Anasayfa > Haberler > Gezi > Yunanistan’da Turist Sayısı Artarken, Turizm Geliri Azaldı

Yunanistan’da Turist Sayısı Artarken, Turizm Geliri Azaldı

2016 yılında, Yunanisan’a gelen turist sayısı 17 milyonu geçerken turizm gelirleri %8,8 azaldı. Bunun nedeni olarak a vergi kaçakçılığı gösteriliyor.

Konuyla ilgili uzmanların açıklaması ise şöyle: “Yunanistan turları ya da kendi başına gelen yabancı turistler ya daha az para harcıyorlar ya da rezervasyonları hep son anda yaparak düşük fiyattan geliyorlar. Ancak vergi kaçırıldığı için Yunanistan’ın yabancı turistlerden daha az para kazandığını öne sürenler de var.

Vergi Kaçırma

Rodos’taki büyük bir otelin işletmecisi Alman Haber Ajansı’na (DPA) “bu durumun mutlakla araştırılması gerekiyor ve turizmcilikte yüklü vergi kaçırılıyor” dedi

Yunanistan Merkez Bankası’nın verilerine göre 2016’nın ilk 8 aylık döneminde Yunanistan’a 17 milyon 190 bin turist geldi. Turist sayısı 2015’in aynı dönemine göre yüzde 1,8 oranında arttı. Turizm gelirleri ise 9,25 milyar euro’dan 8,43 milyar euro’ya geriledi.

Turistik İşletmeler Birliği Başkanı Andreas Andreadis ise bu durumun vergilerin de artmasına neden olacağını söyledi. Yunan hükümeti, tasarruf politikası ile Yunan adalarına tanınan vergi indirimini kaldırmıştı. Yunan adalarındaki turistik tesisler yüzde 17 yerine yüzde 24 oranında katma değer vergisi ödüyor. Yiyecek ve içecekler için de ödenen vergiler yüksekti.

Sonuç Olarak

Vergi zammı da vergi kaçırmaya neden oldu gibi görünüyor. Daha az fiş kesme, doğrudan yurtdışındaki bir banka hesabına havale edilen kredi kartlı ödemelerin de Yunanistan’daki kayıtlara geçmediği öne sürülüyor. İşletmenin pos cihazını yurt dışındaki bir banka hesabına bağlaması Yunan maliyesini atlatmaya yetiyor. Rodoslu otel işletmecisi ‘maliye müfettişleri mesaiyi tamamlayıp evlerine döndükten hemen sonra pos cihazlarının çekmeceden çıktığını’ anlatıyor.

Atna ve adalardaki otellerin haladopdolu olduğuna bakarsak, uzmanların konunun daha da derinine ineceği kesin. Yunanistan’da turizm sezonu devam ediyor. Yunanistan hükümeti de vergi kaçakçılığının önüne nasıl geçilebileceğine bakacak, çünkü Yunanistan yenibir iflası kaldıramayabilir!

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

Top
error: Content is protected !!