Anasayfa > Haberler > Gezi > Yunan Adaları Vizesi Kalktı

Yunan Adaları Vizesi Kalktı

Sizlere maalesef kötü bir haberimiz var. AB’ye uyum sürecinde vizeler ha kalktı ha kalkacak derken, gerçekten de şaşıracağımız ama üzüleceğimiz bir şey oldu. Yunan adalarına hemen girişi sağlayan kapı vize maalesef kalkmış bulunuyor. Yunan basınında yer alan haberlerde, AB Komisyonu’nun “kapıda vize” olarak anılan uygulamaya yeni turizm sezonu için onay vermediği kaydedildi.

Yunanistan’ın Avrupa İşlerinden Sorumlu Dışişleri Bakan Vekili Yorgos Katrougalos, söz konusu adaların milletvekillerine gönderdiği mektupta, bakanlığın tüm ısrarlarına rağmen kararın engellenemediğini ifade etti.

Vize işlemlerinin kolaylaştırılarak, bu karar sebebiyle oluşması beklenen sıkıntıların aşılması için Türkiye’deki konsolosluklara personel takviyesi yapılacağı ve vize başvurularında elektronik sistem kullanılacağı belirtildi.

Ayrıca, Brüksel’de bulunan Katrougalos’un, Avrupa Komisyonu Başkan Yardımcısı Frans Timmermans ile yaptığı görüşmede Türk turistlere özel vize uygulamasını gündeme getirdiği bildirildi.

ADALARIN EKONOMİK DURUMU NE OLACAK?

Bu da ada halkının tepkisine yol açtı. Midilli Belediye Başkanı, adaların zaten yük altında olduğunu, göçmen krizinden dolayı yaşadıkları darbeye bir de Türkiye’ye uygulanan bu vize sürecinin ekonomilerini daha da berbat edeceğini söyledi.
Avrupa Birliği’nin (AB) kararı özellikle adalardakilerin büyük tepkisine yol açtı.

Kuzey Ege Eyalet Başkanı Hristianna Kalogiru, ada sakinlerinin endişelerine dikkati çekerek, tüm çözüm imkanlarının kullanılması çağrısında bulundu.

Ege’de sıklıklıkla ziyaret ettiğimiz Midilli, Sakız, Sisam, Meis, Kos, İstanköy gibi adalara kapıda vize alarak girdiğimiz ve 2012’den beridir yürürlükte olan kapı vizesi uygulaması Türk turistlerin acil ziyaretlerinde de büyük kolaylık sağlıyordu.

Edit: Kapı vizesi, kalkmamış olup hala eski sistem devam etmemektedir. Hiç kalkmaması dileğiyle!

Benzer Yazılar

2 thoughts on “Yunan Adaları Vizesi Kalktı

  1. Çok şükür ki; tekrar işlemler devam ediyor. Yani kısa bir süreliğine kalkan Kapı Vizesi an itibari ile vatandaşlara hizmet vermeye devam ediyor.

    Seyahat açısından büyük kolaylık sağlayan kapı vizesinin hiç kalkmaması dileği ile!

    Sevgiler! 🙂

Bir Cevap Yazın

Top