Anasayfa > Haberler > Gezi > Mutlaka Görülesi Dünyadaki İlginç Yerler

Mutlaka Görülesi Dünyadaki İlginç Yerler

Gezerken tuhaf yerlerle karşılaştınız mı hiç? Mesela bir şehrin kültürü, gelenekleri, yapay oluşturulmuş ve doğaya kazandırılmış parkları ya da tarihi yapıları…Belki de tüm şehir bütünüyle tuhaf da gelebilir. En güzeli, bu tuhaf yerleri de dahil etmeniz rotanıza. Böylelikle, gezgin olarak ufkunuz gelişir, daha ağırbaşlı bir insan olur ve farklılıklara tahammülünüz gelişir.

Sürekli yeni yerleri görmeye meraklı, benzersiz özel alanlara seyahat etmek isteyenler için rotalarına ekleyecekleri birbirinden dünyadaki ilginç yerleri sizler için hazırladık:

1. Thames Kasabası

Kasaba, Çin’in ticaret merkezi Şangay’da bulunuyor. Ancak burası yapı ve kültür açısından tipik İngiliz köylerinin özelliklerini barındırıyor.

Neden mi ilginç?

Bu bölge, tipik bir İngiliz köyü gibi görünecek şekilde tasarlanmış. Kasabadaki kilise ve dükkanlar tipik İngiliz mimarisini yansıtıyor. Tudor tarzında evler, kırmızı telefon kulübeleri ve Winston Churchill heykeli bulunuyor. Hatta kasabada Thames Nehri de unutulmamış.

Thames kasabasında düğün fotoğrafları çektiren Çinli çiftler  yoğun ilgi gösteriyor. İngiliz köyünün parke taşlı sokaklarında gezme hissi veren Thames Kasabası’nda Tudor köşkünde çay içmeden kasabadan ayrılmayın.
Thames  kasabası, Şanghay’ın merkezine  sadece bir saatlik mesafe uzaklıkta bulunuyor. Şanghay’dan Songjiang’a, sonra da bir taksi treniyle Thames kasabasına ulaşabilirsiniz.

 

Thames Kasabası Çin
Thames Kasabası Çin

 

2. Christiania 

Christiania, Danimarka’nın Başkenti Kopenhag’da 35 hektarlık bir alanda kurulu özerk, alternatif ve kendi kanunlarını koymuş bir kasabadır. Danimarka başkentinde olduğu kadar eşsiz ve büyüleyici niteliktedir.

Neden mi ilginç?

Kopenhag’ın merkezide, özerk ve hippilerin bulunduğu tuhaf bir kasaba.

1971’de hippilerin terk edilmiş askeri kışlalara yerleşmesiyle oluşmuş. Christiania’yı yaşamanın en iyi yolu burayı gezmektir. Christiania’ya ziyaretçi girişine açık fakat fotoğraf çekmek yasak.

 

Christiana Denmark
Christiana Denmark

 

3. Galapagos Adaları

Ekvador’a bağlı kara parçaları olarak Güney Amerika kıtasının yaklaşık 1000 km açıklarında Büyük Okyanus’un doğusunda yer alır. Galapagos Adaları, doğayla iç içe olmak isteyenlere bu fırsatı tanıyor.

Neden mi ilginç?

Okyanusta yüzen ve burnunu tuzla tıkayan bir  deniz iguanası  görebilirsiniz. Ya da karabatağın kanatlarını değiştirme sürecine şahit olabilir. Dünyanın başka bölgelerine görülmeyen hayvanların yaşadığı bu adada Dev kaplumbağalarla tanışabilirsiniz. Galapagos Adaları vahşi doğasıyla volkanik adalar çevresindeki en şaşırtıcı turizm deneyimlerinden birini yapıyor.

Galapagos’a Ekvador’daki Guayaquil hava yolu ile ulaşılabilir.

 

Galapagos Adası
Galapagos Adası

 

4. Hearst  Kalesi

ABD’de San Francisco ve California sahili üzerindeki bir tepede kurulan Hearst Kalesi 1865 yılında kalenin sahibi William Randolph Hearst tarafından, Julia Morgan isimli bir mimara yaptırılmış.

Neden mi ilginç?

Kalede, dünyanın en büyük özel hayvanat bahçesi, şarap mahzenleri, çiçek bahçeleri, kütüphane ve tenis kortları yer alıyor.Tarih ve kültürü birlikte barındıran Hearst Kalesi, geniş bir yelpazede eserleri ve büyük bütçeli mimari üslupların tek bir eseri olarak şaşırtıcı özellikleri bulunuyor. Birçok önemli film ve klibe mekan olmuş yapı, rezervasyon yaptırılarak 3 saatte gezilebiliyor.

Hearst Castle, LA’nın dört saatlik bir sürüş mesafesindedir.

 

Hearts Kalesi
Hearts Kalesi

 

5. Hovsgol Gölü

Hovsgol Gölü, Moğolistan’ın en büyük ikinci gölüdür.Moğolların bilinmedik adetlerini görmek ve soğuk iklimi yaşamak için buraya seyahat edebilirsiniz.

Neden mi ilginç?

Yazın sadece yaşlı bir göl gibi görünmesine rağmen kendisine hayran bırakıyor. Kışın, çekişme, güreş ve at çekme yarışı gibi oyunlarına ev sahipliği yapıyor. Ayrıca, Ren geyiği çoban kabilesi olan Dukha halkı burada yaşıyor. Hovsgol bölgesinin doğal güzelliği ziyaret etmek için yeterli sebep olsa da, aynı zamanda benzersiz bir kültüre  de ev sahipliği yapıyor.

Mart ayında Hovsgol Gölü’nü ziyaret edersiniz  Hovsgol Buz Festivali’ne katılma imkanı bulursunuz .Hovsgol Gölü’ne yalnızca dört tekerlekten çekişle erişilebilir . bu, Ulan Baator’tan dört günlük bir sürüş mesafesindedir.

 

Hovsgol Gölü
Hovsgol Gölü

 

6. Atitlan Gölü

Guatemala’nın tepelerinde yer alan Atitlan Gölü, 300 metre derinliğiyle güney yarım kürenin en derin gölüdür.

Neden mi ilginç?

Dünyanın en doğal yerlerinden birinde kinesioloji, meditasyon, bütüncül iyileşme veya açık renk hayal çalışması yapmak istiyorsanız, o zaman Atitlan Gölü üzerindeki San Marcos La Laguna sizin için bir yerdir.İç dünyanıza yolculuk yapmak istiyorsanız, Atitlan Gölü’ndeki yoga derslerine katılabilirsiniz. Burada yerel bir evde ahşap heykeli bulunan rom ve puro aşkına tapan bir tanrı olan Maximon’un evinide görebilirsiniz. Casa del Mundo, lakeshore bir misafirhane konaklayabilirsiniz.

Atitlan Gölü’ne, Antigua kentinden ulaşılabilir.

 

Atitlan Gölü
Atitlan Gölü

 

7. Haçlı Tepesi

Litvanya’da bulunan binlerce haçın bulunduğu bu tepe dünyanın kutsal alanlarından biri olarak görülüyor.

Neden mi ilginç?

İlk olarak, Ruslara karşı 1831 isyanı sonrasında kuzey Litvanya’da bir tepeye yerleştirilen bir haçın ardından  yaklaşık 185 yıl sonra, 100.000’den fazla haç, heykel ve oyma oyu bulunuyor. Yalnız bir dönüm üzerinde bu kadar çok haç görmenin deneyiminin yanı sıra bu haçlar bölge halkı için büyük önem arz ediyor. Günümüzde de irili, ufaklı bırakılan haçlar, bağımsızlık ve dayanıklılığın  sembolü olarak görülüyor.

Litvanya’ya giderseniz mutlaka tüm Baltık ülkeleri için kutsal sayılan Haçlı Tepesi’ne yeterli zaman ayırın.

 

Haçlı Tepesi
Haçlı Tepesi

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

Top
error: Content is protected !!