Anasayfa > Haberler > Fotoğraf > Fotoğrafçılıkta Dijital Dönüşüm ‘ Mobil Cihaz Fotoğrafçılığı’

Fotoğrafçılıkta Dijital Dönüşüm ‘ Mobil Cihaz Fotoğrafçılığı’

Mobil cihazlar her geçen gün hayatımızın vazgeçilmez bir parçası oluyor. Özellikle mobil cihazlardaki kameraların özelliklerinin artmasıyla artık herkes kendi çapında bir fotoğrafçı. Her ne ne kadar profesyonel fotoğrafçılık için mobil cihazlardaki kameralar yetersiz kalsa da; fotoğrafın üretimi, netliği, çekimi, paylaşım hızının yüksekliği gündelik fotoğraflar için cezbedici olabilmektedir. Mobil cihaz fotoğrafçılığı ile dijital dönüşümde farklı bir ifade dili yaratmak kaçınılmaz.

Son yıllarda en çok kullandığımız tabirler arasında “instagram etiketleri, instagram hashtags, instagram tagleri, en iyi fotoğraf düzenleme programı, instagram foto, …” gibi terimler var. Gelin, renkli detaylara nasıl ulaşılır bakalım.

Sosyal Medyada Renkli Görüntüler

Sosyal medya kullanımının hızlı bir şekilde artması mobil cihaz fotoğrafçılığının gelişmesinde önemli bir adım olarak karşımıza çıkıyor. Özellikle Hipstamatic, Instagram, Snapchat vb. gibi uygulamalar bulundurdukları çeşitli filtrelerle film ( bayat, taze, renkli, SB) ve makine ( Holga, Lomo vb.) kombinasyonlarına benzeyen görsel efektler üretmemiz mümkün. Bu filtreler aracılığıyla da çektiğimiz fotoğrafların temasını, fikrini, mesajını değiştirebiliyoruz. Aynı zamanda bu tarz programların sağlamış olduğu hızlı paylaşım sistemiyle de çektiğimiz fotoğraflar onlarca, yüzlerce hatta binlerce kişiye anında ulaşabiliyor. Aynı zamanda Instagram’da Phonegraphy” adlı hasthagi ile arama yaptığınızda cep telefonları ile çekilmiş birbirinden başarılı fotoğraflarla karşılalabilirsiniz. YouTube, Instagram vb. platformlarda bu işi meslek konumuna getirmiş pekçok hesapla karşılaşmanız da mümkün. Kendilerini fotoğraf çekme işine adamış COOPH adlı oluşum özellikle YouTube üzerinden birbirinden dikkat çekici paylaşımlarda bulunuyor. .

 

Instagram Fotoğrafçılığı

 

Her Zaman Her Yerde

Teknolojinin hızına yetişmek imkansız. Teknolojinin bu takip edilemez hızı hiç kuşkusuz fotoğrafçılık sektöründe de etkilerini gösteriyor. Teknolojik aletlerin devasa boyutlardan gözle görülür bir biçimde küçülme gösterdiği düşünülürse cep telefonları, tabletler hem taşınabilir hem de hafifliğiyle herkese dilediği zaman dilediği yerde fotoğraf çekebilme özgürlüğü sunuyor. Yanımızdan hiç ayırmadığımız, yokluğunu hemen hissettiğimiz cep telefonlarımız gelişen teknolojiyle profesyonel bir fotoğraf makinesi olma yolunda adım adım ilerliyor. Her geçen gün cep telefonlarının kameraları için düzenlenen güncellemeler, çeşitli fotoğraf uygulamaları, hatta kaliteli fotoğraf çekimi için özel olarak üretilmiş cep telefonları şimdiden klasik kameralarla yarışabilecek konuma gelmeye başladı.

 

Çeşitli Düzenlemelerle Kaliteli Mobil Cihaz Fotoğrafçılığı

Cep telefonlarının kamera ayarları,pozlama, odaklama, beyazlık dengesi, ISO kontrolü gibi bazı ayarlarının düzenlenmesi kaliteli mobil cihaz  fotoğrafçılığı için önemli bir adımdır. Otomatik mod ayarları bazı durumlarda beklentilere cevap vermeyip fotoğrafın kalitesini düşürebilir. Bununla birlikte telefonun kamera ayarlarından en yüksek kalite seçeneğini tercih etmek yüksek çözünürlükte fotoğraflar çekmenize yardımcı olur.

 

Instagram Fotoğrafları

 

Arka Kamera> Ön Kamera

Selfie vb. gibi fotoğraf akımlarının popülerliği ne kadar fazla olsa da kaliteli fotoğraf çekimi için daha iyi mega piksel ve yüksek özelliklerle donatılmış arka kamerayı kullanmak fotoğrafın kalitesini daha da arttırmaktadır. Selfie tutkusundan vazgeçemeyenler için de Frontback vb. gibi arka kamerayı ön kamera gibi kullanan uygulamalar çekilen selfielerin kalitesini daha da arttırmaya birebir.

 

Tripod, Monopod, Lens Kullanımı

Cep telefonlarının fotoğraf kalitesini yüksek seviyede tutmak için özel olarak tasarlanmış lensler çeşitli açılarla yüksek kalitede fotoğraf çekme vaadini sunuyor. iPhone ve Android cihazlarla uyumlu, farklı fiyat kategorilerindeki lensler dikkat çekici fotoğraflar için biçilmiş bir kaftan. Aynı zamanda fotoğrafın bulanıklığını ortadan kaldırıp netliğini maksimum seviyede tutmak için tasarlanmış tripod ve monopodlar özellikle profesyonel fotoğrafçıların vazgeçilmezi. Günümüzde fotoğrafçılığın ticari gelir kazandırabilecek potansiyel bir iş konumunda olduğu düşünülürse kaliteli lens, tripod ve monopod kullanımı fotoğraflarınızın kalitesini arttırarak sizi bir adım öne çıkaracaktır.

 

Farklı Bir Bakış Açısı ‘ Konsept Fotoğrafçılık’

Smartphone Photography başta olmak üzere çeşitli akımlar fotoğrafçılık sektörüne yeni soluklar getiriyor. Kusursuz açılarla tasarlanmış, belli bir mesajı veya hikayesi olan, renk uyumu konusunda da birbiriyle çok uyumlu veya tam tersi bir şekilde zıt renklerin kullanımıyla çekilmiş fotoğraflar dikkatleri üstüne çekerek daha da fazla like alabilir 🙂 Mesela gezdiğiniz bir yerdeki doğal güzelliklerin uygun açıyla, uygun ışıkla çekilen bir fotoğrafı Instagram hesabınızda yüksek beğeni almanız için biçilmiş bir kaftan.

 

Konsept Fotoğraçılık

 

Yeni Nesil Mobil Cihaz Fotoğrafçılığı Uygulamaları

Bütün bunlara ek olarak Hugin, Photomatrix,Photosynth gibi uygulamalarla yüksek kalitede panaromik ve seri çekim yapabilirsiniz.  Snapseed, Instagram, Hipstamatic, VSCO Cam gibi yüksek kalite vaat eden uygulamalar da birbirinden hoş fotoğraflar çekmenize yardımcı olabilir.

Benzer Yazılar

Bir Cevap Yazın

Top