Anasayfa > Haberler > Gezi > Karabük Yenice Ormanları Bisiklet Festivali

Karabük Yenice Ormanları Bisiklet Festivali

Karabük Yenice Ormanları, ülkemizin nefes almamızı sağlayan önemli yerlerinden birisidir ve İstanbul’a yakınlığı ile de İstanbul’da yaşayanlar için kaçış noktası olabilir. İşte sizin için önemli bir fırsat bu cennete gitmeniz için…

Karabük Valiliği, Yenice Kaymakamlığı , Yenice Belediyesi, Karabük İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü’nün destekleri ile hayata geçirilen, Yenice Dağ Bisikleti Festivali buluşması 5-7 MAYIS  2017 tarihleri arasında yapılması planlanıyor.

Karabük Yenice Dağ Bisikleti Festivali ile bisiklete binmeye özendirme amaçlanırken bir yandan da Türkiye’nin farklı bölgelerinde yaşayan bisikletçiler için de tanışabilecekleri önemli bir sosyal etkinlik olacaktır. Aynı zamanda Yenice’nin doğal ve kültürel tanıtımı da yapılabilecektir.

Bisikletin bir eğlence aracı olmaktan çıkıp günlük yaşantımızda kullandığımız bir ulaşım aracı haline gelmesi, bunun yaşadığımız çevreye, doğaya, insan ve toplum sağlığına olan önemli bir katkısı bulunmaktadır. Doğa dostu bisikleti kullanarak, ülkemizde spor ile turizmi birleştirmek, doğanın ve kültürün korunmasını sağlamak, bisiklet kullanımın geliştirilmesi, toplum içinde yaygınlaştırılmasını hedefler.

Karabük Valiliği ve Yenice Kaymakamlığı tarafından oluşturulan “Yenice Ormanları Doğa Yürüyüş ve Bisiklet Parkurları” Yenice ilçesi ve ormanlarla ilgili bilgilerin yanı sıra, rotaların detaylı anlatımlarını, GPS koordinatlarını ve ayrıntılı haritaları barındırır. 210 kilometre boyunca işaretlenen yol üzerindeki 21 parkur, alternatif güzergahlarla birlikte toplam 396 kilometreye ulaşır. Doğal alanlar ve yaban hayatı değerlerine bağlı olarak geliştirilen ve doğa sporlarına imkân veren bu rotalar için uzun mesafeli aktivite rotaları da denebilir.  Yürüyüş, tırmanış, bisiklet, atçılık, kano ve rafting gibi doğa aktiviteleri bu rotalardaki ana temalar olarak belirlenmektedir.

Yenice Ormanları outdoor tutkunlarını keşfe çağırıyor…  

  • Dünya Ormanları’nın 100 sıcak noktasından biri olan Yenice Ormanları bitki örtüsü açısından oldukça zengin bir yöre olması festival parkurlarına ayrıcalık kazandırıyor.
  • Meşe türlerinin oluşturduğu ormanlar eşliğinde, yaşlı kayın,sandal ağacı, gürgen, porsuk ağaçları, çınar grupları, kanyon ve yayla geçişleri ile ormanın derinliklerine ilerledikçe sonsuz zenginliği yaşatmaya çağıran büyülü bir dünyaya eşlik edeceğiniz gezi parkurlarına yer verdik.
  • Ulu gövdeleriyle kimi yerlerde güneş ışınlarına bile geçit vermeyen ağaç türleri, mevsimine göre renk ve görünüşleriyle etkileyici fotoğraflar çekmeniz için gezi rotalarını özellikle seçtik.
  • Şifalı bitkileri bu doğa harikasının en değerli hazineleri arasında yer aldığını hatırlatmak isteriz.
  • Güneye bakan yamaçları sandal ve çam, kuzey tarafı ise sarı-beyaz ıhlamur ağaçlarıyla sarmalanan bu coğrafyada bir vadinin mavi serin sularında serinlemek isteyebilirsiniz.
  • Her ağacın, her kayanın anlatacak bir hikayesi var burada.
  • Doğanın gizemli ruhunu ve uyumunu, Uluslararası standartlara uygun işaretler ve yön levhalarıyla donatılmış olan orman yollarında bisiklet sürmenin keyfini yaşayacaksınız.

 

Bisiklet Festivali
Bisiklet Festivali

 

Festival için facebook event sayfası bu linktedir.

Festival programı için şuraya tıklayın.

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

Top
error: Content is protected !!