Anasayfa > Dünyanın En... > Dünyanın 7 Bilinmeyen Harikası

Dünyanın 7 Bilinmeyen Harikası

Dünyanın 7 harikasını hepimiz biliyoruz, peki ya bilinmeyen harikalarını görmek ister misiniz?  Taj Mahal ve Colesyum’u unutun. İşte o bilinmeyen 7 harikası:

1. Parlamento Sarayı, Romanya

Dünyanın en büyük, en pahalı ve en ağır sivil yönetim binası, Bükreş Parlamento Binası ama maalesef ki pek bilinmiyor işte. Romanya’ya yolunuz düşerse aman görmeden dönmeyin. O kadar heybetli, o kadar büyük ki, belki bir fotoğraf makinesinin kadrajına görüntüyü ful sığdırmanız imkansız. Komunist diktatör Nicolae Ceausescu tarafından 1984’te inşa edilmiş.

Bükreş Parlamento Saray
Bükreş Parlamento Sarayı

 

3100 odalı, 330.000 metre kare alana sahip yapıyı inşa etmek için Bükreş’in neredeyse 5’te 1’i yıkılmış. 30’dan fazla kilise ve sinagog ve 30.000’den fazla ev yıkılmış.

2. Büyük Djenne Camisi, Mali

1907’de inşa edilen Büyük Djenne Cami, dünyanın en büyük çamurdan yapısıdır. Çamur bazlı kum-su karışımı, güneşte pişerek kuruyan tuğlalar yapının ham maddesidir. 1988’de Unesco Dünya Mirasları Listesi‘ne giren yapı, Sudano-Sahelian mimari stilinin en büyük başarılarından biridir.

Büyük Djenne Camii
Büyük Djenne Camii

Yapı, Mali’nin merkezinde Nijer deltasında bulunur. Caminin 3 minaresi de palmiyelerle süslenir ve yıllık bakımlarda süslemeler daha artar ve bu artık her yıl Nisan ve Mayıs aylarında tekrarlanan bir gelenek haline gelmiştir.

3. Derawar Kalesi, Pakistan

Derawar’ın baş döndürücü 40 kale burcu çölün üzerinden yükselerek ilginç bir görüntü verir.  Hepsine topluca bakıldığında 1500 metrelik çevresi ve 30 metre yüksekliği olan bir çember oluşumuna benziyor.

Derawar Kalesi
Derawar Kalesi

 

Buraya gelmek isterseniz, mutlaka bir rehber ve 4 tekerlekli bir araç kiralamanız, Bahawalpur şehrinden günübirlik turla Cholistan Çölü’nü aşarak gelmeniz gerekiyor. Tabi ki bunun için de oranın yetkili görevlisinden ilk başta gerekli izinleri almanız gerekiyor. Burası, birçok Pakistanlı’nın bile bilmediği bir yer.

 

4. Chand Baori, Hindistan

Gözden kaçan bir diğer yapıt Hindistan’da bulunan Chand Baori’dir. 13 katlı, aşağıya doğru inen çifte taş merdivenlerle yapılmış bu yapı 30 metre derine inerek yakut rengindeki kristal su içeren bir kuyuya ulaşım sağlar.

 Chand Baori
Chand Baori

Simetrik merdivenlerr adeta bir labirent izlenimi uyandırıyor. İnmeye başladığınızda sanki hiç bitmeyecekmiş gibi bir hisse kapılırsınız. Chand Raori 3500 basamaktan oluştuğundan türünün en büyüğü olduğunu söyleyebiliriz. Yapımının M.Ö. 900 yıllarına denk geldiği düşünülmektedir. Mimarisi yüzünden yapının altı üst taraflara göre daha soğuktur. Oldukça sıcak olan bu bölgede serin bir yer sunan Chand Raori sıcak Hindistan ziyaretinizde serinlemek için uğrayabileceğiniz yerlerden.

5. Mostar Köprüsü, Bosna-Hersek

456 blok yerel taş ile 1566 yılında Osmanlılar zamanında Mimar Hayrettin tarafından yapılan Eski Mostar Köprüsü, Bosna Hersek merkezinin 427 yıl boyunca kalbinin attığı yerdir.

Mostar Köprüsü
Mostar Köprüsü

 

Neretva nehri üzerinde kurulan köprü 4 metre genişliğinde, 30 metre uzunluğunda ve 24 metre yüksekliğindedir. Balkanların en önemli İslam Mimarisi örneklerindendir. 1990 yıllarında Bosna savaşında yıkılmıştır fakat savaş sonrasında tekrardan inşa edilerek 2004 yılında yeni fakat eski köprü olarak turistlerin ziyaretine açılmıştır.

6. Büyük Hindistan Seddi


Büyük set denince elbette akla Çin Seddi geliyor fakat Hindistan’da da yapılmış olan büyük bir duvar olduğunu biliyor muydunuz? Belki de uzaydan bile görülebilen Çin Seddi yüzünden bu 36 kilometrelik Hindistan Seddi pek bilinmiyor. Duvarlarının kalınlığı 4.5 metre olan Hindistan Seddi, Kumbhalgarh, dünyanın en uzun ikinci duvarı. Rajasthan eyaaletinde bulunan bu duvar 7 tane de kapı içermekte.

Büyük Hindistan Seddi
Büyük Hindistan Seddi

 

Duvar dönemin yerel yöneticisi Rana Kumbha tarafından 1443 yılında bir tepe üzerine yaptırılmış. 19 yy’da genişletilen duvar çevredeki tapınakları koruyacak şekilde düzenlenmiş. Büyük Hindistan Seddi hala tüm dünya için bilinmeyen bir hazine.

7. Sheikh Lotfollah Camii, İran

Yapımı 16 yıl süren, 1619 yılında tamamlan Sheikh Lotfollah Camii Safaviler mimarisinin başyapıtı olarak yorumlanmaktadır. Naghsh-i Jahan meydanında İsfahan şehrinde bulunan Camii Şah Abbas tarafından yaptırılmıştır. Caminin minaresi bulunmuyor. Şahın haremindeki eşlerinin ibadet etmesi için yaptırdığı bu cami bu yüzden minare içermiyor.

Sheikh Lotfollah Mosque
Sheikh Lotfollah Mosque

Yapımda kullanılan fayanslar gün içerisinde kremden pembeye dönerek görsel bir şölen oluşturuyor. Bina içerisindeki kompleks mozaikler ve giderek daralan tavan mozaiği çok güzel bir görüntü meydana çıkarıyor.

 

 

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

Top
error: Content is protected !!