Anasayfa > Pratik Gezi Rehberi > Köln Gezilecek Yerler

Köln Gezilecek Yerler

Aralık demek; dışarıda kar, kış, kıyamet koparken evde kalın ve kıpkırmızı “Noel Babalı” çoraplarınızı ayağınıza geçirip şömine başında kitap okumak ve kahvenizi yudumlamak demek. Ama durun, ya gezginseniz n’olacak? Kendimizi evimize kapayıp sürekli kitap okuyamayız değil mi? O özgür gezgin ruh sizi çağırıyor bir yerlere… Köln gezilecek yerler listemize göz atarak güzel bir Noel gezisi yapabilirsiniz.

 

Köln Gezilecek Yerler

Noel arefesinde olan tüm Avrupa’nın bu büyülü havaya girmesinde etken olan tüm unsurlar – kızarmış hindi fotoğrafları, leziz Noel sofraları, Noel pazarları, Santa Claus, Noel Babalı hediyelik eşyalar, yılbaşı ağacı süsleri, yılbaşı ağaçları, ağzına kadar yılbaşı süsleriyle bezenmiş alakalı alakasız dükkanlar – ister istemez hepimizi bu havaya sokuyor. Eğer gezginseniz, bu havayı tam da ana vatanında, Noel’in ve Hristiyanlığın güçlü yaşandığı ülkeler olan Almanya, Fransa, İsviçre gibi ülkelerde tatmanın tam vakti. Noel zamanı biletler fena pahalı, gerçekten rezalet diyebiliriz ama siz yine de takip edin uçak biletleme şirketlerini. Köln Gezi Rehberini sizler için hazırladık.

Köln Gezilecek Yerler - Köln Yılbaşı Pazarları
Köln Yılbaşı Pazarları

Gelelim Noel ambiyansını yaşamak için nereye gitmeli meselesine, biz geçen sene yılbaşında Almanya’ya gittik ve Köln- Bremen- Hamburg 3’lüsünü gezmek için tam 9 gün zaman ayırdık. Köln için 2-3  gün yeter diyelim ve detaylı gezi maceramıza başlayalım:
 

Köln Nerede, Köln’e Nasıl Gelinir?

Köln nerede? Köln hangi şehirlere yakın bir yerde? Almanya’nın batısında, Kuzey Ren-Vestfalya (Nordrhein-Westfalen) eyaletindedir. Öncelikle sakin olun, burası Almanya ve karşınıza çıkan her 5 kişiden 1’i Türk! Burası kenarda not olarak kalsın. Uygun İstanbul Köln uçak bileti nasıl alınır diye sorarsanız, Skyscanner‘dan uygun biletleri yıl içinde mutlaka kovalayın. Türkiye’den 3-3,5 saatlik bir uçuşla Köln-Bonn Havalimanına indikten sonra ne yapacağım şimdi diye hayıflanmanıza gerek yok. Biz yolu tarif edelim de, siz yine de birilerine sorma ihtiyacı hissederseniz karşınıza çıkan ilk Türk’e sorabilirsiniz rahatlıkla. Havalimanında metro istasyonu var, orada biletinizi alın ama mutlaka yanınızda Euro bulundurun. Yoksa zahmet çekersiniz. Oradan yaklaşık 30 dakikalık bir yolculukla Hohenzollern Köprüsü’nün altındaki durakta inin. İndiğiniz durak meydanda yani old town bölgesinde olduğu için kolaylıkla otelinize gidebilirsiniz. Tabi ki tavsiyemiz, otelinizin yerini önceden belirlemiş olmanız, metro ve tren duraklarına yakın konaklamanızı da tavsiye ederiz.

 

Köln Gezilecek Yerler - Köln Sokakları
Köln Sokakları

 

Köln Öyle Bir Şehir ki…

Almanya’nın 4.büyük şehri Köln’e “neden gelinir” sorusunun en doğru cevabı bizce tarihi, kültürel mirası barındıran yapıları, Noel zamanı unutulmayacak yılbaşı pazarlarına ev sahipliği yapması ve o güzelim Ren nehri üzerindeki “Hohenzollern Köprüsü” ile aşkın doruklarına varmanızı sağlayacak büyülü manzarası.

Ren nehri kıyısında bulunan şehir, Naziler sayesinde endüstriyel gelişimini sağlamıştır. 2. Dünya Savaşı sonrasında birçok tarihi yapı yıkılmış olsa da, Köln Katedrali gibi bazı yapılar dimdik ayakta durmuştur. Hohenzollern Köprüsü de zarar görmüş.

 
İstanbul’dan yaklaşık 3,5 saatlik bir uçuşla varılan şehre indiğinizde ilk hissettiğiniz soğuk, tabi kışa yönelik bir gezi için söyleyelim. Noel zamanı gidiyorsanız en kalın atkı, bere, eldivenlerinizi alın çünkü Türkiye’nin ılıman kış iklimine benzemiyor. Gündüz ve gece sıcaklıkları arasında ciddi fark var. Gündüz t-shirt üzeri ceket yetse de gece üzerinize mont almanız gerekir.
 

Bu etkileyici şehri Sadettin Turhan’ın gözünden görmek isterseniz aşağıdaki video ile minik bir Köln turu yapabilirsiniz

Nereleri görmeliyim derseniz o zaman sizi sıcacık Köln Gezilecek Yerler listesi ile baş başa bırakalım…

Köln’e gelmişken aşağıdaki yerlere de gidebilirsiniz!

 

Köln Gezilecek Yerler

Gittiğiniz zamana göre değişir ama yılbaşı arefesinde ya da Noel zamanı Avrupa’da her şehir daha kalabalık, daha canlı ve daha heyecan verici. İşte Köln’de durumlar böyleyken, Köln de gezilecek yerler listesini biraz daha genişlettik ve mevsime uygun yazalım dedik, ilkbahar ve sonbahar rotalarını da ekledik. Soğuğa aldırış etmeden bu aktiviteleri sakın görmezden gelmeyin, kaçırmayın…

1. Hohenzollern Köprüsü

Her şehrin sanki bir aşıklar köprüsü var gibi geliyor bir süre sonra, Prag gezi yazımızda da Charles Köprüsü’nden bahsetmiştik. Alın size bir aşıklar köprüsü daha. Hem de metrodan iner inmez, şehre adım atar atmaz old town’a giderken üzerinde yürüdüğünüz, aşıkların koyduğu kilitlerin dibinde metrelerce yürüdüğünüz Hohenzollern Köprüsü. Kilidin yoksa hemen yakınındaki dükkanlardan alıp buraya asıp aşkınızı sonsuza dek kalbinizde- he pardon köprüde- kilitleyebilirsiniz. Kilidin anahtarını da Ren nehrine atarak “ulvi” görevinizi tamamlayabilirsiniz.

Köprünün üzerinden sadece tren geçiyor, havalimanından gelirken köprünün üzerinde inip old town’a yürüyerek otelinize ulaşabilirsiniz.

Köln Gezilecek Yerler - Hohenzolern Köprüsü
Hohenzolern Köprüsü

 

Köln Gezilecek Yerler - Hohenzollern Köprüsü Aşk Kilitleri
Hohenzollern Köprüsü Aşk Kilitleri

 

Köln Gezilecek Yerler - Hohenzollern Aşıklar Köprüsü
Hohenzollern Aşıklar Köprüsü

2. Köln Katedrali

Old town bölgesinde bulunan gidilesi en güzel yapılardan birisi, meşhur Köln Katedrali. Esas adı Kölner Dom’dur. Eyfel’den önce Avrupa’nın en yüksek kulesiymiş. Muazzam, büyüleyici, devasa bir katedral. Üstelik Noel zamanı gittiyseniz inanılmaz ayinlere dek gelirseniz mutlaka 5-10 dakika dinleyin. Ambiyansın büyüsüne kapılmamanız imkansız. Etkileyici dedik, peki tepesine çıkıp şehri bir de katedralden görmek istemez misiniz? O halde haydi tırmanışa. Ama her zaman çıkamıyorsunuz, önceden araştırın, hangi günler ve saatlerde çıkılabilir konusu için buraya bakabilirsiniz. 533 merdiveni çıkmak kolay değil, üstelik asansör de yok. Almanya’nın 2. büyük kilisesidir.

UNESCO Dünya Mirası Listesinde bulunan katedralin yapımına 1248 yılında başlanmış ve 632 yıl yapımı sürmüş. 1880 yılında katedral hizmete açılmış. 157 metre uzunluğundaki yapı, çok fazla turist çekmektedir, önünde düzgün bir  hatıra fotoğrafı çektirmek isterseniz çok erken saatlerde avlusuna gitmeniz gerekir.

Köln Gezilecek Yerler - Köln Katedrali Hatırası
Köln Katedrali Hatırası

3. Yılbaşı Gecesi Deutzer Köprüsündeki Havai Fişek Gösterileri

Dışarıdan bakıldığında kulağa hoş geliyor, eminiz göze de hitap edecek bir event. Ama yok, o kadar da değil. En azından havai fişek gösterisine katılacaksanız, dikkat etmeniz gereken bazı şeyler var:

 • Deutzer Köprüsü’nde gösterileri en ön sıralardan izlemek istersiniz eminiz, köprüye gece yarısı 23:00 civarı gelin ki en güzel yerden siz izleyin.
 • Havai fişekler inanılmaz gürültü yapıyor, siz siz olun korunaklı bir yerde olun. Zaten ilk sıralarda olursanız daha güvendesiniz demektir. Ama köprünün tam ortasından fırlatıldığını söylemeliyiz, orası bomba etkisi yaratıyor ki bu sıralar “bomba” kelimesinin b’sini bile duymak istemeyebilirsiniz…
 • Siz de bu gösterinin bir parçası olmak isterseniz, nehir kenarında ufak çaplı ve az ses çıkaranından havai fişek alıp gökyüzünü renklendirebilirsiniz.
 • Cebinize dikkat edin, gösteriler olurken her yer kalabalık. Hintlisi, zencisi, dilencisi her kesimden insan var. Cebinize, cüzdanınıza dikkat edin bizden söylemesi!
 • Profesyonel fotoğrafçıysanız mutlaka uzun pozlama için tripodunuzu da getirin. Biz denedik, inanılmaz bir tecrübe oldu.
Köln Gezilecek Yerler - Köln Yılbaşı Kutlamaları
Köln Yılbaşı Kutlamaları

4. Köln Noel Pazarları

Old town bölgesinde kurulu büyükçe bir Noel pazarından (Altermarkt) bahsetmek istiyorum. Tek kelimeyle bir Orta Çağ havası yaşatan pazar adeta. Sıcak şarap satıcıları, yöresel kıyafetler giyen satıcılar, ahşap dükkanlar, kalın atkı, bere, hırkalar, buz pateni pisti, kocaman sürahi dolusunda verilen ve fıçılardan servis yapılan şaraplar ve biralar, tüm bu satış etkinliğine renk katan atmosfer, yağan kar, huzur dolu bir ambiyans ve içinizin kıpır kıpır olmasını sağlayan şen kahkahalar, sıcacık ve dostane merhabalar… Avrupalı’dan beklemezsiniz belki ön yargınızdan dolayı, ama Almanya’da insanların soğuk bakışlı olmasını beklersiniz, durum tam tersi, insanlar çok mutlu, güler yüzlü, merhabalarını eksik etmiyorlar, ek bir kültür şoku daha

Noel zamanı -yerlilerinin dediklerine göre- Köln’de toplam 10 üzeri kadar Noel pazarı kuruluyormuş ve Noel zamanı giderseniz diğerlerini de görme şansınız olur. Yılbaşı zamanı yerine Noel zamanı gitmeniz daha iyi olacaktır.

Bu arada, Köln gece hayatının en canlı olduğu yer de Eski Meydan (old own yani Altermarkt) bölgesidir.

Köln Gezilecek Yerler - Köln Noel Pazarından
Köln Noel Pazarından

 

Köln Gezilecek Yerler - Köln Noel Pazarlarında Geleneksel Kıyafetler
Köln Noel Pazarlarında Geleneksel Kıyafetler

5. Triangle Tower

Köln manzarasına bir de tepeden bakmaya ne dersiniz? Köln katedrali, Hohenzollern köprüsü, nehir ve daha nice yapıları buradan seyredebilirsiniz. Hohenzollern Köprüsü’nden karşıya geçince Triangle Tower hemen karşınıza çıkacak. Buradan ziyaretçiler için detaylara ulaşabilirsiniz.

Köln Gezilecek Yerler - Triangle Tower
Triangle Tower

6. Çikolata Müzesi

 Çikolatayı kim sevmez ki? Hatta sevmeyene bile sevdirecek lezzette çikolataların bulunduğu, öğleden sonrasını -hatta çocuğunuzla geziyorsanız en güzel tercih- güzel değerlendirebileceğiniz bir müze. Ücretleri ve giriş saatleri ile ilgili detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

Köln Gezilecek Yerler - Çikolata Müzesi
Çikolata Müzesi

 

7. Köln Spor ve Olimpiyat Müzesi

Romalı gladyatörlerden modern sporculara kadar birçok spor aktivitesi ile ilgili bilgi edinebileceğiniz müze pazartesileri kapalıdır. Gitmeden önce mutlaka sitesine bakın ve Çikolata Müzesi’ne gelmişken buraya da uğrayın.

 

Köln Gezilecek Yerler - Spor ve Olimpiyat Müzesi
Spor ve Olimpiyat Müzesi

8. Ludwig Müzesi

Köln’de buluna modern sanat müzesidir. Picasso’nun eserleri de dahil pop art, sürrealizm müzenin başlıca odaklandığı konulardır. Old town’da bulunduğu için gitmezseniz olmaz. Detaylara şuradan ulaşabilirsiniz.

Köln Gezilecek Yerler - Ludwig Müzesi
Ludwig Müzesi

9. Köln Koku Müzesi 

Köln hükümet binasının tam karşısında bulunan müze birkaç katlıdır. 1709’da inşa edilmiş bina, Giriş için online biletleri buradan alabilirsiniz. Parfümlerin üretilene kadar geçirdiği aşamaların anlatıldığı müzede özellikle Eau De Cologne üzerinde durulmuştur. 300 yıl önceki kokunun keşfine yolculuk yapabilir, 3oo yıllık dönüşümüne tanık olabilirsiniz.

Köln Gezilecek Yerler - Koku Müzesi
Koku Müzesi

10. Diğer Müzeler

Açıkçası, sadece müze için buraya gelinir mi, tabi ki çok zamanınız varsa gelinir ama sadece müze görmek için gelinmez. Müze listesi için şuraya göz atabilirsiniz. Bizim size önerimiz yukarıda saydığımız müzelere gidin. ek vaktiniz varsa listeye de göz atabilirsiniz. Yakınlığı dolayısıyla ziyaret edilebilir.

11. Köln Karnavalı

Her yıl 11.ayın 11.günü başlayan Köln karnavalı için ana caddeler süslenir, 2016’da 4-9 Şubat tarihleri arasında gerçekleşen karnaval fotoğraflara bakılırsa hayli güzel geçmiş. Noel zamanı gelmeyecekseniz mutlaka karnaval zamanı gitmelisiniz bu güzel şehre.

Köln Gezilecek Yerler - Köln Karnavalı
Köln Karnavalı

12. Romanesk Kiliseler

 Avrupa’da gezerken bir süre sonra kilise görmek bile istemeyebilirsiniz, o kadar kilise ziyaretinden sonra “yeter, bu kadar kilise bana yetti” dediğinizi duyar gibiyiz. Haklısınız, biz de o yüzden Köln’de mutlaka görün dediğimiz kiliseleri burada yazalım dedik.

St Heribert Kilisesi, St Ursula Kilisesi, St Pantaleon Kilisesi, St Kunibert Kilisesi, St Gereon Kilisesi, bizim gördüklerimiz arasında. Bazı kiliselerin en tepesine çıkıp şehri izleyebiliyorsunuz. Tabi ki böyle bir fırsat varken niye çıkmayasınız?

13. Eigelsteintor

Eigelstein Caddesi üzerinde, Eigelsteintor bulunmaktadır. Köln Türk mahallesine giderken, adeta başka bir dünyaya çıkan kapı hissiyatı vermektedir. Buraya da mutlaka gelmelisiniz.

Köln Gezilecek Yerler - Eigelnstein Kapısı
Eigelnstein Kapısı

 

Köln Gezilecek Yerler - Eigelnsteintor
Eigelnsteintor

14. Belçika Mahallesi

Belgisches Viertel yani Belçika Mahallesi, Köln’ün en hippi, en sessiz ve bir o kadar da antikamsı şeylerin görülebileceği, Köln’deki minik bir Belçika mahallesi. Duvar resimlerine hayran kalmadan ve eski bir plak almadan dönmeyin.

Köln Gezilecek Yerler - Belçika Mahallesi
Belçika Mahallesi

15. Hohe Caddesi

Şehrin en görkemli alışveriş caddesidir. Birbirinden şık mağazalar, markalar için bu caddeye gelebilirsiniz. Gecesi ise bir başka güzel, yılbaşı için süslenmiş mağazalar görülmeye değer. Özellikle Tchibo gibi Alman markaları çok uygun. Bir de, çikolata almadan dönmeyin. Bazı markaların fiyatları oldukça uygun. Yürüyerek arşınladığınız sokaklarda size arkadaşlık edecek harika bir atıştırmalık.

Köln Gezilecek Yerler - Köln Sokakları
Köln Sokakları

12. Ren Nehri Tekne Turu

Nehre bir de tekneden bakmak, eski binaların hikayelerini dinlemek ve 1 saatlik bir turla gözlerinizi dinlendirmek istemez misiniz?

Köln Gezilecek Yerler - Ren Nehri Tekne Turu
Ren Nehri Tekne Turu

13. Phantasialand

Köln’den 26 km uzaklıkta bulunan eğlenceli bir tema parkı. İçinde birçok aktivitenin olduğu park ile ilgili detaylara buradan ulaşabilirsiniz.

Köln Gezilecek Yerler - Phantasialand
Phantasialand

14. Köln Botanik Bahçesi

11,5 hektarlık bir alanda bulunan Köln’ün en eski bahçesini ziyaret etmek ister misiniz? 1800’lü yıllarda yapılmış bahçede bulunan tarihi yapıda konferanslar, gala geceleri ve törenler düzenlenir. Detaylı bilgiye şuradan ulaşabilirsiniz. Köln’ün en ünlü parkları arasında Volksgarten, Stadgarten ve Hiroshima-Nagasaki de listeye alınması gerekenler arasındadır.

Köln Gezilecek Yerler - Botanik ve Çiçek Bahçesi
Botanik ve Çiçek Bahçesi

15. Hop On Hop Off

Zamanınız az mı, o zaman size önerimiz Hop on Hop off şehir turu. Sadece 11 Euro. Belli duraklarda inip yeniden binebildiğiniz tura Nehir turunu da katarsanız 20,8 Euro yapıyor. Çocuklar içinse sadece 8 Euro. Değerlendirmeye değer. Tüm alternatif şirketlere buradan ulaşabilirsiniz.

Köln Gezilecek Yerler - Hop on hop off Köln
Hop on hop off Köln

16. Nehrin Kenarındaki Gemilerde Romantik Bir Akşam Yemeği

Unutulmayacak bir deneyim mi istersiniz? O zaman size önerimiz, muhteşem bir akşam yemeği yiyin. Önceden rezervasyonunuzu yaptırın, keyfinize bakın. Bu arada unutmadan, bu gemilerde yılbaşı eğlenceleri de düzenleniyor. Daha fazla bilgi ve rezervasyon için şuraya bakmanızı tavsiye ederiz.

Köln Gezilecek Yerler - Ren Nehrinde Akşam Yemeği
Ren Nehrinde Akşam Yemeği

 

17. Ren Nehrinin Doğu Yakası

Ren Parkı ve Köln futbol takımının maçlarının da oynandığı Lanxess Arena’yı da görebilir, futbola ilgiliyseniz Köln maçı uygun bir alternatif olabilir. Özellikle futbol meraklıları stada yakın olmasından dolayı Ren nehrinin doğu yakasına konaklamayı tercih etmelidir. Aynı zamanda, Köln-Bonn Havaalanına buradan kolaylıkla ulaşabilirsiniz. St.Heribert Kilisesi de Rhein nehrinin doğu yakasında bulunur.

Ren Parkı ile Hayvanat Bahçesi arasında ulaşımı sağlayan ve Ren Nehri üzerindeki Zoobrücke Köprüsü’nden geçen bir teleferik bulunmaktadır. Bu teleferiğe binerek gökyüzünden Köln’ü izleyebilirsiniz. Detaylara ve bilet bilgilerine buradan ulaşabilirsiniz.

Köln Gezilecek Yerler - Ren Nehri/ Heiko Meyer
Ren Nehri/ Heiko Meyer

 

18. Köln’ün En Atraksiyonlu Bölgesi  Ehrenfeld

Köln’e gelen birçok yerli ya da yabancı turistin uğradığı, sanat eserleriyle dolu sokaklarını gezdiği bölgede ilham almamak elde değil. her yıl Eylül’de düzenlenen City Leaks Festivali de ajandaya alınması gereken bir etkinlik.

Köln Gezilecek Yerler - Ehrenfeld Köln
Ehrenfeld Köln

Köln Konaklama Önerileri

Öncelikle, nerede konaklamalıyım derseniz ki Old Town bölgesini tercih etmenizi öneririz. Özellikle Köln katedralinin hemen yanında bulunan Hauptbahnof (Köln Tren Garı) yakınında bir otelde konaklamak iyi bir seçenek olacaktır. Hem merkeze çok yakın, hem de etkinlik ve gösteri yerlerine yakın olması dolayısıyla 2 günlük Köln gezisiyle birçok yeri görmenizi sağlayacak avantajlı bir lokasyon olacaktır.

Eğer daha uygun fiyatlı bir konaklama isterseniz de, Ren nehrinin doğusunu tercih edebilirsiniz. Nehrin doğu yakasında da görülebilecek yerler var. Bizim önerilerimiz, tabi ki kendi seçimimizin olduğu booking.com adresinden:

Eden Hotel Früh am Dom: Köln katedralinin hemen dibinde bulunan otel, merkeze 15 dakikalık yürüme mesafesindedir.

CityClass Hotel Residence am Dom: Köln’ün en iyi ve en çok oda satışı otelidir. Katedralden sadece 300 metre uzaklıkta ve gayet de şık ve rahat, aynı amanda konforlu bir konaklama imkanı sağlıyor.

Hotel am Museum Köln: Şehrin kalbindeki ve Köln’ün en iyi satış yapan odalarına sahip bir otel daha! İstasyona sadece 5 dakika yürüme mesafesinde, tertemiz odalarıyla sizleri bekliyor.

Domapartment Cologne City-Domblick: Köln katedraline sadece 5 dakikalık yürüme mesafesinde, sizleri bekliyor.

Senats Hotel Köln: Uygun, mütevazi, 3 yıldızlı otel ve old town bölgesine 300 metre uzaklıkta.

Köln Gezilecek Yerler - Köln İstasyonu
Köln İstasyonu

Köln Yeme-İçme Önerileri

Köln’e gelmişken ne yemeliyim diye sorarsanız burada Türkiye’de yiyebileceğiniz döner, kebap gibi yiyeceklerin çok daha lezzetlisini yiyebileceğiniz yerler var. Restoran adı vermek yerine, daha pratik olmanız adına şunları uygulayabilirsiniz:

 • Ren nehri kenarında, old town civarında birçok cafe ve restoran var. Foursquare’e bakarak yorum ve puanlarına göz atarak tercih yapmanız faydalı olacaktır. Damak zevkinize göre siz karar verin.
 • Türk yemekleri yemek isterseniz, kuzeyde Türk mahallesinde kebap tarzı şeyler yiyebilirsiniz.
 • Ren nehri kenarındaki gemi restoranlarda da yemenizi tavsiye ederiz.
 • Kölsch birası çok meşhur. Birayla aranız iyiyse yaşadınız. Nehrin kenarında mekanlarda akşam üzeri takılmak ve günün yorgunluğunu da birayla atmak (hava sıcaksa tadından yenmez) keyif verecektir.
 • Alman denince akla nedense sosis geliyor. Noel pazarında bol bol sosis görebilirsiniz Domuz eti tercih etmiyorsanız özellikle sormanızda fayda var; çünkü çoğu domuz sosisi. Ayrıca patates de yiyebilirsiniz sosis yanında.
 • Bira içmek ya da kahvaltı için Belçika mahallesi güzel bir alternatif olabilir.

***Özellikle, bizim için de bir anı olarak kalacak ve Türkiye’de unuttuğumuz kredi kartı yüzünden bayağı telaş yaşadığımız ilk Köln gününde Ramazzotti Restoranı çalışanları sayesinde uygun bir ATM bulduk, nakit para çektik ve bir nebze de olsun rahatladık. Sahiplerinin Türk olduğu restoranda pizza yemenizi şiddetle tavsiye ediyoruz.

Almanya Cuxhaven gezi rehberini de okumak isterseniz supernicevisit.com çok güzel bir yazı hazırlamış, keyifli okumalar!

 

Pratik İpuçları

 • Türkiye’de mutlaka Euro alın ve öyle gidin, çünkü tren ve metro gibi ulaşım araçlarına binmek için nakit paraya ihtiyacınız olacak.
 • Old town bölgesinde ya da metro duraklarına yakın bir yerde konaklayın.
 • Gözünüze bir Türk kestirirseniz mutlaka iletişime geçin, turist olduğunuz ve özellikle de Türk olduğunuz için seve seve yardımcı olacaklardır.
 • Köln karnavalı, 1 taşla 2 kuş vurabileceğiniz bir aktivite, Noel zamanı gelemezseniz karnaval zamanı gelmenizi öneririz.
 • Hop On Hop Off, pratik gezi için size çok uygun. Alın elinize makinenizi, hem gezin ve görü hem de güzel panoramik fotoğraflarınızı çekin. 1 ya da 2 günlük kısa tatil planı olanlara biçilmiş kaftan.Köln Gezilecek Yerler - Travel Tips

Yapmadan Dönmeyin

 • Aşıklar Köprüsü Hohenzollern’de kilit bağlamadan, aşk pozu vermeden,
 • Deutzer Köprüsü’nde havai fişek gösterilerini izlemeden,
 • Noel pazarlarını gezmeden, sıcak şarap ve sıcak çikolata içmeden,
 • Noel alışverişi yapmadan,
 • Bol bol fotoğraf çektirmeden,
 • Köln sokaklarını yürüyerek arşınlamadan,
 • Köln Gezilecek yerler listemizi tamamlamadan dönmeyin.
 • Köln Karnavalına denk gelmek ister misiniz? 2017’de 4-9 Şubat tarihlerine denk geliyor, sakın kaçırmayın!Köln Gezilecek Yerler - Yapmadan Dönmeyin

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

Top
error: Content is protected !!