Anasayfa > Pratik Gezi Rehberi > Bohem Cumhuriyeti: Çekya – Prag Gezilecek Yerler

Bohem Cumhuriyeti: Çekya – Prag Gezilecek Yerler

Bohem geleneğiyle, Çekya ,fantastik eski şehriyle, tarihiyle, esrarengiz kalesiyle ve yakınındaki tarihi hazine değerindeki şehirleriyle Prag adeta Avrupa’nın merkezinde bir üs gibi. Sizin için hazırladığımız Prag Gezilecek Yerler listesini alıp bu şehri kendi kendinize gezebilirsiniz. Nasıl mı?

Prag Gezilecek Yerler

Çekya Prag’a gidenler, Prag gezi notları yazsa muhtemelen bu yazı içinde Prag kalesi, saat kulesi, her saat başı saat kulesinin etrafında toplanan uzak doğulu çekik gözlü dostlarımız, old town, tahtadan yapılmış insan boyutundaki cadı oyuncaklar, Vltava nehri üzerindeki köprüler, Charles köprüsü, köprüdeki dilek kilitleri, kristaller olacaktır. Prag turları ile gidiyorsanız, araştırmacı da değilseniz bu saydığımız şeylerin hepsini görmeniz mümkün olmayabilir. Birahaneleri, soslu ördek yemekleri ve soğuk görünümlü, uzun boylu, beyaz tenli insanlarıyla tipik bir Orta Avrupa ülkesi Çekya. Her ne kadar böyle görünse de arka planında domestik bir Türk-Osmanlı geleneğinin farkına varmamanız imkansız.

çekya prag gezilecek yerler - Prag Harita
Prag Harita

Anadolu’daki herhangi bir yörük köyüne gittiğinizde içebileceğiniz ekmek çorbası (özenle kesilmiş ve çorba kabı haline getirilmiş ekmeğin içine patates, buğday vb. envai çeşit bakliyatı doğrayarak önünüze sunulan çorba) tam da bizdendir. O anda kafanıza bir şey düşmesine gerek yok, görmeniz yeterlidir bu manzarayı. Aniden bir şok, “aman Tanrım ben neredeyim?” diyebilirsiniz. Burası, Bulgaristan ya da Bosna, Makedonya değil. Çek Cumhuriyeti. Belki de şaşkınlığınız bundan. Türkler’in Viyana’ya kadar dayandığını biliyoruz tarihten, doğal olarak gelişen kültür benzeşmesi ile bizden beğenip aldıkları bir yemeği kendi geleneksel yemekleriymiş gibi sizin önünüze sunduklarında hem sevinecek, hem de gururlanacaksınız.

Prag Nerede?

Prag, Çekya’nın başkenti olup ülkenin en büyük şehridir. UNESCO tarafından korunan şehir, adeta Orta Çağ’ın bir yansımasıdır. Çekya nerede derseniz, Adeta Avrupa’nın ortasında gibidir; Almanya, Polonya, Avusturya ve Slovakya’nın tam ortasındadır. Bu yüzden de klasik bir Orta Avrupa turu ile birkaç ülkeyi gezdiren turlar Prag’ı da tur planlarına alırlar. Prag “Altın Şehir“, “Doksanların Sol Bankası”, “Masal Şehri”, “Şehirlerin Anası” ve “Avrupa’nın Kalbi” gibi isimlerle de anılır. Prag’a gitmişken de, coğrafi konumundan dolayı diğer ülkelere de kısa sürede ulaşabilirsiniz.

 

Prag’a Nasıl Gelinir?

İstanbul’dan Prag’a THYve Pegasus’undirekt uçuş seferleriyle 2,5 saatte gelebilirsiniz. Prag havaalanı -Václav Havel- Prag merkeze taksiyle yarım saatlik uzaklıktadır.

 

Prag’da Ulaşım

Prag oldukça küçük bir tarihi merkeze sahip olduğu için nehrin her iki yönünü de mutlaka yürüyerek keşfedin. Zamanınız kısıtlıysa, 22 no’lu tramvay ile şehri gezebilir ve kaleye gidebilirsiniz.

Her turistik yerde olduğu gibi taksi pahalı, binmeden önce mutlaka konuşun fiyatı ve ona gör binin.

Havaalanından şehir merkezi 25 km uzaklığa sahip, sarı taksilerle gelecekseniz ücreti önceden konuşun. Daha uygun ücrete gelmek isterseniz CEDAZ minibüslerini kullanın. Havaalanı- Dejvická Metro istasyonu arasını 119 no’lu otobüslerle kat edip kalan kısa mesafeyi de tramvayla aşabilirsiniz.

Son olarak Havaalanından Dejvická metro istasyonuna 25 dakikada giden 119 nolu otobüsü kullanabilirsiniz. Dejvická’dan şehir merkezi çok yakın (32 Koruna = 3,2 TL)

 

Prag’da Hava Durumu

Klasik bir Avrupa ülkesi gibi Prag hava durumu bizim ülkemizin kara iklimi yaşayan şehirlerinin hava durumuna çok benziyor. Kışın inanılmaz soğuk, yazınsa gündüz sıcak ve akşam yine serin bir havaya sahip bir şehirdir. Ülke geneli de böyledir. Kara iklimine hakim olduğu için gece ve gündüz arasında sıcaklık farklı oldukça yüksektir. O yüzden, yazın dahi gitseniz mutlaka yanınıza bir hırka ya da şal alın.

 

Prag Gezilecek Yerler

Gezi listemize geçmeden küçük bir tur yapmak isterseniz birhayalinpesinde’nin hazırlamış olduğu video ile bu büyülü kentte kaybolabilirsiniz!

1. Prag Kalesi

Zamanında Bohemya ve Roma krallarının yaşamış olduğu kaleye, şehir merkezinden de geçen 22 no’lu tramvaya binerek kolayca ulaşabilirsiniz. Uzun bir yokuşla yukarı çıkan merdivenlerden tırmanarak kalenin girişine gelebilirsiniz, yalnız bu kısım çok yorucu olabilir. Fantastik hikayelerden hoşlanıyorsanız, astronomik saat kulesinin içinde de kataloglarını bulabileceğiniz domestik turlara katılın. Hava karardıktan sonra başlayan bu özel “ghost castle turlar” ile farklı bir deneyim yaşayabilir, belki de kalenin mahseninden duyacağınız seslerden korkup geri dönebilirsiniz! Tarihle harmanlanarak korku hikayelerinin ve efsanelerin anlatıldığı bu butik turlara katılabilirsiniz.

 

çekya prag gezilecek yerler - Prag Kalesi
Prag Kalesi

 

2. St Vitus Katedrali

Prag kalesinin avlusunda bulunan katedral, mimari yapısıyla oldukça korkutucu bir görünüme sahip. Katedrali daha da korkunç yapan şey, zamanında şeytanı kovmak için yaptıkları cadı ve yaratık figürleri. Kalenin avlusundan St. Vitus katedraline geçiş var, bu katedral şehrin birçok yerinden rahatlıkla görülebiliyor çünkü kale oldukça yüksek bir noktada ve şehrin yerinden de görülebiliyor.

3. Prag Astronomik Saat Kulesi

Old town meydanında bulunan Astronomik saat kulesinin hikayesini bilmeyen yoktur, ama biz yine anlatalım. Saatçi Mikulas Kadane ve astrolog matematikçi Jan Sindelin işbirliğiyle 1410’da yapılan saat’in üzerindeki güneş, ay ve yıldızlar astrolojiye göre o tarihte hangi yıldızın hangi burçta olduğunu gösteriyor size.

Çan, her saat başı çaldığında herkesin yukarıya bakıp (turistlerin özellikle) serominiyi izlemesini video’ya alabilirsiniz, bir süre sonra tüm bu seromoni zaten sizin için de normalleşecektir. Bu bölge en turistik yerde olduğundan inanılmaz kalabalık, özellikle bayramda geldiyseniz Türk görmemenize imkan yok. Bu arada kulenin en tepesine kadar çıkıp tüm Prag’ı bir de yukarıdan seyredebilirsiniz. Prag gezisi yapıyorsanız, mutlaka Prag saat kulesinin en tepesine de çıkın ve şehre bir de tepeden bakın.

 

4. Tyn Kilisesi

Astronomik saat kulesinin tam karşısında bulunan kilisenin içinde birçok önemli ismin mezarı ve Gotik, Rönesans ve Barok döneme ait birçok önemli eser bulunmaktadır.

5. St Nicholas Kilisesi

Eski şehir meydanında bulunmaktadır ve 13.yy’da Roma tarzında inşa edilmiştir.

 

çekya prag gezilecek yerler - St Nicolas Kilisesi
St Nicolas Kilisesi

 

6. Charles Köprüsü

Charles köprüsü, orijinal dildeki adıyla “Karluv Most” köprüsü, Vltava nehrinin 2 yanını birbirine bağlayan oldukça heybetli bir köprünün girişinde ve üstünde birçok heykel var. Köprününü üstünde 7/24 sokak satıcıları, ressamlar görmeniz mümkün, sürekli capcanlı çünkü bölgenin en turistik yeri. Özellikle fotoğraf meraklıları için gece ya da sisli soğuk bir gün batımında harika görüntüler çıkabilir bu köprüde. Sadece üzerinden değil, bu köprüyü uzaktan da gece kadraja almanız şiddetle tavsiye edilir. Bu arada, dilek dilemek isteyenler için de köprüde bir dilek köşesi var, İsa figürünün hemen etrafında dileğinizi dileyip kilidinizi bağlayabilirsiniz.

7. Altın Yol

Prag kalesinin  bulunduğu avlunun içinde altın yol diye bir sokak var, tek ve 2 katlı minyatür evlerin olduğu masalsı bir sokak. Sokağın girişinde bilet alarak içeri giriyorsunuz. 22 no’lu evde Franz Kafka yaşamış, binanın içinde de Kafka’nın kitapları satılıyor. Ayrıca hediyelik eşya dükkanları, şirin renkli evlerin önünde ressamlar, kukla oynatıcılar ve müzisyenler görebilirsiniz bu sokakta.

8. Kristal dükkanları

Stare Maesto (Old town square)’da Tyn Kilisesinin olduğu sokaktan ilerlemeye devam ettiğinizde Çekler’in Bohemya ve Swarovski kristallerinin satıldığı dükkanları göreceksiniz yürüdüğünüz sokakta.

9. Yeni kent

Wenceslas Meydanında bulunan yeni şehirde Ulusal müze, Jan Palach abidesi, St. Wenceslas Anıtı bulunmaktadır. Kısıtlı zamanınız varsa, buraya hiç gitmenize gerek yok.

10. Yahudi Mahallesi Josefov

Charles köprüsünden sola dönerek Yahudi mahallesine yönelebilir, eski Yahudi mezarlığını ve burada bulunan sinagogları (toplam 7 sinagog bulunmaktadır) gezebilirsiniz. Prag’ın en zengin semti deniyor burası için. Dünyaca ünlü markaları, lüks butikleri görebilirsiniz burada.

11. Petrin tepesi ve füniküler

Kenti kuşbakışı görmek isteyenler buraya gelebilir, buraya ulaşmak için füniküleri kullanabilirsiniz, 62 metre yüksekliğindeki Petrin kulesi Eiffel’e benzerliğiyle dikkat çekiyor.

 

çekya prag gezilecek yerler - Petrin Tepesi
Petrin Tepesi

 

12. Diğer görülebilecek yerler

St. George Bazilikası, Çek Ulusal sanat galerisi, Barok Loreta manastırı, Yazlık saray, Mozart ve Dusek müzesi, Strahov manastırı, Kafka müzesi diğer görebileceğiniz yerler arasındadır. Old town’da ya da kaldığınız otelde şehir haritasından bu yerleri işaretleyip gezmenizi öneririz.

Prag şehrini 2 günde bitirebilirsiniz; “ben sıkıldım, yeni yerler görmeliyim” derseniz de Prag’a yakın çok güzel tarihi Çek cumhuriyeti şehirleri var. Prag çevresinde gezebileceğiniz yerleri aşağıdaki listede bulabilirsiniz.

Prag Çevresi Gezilecek Yerler

1. Karlovy Vary

Florenc’teki otobüs terminalinden kalkan şehirlerarası otobüslerle (Student Agency en hesaplısı) oldukça hızlı ve makul fiyata gelebileceğiniz Karlovy Vary, Prag’a sadece 2 saatlik mesafededir.

Atatürk’ün de aynı zamanda kaplıcalarında şifa bulmak için geldiği, renkli evlerle bezenmiş, SPA’larıyla ün yapan, dünyanın dört bir yanından hem hasta ve yaşlıları, hem de turistleri çeken kent, şifalı özelliğini yer altından gelen şifalı sularına borçlu. Bu şirin şehre gelmek için nedeniniz çok.

 

çekya prag gezilecek yerler - KarlovyVary
Karlovy Vary Elizabeth Termali

Kış mevsimi ayrı bir güzel, manzaraya karşı cappucino ya da sıcak çikolatanızı içebilir manzarayı seyre dalabilirsiniz. Mevsimlerden bahar olduğu için üşümeyeceksiniz, bol bol sokaklarında yürüyüş yapabilir, çok güzel fotoğraflar çekebilirsiniz. Kendinizi masaldan fırlamış bir kahraman sanmayın, burası gerçek bir şehir.

 

çekya prag gezilecek yerler - Karlovy Vary Sokakları
Karlovy Vary Sokakları

Atatürk dışında, Ruş çarı Petro, Mozart da buraya gelmiş şifa bulmak için… Karlsbad otel’in duvarında Atatürk’ün burada kaldığına dair de yazı var. 19 Mayıs’ta kar görmeniz çok düşük olasılık ama daha iyi yanı rahatça üşümeden bu renkli evleri keşfe çıkabilirsiniz.

 

çekya prag gezilecek yerler - Karlovy Vary Sokakları
Karlovy Vary Sokakları

 

çekya prag gezilecek yerler - Karlovy Vary Kar
Karlovy Vary’de Kış Zamanı

 

2. Marienbad

Karlovy Vary kadar popüler olmasa da, renkli evleriyle ve neo-klasik mimarisiyle ona benzeyen bir spa kentidir. Prag’dan 150 km uzaklıktadır ve 3 saatlik bir otobüs yolculuğuyla gelebilirsiniz. Şifalı sularıyla beslenen parkları ve çardaklarıyla yemyeşil bir örtüye sahiptir. Orijinal adıyla Mariánské Lázně denilen şehirde, her haziran ayında dünyanın çeşitli yerlerinden gelen müzisyenlerin sahne aldığı klasik müzik festivali düzenlenir.

 

çekya prag gezilecek yerler - Marienbad
Marienbad

Ayrıca, buraya gelmişken de dünyanın en iyi spa’ları ve birası için Chodovar Bira Fabrikasına muhakkak gidin, sadece 20 dk uzaklıkta Marienbad’a. Spa bira tedavileri için:  http://www.chodovar.cz

 

çekya prag gezilecek yerler - Cesky Krumlov
Cesky Krumlov

3. Cesky Krumlov

UNESCO’nun koruduğu evleri ve şehir merkezi, Vltava nehri, Cesky Krumlov kalesi ve kilisesi, taş sokakları ile görmeye değer masalsı bir yer. Avrupa’nın ortasında, Almanya ve Avusturya’dan bir çok turistin geldiği Cesky Krumlov’a gelebilmek için Prag’da Florenc’deki ana terminalden otobüslerle 2,5 saat kadar bir zamanda buraya ulaşabilirsiniz.

 

4. Terezin Memorial

Prag’dan 60 km kuzeyde, Florenc’den otobüsle ulaşabileceğiniz, Dresden güzergahındaki bölge. 2.Dünya Savaşı’ndaki nazi getto toplama kampıdır. Günümüzde Terezin kentinde Gestapo tarafından kuruldu. Adını, Maria Theresa’dan alan şehir, 19.yy’da askeri ve siyasi tutukluların yerleştirildiği hapishane olarak kullanılmış. 20.yy’da ise Naziler tarafından kullanılan Yahudi toplama kampıydı. Auschwitz’e gönderilen Yahudiler için de geçiş yeriymiş.

 

çekya prag gezilecek yerler - Terezin Memorial
Terezin Memorial

 

5. Karlstein Kalesi

Prag’ın 30 km güneybatısında, otobüsle 35-40 dk.da ulaşabileceğiniz kale. Sarp kayalıklar üzerinde kurulu, düğün çekimleri için de oldukça tercih edilen yerlerden birisi olan kale, Pazartesi günleri kapalıdır. Burayı 2 tip turla gezebilirsiniz. Birincisinde Büyük Kule, Marian Kulesi ve Kutsal Haç Şapeli’ni gezebilirsiniz. İkincisinde Kutsal Haç Şapeli, 4.Charles’ın yatak odası ve mücevher evini görebilirsiniz.

 

çekya prag gezilecek yerler - Karlstein Kalesi
Karlstein Kalesi

 

6. Kutna Hora

Prag ana terminalden 50dk.lık tren yolculuğuyla ulaşabileceğiniz bir Çekya şehri olan Kutna Hora UNESCO dünya mirası listesindedir. Tarihi şehir merkezi, St.Barbara Katedrali, Virgin Mary Kilisesi UNESCO’nun Dünya Mirasları listesindedir. Orta Çağ Avrupa’sında tam bir gümüş cenneti olduğu için Avrupa’nın gümüş üretiminin üçte birini karşılıyormuş. Prag’ın 70 km doğusunda bulunan şehir, barok mimarisine sahip tarihi binalara sahip.

 

çekya prag gezilecek yerler - Kutna Hora
Kutna Hora

 

Aktivite Önerileri

 • Old town ve new town gezilerinizin dışında muhakkak bir kilisede ya da tarihi bir binada müzik dinletisine gidin, mükemmel seslerin bir araya gelerek söylediği şarkılarla organize edilen konserler sayesinde kulağınızın pasını giderebilir, kilisede konsere gitmedim demezsiniz. Rezervasyon için: http://www.pragueexperience.com/
 • Devlet operası etkinliklerine katılabilirsiniz. Rezervasyon için:  http://www.narodni-divadlo.cz/
 • Müzikallar, VIP turlar ve diğer etkinliklere katılabilirsiniz. Rezervasyon için: http://www.obecnidum.cz/en/
 • Akşam Prag kalesi hayalet turlara katılabilirsiniz.
 • Black Light Theatre denilen siyah ışık gösterisini izleyebilirsiniz. Bu ilginç oyunlardan en ünlüsü Laterna Magica. Rezervasyon için: http://www.wow-show.com/
 • Prag kalesinin yemyeşil bahçesinde yürüyüş yapabilirsiniz. Gündüzünde de gecesinde de buradaki manzaraya doyamayacaksınız.
 • Vltava nehri ve Čertovka kanalında tekne turuna katılabilir, gördüğünüz tarihi yapılarla ilgili bilgileri rehberlerden daha detaylı öğrenebilirsiniz.
 • Old town meydanı, her yıl Prag karnavalına tanıklık yapıyor. Bu yıl gitmeyenler için söyleyelim, her seneye şubat ayının ilk 2 haftasına denk geliyor, takipte kalın.
 • Mayıs ayında giderseniz Prag’da başka bir önerimiz var, 8. Çek birası festivali. 7-23 Mayıs tarihleri arasında düzenlenecek olan festivalde, 100’ün üzerinde markanın tadına bakabilir,  canlı müzikler dinleyebilir, dünyaca ünlü Çek birasının bir de festivali varsa, bira içmeyi seviyorsanız, bizce kaçırmayın bu yıl.  İlginç bir atmosfer olabilir sizin için.
 • Prag alışveriş için de gidilebilecek bir yer. Özellikle kristaller, tahta oyuncaklar, kuklalar, cadılar ve her ülkede alabileceğiniz klasik magnet tarzı ürünler bu güzel masal şehirden yanınızda getirebileceğiniz hatıra ürünlerdir.
 • Prag gece hayatı nasıldır diye merak ediyorsanız aslında klasik bar tarzı yerler dışında mutlaka gitmenizi önereceğimiz yerleri birahaneleridir.

 

Prag da Ne Yenir?

 • Vejetaryenler için üzgünüz, Prag yemekleri denince ilk akla gelen şey et ve hamur ikilisinin oluşturduğu, bir kısmının değişik baharatlı soslar içerdiği yemekler…Yemeğin yanında lahana turşusu servisi yapıyorlar genellikle.
 • Prag’da kahvaltı kültürü ekmek, reçel ve kahveden oluştuğu için maalesef memnun kalma olasılığınız çok düşük. Av hayvanları ağırlıklı olmak üzere tüketilir ve menülerde bol çeşit görebilirsiniz. Ekmekli patatesli sebze çorbasını Kolkovna’da içmeniz tavsiye edilir.

 

çekya prag gezilecek yerler - Çek Yemeği
Geleneksel Çek Yemeği
 • Bu arada meşhur Çek biralarını duymuşsunuzdur. En meşhur yeri U Fleku’dur, en meşhur yeridir ve 500 yıllık bir geçmişe sahiptir. Tipik turistik bir mekan değildir. Görebileceğiniz en tanınmış bira markaları ise Pilsner Urquell, Gambrinus ve Prague Staropamen’dir.
 • En meşhur tatlısı palaçynka. Krep hamuru ve marmelatla yapılan basit bir tatlıya benziyor.
 • Et, soğan ve baharatlarla pişirilen gulaş çorbasında çok başarılılar.
 • Svickova adında baharat soslu biftekli bir yemekleri vardır.
 • Bu arada kızarmış ördek eti denemek isterseniz- av hayvanları yemekleri konusunda oldukça başarılılar-  sakın çekinmeyin, fakat konu sebze ve salata gibi yiyeceklere gelince sınıfta kalıyorlar maalesef.
 • Tatlı konusunda Old Town bölgesindeki İtalyan restoranlarda tiramisu deneyebilirsiniz. Ayrıca elmalı strudel, marmelatlı krep, ballı kek, dondurmalı sundae ya da benzeri tatlıları birçok yerde bulabilirsiniz. Kremalı oldukları için çoğu tatlı ağır gelebilir.
 • Gitmeden muhakkak rezervasyon yaptırın, nerelerde yiyebilirsiniz?
  • Kampa Park: Vltava nehri kenarında, Charles Bridge’i yakınında romantik bir mekan.
  • Bellevue: Kampa Park’ın hemen karşısında, romantik bir yer.
  • Buddha-Bar: Old Town’da, uzak doğu yemekleri yiyebileceğiniz mekan.
  • Kolkovna: Geleneksel Çek yemekleri yiyebileceğiniz mekan.

 

çekya prag gezilecek yerler - Prag Old Town
Prag Old Town ve Sağda Astronomik Saat

 

Konaklama

Prag’ın kalbi old town bölgesinde atıyor kuşkusuz. Sayısız turistik mekan, eğlence, Prag gece hayatı, alışveriş gibi birçok şeyi bir arada yaşayacağınız, gece geç saatte otele nasıl giderim sıkıntısı yaşamak istemezseniz, old town bölgesindeki otellerde kalmanız. Ama şu da var ki, metro da çok kullanışlı ve bira daha ucuza kalayım derseniz, old town bölgesinden biraz uzaklaşmanız gerekecek. Yine metro durağına yakın, fiyat olarak avantajlı bir otelde konaklayabilirsiniz. Tüm fiyat kıyaslamaları için booking.com Prag konaklaması için güzel bir araç.

Size tavsiye edebileceğimiz merkezdeki bazı Prag otelleri:

Hotel Paris Prague

Design Hotel Jewel Prague

Four Seasons Hotel Prague

Pratik İpuçları

 • Çek Cumhuriyeti para birimi “Çek Korunası”dır. Siz siz olun yanınızda mutlaka nakit Çek Korunası bulundurun. Bunun dışında restoran, alışveriş merkezi gibi yerlerde kredi kartınızı da kullanabilirsiniz. Ama alışveriş yaparken Euro verdiğinizde çoğu lokal dükkanın kabul etmediğini bilin. Yani Avrupa Birliği ülkesi olmasına rağmen, Çek para birimi koruna hala yaygın şekilde kullanılmaktadır ülkede. 1 çek kronu kaç tl derseniz şuradan kurları kontrol edebilirsiniz.
 • Prag gece hayatı denince akla ne gelir? Prag’da old town bölgesinde harika mekanlar var. Publar, discolar özellikle gece yarısından sonra daha aktif hale geliyor. Biralar ise çok ucuz. Eğlence merkezleriyle ilgili olarak şu linke girmenizi tavsiye ederiz, oldukça detaylı bir rehber olmuş.
 • Prag vize alımı çok kolay. Schengen vizesi ile Prag’a da gidebilirsiniz. Vize için gerekli evrak bilgilerine IDATA’nın resmi web sitesinden ulaşabilirsiniz.
 • Prag para birimi koruna demişken, siz etraftaki diğer ülkelere de gitmek isterseniz – örneğin bir Budapeşte Viyana Prag 3’lüsü – o zaman yanınızda Euro da bulundurun mutlaka.

 

Yapmadan Dönmeyin

 • Çek kadehleri, kristalleri, kuklalarının satıldığı mağazalardan alışveriş yapmadan,
 • Prag kalesi’ni ziyaret etmeden,
 • Charles Köprüsü’nde yürümeden,
 • Old Town’da yürümeden,
 • Geleneksel Çek yemeklerini yemeden,
 • Tekne turuna katılmadan,
 • Çek biralarından tatmadan,
 • Kilise, saray ya da herhangi bir tarihi yapıda konsere ya da etkinliğe gitmeden,
 • Yakın mesafe önerilerimizden size uygun olanlarını görmeden dönmeyin.

Benzer Yazılar

One thought on “Bohem Cumhuriyeti: Çekya – Prag Gezilecek Yerler

Bir cevap yazın

Top
error: Content is protected !!