Anasayfa > Keşif > Eğlence ve Dinlence İçin Değişik Bir Adres: Umman

Eğlence ve Dinlence İçin Değişik Bir Adres: Umman

Ortadoğu‘da harika bir tatil yeri, su kaplumbağalarının yuvası, su sporları (şnorkel, rüzgar sörfü, jet ski, yelken vb.) merkezi, Arap Yarım Adasından bir esinti: Umman. Karaya bağımlı komşularının aksine Umman, geleneksel balıkçıların, tüccarların ve gemicilikle uğraşanların olduğu denizci bir halka sahiptir. Sahil ve deniz adeta Umman’ın kimliğine işlemiştir.

Ne de olsa Sinbad the Sailor (Ortadoğu mitolojisine göre) Umman’da doğdu ve Umman’ın kuzeyindeki önemli deniz limanı ve eski başkent Sahar’dan yedi fantastik seferine yelken açtı.

Umman’ın 3.000 kilometrelik kıyı şeridi vardır. Bu kıyı şeridinde yükselen kum tepeleri, engebeli kayalar, gelişen mercan resifleri ve benzersiz vahşi hayatla Hint Okyanusu‘na bakan bozulmamış, çarpıcı ve tenha plajlar bulunur. Umman’ın başkenti Maskat’ta plajlar ve berrak sular uzun zamandır beraberlik içindedir. Ummanlılar ve turistler buralara yüzmek, şnorkel yapmak, suda sıçrayan topları oynamak ya da güneşin altında şekerlemek için gelirler.

 

Umman
Umman

 

Denizci Kültürüyle Umman

Hepimiz tatilimizin eğlenceli olmasını istediğimiz gibi dinlenmek sakin sessiz bir deniz kenarında huzuru bulmak da isteriz. Umman’da da tercihiniz eğer bu yöndeyse ıssız plajları bulmak için başkentten uzaklaşmak zorunda değilsiniz ayrıca plajlarda gece gündüz büyülü, titrek bir fener yanar. Khalouf Plajı’nın geniş kumlarında kartal ve flamingoların birlikteliği vardır. Tiwi Adasında gerçekleşen düşük gelgitte orkinos, deniz yılanları, torpil balıklarının üzerindeki mercanlara kürek çekebilirsiniz. Geniş sahil yolu ve lagünler, sizi inanılmaz sükûnete ve yoğun mavi sularıyla dikkat çeken Bandar Jissah’a götürür.

Macerayı ve keşfetmeyi sevenler, Umman’da dhow ile bir günlük gezi düzenlemek isteyebilirler. Bu gezide suyun üzerinde, yaban hayatı için bir cennet, yunuslar için bir üreme alanı ve göç eden balinalar için durma noktası olarak farklı bir açıdan kıyı şeridi görürsünüz. Umman’ın besin açısından zengin suları dünyanın en ödül kazanan tüplü dalışlarından bazılarını da sizlere sunmaktadır. Bazı dhow’lar canlı tekneyle dalış gezileri bile sunabilir, böylece dokunun göz kamaştırıcı çok renkli çeşitli tropikal balıklarıyla yakın çekimlerin keyfini çıkarabilirsiniz.

Umman tartışmasız yeşil kaplumbağaların cennetidir ve dünyanın her yedi türünün beşi plajları taramak, kum deliklerini kazmak ve yumurtalarını bırakmak için buraya gelmektedir. Ayrıca yavru yeşil kaplumbağaların eylül ve kasım ayları arasında okyanusun güvenliği için çizgi oluşturmaları doğal dünyanın dokunaklı olayları arasındadır.

Maskat’ın ötesine geçmek isteyenler plajcıların ilk durağı, kuzeydeki Musandam Yarım Adası‘dır ve bu ada Hürmüz Boğazı’na gergedan boynuzu gibi girer. Topografya olarak bakıldığında, keskin beyaz kumlu plajlara doğru kayan, testere dişli, siyah-sarı kıvrımlardan oluşmaktadır. Musamdam Yarım Adası, çekici sakin sıcak kıyılara sahiptir ve yunuslarla zenginleşen deniziyle şık bir görünümdedir.

Yarımada limanı Khasab’ın fiyortlarında heyecan verici kıyı yolu boyunca arabanızla geçerken yunusları izleyebilirsiniz. Khasab, Basra Körfezi’nin Hint Okyanusu ile buluştuğu bir noktada yakınlardaki Hürmüz Boğazı’nı kontrol etmek için Portekizliler tarafından inşa edilmiş küçük bir 17. yüzyıl şatosuna da sahiptir.

Kıyı tatil köyleri, her yaşa ve yeteneğe uygun yüzme, dalış, yelken, paraşütlü sürat motoru, kürek çekme, jet ski, su kayağı gibi daha birçok seçeneğe sahip muhteşem su sporları yelpazesi sunmaktadır. Çok yönlü bir aile eğlencesi için ise Donut Riding (dev dalgalar arasında motor tarafından çekilen bot) iyi bir fikir.

Su sporlarını denemediyseniz, Umman su kayağı, sörf, rüzgâr sörfü ve yamaç paraşütü gibi heyecan verici sporları deneyimlemek için harika bir yer. Üstelik Masirah Adası‘ndaki Kitecamp yıl boyunca açıktır.

Umman’ın sahili birçok tatil beldesi gibi doğal güzelliğiyle göz dolduruyor ama Umman’ı Umman yapan şüphesiz ki su sporları cenneti olması ve birçok su kaplumbağasının yuvasının burada olması.

 

Benzer Yazılar

One thought on “Eğlence ve Dinlence İçin Değişik Bir Adres: Umman

  1. Mükemmel bir yazı elinize emeğinize sağlık ancak nacizane tavsiyem kendi gezi yazınızı kendi fotoğraflarınızla süsleyip bizlere de yanınıza gelmek için bir pencere bıraksanız daha iyi olabilirdi. Severek takip ediyoruz 🙂

Bir cevap yazın

Top
error: Content is protected !!