Anasayfa > Pratik Gezi Rehberi > Egzotik Bir Tatil: Katar Gezilecek Yerler

Egzotik Bir Tatil: Katar Gezilecek Yerler

“Kim gider ki Katar‘a, oraya gideceğime şöyle bir Dubai yaparım hem özgür özgür takılırım hem de misler gibi son çıkan şu Iphone’u yarı fiyatına getiririm” dediğinizi duyar gibiyiz; durun hemen ön yargılı olmayın. Evet biz de öyleydik ilk başta, ama Katar Turizm Ofisi‘nin, Katar Havayolları‘nın katkılarıyla düzenlenen tanıtım etkinliğinde Katar hakkında bayağı bilgi edindik. Daha çok sevdik, cazip ve gidilesi bir yer gibi geliyor artık. Neden olmasın?

Katar Doha, yükselen trend olmaya devam ediyor. Petrol rezervleriyle bir anda yüzü değişen Katar‘ın zenginliği ise dillere destan…Kadınlara kıyafet serbesti olan, egzotik Banana Adası‘yla Maldivleri yaşatan bu güzel birlikte ülkeyi keşfedelim mi?

İşte aşağıda “Katar’da ne yapılır, Katar’da nereler gezilir, Katar vizesi, katar gece hayatı, Katar Doha hakkında ip uçları, katar gezilecek yerler,” ile ilgili derlediğimiz bilgileri okuyabilirsiniz.

Katar Nerede?

Katar Doha, Arap Yarımadası‘nın doğusunda ve tek kara sınır komşusu Suudi Arabistan olan bir Basra Körfezi ülkesidir. Kalan diğer yerleri tamamen Basra Körfezi ile çevrilidir. Doğusunda Birleşik Arap Emirlikleri, Kuzeybatısında Bahreyn, batı ve güneyinde Suudi Arabistan ve kuzeyinde İran yer alır.

 

 

Katar neresi
Katar nerede?

Katar Harita

 

Qqtar doha map
Katar Harita

 

Katar Hakkında Kısa Kısa

 • Katar nüfusunun %88 kadarı, oraya çalışmak için giden göçmenler ve yabancılar oluşturuyor. Geriye kalan kesim ise oranın yerel halkı.
 • Milli geliri hakkında diyecek bir şey yok: 145 bin dolar. NET olarak dnyanın en zengin ülkesi diyebiliriz.
 • 1940’lardan önce balıkçılık ve inci avcılığıyla geçim sağlanırken petrol bulunmasıyla ülkenin kaderi bir anda değişmiş.
 • Sadece petrol mü? Doğalgazın da 1990’larda keşfiyle ülke ciddi anlamda başkalaşım göstermiş.
 • Hal böyle olunca iş gücü kaynağına ihtiyaç duyulmuş ve o göç başlamış. İnşaat sektörü için ülkemizden oraya yerleşen hatırı sayılır sayıda İnşaat mühendisi var. Katar da iş imkanı var mı diye sorarsanız işte cevabını da almış oldunuz. Hem de çok!
 • Hindistan, Nepal, Flipinler, Mısır ve Bangladeş’ten birçok insan göç etmiş, haliyle Kata başkenti Doha nın sokaklarında yürürken uzak doğulu birçok insan görebilirsiniz.
 • 2 milyon 700 bin civarı nüfusun sadece 278 bini Katarlı. Katar nüfus açısından da çok çok yoğun bir ülke değil genel anlamda bakarsanız ama Doha merkezde trafik sıkışıklığı oluyor, her ülkenin başkenti ya da büyük şehirlerinde olduğu kadar.
 • Katar da yaşam keyifli mi? Buradan giden Türklere sorarsanız, Türkiye’ye geldiklerinde yine geri dönmeyi isteyeni çok lduu yapılan istatistiklerle doğru orantılı. Büyük oranı da Katar ın baskenti Doha’da yaşayanların söylediği.
 • Katar para birimi Riyaldir. Katar parası TL’den daha değerli değil ama neredeyse çok yakınlar. 1 katar riyali kaç tl? 24 Mart 2017 tarihi için 96 Kuruş. Katar riyali ne kadar diye sürekli sorular alıyoruz, bunun için en güzeli güvendiğiniz bir kur çeviri sitesine bakmanız. İşte burada
 • Katar ülkesi şu anda 5 bin civarı Türk barındırıyor. Katar da yaşayan türkler, inşaattan tutun da enerjiye kadar çok farklı sektörlerde çalışıyorlar. “Katar nasıl bir yer, Katar nasıl bir ülke” diye sorarlarsa, bu notlarımızı söylemeniz yeterli!
 • 2022’de Dünya Kupası’nın düzenleneceği ilk Avrupa ülkesi olacak olması da ülkeyi daha prestijli hale getiriyor.
 • Katar vize istiyor mu? Katar vizesi hakkında şunu diyebiliriz: Ülkemiz ile Katar arasında “Diplomatik, Hizmet ve Hususi Hizmet Hamilleri için vizenin karşılıklı olarak kaldırılmasına dair mutabakat muhdırası” 14 Ağustos 2010’dan beridir yürürlüktedir. Vizesiz ülkeler arasındadır.
 • Katar ile Türkiye arasında 1 saat fark vardır, yani bizden 1 saat ilerideler. Katarda saat kaç şeklinde soru da çok sorulan sorular arasında.
 • Katar turu yapmak isterseniz solo gezebilirsiniz, çünkü dünyanın en güvenli ülkesi diyebiliriz. Suç oranı çok çok düşük.
 • Katar=Doha demek, bunu iyice aklınıa sokun. Kata şehirleri nedir diye sorarlarsa sadece Doha diyebilirsiniz!
 • 4 mevsim yaz yaşanıyor, ne kadar güzel diyeceksiniz.  E o zaman  4 saat uzağınızda, güvenli ve gayet gezilesi sıcak bir ülke var, daha ne olsun!
 • Gurme gezisi de yapabileceğiniz dünyanın en iyi rotalarından birisi burası
 • Beyaz ve ince kum çölleri ile diğer Arap ülkelerine göre daha farklı bir özellikte.
 • Doha Havaalanı ile dünyanın en iyi stopover noktası.
 • Qatar, yağmur damlası demek, Arap yarımadasının en çok yağmur alan ülkesidir.
 • Sağlık turizminde de dünyanın en iyi ülkelerinden birisi burası.

 

Katar Ulaşım

Katar’ın hava yolu şirketi Qatar Airways ile başkent Doha’ya İstanbul’dan 4 saatlik uçak yolculuğuyla ulaşabilirsiniz. Yani çok uzak bir mesafe değil. Türk Hava Yolları, Pegasus, Emirates gibi şirketlerle de Katar uçak bileti bulmanız mümkün.

Katar uçak bileti fiyatları maalesef ki uygun değil, aktarmasız THY bileti gidiş-dönüş 1400 TL civarında. Aktarmalı Gulf Air ile uçmak isterseniz- en uygunu bu şu anda- gidiş dönüş 1000 TL civarında ödeme yapmanız gerekir. Ama aktarmalı olduğu için 12 saat sürüyor toplam yolculuk.

Turist olmak her ülkede zor, burada da aynı şekilde. Toplu taşıma araçlarında, genel olarak Hintli, Nepalli gibi daha gelir grubu insanları görebilir ve kullanmak istemeyebilirsiniz. Bu size kalmış. Ne yapabilirsiniz?

 • Araba kiralayabilirsiniz: Türk ehliyetiniz araç kiralamak için kullanılabilir. Araç kiralama rehberi için güzel bir link burada.
 • Taksiye binebilirsiniz: Karwa, Al Million Karwa, Al Ijarah  Karwa taksi firmalarından taksi çağırabilirsiniz.
 • Yürümek: Hava çok sıcak olsa da serin ve yağışlı da olsa yayaların yürüyüşüne göre dizayn edilmemiş yollar. O yüzden önceden plan yapmanızda fayda var.

 

Katar’a Ne Zaman Gitmeli?

Katar’a Eylül ile Mayıs ayı arasında gelmenizi öneririz, diğer aylarda sıcaklık 50 °C’ye kadar çıkıyor ve nem de bir yandan bu sıcaklığı daha da bunaltıcı hale getiriyor. Yazın zaten yürümek imkansız. Ekimden sonra Kasım, Aralık, Ocak, Şubat, Mart ayları Katar‘a gitmek için en uygun aylardır. Yılın tamamında yaz mevsimi yaşanıyor; Haziran, Temmuz, Ağustos ve Eylül aylarında hava çok sıcak oluyor.

 

Yeme-İçme Önerileri

Katar‘da dünya mutfağından (İtalyan, Çin, Hint gibi) yemekler görmeniz çok normal. Gerçekten de lezzetli yemekleriyle öne çıkan bazı restoranları var ki parmak ısırtacak cinsten.

 

qatar food
Katar Yeme İçme

 

Sınırlı tarım faaliyetlerine rağmen geleneksel Katar yemeklerinde çeşit çoktur. Yerel yemekler; Hint mutfağından, İran ve Doğu Akdeniz mutfağından etkilenmiştir.

Özel yerel yemeklerinden Machboos, yoğurtlu, deniz mahsullü ya da etli, tabi ki çok baharatlı pirinç pilavı ve koyun eti içerene bir yemektir. Pilav ve kuru yemiş yatağında bütün kuzu olarak servis edilen ghuzi ve çeşnili, baharatlı koyun ya da keçi dolması da diğer yemeklerindendir. Bu tür et yemekleriyle birlikte tavuk, balık, sebze gibi yardımcı öğeler eşlik eder. Tipik Katar mutfağı, Katar yemeği nedir sorusuna yerel olarak hurma, taze meyve, helva ve Umm Ali gibi tatlılar bulunur.

 

Konaklama Önerileri

Katar zengin ve pahalı bir ülke, Doha da bundan nasibini fazlasıyla almış durumda. Dünyanın en büyük ve pahalı otelleri de dolayısıyla ülkede konumlanmış durumda. Size önereceğimiz Katar otelleri arasında Four Seasons Hotel Doha ve Marsa Malaz Kempinski, üst klas müşteriye hizmet verirken, donların peşinden Mövenpick Hotel West Bay Doha ve Grand Hyatt Doha Hotel & Villa gelmektedir.

Katar Gezilecek Yerler, Doha Gezilecek Yerler, Doha Gezi Rehberi ve Yapılacak Şeyler

Katar da gezilecek yerler listesini sizler için derledik, konaklayacağınız gün sayısına göre değişiklik yapabilirsiniz.

1. Alışveriş Merkezleri

Vilaggio, yanındaki Hyatt Plaza, City Center alışveriş merkezlerine kesinlikle gitmelisiniz. City Center’dayken gece fotoğrafları çekebilir, dünyaca ünlü gökdelen otellerin arasında kaybolabilirsiniz.

 

Doha Villaggio Alışveriş Merkezi
Villaggio Alışveriş Merkezi Gondol Keyfi

 

2. Souq Waqif

Katar’dan ne alnır?” derseniz cevabı burada. Katar‘a özgü geleneksel alışveriş yapmak isterseniz kesinlikle tek adres burası. Açık hava, güvercinler, yerel halk, geleneksel eşyalar gibi birçok cezbedici şey var burada. Bizdeki Eminönü, Kapalı Çarşı, Mısır Çarşısı havasında bir yer. Baharatçısı, lambacısı, şalcısı, kumaşçısı, lokumcusu, geleneksel kıyafetçisi, kuyumcusu, altıncısı herşey mevcut. Adeta lambanın içinden bir Cin çıkıverecek ve size “dile benden ne dilersen dile” deyiverecekmiş gibi hissettiren bir ambiyansa sahip…

 

Katar Souq Waqif
Doha Souq Waqif

 

3. Çölde Safari

Yarım günlük, tam günlük ve gece kalmalı olarak 3 farklı safari çeşidi vardır. Kum tepelerinden geçerken heyecanınız doruğa çıkabilir. Beyaz çöl deneyimi kesinlikle paha biçilmez.

 

Doha Safari
Qatar Çölde Safari

 

4. The Pearl Qatar

İnsan eliyle yapılmış suni ada Pear Katar, Doha‘ya köprülerle bağı ve burası bir marina aslında. İçinde restoran, rezidansda buluna lüks adayı teknelerle gezebilir, etrafında tur yapabilirsiniz. West bay sahili açıklarında lüks yatlar, marinalar, rezidans kuleler, villalar, lüks oteller, dünyaca ünlü markaların bulunduğu butik mağazaları ile tam bir yaşam alanı sunan bir yer. Özellikle de zengin turistler için bir cazibe merkezi boyutunda. Lüks hizmeti ile kafe ve restoranlarıyla çok ama çok popüler bir yer Pearl.

 

Qatar Doha The Pearl
Doha The Pearl

 

5. İslami Eserler Müzesi

Doha‘nın kalbinde bulunan, yapısı ve mimarisi ile kadın peçesine benzeyen yapısı, parkları ve konumu ile Doha‘ya adeta güç veriyor. Müze girişi ücretsiz ve internet de bedava. Parkta bisiklet kiralayarak gezebilirsiniz.

 

Doha Islamic Art Museum
Doha İslami Sanatlar Müzesi

 

6. Katara Kültür Köyü

Halka açık tek ama ücretli plajı, Katara Kültür Villaları, Güvercin Kuleleri ile önemli bir yer. Havası ve kültürü ile insanı hemen etkiliyor. Ayrıca turistler için ücretsiz shuttle hizmeti de bulunuyor. Dünya ve yöresel mutfaklardan yemekler sunan 1.sınıf restoranlar var. Katar‘ın geleneksel mimarisinin çağdaş çizgilerle birleştirildiği köyde tam bir Katar yeme içme turu yapabilirsiniz.

 

Qatar Katara Kültür köyü
Doha Katara Kültür Köyü

 

7. Modern Sanat Müzesi Mathaf

Modern sanat müzesi Mathaf ile ilgili giriş ve güncel sergilere buradan ulaşabilirsiniz.

 

Doha Modern Museum of Art
Doha Modern Sanat Müzesi

 

8. Al Corniche (Kordon)

Doha‘nın muhteşem güzelliğini nereden görmelisiniz? Tabi ki City Center’a karşıdan bakan 7 km’lik kıyı şeridi Al Corniche‘den. Kıyı boyunca oldukça kalabalık bir insan seline kapılabilirsiniz, panik yok. Doha manzarası, yürüyüş, sevgilinizle el ele güzel vakit geçirebileceğiniz bir yer. Körfezde bulunan Arap yelkenlileri, size Doha‘nın denizcilik geçmişini hatırlatıyor.

 

Qatar Doha Corniche
Doha Corniche

 

9. Oriks Çiftliği

Katar’ın simgesi beyaz orikslerin bulunduğu çiftlik Doha‘ya yarım saat uzaklıkta bulunuyor. Beyaz oriksler, nesli tükenmekte olan bir antilop türüdür.

 

Qatar Oriks Çiftliği
Oriks Çiftliği

 

10. Rumeilah Park

Kordon ile City Center arasında kalan yemyeşil bir park. İçinde anfi tiyatro ve oyun alanları bulunuyor.

 

Qatar Al Rumeilah Park
Doha Al Rumeilah Park

 

11. Al Zubarah (Çölün Koruyucusu)

Katar’ın kuzeybatı kıyısında yer alan ve kusursuz bir şekilde restore edilen Al Zubarah Kalesi’ni ve çevresindeki 60 hektarlık arkeolojik çalışmaları kapsayan bu UNESCO Dünya Mirası alanı, bölgedeki 18’inci ve 19’uncu yüzyıl yerleşiminin en kapsamlı ve en iyi korunmuş örneklerinden biridir. Al Zubarah, Hint Okyanusu’na uzanan bağlantılarıyla bir zamanlar Körfez’in en önemli inci dalgıçlığı ve ticaret merkezlerinden biri olan etrafı duvarlarla çevrili bir sahil şehrinin kalıntılarını da kapsar. Kalede bir de ziyaretçi merkezi bulunur.

 

Qatar Al Zubarah
Al Zubarah

 

12. Khor Al Adaid (Katar’ın İç Denizi)

Ülkenin güneydoğu köşesinde Doha’dan yaklaşık olarak 60 km uzaklıkta Katar’ın en etkileyici doğa harikalarından biri olan ‘İç Deniz’ veya Khor Al Adaid yer alır. Kendine özgü ekosistemiyle UNESCO tarafından tanınan bir doğal koruma alanı olan Khor Al Adaid, denizin çölün kalbine kadar ilerlediği dünyadaki ender yerlerden biridir. Kara yoluyla erişim olmayan bu sakin su cennetine yalnızca kum tepeleri aşılarak ulaşılabilir.

 

Katar Khor Al Adaid
Khor Al Adaid

 

13. Banana Island

Hamad Uluslarası havalimanının hemen karşısında bulunan Qatar‘ın küçük adası. 1 km uzunluğundaki muz benzeri şeklinden ötürü bu adı almış. Bu kadar küçük bir ada neden önemli diye sorabilirsiniz. Ülkenin üst klas tatil noktası olan Banana Island, deniz üzerinde bulunan villaları ile size Maldivleri hatırlatacak. Banana Island‘ı 10 dakikada baştan başa gezebilirsiniz. Fakat ada üzerinde o kadar fazla imkanınız var ki günlerce buradan ayrılmak istemeyeceksiniz, tabi ki bütçeniz buna elveriyorsa. Çünkü adada bulunmanın gecesi 500 Euro’dan başlıyor. En nihayetinde güzel bir balayı geçirmek istiyorsanız Banana Island tam aradığınız yer.

 

Qatar Banana Island
Doha Banana Island

 

14. Aspire Park ve Torch Doha

Katar‘ın batısında bulunan 1 km karelik bu alanda bulunan yeşillerin içerisinde nefes alabileeğiniz genişçe bir park, park içerisinde içinizi serinletecek bir göl ve hemen yanında güzel vakit geçirebileceğiniz kocaman bir alışveriş merkezi (Villaggio Mall) bulunuyor. Alışveriş merkezinin hemen yanında ülkenin simgelerinden Torch Doha gökdeleni bulunuyor. Adından da anlaşılacağı gibi meşale şeklinde bir gökdelen.Yine bu landa değişik mimarileri ile Aspire Academy ve Aspire mescidi bulunuyor. Alanın en doğusunda Fifa Dünya Kupası maçlarının oynanacağı Khalifa Uluslararası Fifa Stadyumu da bulunuyor.

 

qatar torch tower aspire park
Doha Aspire Park – Doha Torch Tower

 

15. Doha Zoo

Aspire Park‘ın hemen güneyinde bulunan Doha Hayvanat Bahçesi yine temiz hava alarak güzel vakit geçirebilecğiniz bir yer.

 

Doha Hayvanat Bahçesi
Doha Zoo

 

16. Film City

Bahreyn’e doğru, kuzeyde bulunan Film City antik bir arap şehrini canlandırıyor. Eski filmlerin çekimlerinin merkezi olan Film City aynı zamanda ziyaretçiler için de güzel bir uğrak noktası.

 

Doha Film City
Katar Film City

 

Katar Gece Hayatı

Katar gece hayatının merkezinde genellikle oteller vardır.

Sky View Bar, Pearl Lounge Club,Lava Lounge,Crytal Lounge, W HOTEL,Paloma,Habanos,Dunes,Spike’s Lounge,Bubbles on Two,7,Jazz Club ve Qube gibi mekanlar eğlence amaçlı gidilebilecek yerlerdir.

Sadece belirli mekanlar içki içilebilir çünkü alkol satışı yasaktır, gittiğiniz yere pasaportunuzu mutlaka götürün. Çünkü turist olduğunuzu mutlaka bilmeliler aksi halde başınıza dert alabilirsiniz.

 

Yapmadan Dönmeyin

 • Çölde safari yapmadan,
 • Banana Island‘da denize girmeden,
 • Souq Waqif‘te alışveriş yapmadan,
 • İslam Eserleri Müzesi ve Mathaf Sanat Müzesi‘ni gezmeden,
 • Pearl‘e gitmeden,
 • Doha Corniche, Katara Kültür Köyü‘nü görmeden,
 • Katar yemeklerinden tatmadan,
 • Villaggio Mall içerisinde gondol keyfi yapmadan,
 • Film City‘ye uğramadan dönmeyin.

 

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

Top
error: Content is protected !!