Anasayfa > Haberler > Gezi > Hayaller Phuket Gerçekler Haliç

Hayaller Phuket Gerçekler Haliç

Londra’nın batısındaki Ealing kentindeki gezginler, turkuaz rengi denizin ve altın kumsallarının resimlerine âşık olduktan sonra, Andaman Denizi’ndeki Koh Lipe gezisine 3.000 sterlin harcadılar. Bu yeri “Tayland Maldivleri” olarak adlandırmışlardı. Ancak Tayland turu tatilciler için hayal kırıklığı oldu. çünkü tatilciler çöp konteynerleriyle karşılaştı.

Tayland’da rüya gibi bir tatil hayaliyle 3.000 sterlin harcayan ve anonim kalmak isteyen bir çift kâbusa dönen tatilleri için “kıyametten bir görüntü gibiydi!” dedi. Tatilleri cehenneme dönen çift şok edici görüntüler paylaştı. Her yer çöp yığını ve inşaat alanıydı. Yarı bitmiş bir sürü otel vardı ve plajda kumların üzerinde bile kazı araçları vardı. Tatilciler şok geçirdi.

 

38CDFC0200000578-3807564-image-a-1_1474884303035
Cehennemden tatil! Koh Lipe’da dört gün boyunca gece yarısına kadar çalışan bir kazıcı

 

 

2
Şaşırtıcı çöp yığınları

 

3
Sokak görünümü

 

4
Kaos: Sahil beldesine 150 metre uzaklıkta yangın

 

Tatilciler Tayland’ın başkenti Bangkok’a uçuşlar için 600 sterlin ödedi. Malezya sınırındaki Koh Lipe’ye seyahat için ise 200 sterlin daha ödediler. 17 Haziran’da Bundhaya Villas Resort’a vardılar. Adadaki yedi gece plaj önü konaklama yeri 560 sterlin idi. Gezi süresince ekstra eğlence ve yemek masrafları, toplam harcamayı 3,000 sterlin aştı. Ancak otelden memnun kalsalarda, dışarıda gezinirken sorunlar başladı. Tesisin hemen arkası insan yapımı bir rezervuar kalaylı kulübe ve genişleyen bir şantiye alanı ile çevriliydi.

Çiftin dediğine göre, üç yıldızlı sahil beldesine 150 metre uzaklıkta ağaçlar kesilmiş ve sanayi atıkları saatlerce yakılmıştı ve beldenin arkasında yeşil bir bataklık vardı. Daha da kötüsü, bir kazıcı dört gün boyunca beyaz kumları kaldırdı ve gece yarısına kadar gürültüye neden oldu.

Bilgisayar programcısı olarak çalışan 35 yaşındaki adam, travmatik yolculuğundan şöyle bahsetti: “Güzel resimlerle çevrimiçi görüşüp incelemeleri okuduktan sonra Koh Lipe gezisini seçtik. Çöp sorunuyla ilgili bazı uyarılar vardı, ancak bu kadarını beklemiyorduk.”

 

5
Cennet kayboldu.

 

6
Çift sürekli çimento torbaları ve boş plastik şişeler de dâhil olmak üzere çöp yığınları ile karşılaştı.

 

7
Sahil Tesisi

 

Duman Tehlikesi
Duman Tehlikesi

Tatilciler “Denizin nazik sükûnetini dinleyeceğimizi düşündük fakat bunun yerine gün doğumundan gece yarısına kadar kum çıkaran bir kazıcı vardı. Plaj önündeki şantiye, kesilen ağaçlar yetmezmiş gibi öfkeli halkın sigara içmesi yangın çıkardı.” dedi.

 

Çiftin otelinden bir görüntü
Çiftin otelinden bir görüntü

 

 

Çiftin otelinden bir başka görüntü
Çiftin otelinden bir başka görüntü

 

Bundhaya Resort, adada çöp ile ilgili bir sorun olduğunu ve inşaat işlerinin otelin arkasında olduğunu itiraf etti.

Otel sözcüsü “Adada çok büyük bir çöp sorunu var. Bunu inkâr etmiyoruz. Bunun ne kadar önemli olduğunu biliyoruz çünkü bu kadar çöp varken kimse gelmeyecek ve işlerimiz zarar görecek. Adada çöpleri toplamak için gönüllüler var ve biz buna yardımcı oluyoruz. Adadaki her otel bu temizleme operasyonunu desteklemelidir. Misafirler için hoş olmayan bir inşaat alanı var ve buda yakında bitirilmelidir.” dedi.

Çiftin gezisi için herhangi bir ücret tazminatı alıp almadığına dair bir haber yok.

 

Çiftin Koh Lipe'e tatillerinde bekledikleri manzara… Broşürlerde bu şekilde olduğunu söylüyorlar.
Çiftin Koh Lipe’e tatillerinde bekledikleri manzara… Broşürlerde bu şekilde olduğunu söylüyorlar.

 

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

Top
error: Content is protected !!