Anasayfa > Dünyanın En... > Başka Bir Dünyaya Yolculuk: Hang Son Doong, Dünyanın En Büyük Mağarası 

Başka Bir Dünyaya Yolculuk: Hang Son Doong, Dünyanın En Büyük Mağarası 

Üç milyon yıllık mağara Vietnam’ın merkezinde yemyeşil bir doğa ve muhteşem bir güneş eşliğinde sizi karşılıyor. 

Hang Son Doong şimdiye kadar görmüş olduğunuz dünyanın ötesinde bir eşsizliğe sahip. Bu yeni dünya sizi kuşların ve macak maymunlarının sesleriyle keşife davet ediyor. Mağaradan uzanan kireç taşları önünüze açılan yeni bir dünya gibi.

Uzman Howard Limbert‘in mağaracılık konusundaki ifadelerine bakacak olursak bu mağaranın dinozorlara kadar uzanan bir geçmişi var. Bu durum da mağaranın tarih öncesi atmosferinin referansı gibi.

Bu mağara kimilerine göre dünyanın en büyük mağarası. Peki gerçekten öyle mi? Gelin bu başka dünyaya yolculuk yaparak birlikte karar verelim.

 

Hang Son Doong - Vietnam
Hang Son Doong – Vietnam

 

Vietnam’ın Quang Binh eyaletindeki UNESCO listesindeki Phong Nha-Ke Bang Ulusal Parkı‘nın kalbinde yer alan Hang Son Doong, Güneydoğu Asya’da yaşanabilecek en büyüleyici maceralar arasında yer alıyor.

Mountain River Mağarası olarak nitelendirilen mağaranın ilk keşfi 1990 yılında ormandaki fırtınadan sığınmak isteyen yerel bir çiftçi olan Ho Khanh tarafından keşfedildi. Mağaranın keşfedilmesi kalkerden fışkıran nehrin sayesinde oldu. Mağaranın tam yerinin belirlenmesi ve yeni bir keşif olarak belirlenmesi İngiliz Mağara Araştırmaları Derneği katkılarıyla olurken mağaranın araştırılmaya başlanması 2010 yılında olmuştur. Mağara, kesitinin büyüklüğü açısından keşfedilen en büyük alan olarak belirlenmiştir ve bu haber ile mağaracılık dünyası sallanmıştır.

Hang Son Doong’daki ekosistem, mağaranın büyüklüğü kadar benzersizdir ve mağara kendi yerel hava durumu sistemine dahi sahiptir.

Kireç taşı mağarası, nadir olarak incileri kurutulmuş havuzlara dağıtılır ve mağarada şimdiye kadar bulunan en büyük dikiz aynısı 80 metre boyundadır.

Çöken tavanlar, dolinler olarak bilinen açıklıklar yaratmıştır. Böylelikle yeşilliklerin mağarada yetişebileceği bir ortam oluşmuştur. Aynı zamanda mağarada karanlıkta mikroskobik organizmalar gelişmektedir.

Hang Son Doong Seferi

 

Hang Son Doong Mağarası içerisinde kamp alanı
Hang Son Doong Mağarası içerisinde kamp alanı

 

Beş kilometreden daha uzun ve 200 metre yüksekliğe kadar uzanan Hang Son Doong’un ana mağarası, tüm New York City bloğunu barındıracak kadar büyüktür.

Hang Son Doong 2013 yılında, macera turu şirketi Oxalis‘in beş günlük tek sefere çıkmasıyla birlikte ilk kez halka açıldı.

Turu sadece bir operatöre bırakmak mağarayı kitle gelişiminden korumuştur. Her gidişte sadece 10 müşteri için izin verilmektedir. Turlar, yılda şubat ile ağustos ayları arasında haftada bir kez çalışır.

Hang Son Doong yolculuğu, sizi ve kalbinizi zorlayıcı olabilir. Girişe ulaşmak için iki günlük yoğun orman yürüyüşü yapmalısınız ve artık dünyanın üçüncü büyük mağarası olan Hang En‘de kamp yapmak için nehir geçitlerini geçmeniz gerekiyor. Nehir geçitlerinden geçmek sandığınız kadar kolay değil maalesef. Zorlu tırmanışlar ve yüzmek yolun en yorucu kısmı. Bu durum epey farklı maceralara sürüklenmenize neden olabilir.

Seferler esnasında konukların tüm fiziksel istekleri mükemmel bir şekilde karşılanıyor. İki mağaranın uzmanı, üç yerel rehber, iki şef, iki park ranger ve yirmi bekçi sefer boyunca size eşlik ediyor. Ayrıca hem mağaranın korunması hem de sefere katılanların refahı uzman tarafından izlenmektedir.

 

Yeni keşifler

 

Mağara bölgede yaşayan köylüler için yeni gelir kaynakları sağlamıştır.
Mağara bölgede yaşayan köylüler için yeni gelir kaynakları sağlamıştır.

 

Bu maceranın muhteşem deneyimi ve benzersiz güzelliğinin yanı sıra, Hang Son Doong’a yolculuk, birçok turizm hayatını iyileştiren, büyüyen bir endüstriyle sonuçlandı.

Quang Binh eyaleti uzun zamandır ülkenin en yoksul bölgelerinden biridir ve Vietnam Savaşı sırasında ağır bombalanmıştır. Patlamamış mühimmatlarla dolu alanlar ve bunların orman boyunca dağınık durumda olması binlerce canı her gün risk altına sokuyor. Yerli halkın çoğu, dinamitleri ve patlamamış bombaların metallerini toplar ve satmak için söker. Bu tehlikeli uygulama sonucu sayısız hayat kaybedilmiştir. Fakat bazıları için ailelerini beslemelerine yardımcı olacak başka seçenek yoktur.

Phong Nha’nın devasa mağaraları keşfedildiğinde gezginler ilk kez gelmeye başladı. Köylüler bu yeni fırsatı kucakladı ve turizm üzerine yoğunlaşmaya başladı. Olumlu sonuçlar yerel ekonominin canlanmasını sağladı. Tutkulu yerliler mağaranın yanında çalışmak için dağ bisikleti, yürüyüş, kayak ve çevre koruma tur şirketleri yarattı. Devasa mağaraların keşfi burada yaşayanlar için yeni bir kazanç kaynağı oldu.

 

Hassas Ekosistem

Son yıllarda bölgedeki bütünlüğün ve çevresel ihtimamın tehlikeye sokabilecek yeni bir tehdit ortaya çıkmıştır. Vietnam’daki geliştirme şirketi Sun Group, mağaraya saatlik 1000 kişi  feribike edebilecek olan bir teleferik inşa etmeye çalışıyor.

UNESCO ve aktivist grup Save Son Doong‘dan gelen sert muhalefet, Vietnam hükümetini inşaat izinlerini 2015 yılında geçici olarak durdurması için teşvik etmiştir. Bazıları, turizmdeki bu artışın yerel topluma fayda sağlamaya devam edeceğini düşünürken bir diğer grup, artan trafiğin getireceği ekosistemin tahribinden endişe ediyor.

Teleferik gelişimi arka planda durmaya devam ediyor ve kimse sonunda onay verilecek mi bilmiyor.

Bölgedeki gerçekten bozulmamış son ortamlardan biri olan Hang Son Doong, korunması istenecek kadar olağanüstü bir yer.

 

Mağara içinden gece manzarası
Mağara içinden gece manzarası

 

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

Top
error: Content is protected !!