güzel bölümleri.

 

Yenice Ormanları - Fotoğraf:Doğayenicedir.com/Arberotum sahasına giderken Kuzdağ köyünde bir dere
Fotoğraf: Doğayenicedir.com/Arberotum sahasına giderken Kuzdağ köyünde bir dere

 

 • Bu arada, karşınıza her an göletten su içen bir geyik ya da avlanmaya çalışan bir kurt çıkabilir! Anın tandını çıkarın, gerisini boşverin. Biraz maceracı olmanız yeterli olacaktır.

 

Yenice Ormanları - Fotoğraf:Doğayenicedir.com/Arberotum
Fotoğraf:Doğayenicedir.com/Arberotum

 

 • En az 1 gün de olsa, kamp yapın. Yenice ormanları kamp deneyimine ne dersiniz? Kent Ormanı, Darıyazısı, Şekermeşe, Sorgun yaylası, Karabük Eğriova Göleti ve Arboretum kamp alanlarından herhangi birinde kamp yapabilirsiniz. Hava durumu eğer kötüyse yapacak bir şey yok, Yenice ya da Safranbolu’da konaklayabilirsiniz. Ama gitmeden önce muhakkak rezervasyon yaptırın, yoksa kötü bir sürpriz yaşayıp istemeden de olsa kamp yapmak zorunda kalabilirsiniz.
 • Özellikle sonbaharda fotoğraf gezisi için buraya gelebilirsiniz, renkler adeta büyüleyici! Konumuz 19 Mayıs önerisi başlığı altında, ama biz parantez içinde yazımızı okuyan fotoğraf meraklılarını da düşünmeden edemiyoruz. 

   

  Yenice Ormanları - Yenice Orman Yolu
  Yenice Orman Yolu

   

 • Seyir tepelerinden birisine çıkarak Yenice’yi bir de yukarıdan izleyin. Subatan seyir terası, Şeker Kanyonu seyir, Fındıkaltı Üstü seyir kulesi alternatifler arasındadır.

 

Yenice Ormanları - Karabük-Yenice arası tren Yolu
Karabük Zonguldak tren hattı

 

 • Buraya kadar gelmişken, Devrek’e uğrayıp da baston yapan ustaları ziyaret etmemek olmaz. Baston yapımını videoya çekebilir ve hediyelik eşya olarak alabilirsiniz. 1980’li yıllarda Münteka Çelebi’nin başlattığı baston akımı ile Devrek’te üretim başlar. Münteka Çelebi der ki: ”Baston her yerde bastondur, üzerinde sanat eseri varsa, o Devrek bastonudur. Devrek bastonu, sevgi ve aşk sembolüdür. Sevdiklerinize baston hediye etmek, uzun ömür dilemenin başka bir yoludur.”

 

 

Yenice Ormanları - Devrek baston
Devrek baston

 

Yenice Ormanları Konaklama Önerileri

 • Albergo butik otel: İncebacaklar köyünde bir butik otel
 • Kamping yapacaklar için, aktivite önerilerinde bahsettiğimiz yerlerde kamp yapabilirsiniz. Şeker kanyonundaki kent ormanı, kamping için korunaklıdır.
 • Önümüzdeki yıl, Karabük Yenice Belediyesi’nin katkılarıyla inşa edilen tesislerde kalma fırsatınız olacak. Konuyla ilgili bilgi alak isterseniz, belediyeyle iletişim kurabilirsiniz.

 

Yenice Ormanları Yeme-İçme Önerileri

 • Yeşil Vadi restoran
 • Yenice Mangal Evi
 • Nihat Usta’nın yeri (Sipariş ile yöresel yemekler yapıyorlar)

 

Yenice Ormanları’na Giderken Yanınızda Olsun

 • Rahat yürüyüş ayakkabısı
 • Hafif kıyafetler, az nemlenen ve kolay kuruyabilen giysiler
 • Kamp çadırı, mutfak seti, ocak
 • Yağmurluk, rüzgarlık, şapka
 • El feneri
 • Su matarası, ek gıda
 • Sırt çantası
 • Uyku tulumu

 

Yapmadan Dönmeyin

 • Kamp yapmadan,
 • Orman denizini seyir tepesinde seyretmeden,
 • Yürüyüş ya da bisiklet parkurunda turunuzu tamamlamadan,
 • Devrek bastonlarını görmeden,
 • Mis kokulu doğada gece kamp ateşinin etrafında arkadaşlarınızla toplanıp hikayeler anlatmadan dönmeyin.
 • Görseller için Yenice Eğitim Derneği ve DoğaYenicedir‘e teşekkür ederiz.

 

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

Top
error: Content is protected !!