Anasayfa > Dünyanın En... > Bu Şehirler Neden Sıradışı?

Bu Şehirler Neden Sıradışı?

Yaşadığınız şehirde en garip şey nedir ? Güvercinler ne kadar sıcaklığın üstesinden gelebilir ?Bir şehri tuhaf yapan sizce neler olabilir ?

Mısır tarlasına benzeyen heykellerden yaratıcısınını öldüren heykele kadar birçok farklı yapıt sizi şaşırtacak. Okuduğunuzda ve gördüğünüzde inanamayacağınız sıradışı yönleriyle 10 farklı yeri sizler için derledik.

Mısır koçanı heykelleri Dublin Ohio'da yer alıyor.
Mısır koçanı heykelleri Dublin Ohio’da yer alıyor.

 

 

1.Hobo güvercinleri

 

Hobo Güvercinleri
Hobo Güvercinleri

 

Bu şımarık kuşlar kendilerini sıcak tutmak için ebedi bir anıtın alevini kullanıyor. Bu ebedi anıt Chicago‘da. Eğer yolunuz düşerse sizde bir çok turist gibi bu güvercinlerin ebedi anıtın alevinde ısınmalarına şahit olabilirsiniz.

 

2.Sihirli döner kavşak

 

Bu döner kavşak adını bir çizgi filmden alıyor.
Bu döner kavşak adını bir çizgi filmden alıyor.

 

Swindon’s Magic Roundabout‘ın İngiltere için ikonik bir özelliği var. İngiltere , Swindon’da bulunan Sihirli Döner kavşak  1972’de inşa edilmiştir ve altıncı merkezi, saat yönünün tersine çevreleyen bir kavşakta düzenlenmiş beş adet mini  silindirli kavşaktan oluşmaktadır. Swindon Town FC’nin ev sahipliğini yaptığı County Ground‘ın yakınında bulunan adı, popüler çocuk televizyon dizisi The Magic Roumdabout‘dan geliyor.  2009’da Britannia Rescue tarafından yapılan bir ankette İngiltere’nin dördüncü en korkunç kavşağı seçildi.

 

3.Dev metal fasulye

 

Bütünlüğü ve parlaklığı göz kamaştırıcı olan fasulye heykel Chicago'da.
Bütünlüğü ve parlaklığı göz kamaştırıcı olan fasulye heykel Chicago’da.

 

Bu dev metal fasulyeyi görmek için binlerce kilometre yol kateden insanlar var.Bir tasarım yarışması sonucu ortaya çıkan bu heykel Chicago‘da  yer alıyor. Paslanmaz çelik ile yapılan heykelin parlaklığı onu birleştiren parçaları görünmez bir ip ile dikilmiş gibi yansıtmaktadır. Heykelin tasarımcısı Anish Kapoor‘dır. Bu dev metal fasulye yapılırken epey teknolojik kaygılar ortaya çıksada dev heykelin yapımı bittikten sonra uluslararası popülerlik kazanmıştır.

 

4.Yaratıcısını öldüren muazzam mavi at

 

Blucifer- Denver havaalanı
Blucifer – Denver havaalanı

 

Denver havaalanında yer alan devasa mavi heykel kırmızı ışıklandırmaya sahip. Bu heykel El paso merkezli olup yaratıcısı Luis Jiménez‘i  öldürmüştür. Heykelden düşen bir parça bu devasa heykelin yaratıcısı olan Luis’in bacağında bir atardamarı kesmiştir. Bu olay üzerine bu muazzam heykel cehennemdeki iblis atı (Blucifer) olarak halk dilinde yayılırken, atın lanetli olduğuna dair komlo teorileri halen konuşulmaktadır.

 

5.Dünyanın en başarısız politikacısı

 

Prens Mongo - Memphis
Prens Mongo – Memphis

 

Bir politikacı en fazla kaç defa başarısız olabilir? Memphis‘te her yıl belediye başkanı olmak için çalışan bu adam kendisinin yabancı bir prens olduğunu ve ona ibadet edilmesini istiyor. Fakat işlerin pek onun istediği gibi gitmediği her yıl belediye başkanı olamamasından belli diyebiliriz. Bu talihsiz şanssız adam ayrıca kendisine Prens Mongo adını vermiş ve bu şekilde ona hitap edilmesi belediye başkanı olamamasına rağmen ona mutluluk veriyor diyebiliriz.

 

6.Büyük top kümesi

 

Talus Dome - Kanada
Talus Dome – Kanada

 

Bu heykelin yapımı tamı tamına 600.000 $ ‘a maloldu. Edmonton‘un büyük küp yığınları olarakta bilinen heykel Kanada‘da yer alıyor. Maliyetine bakacak olursak heykel için kamuya ait sanatsal bir mücevher gibi.

 

7.The Womb (Rahim) Galeri

 

Rahim olarak adlandırılan galerinin kurucusu Wayne Coyne
Rahim olarak adlandırılan galerinin kurucusu Wayne Coyne.

 

Bir galerinin adı ne kadar tuhaf olabilir? Womb aslında Flaming Lips‘in kurşun şarkıcısı Wayne Coyne tarafından kurulmuş bir psychedelic sanat müzesi. Oklahoma şehir merkezinde, çağdaş sanat gösterileri, müzik performansı ve yaratıcı bir ajansı barındıran kompleks oldukça tatlı.

 

8.Canberra’nın tartışılan baykuşu

 

Ön yüzü muazzam olan heykel Avustralya'da yer alıyor.
Ön yüzü muazzam olan heykel Avustralya’da yer alıyor.

 

Bir baykuşun hoş bir heykeli görmek istiyorsanız Avustralya’nın başkenti Canberra’ya gidin. Ön tarafı oldukça büyüleyici olan bu eşsiz heykel  bazı eleştirmenler tarafından oldukça farklı şeylere de benzetilmiş. Fakat gidip görmeye değer.

 

9. Batman

 

Bu Batman gerçek.
Bu Batman gerçek.

 

Evet, gerçekten, Batman.  Brampton Batman adında bir adama sahip olduklarını söyleyen Bramton’lu insanlar bir adamın çok iyi bir şekilde yapılmış olan Batman kostümünü giyip Batmobile kullanarak şehir merkezini dolaştıklarını söylüyorlar. Bu doğru. Güney Ontario‘daki bu şehrin kendi Batman’ı var.

 

10.Görünüşe göre New Orleans’ın tamamı Sıradışıymış

 

New Orleans
New Orleans

 

New Orleans‘ta yaşayanların bildirdiği görüşe göre buradaki her şey tuhaf. En hareketli liman şehri olarak bilinen New Orleans için NOLA takma adı kullanıyor. Öte yandan çok kültürlü geçmişi, mutfağı, müziğin özellikle jazz ve Blues‘un başkenti oluşu ile tam bir cazibe merkezidir.

 

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

Top
error: Content is protected !!