Anasayfa > Pratik Gezi Rehberi > Bir Orta Asya Rüyası: Kırgızistan Gezilecek Yerler

Bir Orta Asya Rüyası: Kırgızistan Gezilecek Yerler

Gezimanya‘nın tanıtımını üstlendiği ve Gezitta‘nın da workshop çalışmasında bulunduğu “Kırgızistan Tanıtım” gününde bu şirin Orta Asya ülkesi hakkında pek çok bilgi edindik. 26-29 Ocak 2017 tarihinde, Tüyap Emitt Seyahat ve Turizm Fuarı‘na katılan Kırgızistan için yaptığımız workshop çalışmasında “Kırgızistan‘ı nasıl bir cazibe merkezi haline getirebiliriz?” sorusuna cevaplar aradık, katılımcı değerli bloggerla birlikte beyin fırtınası yaptık, ama tabi ki öncesinde sempatik Türk kardeşlerimizin yaşadığı bu şirin ülkeyi daha yakından tanıdık.

Tüyap Emitt Seyahat ve Turizm Fuarı süresince Kırgızistan standında bulunan Kırgızistan Çadırını ziyaret ettik, selfie spot noktasından selfie yaparak sosyal medyada #discoverkyrgyzstan hashtagi ile paylaştık; en çok beğenilen fotoğraf da çift kişilik 2 gece 3 günlük Kırgızistan turun sahibi oldu. Hem fuarda hem de workshopta Kırgız kültürüne dair birçok şey öğrendik.

Haydi o zaman size de anladığımız kadarıyla KIRGIZİSTAN‘ı aktaralım!

Kırgızistan Nerede?

Orta Asya’da bulunan ve başkenti Bişkek olan Kırgızistan denize kıyısı olmayan ve haylı dağlık bir ülkedir. Kırgızların tarihi, Yenisey ve Orhun yazıtlarında da geçmektedir.

 

Kırgızistan Haritası
Kırgızistan Haritası

 

Kırgızistan’da Ulaşım

Kırgızistan’da ulaşım sistemi çok gelişmemiş olduğundan, ülkeyi keşfetmenin en kolay yolu lokal tur şirketleriyle gezmek. Kendiniz gezmek isterseniz ya araç kiralayacaksınız ya da lokal otobüs ve minibüslerle bir yerden bir yere ulaşmanız gerekiyor. Karayolu taşımacılığı yaygındır. Demiryolu gelişmemiş olup, Kazakistan üzerinden Rusya’ya giden demiryolu bulunmaktadır. Bişkek ve ‘ta havayolu bulunmaktadır.

 

Kırgızistan’a Nasıl Gelinir?

Workshop çalışmasında özellikle bu konuda üzerinde duruldu. Uçak bileti rakamları ciddi anlamda yüksek. Pegasus ve THY ile uçmak isterseniz gidiş-dönüş en az 1500 TL’yi çıkarmanız gerekmektedir.

 

Kırgızistan Gezilecek Yerler ve Kırgızistan Yapılacak Şeyler Listesi

1. Kırgızistan Yüce Dağları

Ala Dağlar ve Tanrı Dağları ile kaplı ülkede 45 farklı zirve var. Yürüyüşü, zirveyi, keşfetmeyi seviyorsanız, gözünüz yükseklerdeyse (!), neden siz de bu ülkede dağcılık gibi hem zayıflatan hem de yükseklerden şöyle bir kuş bakışı bakmanızı sağlayacak bir spora başlamayasınız? Hem sadece yürüyerek mi? Hayır elbette, binin atın sırtına, deh dıgıdık dıgıdık (e bu kadar kolay değil ata binmek ama 1 taşla 2 kuş olabilir, hem 2 farklı deneyimi bir arada da yaşabilirsiniz böylece!) zirveye olmasa bile, gidebildiğiniz yere kadar gidin. Süleyman Dağı’nda Kırgız Şaman kültürü hakkında bilgi edinebilirsiniz.

 

Kırgızistan Dağları
Kırgızistan Dağları

 

2. Kırgızistan Akarsuları ve Gölleri

3000’ün üzerinde gölü bulunan ülkenin en büyük gölü Issık Gölü‘dür. Issık, aynı zamanda dünyanın 2.büyük krater gölüdür. Belirlediğiniz gezi planıyla Issık Gölü‘nü mutlaka rotanıza alın.

 

Issık Gölü
Issık Gölü

 

3. İpek Yolunda Yürümek ve Kırgız Çadırında Göçebe Yaşamı Anlamak

Asya üzerinden Anadolu ve Avrupa’ya Çin’i bağlayan tarihi kervan yoluna İpek Yolu denir. En çok taşınan ticaret eşyası ipek olduğu için adına İpek Yolu denmiştir. Bu yolda harika deneyimler elde edebilirsiniz. Mesela UNESCO Dünya Mirası Listesi‘nde buluna Taş-Rabat kervansarayı bölgesinde Kırgız çadır kamplarında konaklayabilir, göçebelik deneyimi elde edebilir, atalarımızın hayatını daha iyi anlama fırsatı elde edebilirsiniz.

Kırgızistan Çadırları
Kırgızistan Çadırları

 

4. Kırgızistan’da At Sırtında Dolaşmak ve Atalarımızı Anlamak

Kırgızlar‘ın tarihi kaynaklarında atlarla birlikte gömülme diye bir olay varmış. Tarihçelerinde çok büyük bir öneme sahip olan atlar, askerlerle daha çok manevi açıdan gömülürlermiş. Aşağıdaki video ile atların Kırgız tarihindeki önemi hakkında bilgi edinebilirsiniz. Kültür turuyla giderseniz ata mutlaka binin, at sırtında gezerek tarihe dem vurun.

Kırgızistanda Ata Sırtında
Kırgızistanda Ata Sırtında

 

5. Yaşayan Kültür ve Destanlar

Atalarımızın kökenine nasıl inebiliriz? Mesela dünyaca ünlü Manas Destanı‘nı duymayanınız yoktur. Kırgız Türkleri arasında geniş bir kahramanlık destanı olan Manas Destanı, Müslüman Kırgızlarla Putperest Kalmuklar arasındaki mücadeleleri anlatır. Destan üç bölümden oluşmaktadır. Bunlar; Manas, oğlu Semetey ve torunu Seytek ile ilgili bölümlerdir.

Kırgız Türklerinin ulusal kahramanı Manas’ın etrafında örgülenen Manas Destanı’nın ilk bölümünden itibaren; Manas’ın doğumu, daha beşikte iken konuşmaya başlaması, kâfirleri yeneceğini söylemesi, büyüyüp delikanlı olunca Çinlileri yenmesi, Müslüman yiğit Almanbet’le tanışıp, birlikle birçok savaşa girmeleri, Manas’ın evlenmesi, düşmanları tarafından iki defa öldürülmesine rağmen tekrar dirilmesi, Mekke’yi ziyaret ve Kâbe’yi tavaf etmesi, lirik bir üslupla anlatılır.

Manas Destanı
Manas Destanı

 

Kırgız Kültürü
Kırgız Kültürü

 

6. Gitmeden Önce Okuyun: Cengiz Aytmatov Eserleri

1928 yıllarında Kırgızistan’da dünyaya gözlerini açtı. Kendisi Talas Eyaletinde bulunan Şekeş Köyü’nde hayatını sürdürdü. Ondan sonra Bişkek’te eğitimini Veteriner Fakültesinde tamamlayıp mezun oldu. Kendisi Kırgızistan’ın önemli yazarlarından olup aynı zamanda çevirmen, gazeteci ve politikacıydı. Uluslararası bir ünvana sahip olan Cengiz Aytmatov’un eserleri, tam olarak 150’den fazla dile tercüme edilmiştir.

Selvi Boylum Al Yazmalım filmi, Cengiz Aytmatov‘un Kırmızı Eşarp adlı eserinden sinemaya uyarlanmış halidir. Bu filmi de gitmeden önce mutlaka izlemenizi öneririz.  Kitapta, bir genç kız ile o civardaki bir ulaştırma merkezinde çalışan kamyon şoförü arasında geçen aşk anlatılmaktadır.

Eserleri:

*Dağlar Devrildiğinde-Ebedi Nişanlı
*Darağacı – Dişi kurdun Rüyaları
*Gün Olur Asra Bedel
*Fuji-Yama
*Beyaz Gemi
*Selvi Boylum Al Yazmalım
*Elveda, Gülsarı
*Dağlar ve Steplerden Masallar
*İlk Öğretmenim
*Cemile
*Yüzyüze
*Zorlu Geçit
*Toprak Ana
*Cengiz Han’a Küsen Bulut
*Çocukluğum
*Kızıl Elma
*Hiroşimalar Olmasın
*İlk Turnalar
*GülSarı
*Deniz Kıyısında Koşan Ala Köpek
*Sultan Murat
*Dişi Kurdun Rüyaları

Cengiz Aytmatov
Cengiz Aytmatov

 

Festivaller

Göçebe hareketi ve ulusal halk oyunları festivali, her yıl temmuz ayında düzenlenir.

Kırgız gelenekleri ve seromonileri festivali temmuzun son haftasında düzenlenir.

Kartal avcılığı yapılan Taigan ve Burkut Festivali ise ağustos ayında düzenlenir.

Bisiklet yarışları da her sene birçok bisiklet severi kendisine çekmekte, belli bir rota dahilinde bisiklete binilmektedir.

2016’da ilk kez Oş şehrinde Etno-Kültür Festivali düzenlendi ve ülkenin farklı bölgelerinde yaşayanların gelenek ve kültürlerini yansıtan programlar düzenlendi.

2016’da düzenlenen diğer önemli festivallere de buradan ulaşabilirsiniz.

Kırgızistan Mutfağı

Kırgızistan mutfağında olan Kırgız yemekleri nedir diye sorarsanız; bizdeki pişiye benzer hamur işi kızartması boorsok, etli pilav Plov, tatlı olarak Çak Çak ve içecek olarak da olmazsa olmaz Kımız diyebiliriz.

Kımız
Kımız

 

Yapmadan Dönmeyin

Edindiğimiz şahane bilgileri aktardık, bizce Kırgızistan‘a gidince asgari yapılması gereken şeyleri anladık ve;

 • Kırgızistan manzarası şahane; engebeli doruklar dağlık Kırgızistan manzarasını daha da büyüleyici kılıyor. Bu manzara eşliğinde kımız içmeden,
 • Çadırda konaklamadan,
 • Ata binmeden ve at sırtında İpek Yolu‘nda gezmeden,
 • Hayat ucuz burada, yanınızda mutlak surette nakit para bulundurmadan,
 • Karasal iklimin getirdiği sıcaklık farkından dolayı lahana gibi giyinmeden,
 • Gitmeden önce temel şeylerin Rusça karşılığını öğrenmeden ya da yanınızda hemen Türkçe anlamını görebileceğiniz Rusça-Türkçe bir sözlük bulundurmadan,
 • Kırgız halkının içine inmeden ve sempatik Kırgızlarla tanışmadan,
 • Çok fazla turistik olmadığı için para isteyen çocuk, kapkaççılık ve dolandırıcılık turistik bir yere göre daha az seviyede. Dolayısıyla sokaklarında rahat rahat gezinmeden ve alışveriş yapmadan,
 • Lezzetli tatlarından denemeden,
 • Manzaralarının doyumsuz tadını çıkarmadan,
 • Kültürel mirasını özümsemeden dönmeyin

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

Top
error: Content is protected !!