Anasayfa > Pratik Gezi Rehberi > Ruhunuzu Titretecek Tatil: Malta Gezilecek Yerler

Ruhunuzu Titretecek Tatil: Malta Gezilecek Yerler

Malta Adası yolcusu kalmasın! UNESCO mirası Valletta‘yı, Game of Thrones‘un ev sahibi Gozo‘yu keşfetmeye ne dersiniz? Öyleyse gelin Malta gezilecek yerler ile rotamızı Malta‘ya çevirelim.

 

Aslında hepimizin aşina olduğu kültürü ile Malta

Malta dendiğinde çoğumuzun ilk aklımıza gelenler; Malta’nın dünya haritasında kapladığı ufacık yer, Malta eriği, Malta Şahini, Malta Şövalyeleri, Malta Köşkü, Malta Sürgünleri, Malta turu ve Malta bandıralı gemiler… 

Malta’da İngilizce dışında resmi dili olan Maltaca konuşuluyor, bu dil Arapça ’ya benzerliği ile dikkat çekiyor.

Malta eriği ya da yenidünya adı ile bilinen meyvenin kökeni Uzak doğu’dur ve Akdeniz iklimi olan ülkelerde yetişir, bununla birlikte Malta’ya özgü bir meyve değildir.

Malta’nın mimari yapısında Malta taşı denilen Malta’ya özgü taş kullanılırmış ve günümüzde de yeni yapılarda bu taşın kullanılması zorunlu hale getirilmiş.

Genelde Malta’nın diğer Avrupa ülkelerine göre ucuz bir ülke olduğunu söyleyebilmek mümkün.

 

Game of Thrones’un iki setine ev sahipliği yapan Malta…

Şimdilerde Malta’nın bu kadar popüler olmasının en önemli nedenlerinden birisi de Game of Thrones dizisinin 2 ayrı setine sahip olmasıdır. Diziyi izleyenler için şöyle söyleyelim; La Valletta’da bulunan Üst Kışla Bahçeleri Kral’ın Şehri’ne ev sahipliği yaparken Gozo Adası ise Daenerys Targarian ve Khal Drogo’nun düğünlerinin çekimine ev sahipliği yapmıştır. Bu nedenlerden ötürü de tüm dünyadan sürekli turist akınına uğramaktadır.

 

Gozo Sokakları
Gozo Sokakları

 

Malta’nın coğrafi ve iklimsel özellikleri ile Malta nerede?

Malta, Avrupa’nın en güneyi diyebileceğimiz İtalya’nın Sicilya adasının da güneyinde yer alan, Türkiye’den uçakla yaklaşık üç saat uzaklıkta ılıman bir iklime sahip, 3 büyük ve 2 küçük ada olmak üzere toplam beş adadan oluşan bir adalar topluluğudur. Bu adaların en büyüğü Malta ile ikincisi Gozo en çok bilinen ve ziyaret edilen adalardır.  Üçüncü büyük adası olan Camino ise Gladyatör, Truva Gibi tarihi filmlere ev sahipliği yapmış iki kilometre karelik bir ada.

Malta’da dağ ya da akarsu yoktur ve adanın karakteristik özelliğidir alçak tepeleri… 137 kilometre uzunluğundaki kıyılarında ise güzel kumsallara sahip pek çok koyları ve limanları vardır.

Malta hava durumu nasıldır? İklim şartları elverişli olduğundan, Mart ayından Kasıma kadar denize girebilirsiniz. Kışlar yumuşak geçer ve yaz sezonu da sıcaktır. Soğuk rüzgar, kar, don, sis görülmez. Nisandan sonra azalan yağışlara yazın hiç rastlanmaz.

 

Sliema
Sliema

 

Malta’ya Nasıl Gidilir? Malta adası nerede?

Öncelikle, Malta uçak bileti bulma konusunda Skyscanner gibi çoklu hava yolu araştırması yapmanız tam da yerinde olacaktır. Çünkü hava yolları farklı zamanlarda güzel indirimler uygulamaktadır. Air Malta, THY, KLM gibi hava yolu şirketleri Malta‘ya seferler düzenlemekteler. Malta‘ya toplam uçuş süresi 2 saat 30 dakikadır. Malta hangi ülkede? Malta, kendisi bir ülkedir zaten. Malta harita üzerinde aşağıdaki gibi İspanya’nın güneyinde sevimli, minicik bir adadır. Malta harita aşağıdadır.

 

Malta harita
Malta harita

 

Valletta
Valletta

 

Geçmişten günümüze Malta Adası’nın tarihi

Malta’nın tarihi, yeni taş çağına kadar uzanmaktadır. Gozo Adasında bulunan Ggantija (jiantiya) tapınaklarının dünyanın en eski tapınaklarından olduğu söylenmektedir (M.Ö. 3600). Malta, tarihte Kartacalılar, Romalılar, Araplar ve Bizanslıların ele geçirdiği bir ada olmuştur. Araplar yaklaşık iki yüzyıl Malta’da egemen olmuş ve bugün halen Malta dilinde, şehir adlarını etkileyen Arapça sözcükler bulunmaktadır. 1500’lü yıllara kadar Alman, Fransız, İspanyol işgalleri olmuştur. Kanuni Sultan Süleyman’ın 1522’de Rodos’u ele geçirmesi ile adayı terk eden St. John Şövalyeleri Malta’ya yerleşerek, Malta’yı Osmanlı saldırılarına karşı savunmuşlar. Malta’nın bugün başkenti olan Valletta şehri adını, St. John Şövalyelerinin büyük üstadı (Grand Master) Jean Parisot De La Vallette ‘den almaktadır.

Malta, bir süre Napolyon döneminde Fransız işgali yaşamış olsa da, daha sonra 1800’lerin başından bağımsızlığını kazandığı 1964 yılına kadar adayı ele geçiren İngilizlerin yönetiminde kalmıştır.

Malta Sürgünleri ise İstanbul’un Birinci Dünya Savaşı sonrası işgalinde Malta’ya sürülen asker ve devlet adamlarına verilen genel bir isimlendirmedir. Malta sürgünleri 1922 yılında serbest bırakılmışlardır.

 

Malta Hakkında

Malta vize istiyor mu? Malta vize açısından diğer Avrupa ülkelerinden farksızdır. Günümüzde Malta Avrupa Birliği üyesi olan ve Schengen vizesi ile gidilebilen bir ülkedir. Malta vizesi ile ilgili başvuru işlemleri için Malta Konsolosluğu sitesine bakınız.

Malta’nın dili Maltaca adı verilen Arapça-İtalyanca karışımı daha çok Arapçayı andıran bir dil olsa da İngilizce daha çok konuşulan bir dildir. Bu arada Malta’da bazı yerlerde “Merhaba” ile başlayan tabelalar görebilirsiniz, anlam olarak “hoş geldiniz” demektir. Malta para birimi Avrupa Birliğine geçiş sonrası Euro’dur. Trafik düzeni de İngiliz sistemidir. Yaklaşık 350.000 civarında araba ile herkese bir araba düşen bir ülkeymiş Malta. Bu nedenle araçlara biniş ve araçlardan inişlerde dikkatli olmak gerekiyor.  Malta dil okullarıyla birlikte ülkemiz de dâhil olmak üzere pek çok ülkeden öğrencilerin tercihi olan bir ülkedir. Bu nedenle Malta’da öğrenci nüfusu oldukça kalabalıktır. Ayrıca, Malta deniz ticareti ve gemi yapımcılığı ile de isim yapmıştır.

Bu arada Malta adı, Yunanca Melita (bal) sözcüğünden gelmektedir. St. John şövalyeleri ne oldu derseniz halen Birleşmiş Milletlerde söz hakkı olan ama vatanı olmayan, lobi faaliyetleri olan bir topluluk olarak varlıklarını sürdürmektedirler. Malta, koyu Katolik bir ülke ve adalarda 300 kadar kilise bulunmaktadır.

Malta’nın başkenti, Valletta’dır.

 

Malta da yaşam nasıldır?

 • Diğer Avrupa ülkelerine göre Malta‘da ev kiraları çok yüksek değildir ve 300 Euro’dan kira ücretleri başlar.
 • Otobüslere aylık ya da 3 aylık bilet alarak binebilmeniz için Malta vatandaşı olmanız şart. 2 saatlik: 1,30 €, 1 günlük 1,50€, 1 haftalık 6,50€, 1 aylık 26€ ve 3 aylık 90€. En az 3 aylığına öğrenci olarak gelmişseniz buraya 1 aylık bileti 21€’ya, 3 aylık bileti de 60€’ya alabilirsiniz.
 • Yiyecek içecek fiyatları bütçenize göre değişir. 1 paket makarna 1€’dan başlar 3-4€’ya kadar çıkar vs.
 • Kablolu tv için tek seçeneğiniz Melita. Internet için 3G, ADSL vs. hepsi dahil 3 seçeneğiniz var. Melita, Vodafone ve Go Mobile. Paket fiyatları 20-25€’dan başlıyor, 80-100€’ya kadar çıkıyor.

 

Malta Adası Gezilecek Yerler

Detaylı bir Malta gezisi için 5 gün size yetecektir. Planı daha da sıkıştırarak 4 güne indirebilirsiniz.

Malta küçük bir ada olduğu için yeraltı treni ve raylı sistemi bulunmuyor. Malta’da birkaç Euro karşılığı belediye otobüsü ile adanın her yerine ulaşabilmek mümkün. Malta adası gezilecek yerler, Malta adası gezilecek noktalar listesini gezi planı içinde yazdık, siz bu planı tatil gün sayınıza göre azaltıp arttırabilirsiniz.

 

Sliema

Sliema
Sliema, Malta’nın en büyük turizm şehirlerinden birisidir.

 

Sliema
Sliema

 

Sliema, Malta’nın en büyük turizm şehirlerinden birisi ve son yıllarda da gittikçe büyüyen bir grafiğe sahip, aslında modern turistik bölgesi de denebilir. Konaklamanızı bu iki şehirden birisinde yapabilirsiniz. Sliema şehrinin yakınında gece hayatının yoğun olduğu St. Julian şehri bulunur. Sliema’dan 5-10 dakikada St. Julian’a yürümek mümkün olduğu için bu iki şehir de insana mahalle gibi geliyor. Sliema ve St. Julian’da yol ve deniz kenarında irili ufaklı kafeler, restoranlar ve Malta otelleri bulunmaktadır. Deniz ürünlerinin ve İtalyan yemeklerinin ağırlıklı olduğu yemeklerinde Arap, İspanyol, İtalyan ve İngiliz mutfaklarının etkilerini görebilirsiniz.  Yöresel yemek olarak tavşan eti çok seviliyor. Malta, bir ada ülkesi olduğu için içme suyu sıkıntısı da yaşanıyor.

 

1.Gün: VALLETTA

 

Valetta
Valletta

 

 

Valletta, UNESCO kültür mirası listesinde yer alıyor. Yollarında yürürken bol bol İngilizler ’in de sembolü haline gelmiş kırmızı telefon kulübesine rastlayabilirsiniz. Yürüyerek ya da fayton ile bu şehir keşfedilebilir.

Valletta’da ilk gezilmesi gereken yerlerin başında geliyor Grandmaster’s Palace. Şu anda Malta Cumhurbaşkanı’nın çalışma yeri olarak kullanılan saray, eski yıllarda şövalyeler tarafından kullanılmış

Valletta’da gezebileceğiniz en önemli katedrallerden birisi St. John Katedrali’dir. Katedralin inşası yaklaşık iki yüz yıl sürmüş. Buradaki tavan süslemeleri ve yer süslemeleri çok etkileyici ve bir o kadar da dış görüntüsü şatafatsız. Çok belli olmasın ve ilgi çekmesin diye böyle yapmışlar. Katedralin bazı bölümlerinde fotoğraf çekmek yasak. Katedralin altında şövalyelerin mezarları bulunuyor. Katedralden sonra saray cephaneliğini gezebilirsiniz. Burası şövalyeler döneminde kullanılan zırhların, kılıç, mızrak gibi silahların, savaş arabaları, ateşli silahlar ve top arabalarının sergilendiği bir müze.  Daha sonra Valletta’yı panoramik olarak görebileceğimiz Yukarı Barraka bahçesine (Il-Barraka Ta’Fug) gidebilirsiniz. Buradan Valletta’nın etrafını çeviren kalın surların bir kısmı görülebilir.

Valletta’nın dar sokaklarından geçerek Üç şehirler adı verilen tarihi bölgeyi gezin, buradaki ara sokaklar ve mimari çok güzel. Özellikle cumbalı evler tam fotoğraflık. Üç ayrı şehirden (Vittoriosa, Sengla ve Cospicua) oluşan bu bölge,  diğer Malta şehirleri gibi çok küçük olduğundan mahalle gibi görünüyorlar. Bu üç şehire birden Cottonera deniliyor.

 

Valetta
Valletta

 

Valletta’da Malta Kütüphanesini gezin, 1400-1500 yıllarından kalma tarihi el yazması kitapları görünce hayran kalabilirsiniz, hele ki eski kitap kokusu sizi büyüleyecek. Kütüphanede yaklaşık 300.000 eser var. Burada da fotoğraf çekmek maalesef yasak.

Alışveriş yapmak isteyenler, Republic Caddesi’ne gidebilir, pek çok mağazayı bir arada görebileceğiniz bir cadde burası. Ayrıca bu caddede direklere asılmış yıldızlara rastlarsanız, bu yıldızların Valletta futbol takımının Malta’da şampiyon olduğu yılları sembolize ettiğini belirtelim.

 

Valetta'nın ara sokakları
Valletta’nın ara sokakları

 

Valetta
Valletta

 

Valletta limanında aynı zamanda tekne turu da yapabilirsiniz. Limandaki renkli teknelerde kendiniz Venedik’teki gondola binmiş gibi de hissedebilirsiniz. Tabi ki Venedik’te gondola bindiğinizde her an yüreğiniz ağzınıza gelebilir, daha dar ara sokaklarından geçerken.

 

Valetta Şehri
Valletta Şehri

 

2.Gün: GOZO

Gozo adasına yaklaşık yarım saatlik feribot yolculuğu ile adanın kuzeyindeki Cirkewwa’dan gidiliyor. Yaklaşık 450.000 olan Malta nüfusunun 50.000 kadarı burada yaşıyor. Adanın yüz ölçümü yaklaşık 67 kilometrekaredir. Gozo adası, Malta’dan daha yeşil ve zamanın durduğu ada olarak da anılıyor ve ekonomisi tarıma dayalı.

 

Gozo Sokakları
Gozo Sokakları

Gozo’da başlıca görülecek yerlerden birisi Ggantija tapınağı. Bu tapınak sadece taş duvarları kalan yeni taş çağından günümüze gelen bir yapı. Gozo adasının plajları da ünlü Gozo adasında Azur Penceresi de görülecek yerler arasında. Özellikle ufak bir tekne turu ile denizden Azur Penceresi adı verilen suların aşındırması ile oluşan doğal kemer görülebiliyor. Karadan Azur penceresini (Azure Window) görmek isterseniz dizinize kuvvet o zaman. Azur penceresinin bulunduğu bölge, aynı zamanda Taht Oyunları (Game of Thrones) dizisinin bazı bölümlerine ev sahipliği yapmıştır.

 

Azur penceresi
Azur penceresi

 

Daha sonra, Gozo’nun başkenti Victoria’ya (ya da Rabat) geçin, dar sokaklarını gezmek çok keyifli. Zaten adanın adı İspanyolca’dan geliyor, keyif adası anlamında. Burada Büyük Kale’yi (The Grand Castello) ziyaret edin, daha sonra Rabat’taki lokal mağazaları görün.

 

Gozo Limanı
Gozo Limanı

 

3.Gün: MDINA

Sessiz şehir olarak da adlandırılan Mdina, UNESCO Dünya kültür mirasında yer alan şehirde yaklaşık olarak 300 kişi yaşıyor ve motorlu araç trafiği olmadığı gibi bir de etrafı sur gibi yüksek duvarlar ile çevrili. Malta’nın güneyine doğru iç kesimlerinde yüksekçe bir bölgede yer alan Malta’nın ilk başkenti olan Mdina, Arap işgali döneminden 1560’lı yıllara kadar başkent olarak kalmış. Mdina adı, “duvarlarla çevrili” anlamına gelir ve Araplar’ın döneminde Medine olan şehrin adının değişerek Mdina olmuş ve günümüze kadar gelmiş.

 

Mdnia
Mdnia

 

Mdina sokakları
Mdina sokakları

 

Malta’nın en yüksek yeri olan Mdina, yaklaşık 200 metre yüksekliğe sahip. Sokaklar çok dar yapmışlar zamanında, bu sayede korsanların şehir istilasını zorlaştırmayı amaçlamışlar.

Geçmişte burada Malta’nın varlıklı aileleri yaşarmış ve günümüzde de o dönemlerden kalma binalar bulunuyor. Şehre bir kapıdan geçilerek giriliyor. Zamanında da burada yaşayanlar, kâğıda atlarını bırakıp içeri yürüyerek girerlermiş. Mdina içinde yürüyerek ya da faytonlar ile gezilebilecek bölümler bulunuyor. Kapıdan geçtikten sonra, Vilhena Sarayı’ndan edinebileceğiniz DiscoverMdina audioguide’larıyla şehri gezebilirsiniz.

 

Vilhena Sarayı
Vilhena Sarayı

 

4.Gün: MARSAXLOKK

Malta’da son gün dinlendirici bir balıkçı kasabasına-  Marsaxlokk’a- güzel bir yolculukla gidebilirsiniz. Mdina’nın güney doğusundaki balıkçı kasabası Marşaşlok olarak okunuyor ve Güneydoğunun limanı anlamına geliyormuş. Burası Luzzu denilen rengârenk boyanmış balıkçı tekneleri ile ünlü. Bu teknelerin bazılarında nazar boncuğu benzeri gözler var. Bu gelenek Finikeliler döneminden kalan, balıkçıları denizde kötülüklere karşı koruduğuna inanılan bir inançmış. Bu renkli tekneler ile Gölyazı’yı andırıyor adeta, bu bölge turistlerin ve fotoğraf meraklılarının da çok ilgisini çekiyor. Bölge deniz ürünleri ile ünlü, sahilinde bütçenize göre pek çok balık restoranı bulunuyor. Ufak tefek tezgâhlarda hediyelik eşyalar satılıyor. Burada her pazar yapılan balık pazarı ve satışları da ünlüymüş.

 

Malsaxlokk deniz
Malsaxlokk deniz

 

Malsaxlokk tekneler
Malsaxlokk tekneler

 

5.Gün: COMINO ADASI

 

Comino Adası
Comino Adası

 

Berrak sularıyla, plajlarıyla ve bakirliğiyle kesinikle denize girilmesi gereken, en azından denize girmek istemeseniz bile kesinlikle görülmesi gereken bir yer.  Sanayi üretimin olmadığı, denizin oteller tarafından kirletilmediği ve yerleşimin olmadığı bir yer burası. Tam bir cennet.

Özellikle de Blue Lagoon‘un manzarası Maltaya gidip görülmeden gelinmemesi gereken yerlerdendir. Sabahın erken saatlerinde ya da akşamüzeri gelirseniz kalabalığın azaldığı saatler olacağı için daha cezbedici olacaktır. Güneşin tam tepede olduğu saatlerde gelirseniz başınıza güneş geçebilir, dikkat edin. Kiosklardan soğuk içecek alabilir, snack tarzı ayaküstü yiyecek yiyebilirsiniz. 5 Euro’ya şemsiye kiralayabilir, manzaranın tadını çıkarabilirsiniz.

 

Malta Gece Hayatı

Malta‘nın en önemli gelir kaynaklarından birisidir gece hayatı. Gece hayatını görebileceğiniz en hareketli yeri ise  St. Julians’deki Paceville’dir. Burada sağlı sollu onlarca gece klübüyle karşılaşabilirsiniz.

Gece klübüne girmek istediğinizde “damsız girilmez” ya da “yüksek ücretten giremedim” gibi sorunlarınız asla olmaz. Öylesine rekabet var ki, ücretsiz içeçek bile içme şansınız var. Yaş probleminiz yoksa sorun yok. Müzik zevkinize göre birçok mekan var. Yalnız Paceville bölgesindeki kapkaççılara dikkat edin ve çantanızı iyi muhafaza edin.

Size önereceğimiz en önemli mekanlar: Havana Club, Bar Native, Hugo’s, Fuego Latin Club, Footloose Fun Bar

 

Malta mutfağından yeme içme önerileri

 • Akdeniz mutfağına benzeyen malta yemeklerinde, iklimin büyük etkisini görebilirsiniz. İtalyan yemeklerini andıran mutfağından yerel bir yiyecek: Hobz bz-zeit denilen yağlı ekmek, iştah açıcı bir yardımcı yiyecek olarak restoranlarda misafirlere sunuluyor. Domates sosuna batırılmış, zeytinyağı ile yağlanmış ekmeğe kapari, karabiber ve tuz ekleniyor, böylece sunuluyor.
 • Başka iştah açıcı: Hafif limonlu balık çorbası
 • Deniz ürünleri- zaten pek söylemeye gerek yok- olmazsa olmazlarından çokça tüketilen ürün. Balık, kalamar, ahtapot vb.
 • Ev yapımı makarna, içine peynir ve kıyma doldurularak yapılan, adı ravjul.
 • Tavşan eti çok meşhur, mutlaka deneyin. Kısık ateşte, şarap ve sarımsakla tüketilir.  Güveçte de pişirilir.
 • Tatlı olarak, yağda kızartarak pişirilen hurmalı hamur tatlısı imqaret, biraz acıbadem kurabiyesine de benzerliği vardır. Tal-lewz de denir.
 • Akdeniz mutfağı denince İtalya aklımıza geliyorsa, içecek olarak da aklımıza espresso ve cappucino gelir. Alkolsüz kinnie içkisi de turunçgillerden yapılır.
 • Adada güzel şaraplar ve biralar da deneyebilirsiniz, lider şarap Meridana, en hafif bira Hopleaf.
 • Likör olarak da yemek sonrası tercih edilen 2 cinsi var; Bajtra ve Tamakari

 

Malta’ya ne zaman gitmeli?

 

Marsaxlokk
Marsaxlokk

 

Normalde ilkbahar ve sonbahar rahat gezebileceğiniz, sıcaktan bunalmayacağınız bir zaman. Bu sene için geçti ama gelecek sene şubat ayında ayrıca gitmeniz için bir neden veriyoruz size; geleneksel kıyafetlerin giyildiği ve çok renkli şovların düzenlendiği, eğlencenin sınırsız olduğu Malta karnavalı var. Gelecek seneki planlarınıza alabilirsiniz Malta’yı.

Temmuzda gerçekleşen bir organizasyon da, In Guardia Parade adında, St. John’un içinde şövalye kıyafetleri giyen askerler eski savaşları canlandırıyorlar ve ortaya çok güzel görüntüler çıkıyor. Bu sene 12 temmuzda gerçekleşecek organizasyonu kaçırmayın. 1 taşla 2 kuş vurmuş olursunuz böylece.

Haziran’da giderseniz mahallî köy festivallerinin tadını mutlaka çıkarın. Mayısta başlayıp eylüle kadar devam eden bu yöresel festivaller, neredeyse her köyde var. Dini kutlamalar adı altında gerçekleşen bu kilise kutlamalar kapsamında sokaklar renkli bannerlar, tahta sütunlar, kağıt ve çiçeklerle de süsleniyor. İnsanlar kendi ev ve balkonlarını da süslüyorlar. Halka açık yerlere bayraklar asılıyor. Bu tür lokal festivalleri de görmek isterseniz, detaylı bilgi ve organizasyon takvimine http://www.visitmalta.com/ adresinden ulaşabillirsiniz. Hem tatilin keyfini çıkarır hem de yöresel bir festivalin katılmış olmanın keyfini yaşayabilirsiniz.

 

Yapmadan Dönmeyin

 

Blue lagoon
Blue lagoon

 

 • Malta’da, 1980 yılında çevrilen Temel Reis filminin olduğu sete adını veren Temel Reis köyünü ve buradaki rengarenk evleri görmeden,
 • Sarı renkli 1950’lerden kalma İngiliz otobüslerini görmeden,
 • Hediyelik mağazalardan Malta’ya özgü şeyler almadan (Malta şövalyeleri, sarı İngiliz otobüsleri vb.)
 • Malta şarabını tatmadan,
 • Marsaxlokk‘taki balık pazarını görmeden,
 • Blue Lagoon’u görmeden,
 • Lokal bir organizasyona katılmadan,
 • Şövalyelerin gösterilerini izlemeden (In Guardia Parade),
 • Azur Penceresini görmeden,
 • Valletta’da tekne turu yapmadan dönmeyin.

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

Top
error: Content is protected !!