Anasayfa > Haberler > İstanbul’da ve Tüm Dünyada Lale Festivalleri

İstanbul’da ve Tüm Dünyada Lale Festivalleri

İstanbul’da ilkbaharın simgesi İstanbul Lale Festivali bu yıl 1-30 Nisan tarihleri arasında düzenlenecek.

12.İstanbul Lale Festivali başta Göztepe 60. Yıl Parkı, Sultanahmet Meydanı ve Emirgan Korusu olmak üzere çeşitli yerlerde kutlanacak. Aynı zamanda kültür sanat etkinlikleri ve sportif organizasyonlar da festivalde İstanbullulara farkı bir deneyim yaşatmayı amaçlıyor.

Taksim Cumhuriyet Sanat Galerisi’nde 19-30 Nisan 2017 tarihlerinde yer alan Lalenin Hikaye Sergisi-İLAV  sergisi ile festivalle sanatı bir arada deneyimleyebilirsiniz. Festival kapsamında Sultanahmet Meydanı’nda dünyanın en büyük lale halısının üçüncü kez İstanbullularla buluşması büyük heyecan yaratıyor. ‘İstanbul’da Lale Zamanı’ sloganı ile dikkat çeken İstanbul Lale Festivali ile bahçeler,meydanlar,parklar renk renk,çeşit çeşit lalelerle renklenecek ve İstanbullular bir kez daha lalelerle özlem giderecek. Bununla birlikte sadece İstanbul’da değil pekçok ülkede de lale festivalleri düzenleniyor.

 

Dünyadaki Diğer Lale Festivalleri

1. Keukenhof Tulip Festival( Keukenhof Lale Festivali), Lisse, HOLLANDA

Keukenhoff Tulip Festival( Keukenhof Lale Festivali) dünyanın en popüler lale festivallerinden biri. Başkent Amsterdam’da bulunan Keukenhof Park’ta düzenlenen bu festival pekçok renkli görüntüyü içinde barındırıyor. 800 çeşitte  7 milyondan fazla lalenin bulunduğu Keukenhof Park’taki bu festival  16 mayıs 2016 tarihine kadar düzenlenndi. 2016’da festivalin teması ticaret döneminde Hollanda’nın önemini belirtmek için ‘Altın Çağ’ olarak seçildi.

Lisse Hollanda Lale Festivali
Lisse Hollanda Lale Festivali

2. Tulip Time (Lale Zamanı), Michingan, ABD

Amerika’da küçük Hollanda diye bilinen bu bölgede her yıl düzenlenen lale festivalleri ile Hollandalılar kurucularının geride bıraktıkları değerleri, çeşitli kültürel etkinliklerle harmanlayarak korumayı amaçlıyor. Festival kapsamında düzenlenen geleneksel danslar,törenler bu kültürel faaliyetlerden sadece birkaçı. 7-14 Mayıs tarihleri arasında kutlanan bu festivalde yaklaşık 4,5 milyon lale sergileniyor.

 

Michigan Lale Festivali
Michigan Lale Festivali

 

3. Tulip Festival (Lale Festivali), Srinagar, HİNDİSTAN

Hindistan’ın Keşmir bölgesinde, Asya’nın en büyük lale bahçesi bulunuyor. Siraj Bagh olarak da bilinen Indira Gandhi Memorial Tulip Garden( Indira Gandhi Anıtı Lale Kasabası) içinde barındırdığı 3 milyon lale ile bölgenin gelişmesine büyük katkıda bulunmuş. Bölgedeki laleler Nisanın ortasına kadar görülebilir.Keşmir Vadisi’nde ilkbahar mevsimi başlangıcında düzenlenen festival 2017 yılında 1-15 Nisan tarihleri arasında yapılmış.

 

Srinagar Lale Festivali
Srinagar Lale Festivali

4. Skagit Valley Tulip Festival( Skagit Vadisi Lale Festivali), Washington,ABD

ABD’nin Washington bölgesinde düzenlenen Skagit Valley Tulip Festival( Skagit Vadisi Lale Festivali) çeşitli şarap etkinlikleri, somon barbeküleri ve sanat gösterileriyle kutlanıyor.Lalelerin çiçeklenmesinin her yılın Mart ayıyla başlamasıyla Mart başında kutlanan bu festivalde özellikle Roozengarde ve Tulip Town bölgeleri rengarenk lalelere ev sahipliği yapmasıyla oldukça beğeniliyor.

 

Skagit Valley Lale Festivali
Skagit Valley Lale Festivali

 

5. Albany Tulip Festival (Arnavutluk Lale Festivali), ABD

New York’ta düzenlenen Albany Tulip Festival (Arnavutluk Lale Festivali), iki gün süren ve bölgenin değerli Hollanda mirasını kutlayan yıllık bir etkinliktir. Yaklaşık 1.5 milyon lalenin sergilendiği festivalde pek çok yerel işletme ve yerel sanatçılar da festivale renk katıyor.

 

Albany Tulip Festival
Albany Tulip Festival

 

6. Canadian Tulip Festival( Kanada Lale Festivali), KANADA

Kanada’nın Ontario eyaletindeki Ottawa şehirnde düzenlenen festivale bir yıl içinde 500,000 den fazla kişinin katılması ve  festivalde bir milyondan fazla lalenin bulunması ile festivalin dünyanın en büyük lale festivali olduğu söyleniyor. Dow Gölü kıyısında yer alan Komisyoncular Parkı ve  Rideau Kanalı lalelerin en fazla bulunduğu yerlerin başında geliyor.  Mayıs ayının her üç hafta sonunda düzenlenen Kanada Lale Festivali’nde pekçok konuşmacı, müzik performansları ve uluslararası mutfak sergileri yer alıyor.

 

Kanada Lale Festivali
Kanada Lale Festivali

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

Top
error: Content is protected !!