Anasayfa > Haberler > Fotoğraf > Profesyonel Fotoğrafçılara Mükemmel Işık Düzenlemeleri

Profesyonel Fotoğrafçılara Mükemmel Işık Düzenlemeleri

Kaliteli Işıkta Fotoğraf Çekimi

Hangi profesyonel fotoğraf makinesi ya da dijital fotoğraf makinesini kullandığınızdan bağımsız olarak bazı ışık kuralları var. Bahar ve yaz aylarının gelmesiyle açık alanlarda çekeceğimiz fotoğraf sayısı da bir o kadar artış gösteriyor. Açık alanda çekilen manzara, doğa vb. fotoğraflar hem göze bir açıklık hem de düşüncelerimizde bir sakinlik bırakıyor. Bu fotoğrafların da kalitesini arttırmak için belli başlı ışık düzenlemeleri yapılması gerekir. Özellikle içinde bulunduğumuz yaz mevsiminde ve kışın örtüsünü üstünden attığımız bahar aylarında güneşin geliş açısındaki bazı değişimler kaliteli ışık süresini kısaltabilir. Bu durum da fotoğrafların netliğinde ve aydınlığında bir takım olumsuzluklara sebebiyet verebilir. Fotoğrafçı flaş,pozlandırma,dinamik aralık, dinamik aralık parametreleri ve sensör özellikleri gibi durumları kontrol altına alabilirse ışık koşullarının elverişli olmadığı durumlarda da etkileyici fotoğraflar çekebilir.

 

Profesyonel fotoğrafçı ya da amatör fotoğrafçı olun fark etmez. Canon fotoğraf makinesi ya da Fujifilm kullanın ya da kullanmayın. Markadan da bağımsız bir gerçek vardır: Bahar ve yaz aylarında güneş ışınlarının dinamik aralığı ve kontrastının yüksek olması sebebiyle ancak günün sonuna doğru kaliteli fotoğraflar çekebiliriz. Bu sebeple bu mevsimlerde ışığın geliş yönlerikontrast, pozlandırmadinamik aralıkflaş vb. yardımcı araçların kullanımı, makinenin sensör özellikleri, raw formatı, dinamik aralık parametreleri gibi fotoğrafçılık alanında büyük öneme sahip terimlerin bilinip doğru kullanılması fotoğraflarınızın kalitesini kat be kat arttıracaktır.

 

profesyonel kamera
Işık oyunları

 

Coğrafyanın Fotoğraf Üstündeki Büyük Oyunu

Güneş ışıklarının geliş açısının değişimi fotoğrafın çekileceği yerin enlemi, yılın hangi gününde ve hangi saatinde nerede olduğunuza bağlı olarak değişiklik gösterebilir. Dünyanın eksen eğikliğinin 23 derecelik bir açıda olmasından dolayı çeşitli enlemlerde ve günlerde güneş ışıklarının geliş açısı büyük farklılıklar göstermektedir. Bu sebeple içinde bulunduğu coğrafyanın ışık özelliklerini bilip bu bilgilere göre hareket eden bir fotoğrafçı diğer fotoğrafçılara göre 1-0 öndedir.

Türkiye’nin coğrafi koordinatları 36-42 derece kuzey enlemleri ve 26-45 doğu boylamları arasında yer almaktadır. Bu sebeple güneş ışıklarının geliş açısının en dik olduğu yer ve zaman 21 Haziran saat 13:00’te 36. enlemdeki Akdeniz( 77 derece) iken;  aynı tarihte 42 derece enlemde bulunan Sinop  İnceburun’da ise bu açı 70 derecedir.

Yukarıda verilen bu bilgi baz alınarak, söyleyebiliriz ki Türkiye’de ideal fotoğrafik ışık olarak kabul edilen 30 derece ve altındaki ışık kış mevsiminde rahat bir şekilde kullanılabilir. Bununla birlikte ekinoks tarihlerinde ( 21 Mart- 23 Eylül)  07:05-10:00 saatleri arasın, öğleden sonra da 16:30-19:17 saatleri arası fotoğraf çekimi için uygun aralıklardır. 21 Haziran’da ise 05:32-08:15 saatleri arası, öğleden sonra ise 17:45-20:39 saatleri arası fotoğraf çekimi için uygun aralıklardır.

 

profesyonel fotoğraf makinesi
Yazın Gün Batımında Işık Ayarları

 

Peki neden güneş ışınlarının geliş açısı 30 derecenin altında ideal iken 30 derecenin üstünde neden ideal kabul edilmiyor? Fotoğrafçılar için büyük önem belirten yapay ışık saatleri birçok fotoğrafçının çekim planlarını bu ışık zamanına göre düzenlemesine sebep olmuştur.Peki neden yatay ışık bu kadar önemli bir detay? Nedenleri şöyle belirtmek mümkün:” Güneş ışınlarının rengi gün doğumu olan kırmızıyla başlar ve günün ilerleyen saatlerinde koyu sarının tonlarına ve açık sarıya doğru bir değişiklik gösterir. Gün ilerledikçe ışığın aydınlığı yani pozometrenin ölçeceği ışık miktarının azalmasıyla kontrast ve dinamik aralık daha düşüktür. Bu sebeple fotoğraf makinesinin sensörünün dinamik aralığı eksilme( az veya fazla pozlama ile bilginin tümden yok olması) olmadan kaydedebilir.  Özetlemek gerekirse fotoğraflarınız tüm açık ve koyu tonların detayları görünür. Aynı zamanda bu ışıkların yönü ara tonların zenginliğini ve derinliği kuvvetlendirir. Pozlandırma hatası da oldukça düşüktür. Kısaca yatay ışık saatleri aydınlığın,rengin, yönün,dinamik aralığın, kontrast farkının uygun olduğu saatlerdir.”

 

Doğru Zaman, Doğru Yer, Doğru Işık

Fotoğraf çekimlerinin her zaman kusursuz olması mümkün değildir. Özellikle, gündüzlerin oldukça uzun geçtiği bahar ve yaz mevsimlerinde ışığın dik açıyla geldiği zaman dilimlerinde fotoğraf çekimi, fotoğrafçıyı bir hali zorlayacaktır. Gün içinde hatta mevsimsel değişikliklerde güneş ışınlarının özellikleri, çeşitli atmosferik ortamlar ve açının artması vb. faktörlere bağımlı olarak değişiklik göstermektedir. Eğer içinde bulunulan ortamın ışık miktarı artarsa( aydınlığı) konunun dinamik aralığı da bu artışla orantılı olarak değişiklik gösterir. Bu durum da pozlama açısından belli başlı problemlere neden olabilmektedir. Doğru pozlamanın püf noktası konunun dinamik aralığının fotoğraf makinesinin dinamik aralığı içinde bulunmasıdır. Bu koşul sağlandığında az yada fazla pozlama yapılmadan kaliteli fotoğraflar çekilebilir.

Dinamik aralığı belirleyen iki faktör vardır: konunun üstüne gelen ışık ve farklı yüzeylerden yansıyan ışık. Konunun üzerine gelen ışık dinamik aralıkta daha belirleyici bir rol oynamaktadır. Güneş ışınlarının olduğundan daha dik açıyla geldiği saatler, yatay açıyla geldiği saatlere göre daha fazla ışık içerir, bunun sonucunda da daha yüksek bir dinamik aralık oluşur. Dinamik aralık güneşli açık bir günde yüksek; puslu,tozlu ve nemli bir günde düşüktür. Işığın geliş yönü de dinamik aralık değerinin değişmesinde büyük bir rol oynar. Işığı arkanıza aldığınız cephe ve yatay ışıkta dinamik aralık düşükken; ters ışıkta yüksektir. Aynı zamanda ışık kaynağının kadrajın içinde bulunduğu her şartta dinamik aralık yüksektir.

 

canon fotoğraf makinesi
Dijital fotoğraf makinenizin ayarlarını ışığa göre değiştirmeniz gerekir

 

Çekim yaptığınız fotoğraf makinesinin dinamik aralığı fotoğrafı çekilen konunun dinamik aralığını kapsayacak bir biçimdeyse pozlama konusunda bir sorunla karşılaşma ihtimaliniz oldukça düşük. Fakat bu durumda da yüksek kontrast sorunuyla karşı karşıya kalabilirsiniz. Yüksek kontrastta ara ton değeri oldukça düşüktür. Fotoğrafı çekilecek konunun özelliğine göre ara tonların olması istenmeyebilir; ama genelde fotoğrafta ara tonların görülmesi istenir. Bir görüntüdeki en açık aydınlık değer ile en koyu aydınlık değeri arasındaki oransal değer kontrastı oluşturur. Kontrastta ara ton değeri olması gerekmez.

Yüksek kontrast,dik açılı ve de aydınlanmanın oldukça yüksek olduğu ışıkların sebep olduğu veri kaybı ve pozlama sorunların çözümünde çeşitli metotlar kullanılıyor. Bu metotlardan biri HDR ( High Dynamic Range) olarak bildiğimiz, çoğunlukla aynı konunun farklı bir biçimde pozlanmış bir seri fotoğrafının yazılım aracılığıyla işlenmesi ve tonlanması tekniği yaygın olarak kullanılmaktadır. Bu teknik sayesinde,sensörün dinamik aralığını aşan kontrastı yüksek konuyu kullanılabilir ton aralığına indirebilirsiniz. Bir diğer yöntem ise poz taraması yapmak. Eğer seçtiğiniz alanın pozlanmasında kararsızlıklar yaşıyor ve konunuzda yüksek dinamik sorunu varsa poz taraması yapmak size yardımcı olacaktır. Tarama yapmak için diyaframı ve çekim hızını kullanabilirsiniz. Bununla birlikte uygun konunun poz taraması gerçekleşmişse daha sonra HDR tekniğini kullanabilirsiniz.

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

Top
error: Content is protected !!