Anasayfa > Haberler > Gezi > Küçük Gemi Seyahati Mi Daha Avantajlı Büyük Gemi Seyahati Mi ?

Küçük Gemi Seyahati Mi Daha Avantajlı Büyük Gemi Seyahati Mi ?

Hiç kuşkusuz gemiyle yapılacak seyahatlerde boyutlar büyük önem taşır. Fakat mavi tur için büyük olanı tercih etmek her zaman avantajlı olmayabilir. Çünkü tüm gemi boyutları temelde farklı müşteri kesimlerini kendine çekebilmek için farklı deneyimler sunar. Bu yüzden cruise turlarını mavi yolculuğa çıkmadan araştırmalısınız. Gemi turuna çıkmadan önce iyi bir araştırma yapmak tatil planınızda büyük farklılıklar yaratabilir.

En büyükleri 5.000’den fazla yolcu taşıyabilen büyük gemiler, insanlar için her şeyi bol miktarda sunar; restoranlar, barlar, eğlence, havuzlar… Bu gemi yolculukları gürültülü olabilir ama yine de gizliliğinizi korumanıza izin verirler. 1.000’den az yolcu taşıyan küçük gemilerse büyüklere nazaran daha az kamusal alana sahiptir. Atmosfer açısından daha rahat ve yemek seçimlerinde genellikle nicel kaliteyi tercih ederler.

Hangisini tercih edeceğinize karar veremiyor musunuz, öyleyse bu yazı tam size göre.

İpucu: Büyük ve küçük yolcu gemilerinde yelken ücreti büyük ölçüde seçtiğiniz kabin türüne bağlı olsa da, küçük gemilerde genellikle daha pahalı.

 

Gemi-Turlari-Hakkinda
Kalabalık Gemi Turları

 

Kalabalıklık

1.000’den az yolcu taşıyan gemilerde, limana inmek daha hızlı, havuzda şezlong kapmak daha kolay ve sevdiğiniz omleti kahvaltıda sipariş etmek de daha hızlı olacaktır. Büyük gemilerde ise, gemiden inmek zordur ve karaya çıkmak için tekne sırası beklemek zorunda kalabilirsiniz.

Kazanan: Küçük gemiler

 

costa-pasifica-1
Restoranlar

 

Yemek

Büyük gemiler, bir sürü yemek mekânıyla bir sürü seçenek sunar. Norwegian Cruise Line ve Royal Caribbean International gibi dev resmi yemek salonlarından, geniş büfe restoranlardan erişte veya biftek servislerine kadar çeşitli stiller sunar. Küçük gemilerse, büyüklere göre daha az seçenek sunmaktadır. Fakat ana yemek salonlarında yemekler daha özenli hazırlanma eğilimindedir.

Kazanan: Çok fazla çeşitliliği tercih edip etmediğinize veya ayrıntıya biraz daha dikkat edip etmemenize bağlı olarak değişir.

 

celbrt1_n
Aktiviteler

 

Aktiviteler

Büyük gemiler etkinliklere katılmak için size çok fazla fırsat sunmaktadır. Bu gemilerde gün boyu meşgul olabilirsiniz. Deniz günlerinde çeşitli sınıflar aracılığıyla dersler alabilir, yemek pişirme gösterilerine katılabilir, basketbol ya da voleybol maçı yapabilir, su kaydırağında ya da tırmanma duvarında eğlenebilir, şarkı söyleme yarışmalarında yarışabilirsiniz. Küçük gemilerde, aktiviteler daha sınırlı olmaktadır.

Kazanan: Büyük gemiler. Yeni gemilerdeki faaliyet çeşitliliği şaşırtıcıdır.

 

MSC - Splendida
Aile Dostu Eğlence

 

Aile Dostu Eğlence

Büyük gemiler, ailelere hem birlikte hem de ayrı ayrı eğlenebilme imkânı sunmaktadır. Çünkü bu gemilerde, gençler ve çocuklar için geniş oyun odaları, video salonları, popüler çocuk karakterleri, pizza ve dondurma stantları vardır. Küçük gemiler oyun odaları ya da organize etkinlikler maalesef içermez.

Kazanan: Büyük gemiler. Çocuklar küçük gemilere sıkılabilirler.

 

manset-2(82)
Eğlence Mekanları

 

Eğlence

Komedi oyunlarından, Broadway tarzı şarkılardan ve dans şovlarından, dans kulübelerinden ve büyük heyecan verici kumarhanelerden bahsedeceksiniz, o zaman kesinlikle büyük bir gemi insanısınız demektir. Küçük gemilerde eğlence, canlı müzik veya iki filmle sınırlıdır.

Kazanan: Büyük gemiler. Bu bir tercih meselesi, ancak çoğu insan daha büyük gemilerdeki seçenekleri tercih ediyor.

 

66666_666_34badc342587657dc30b0b82a4e511ed
Limanlar

 

Limanlar

Gemiyi ana varış noktası olarak görürseniz ve gemi üzerinde olmaktan mutluysanız 2.500’ün üzerinde yolcu taşıyan gemileri tercih etmelisiniz. Ama limanları keşfederek seyir etmek istiyorsanız küçük gemileri sizin için ideal. Çünkü büyük gemiler sıklıkla kıyılarda demir alamamakta ve ana cazibe merkezlerinin uzağında kalmaktadır. Örneğin, küçük gemiler İngiliz Virgin Adaları’na ve Bangkok’a daha da yaklaşıyorlar.

Kazanan: Küçük gemiler. Diğer gemilerin yapamayacaklarını keşfedebilirler.

 

VENEDİK (12)
Huzur ve Sessizlik

 

Huzur ve Sessizlik

Küçük gemiler Şükran Günü veya Noel gibi önemli günler hariç büyük gemilere göre daha sessiz ve huzurlu olmaktadırlar. Eğer aradığınız sessiz huzurlu bir gemi yolculuğuysa küçük gemiler tam size göre. Böylece salonlarda koşuşturan çocuklara, her fırsatta fotoğrafınızı çekmeye çalışan fotoğrafçılara, bangır bangır çalan müziğe, dev sinema salonlarına ya da kalabalık havuz başı partilerine maruz kalmazsınız.

Kazanan: Küçük gemiler.

 

cruise-ic-5
Havuzlar

 

Havuzlar

Büyük gemilerde, sıcak küvetler ve havuzlar çocuklarda dâhil olmak üzere bir sürü insanla doludur. Küçük gemilerde ise sadece bir adet sıcak küvet ve havuz olabilir, onlarda nadiren dolu olurlar.

Kazanan: Küçük gemiler. Büyük gemiler oldukça kalabalıktır.

 

Genel Kazanan

Küçük gemiler daha kaliteli servis ve yemek sunma eğilimi gösterirler ve varış yerlerine odaklanırlar ancak eğer durmaksızın hareket ve eğlence istiyorsanız, o zaman büyük bir gemi sizin için en iyisidir.

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

Top
error: Content is protected !!