Anasayfa > Dünyanın En... > 2017’de Dünyanın En İyi 10 Dağ Bisikleti Rotaları

2017’de Dünyanın En İyi 10 Dağ Bisikleti Rotaları

Dağ bisikleti rotalarında gezinti

 Bisiklet gezileri, keşfetmenin en sürükleyici ve en eğlenceli yolunu sunar. Eğlenerek keşfetmenin, kimi zaman zorlu yollarda dağ bisikletinizin sınırlarını zorlamanın, kimi zamansa nefes kesen manzaralar önünde sakince sürüş yapmanın verdiği haz unutulmazdır.

Karl Drais’in 1817’de gidonlu bisikleti icat etiğinde, bisikletli tatiller hakkında düşünmediği, üzerinde güvenle oynanabilir bir bahis olsa gerek. Drais muhtemelen Provence’deki çığır açan lavanta tarlalarını, Burma’daki yaldızlı mabedi veya Güney Afrika‘daki asma çizgili tepeler arasında bisikletle dolaşmanın hayalini kurmamıştı. Yine de iki yüzyıl ve bir çift pedal daha sonra bisiklet kuşkusuz keşfetmenin en sürükleyici ve en eğlenceli yolunu sunuyor.

Bisikletle çıkılan bir tatilin birçok avantajı bulunmakta. Örneğin enfes çiçek kokularını engelleyen bir araç penceresi yok; keşişlerin okudukları ilahileri ya da penguen seslerini bastıran motor gürültüsü yok; buharda pişirilen makarna çorbası veya paellanın leziz kokusunu maskeleyen dumanlar yok. Ve bir bonus olarak, kendi nefesinizle dolaşırken, karşılaştığınız her durakta durup yeni şeyler keşfetmek için her zaman bir bahaneniz var. Yerlilerle buluşmak için bir bisiklet gezisinde birçok konuşma fırsatınız olur ve bu asla bisiklet kullanmaya başladığınız zamandan daha kolay olmayacaktır. Kısacası bisiklet gezileri canlandırıcı, aydınlatıcı ve en önemlisi eğlencelidir.

1.Nehir Gezintisi, Çek Cumhuriyeti ve Almanya

Alman nehirlerinde dolaşırken muhakkak en çok bulacağınız şeylerden iki tanesi: kaleler ve bisiklet yolları. Bu kale ve yollar Elbe nehri ve onun kolu Vltava nehri boyunca, Çek Cumhuriyeti sınırını çember oyası gibi süslemektedir. Chapters Experience Holidays’in Elbe Nehri boyunca sekiz günlük bisiklet gezisi, bu formülden çok da uzak değildir. Prag’ı keşfetmek için bir gün geçirdikten sonra, şehrin içindeki -kralın içindeki güçlü şehri-, bohem bağları, geçmiş zamana uzanan harabe burçları, Rönesans sarayları ve Sakson’un ilginç kaya oluşumları boyunca rahatlıkla nehir kıyısındaki yolları izleyecek;  Litomerice ve Decin gibi şirin kasabalarda pedal çevirecek; son durak olarak da Dresden. Saksonya’nın “Mücevher Kutusu” başkentinde rokoko ve barok esanslarla kaplı eşsiz sokaklarında şehir bisikleti sürmenin keyfini çıkaracaksınız.

 

Nehir etrafında şehir bisikleti kullanmak
Çek Cumhuriyeti ve Almanya‘daki nehirler etrafında bisiklet sürmenin keyfini çıkarın.

2.Winelands ve Balinalar, Güney Afrika

Boş yollar, nefes kesen sahiller ve Karoo bölgesinin geniş gökyüzü ile Güney Afrika’nın Batısı bisikletle keşfedilmeyi bekliyor. Masa dağının göz kamaştırıcı ihtişamı, kıvılcımlı Cape Town ve Boulders Plajı penguenleri ile selenizde size özel 12 unutulmaz dağ bisikleti tatili gününüz var. KE Adventure’ın Cape Town ve Winelands turu yarı çöl Karoo’nun (düşük) geçişleriyle uğraşmadan önce Stellenbosh’un üzüm bağları arasında gezinmek ve Herasmanus’taki sevimli balinaları izlemek için yeterli zamanı bırakmakta. 70 km’yi aşan mesafeler yeni başlayanlar için zorlayıcı olmakla birlikte yokuşlar düzenli biniciler için rahatlıkla ulaşılabilir bir parkur sunmakta.

 

Winelands'de dağ bisikleti kullanmak
Winelands‘de boş bir yol ve manzaraya karşı dağ bisikleti sürmek.

3.İngiliz Adalarının En İyi Bisiklet Rotaları

Dünyaya pedallı bisikleti veren bir İskoçtu: Kirkpatrick Macmillan. 1839’da ayak kollarından ve kranklarından Drais‘in embriyonik iki tekerleğine bağlanan bir bisiklet icat etti. Onun kuyuya attığı bu taş sonucu bugün dünyada birçok insan bisiklet kullanmakta ve yine birçoğu bisikletli tatillere çıkmakta. Dağ bisikleti tatiliniz için  Keir Mill’in mezarı, İngiliz Adaları‘nin en unutulmaz manzarası eşliğinde Wilderness Scotland‘ın 12 günlük Beş Ülke Turu için harika bir final sunmakta. 2014’teki Tour de France rotası dahil olmak üzere Yorkshire Dales’te pedal çevirip Holyhead‘den Dublin‘e ve uğursuz Wicklow Dağlarına atlayarak Lancashire’ın Bowland Ormanını, Snowdonia ve Anglesey‘yi geçin. Gidonlarınızı Kuzey Donegal kıyılarına ve Antik Giant’s Causeway‘ye doğru çevirip, ardından Dumfries ve Galloway‘ın boş yollarını dolaşmak ve büyüleyici doğa manzarasında şehir yaşantısının yıprattığı ruhunuzu rahatlatmak için İskoçya‘ya geçebilirsiniz. Gün sonunda konaklayacağınız güzel oteller ve misafirhaneler, zorlu tırmanışlar ve uzun günlerin yorgunluğunu alacaktır.

 

Wiclow Dağlarındaki eşşsiz manzarayı bisikletle keşif.
Wiclow Dağlarındaki eşsiz manzarayı dağ bisikletinizle keşfedin.

4.Burma’nın sırt yolları

Myanmar, bir avuç övünülesi özelliğe sahip bir kent. Yangon’un Shwedagon Paya Pagodasının yaldızlı görüntüsü, Bagan‘ın geniş stupa süslemeli düzlüğü, Inle Gölünde yüzen köyler… Ancak, bu uzun süredir gözlerden uzak kalan Güneydoğu Asya ulusunun gerçek mücevheri ihtişamına karşın, sıcak ve misafirperver insanlarıdır.” Ve yerlilerle tanışmanın en iyi yolu nedir?” sorusunun cevabı tartışmasız bisiklettir. Intrepid‘in 13 günlük bisikletli tatili Myanmar turnesi büyük rakipleri içine alır ancak yoldaki kasaba ve köylerden geçerken arasına yeni bacaklar da ekler. Tik ağacından yapılmış sıradışı U Bein köprüsünden ve yüce palmiye bahçelerinden geçtikten sonra Bein köprüsünü aşarak yorucu palmiye bahçeleri boyunca yol kenarındaki toddy üreticilerinin sallanan palmiyelerin özsuyunu almak için tırmanışlarına şahit olmak için büyük bir fırsat sunar.

 

U Bein'de bisikletli yürüyüş.
U Bein Köprüsünde gün batımında sepetli bisiklet kullanmak.

5.Kışın Finlandiya

Kar, bisiklet sürmek için engel değildir; en azından doğru kiti alırsanız. Exodus’un Finlandiya‘daki 8 Günlük Yağ Bisikleti turunda, atın altındaki Arctik tundrayı yönlendirmek için bisikletler tıknaz lastiklerle donatıldı. Oulanka Milli Parkı‘ndaki yenilenmiş konforlu günlükçü kulübesinde Rus sınırına yakın bir arazide iki gece vahşi yaşam kabininde konaklayıp, tayga ormanından başlayıp, elk ve ren geyiği yosunlarına ve likenlere göz gezdirecek, yörenin besleyici doyumsuz geleneksel mutfağını tadacak ve gece saunalarınının keyfini çıkaracaksınız. Mesafeler mütevazi olmakla birlikte günde 25km’den fazla değil olmaması yeni başlayanlar için de büyük bir avantaj. Bu  turun en çekici yanı ise tartışmasız en az ışık kirliliği ile, Kuzey Işıkları‘nın görsel görkeminden keyif almanız için iyi bir şans sunması.

 

Karda bisiklet sürmek.
Kışın Finlandiya‘da biskletle dolaşmak.

6.Provence, Fransa’daki bisikletler ve mavnalar

Romalılar Provence’i (Provans) fethedince bir şeyi iyi biliyordu: Şehrin eşsiz güzelliği. Böylece 14. yüzyılda bir papa yedi septisini bulundurdu. Ve nedenini görmek hiç de zor olmasa gerek. Rhône nehrinin (Ren nehri) altındaki Provence, Camargue‘nin flamingo renkli sulak alanlarından Avignon‘un ortaçağ harikalarına kadar, bisikletlilerin düşmanı Mont Ventoux‘tan görülebilecek kadar iyi. Saddle Skedaddle‘nin sekiz günlük Aigues-Mortes to Avignon tatilinde Camargue Tabiat Parkı, güzel Les Alpilles köyleri, görkemli Roma Pont du Gard, Avignon’un sarayları ve Châteauneuf-du-Pape‘deki papa onaylı üzüm bağları pedal çevirmek için en uygun yerler. Uygun hız ve kilometreli mesafe sürüşleri sonrası konaklama için suda yüzerek iz bırakan geleneksel bir mavnayı tercih edip otel odası klişesinden uzak sıradışı bir konaklama deneyiminde bulunabilirsiniz.

 

Göz alıcı rekler içinde bisiklet sürmek.
Göz alıcı flamingo renkli sulak alanlar.

7.Nepal tapınakları ve kaplanları

Dünyanın çatısına dokunmanın göz korkutması gerekmiyor. Mountain Kingdom‘un 10 günlük Nepal Klasik Bisiklet Turu, kesinlikle bir cakewalk değildir ancak etkisi altında kalacağınız tırmanışlarda ve uzun serbest dönüş inişlerinde heyecanla bakmak gerekirken enerjinin azalması gibi bir durumda atlamak için herhangi bir destek aracıdan söz etmemek gerekirse ölçülü olarak derecelendirilebilir tur denilecektir. Ancak,  Katmandu’nun ve Dünya Mirası listesinde yer alan Bhaktapur’un ortaçağ tapınaklarının ötesinde, Nagarkot, Dhulikhel ve Namo Buddha’nın tepe yerleşim merkezinde kalan yerler, Everest de dahil olmak üzere tepelerin epik Himalaya panaromalarını  sunmak için eşsiz bir manzara sunmaktadır. Son olarak Treai bölgesinde bulunan Chitwan Ulusal Parkı’ndaki gergedan, timsah ve etkileyici kaplanı görme şansıyla kendinizi ödüllendirebilirsiniz.

 

Nepal'de tapınaklar arasında bisiklet sürüşü.
Nepal‘de dünya harikası tarihi tapınaklar arasında bisikletinizle dolaşın.

8.Sevilla’dan Porto’ya

Sevilla sınır bölgesinde bulunduğundan sanıldığı kadar Portekizli olamamış 1139 yılında krallık ilan edildiğinden beri, İspanya ile sınırı aynı kalmıştır. Zaman tanımayan peyzajlarıyla birlikte, İber domuzlarının kendine has seslerinin kuşattığı mantar meşesi ormanlarını, şirin badanalı tepe köylerini, Roma tapınaklarını ve Mağribi saraylarını kapsayan denizi olmamasına rağmen nehir kenarında olması dolaysıyla denizi varmış hissi uyandıran soft şehir Sevilla şehrini bisikletle dolaşmak ve harika bir gün geçirmek için en ideal yerlerden biri olma özelliği taşıyor. Explore’ın sekiz günlük Sevilla’dan Porto’ya bisiklet tatili küçük turistik İspanyol Extremadura bölgesi ve Portekizli komşusu Alentejo’nun bulunduğu sınır üzerinde Sevilla’nın Mağribi harikaları ve Douro Vadisi ve onun şarap mahzenleriyle ünlü ikiz şehirleri Porto ve  Vila Nova de Gaia‘nın üzüm tabanlı lezzetleri ile inişli çıkışlı ama çoğunlukla rahat bir rota oluşturuyor. Sevilla‘da unutulmaz bir bisiklet tatili geçirebilir, akşam bol baharatlı İspanyol tatlarıyla birlikte anavatanında izleyeceğiniz Flamenko ile günün yorgunluğunu atabilirsiniz.

 

Sevilla'da şehir bisikleti kullanmak.
Şehir bisikletiniz için en ideal rota: Sevilla

9.Klasik Galler

Galler, görkemli, yemyeşil, geleneksel, lezzetli… Düz? Pek sayılmaz. Ancak The Carter Company‘nin sekiz günlük Galler Macerası, kısa mesafelerde, çoğunlukla off-road binicilik ve az sayıdaki ciddi tırmanışlarla birlikte karakteristik misafirhane konaklama imkânı sunan, bir dizi oyun ile, dağlar dahil olmak üzere günlük kısa mesafeleri içeriyor. Tatilinize Brecon Sinyalleri‘ndeki etkileyici manzaralarla başlayarak, Wye‘deki kitap kasabası Hay‘da gezinip, pırıl pırıl Pembrokeshire kıyılarında dolanıp, St David‘in gizli katedraline hayran kalacak ve Ramsey Adası‘na tekne turu yaparak puffins’i izleyeceksiniz. Ve Snowdonia‘nın tepelerinden geriye çekilerek, Caernarvon Kalesine doğru pedal çevirmeden önce, Porteirion’un İtalyan fantezisini keşfedeceksiniz.

 

Snodonianın eşsiz manzarasıyla dağ bisikleti sürmek.
Galler dağ bisikletli tatilinizde eşsiz manzaralarıyla size eşlik edecek bir yer.

10.Uçtan Uca Vietnam

Bu Çinhindi ülkesi muazzam manzaralarıyla bisikletçiler için pedallarıyla keyifli vakit geçirebilecekleri uçtan uca bir rüya gibi bir yer. Yemyeşil nehir deltasından yüksek dağlık alanlara, palmiyelerin o eşsiz saçaklarıyla süslenmiş karst oluşumlu plajlarından antik imparatorluk şehirlerine ve kalabalık Fransız sömürge mahallelerine kadar Vietnam’da bisikletinizin sizi götüreceği yerler baştan sona rüya gibi. Vietnam’da keyifli bir bisiklet turu için Freedom Trek’in 17 günlük turu Ho Minh City’den başlayarak güneyden kuzeye doğru sürüyor. Hanoi turu zorlu bir 1000 kilometreyi kapsamasına rağmen Viet Chong’un Cu Chi Tünelleri’ni keşfetmek için yeterli zamana sahip. Hoi An’daki muazzam liman kentinde pedal çevirmekten yorulan topuklarınızı dalgalarla serinletebilir, Vietnam’ın olmazsa olmazı dragon fruit olarak bilinen ejder meyvesini tadabilir, Cuc Phuong Ulusal Parkı’ndaki maymunlarla eğlenceli dakikalar geçirebilir ve Halong Körfezi’inin sarp kireçtaşı adaları arasında yolculuk ederek Hanoi’inin eski semtinde bisikletinizle kaybolabilirsiniz.

 

Hoi A n'da şehir bisikleti sürmek.
Şehir bisikletinizle Hoi An‘ın kendine has atmosferini keşfe çıkın.

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

Top
error: Content is protected !!