Anasayfa > Haberler > Gezi > Boğazın Parıldayan Kolyesi Erguvanların Süslediği 12 Yer

Boğazın Parıldayan Kolyesi Erguvanların Süslediği 12 Yer

İlkbaharın gelmesiyle laleler kadar erguvan sezonu da açıldı.  Batıda ‘Judas’ olarak bilinen erguvan ağacı, bir efsaneye göre Havari Yahuda İskaryot, Hz. İsa’nın yerini Romalılara bildirmesinden dolayı duyduğu pişmanlık sebebiyle kendini erguvan ağacına asmış. Pespembe renkleriyle insanın içini açan bu güzel çiçeklerin sezonu iki hafta gibi kısa bir sürede bitiyor. Bu süre zarfında İstanbul’da erguvan çiçeği görebileceğiniz bir sürü park, koru vb. mevcut.

 

1. Anadolu Hisarı TEMA- Vehbi Koç Doğal Kültür Merkezi

TEMA Vakfı’na ait olan, Anadoluhisarı’ndaki Vehbi Koç Doğal Kültür Merkezi’nde çeşit çeşit bitkileri ve rengarenk çiçekleri görmeniz mümkün. Özellikle erguvan döneminde daha da renklenen Vehbi Koç Doğal Kültür Merkezi sizi erguvanlar arasındaki görkemli bir manzaraya davet ediyor.

 

Vehbi Koç Parkı
Vehbi Koç Doğal Kültür Merkezi

 

2. Aşiyan, Rumelihisarı

Avrupa yakasında  erguvanların adreslerinden biri hiç kuşkusuz Aşiyan’dır. Rumelihisarı’ndaki Tevfik Fikret’in erguvan rengindeki Aşiyan (Kuş Yuvası) Köşkü eşsiz boğaz manzarasıyla görülmesi gereken yerlerden biri. Hem temiz bir deniz havası alıp hem de erguvan mevsimini kaçırmak istemeyenler için Aşiyan biçilmiş kaftan.

 

Aşiyan Rumelihisarı
Aşiyan Rumelihisarı

 

3.  Türkan Sabancı Parkı, Bebek

İstanbul’un küçük ve bir o kadar da güzel parklarından biri olan Türkan Sabancı Parkı bir nevi rengarenk erguvanların şirin evi. Bebek Cami’nin yakınlarında bulunan erguvanlardan biri her ilkbaharda daha da güzel çiçekleniyor. İstanbul’un dikkat çekici mimari yapılarından biri olan Yılanlı Yalı’nın önündeki erguvan ağacı da yalıya farklı bir doku katıyor.

 

Bebek Parkı
Bebek Parkı

 

4. Abbasağa Parkı, Beşiktaş

Beşiktaş’ın kalabalığından uzaklaşıp rengarenk erguvanların arasında nefes almak istiyorsanız Abbasağa Parkı doğru adres. Barbaros Bulvarı’ndan yokuş yukarı çıkarken sol yamaçta kalan parkta aynı zamanda birçok etkinlik gerçekleşiyor.

 

Abbasağa Parkı
Beşiktaş Abbasağa Parkı

5. Beykoz Korusu

Diğer bir adı Abraham Paşa Korusu olan Beykoz Korusu, Beykoz ve Paşabahçe arasındaki alanda yer alıyor. Beykoz Korusu, Anadolu yakasında boğaz manzarası eşliğinde erguvanları görebileceğiniz bir cennet köşesi. Korunun biraz ilerisinde yer alan Yuşa Tepesi’nde de bir sürü erguvan  bulunuyor.

 

Beykoz Korusu
Beykoz Korusu

 

6. Büyükçamlıca ve Küçükçamlıca Tepeleri

Denizden 268 m yüksekliğindeki Büyükçamlıca Tepesi’nde pespembe erguvanların eşliğinde  Türk kahvesi içebileceğiniz, sevdiklerinizle piknik yapabileceğiniz alanlar mevcut. Sevdiklerinizle birlikte hem erguvanları izleyip hem de eğlenceli zaman geçirmek için burası adres. Küçükçamlıca Tepesi’nde ise sol tarafta  erguvanların süslediği bir manzarayla Prens Adalarını, Fenerbahçe ve Haydarpaşa’yı; sağ tarafta ise Sarayburnu’nu görmeniz mümkün.

Çamlıca Tepesi
Çamlıca Tepesi

 

7. Emirgan Korusu

12. İstanbul Lale Festivali’nde renk renk lalelere ev sahipliği yapan koru erguvanlara da ev sahipliği yapıyor. İlkbaharda renk renk lalelerin ve birsürü erguvanın arasında gizemli bir yolculuğa çıkmak isterseniz, Emirgan Korusu’nu rotanıza ekleyebilirsiniz.

 

Emirgan Korusu
Emirgan Korusu

 

8. Fenerbahçe Parkı 

Fenerbahçe Parkı, Moda’nın kalabalığından biraz da olsun uzaklaşıp adalar manzarasıyla sahil yürüyüşü yapmak isteyenlerin favori noktası.  Lalelerin  ve erguvanların fazla fazla bulunduğu parkta aynı zamanda yabani çiçekler için de bir alan bulunuyor. Erguvanlarla birlikte gelinciklerin,peygamberçiçeklerinin süslediği bu park gezip görülmesi gereken yerlerden.

 

Fenerbahçe Parkı
Fenerbahçe Parkı

9. Gülhane Parkı

Topkapı Sarayı’nın göz alıcı has bahçelerinden biri olan Gülhane Parkı erguvanlarla birlikte Eminönü’nün tarih kokan dokusunu yaşamak için oldukça doğru bir seçim. Aynı zamanda yuva yapan balıkçıl kuşlarını, muhabbetkuşlarını ve rengarenk çiçekleri de görebilirsiniz. Yemyeşil ağaçların gölgesindeki çay bahçelerinde erguvanların oluşturduğu pembe tabloyu seyredebilirsiniz.

 

Gülhane Parkı
Gülhane Parkı

 

10. Mihrabad Korusu, Kanlıca

Anadolu yakasında her iki köprüyü de görebileceğiniz yemyeşil Mihrabad Korusu, erguvanların pembe bir örtü gibi etrafı sardığı bir saklı cennet. Kanlıca’nın hemen yukarısında yer alan bu koruda yürüyüş yolları, çay ve kahve mekanları da mevcut.

 

Mihrabad Korusu
Mihrabad Korusu

 

11. Fethipaşa Korusu,Kuzguncuk

Üsküdar’dan yürüyerek gidilebilecek mesafedeki koru erguvanlarla daha da renkli bir hale bürünmüş. Yemyeşil ağaçların arasında sevdiklerinizle birlikte erguvanların büyüleyici resmini izleyebilir, boğaz havasını içinize çekerek mutlu olabilirsiniz. Korunun içindeki kafeterya ve restoranlar da yürüyüş sonrası değerlendirilebilecek mekanlar.

 

Fethipaşa Korusu
Fethipaşa Korusu

12. Yıldız Parkı

Beşiktaş’tan Ortaköy’e giderken sol tarafta kalan, Küçük  Mecidiye Camii’nin hemen ilerisindeki Yıldız Parkı şehrin gürültüsünden uzaklaşmak için oldukça cezbedici. Erguvan mevsiminin gelmesiyle birlikte daha da renklenen parkta uzun yürüyüşler yapabilirsiniz. Aynı zamanda parkın içinde yer alan Malta Köşkü ve Çadır Köşkü erguvanlarla birlikte olduğundan daha çekici bir görünüme sahip oldu.

 

Yıldız Parkı
Yıldız Parkı

 

 

 

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

Top
error: Content is protected !!