Anasayfa > Dünyanın En... > Dünyanın En Ünlü 25 Caddesi

Dünyanın En Ünlü 25 Caddesi

Şanzelize

Bir çoğumuz seyahat ettiğimiz ve gezdiğimiz yerlerde gideceğimiz yere odaklanırken üstünde yürüdüğümüz caddelerin veya kaldırım taşlarının güzelliğinin farkına varamayabiliriz. Bu caddeler belki çok eskiden kraliyet ailesinin şehre giriş yaptığı, belki de şehrin kurtarılmasını sağlayan büyük savunma mücadelelerinin verildiği yerler olabilir. Peki dünyanın en güzel caddeleri hangileri?

1. Champs-Élysées, Paris

Paris‘in sekizinci bölgesinde bulunan bu üç şeritli cadde genellikle “dünyanın en güzel bulvarı” olarak adlandırılır. Türkçe’de “Şanzelize” olarak bildiğimiz bulvar 1670 yıllarında tamamlanmıştır ve günümüzde bir çok lüks mağazaya, tiyatroya ve kafeye ev sahipliği yapmaktadır. Ayrıca Fransa Bisiklet Turu‘nun son kilometreleri burada koşulur ve “Ulusal Bayram” ın askeri geçit töreni de burada sahne alır.

 

Şanzelize Paris
Paris Şanzelize

 

2. Ocean Drive, Miami

Güney sahillerinin ucundan 15.caddeye kadar uzanan bu bulvar, neon ışıklarla süslenmiş oteller, akvaryum boyutunda kaselerde mojito servisi yapan kafeler ve güney sahillerinin tadını çıkartan turistler ile doludur. Versace Malikanesi’ne de ev sahipliği yapan bulvar, güneşin ve yaz esintilerinin tadını çıkartmak için en doğru adres olabilir.

 

Ocean Drive Bulvarı

Neon ışıkları ve tüm albenisiyle, meşhur Ocean Drive

 

3. Stradun, Dubrovnik

Eğer bir Game of Thrones hayranıysanız kalabalığa ramen Dubrovnik‘in tarihi yerlerinden biri olan Stradun‘da yürümeden Dubrovnik‘i gezmiş sayılmazsınız. Her iki ucu da daracık geçitlerle kafe, restoran ve kiralık dairelere açılan Stradun üzerinde yürürken kendinizi yıllar öncesinin Dubrovnik hayatında hissedecek, ya da Game of Thrones dünyasının içinde bulacaksınız.

 

Stradun Placa

Game of Thrones’un da bir çok sahnesinin çekildiği Stradun, Dubrovnik

 

4. Nevsky Prospect, St. Petersburg

St. Petersburg‘un kültürel ve sosyal hayatının merkezi sayılabilecek olan Nevsky Prospect aynı zamanda bir çok kafe, bar ve restorana da ev sahipliği yapmaktadır. Şehrin turistik yerlerinden biri olan yaklaşık üç mil uzunluğundaki  caddeyi tüm gün boyunca keşfedebilir ve ara sokaklarında kaybolabilirsiniz.

 

Nevsky Prospect

Nevsky Prospect, St. Petersburg

 

5. Broadway ve Times Square, New York

13 mil uzunluğundaki bu geniş cadde Bronx’dan da geçerek ismini New York Times gazetesinden alan Times Square‘e çıkmaktadır. 1907 yılında eski Times binasının tepesinden atılan topla başlayan yılbaşı geleneği ile Times Square, New Yorklular‘ın diğer özel anlarda da buluşması için bir lokasyon haline gelmiştir.

 

Broadway

Büyüleyici ışıklarıyla Times Square ve Broadway

 

6. Unter den linden, Berlin

Berlin‘in Mitte bölgesine yayılan bulvar City Palace ile başlayıp Brandenburg Kapısı‘nda son bulmaktadır. Şehrin karakterini gözlemlemek, güzel, sakin bir yürüş yapmak ve dinlenmek için birebir olan bu büyük bulvar, kestane ağaçları, sıra sıra dükkanlar, muhteşem tiyatrolar ve kayda değer müzelere ev sahipliği yapmaktadır. Hiç şüphesiz dünyanın en meşhur caddelerinden biri olan Unter den Linden‘de oturup bir Currywurst yemeden Berlin‘i gezdim demeyin.

 

Berlin Unter den linden

Berlin ziyaretinizde keyfini çıkartmanız gereken noktalardan bir tanesi; Unter den linden

 

7. Wenceslas Meydanı, Prag

Klasik füme etlerden, organik vejeteryan smoothielere, geniş kitap koleksiyonlarından satılık eşyalara ev sahipliği yapan Wenceslas Meydanı şehrin genel havasını ve karakterini gözlemlemek için en doğru noktalardan biridir. Bu geniş bulvarın sonunda tüm heybetiyle duran Ulusal Müze ise fotoğrafçılar için çok güzel bir manzara yaratmaktadır.

 

Wenceslas Meydanı Prag

Şehrin ana caddesinde herkesin zevkine uygun bir şeyler bulmak çok kolay.

 

8. The Royal Mile, Edinburgh

İskoç başkentinin eski kent bölgesinde bulunan ana cadde aslında Edinburgh Kalesi ve Holyrood Sarayı‘nı birbirine bağlayan bir çok caddeyi de kapsamaktadır. St Giles‘ın gözden kaçmayan kraliyet tacı spirali ise Royal Mile‘ın tam ortasını işaretler.

 

Edinburg The Royal Mile

Edinburgh eski kent merkezinin ana caddesi; The Royal Mile

 

9. Via Dolorosa, Kudüs

Kudüs‘ün en işlek caddesi Via Dolorosa, Hz. İsa‘nın çarmıha gerilmeden önce yürüdüğü yol olarak bilinmektedir. Paskalya döneminde sırtlarında çarmıhlarla caddede yürüyen hacılar, İsa‘nın mücadelesini sembolize eden noktalarda durararak ayinler gerçekleştirmektedir.

 

Kudüs, Via Dolorosa

Hristiyanlar açısından dini önemi de olan, Via Dolorosa

 

10. La Rambla, Barselona

Colombus Anıtı’ndan başlayıp Placa Catalunya‘da sona eren yaklaşık bir mil uzunluğundaki bulvar Barcelona şehrinin en meşhur caddesidir. Mevsimden mevsime farklı karakterlere bürünen La Rambla, mutlaka görmeniz gereken caddeler arasında gelmektedir.

 

Barcelona ana cadde La Rambla

Barselona’nın en eğlenceli caddelerinden bir tanesi; La Rambla

 

11. The Shambles, York

York‘ın en güzel yapısı olan The Minster‘a, Kıyametgünü Kitabı‘nda da adı geçen bu arnavut kaldırımlı caddedeki 14. yüzyıldan kalma ahşap evlerin arasından yürüyerek gidebilir ve şehrin tadını çıkartabilirsiniz.

 

York

Tarihe tanıklık edebileceğiniz, dünyanın en meşhur caddelerinden; ” The Shambles”

 

12. Holywood Road, Hong Kong

Kowloon bölgesindeki Nathan Caddesi her ne kadar ziyaret edilmesi gereken yerler arasında yer alsa da, Man Mo Tapınağı‘nın da üzerinde bulunduğu Holywood Road‘un ilginizi daha çok çekeceğini düşünüyor, Hong Kong gezinizde mutlaka gitmeniz gereken yerler arasına eklemenizi öneriyoruz.

 

Hongkong Holywood Road

Dünyanın en meşhur caddelerinden; Holywood Road

 

13. Gurney Drive, Malezya

Penang‘daki deniz kenarı bu “mesire alanı1970‘lerden beri işletilen dükkanlarda Asya‘nın en iyi sokak yemeklerine ev sahipliği yapmaktadır. İğne atsanız yere düşmeyecek bu “cadde” şüphesiz ki dünyanın en ilginç caddeleri arasında.

 

Gurney Drive Malezya

Asya’nın en iyi sokak yemekleriyle karşılaşabileceğiniz; Gurney Drive

 

14. The Dark Hedges, Kuzey İrlanda

Kuzey İrlanda‘nın en fotojenik yollarından biri olan The Dark Hedges, heybetli ağaçlarla birlikte Game of Thrones‘un Westeros dünyasındaki önemli güzergahlarından da bir tanesidir.

 

The Dark Hedges

Kuzey İrlanda’daki Dark Hedges yolu

 

15. Bourbon Street, New Orleans

New Orleans‘daki bu cadde şehrin en eski bölgelerinden birinde yer alır ve Canal‘dan Esplanade Avenue‘ya kadar 13 blok boyunca Mardi Gras festivaline de ev sahipliği yapar. New Orleans‘ı ilk defa ziyaret edenlerin görmeden şehirden ayrılmayacağı lokasyonlar arasında da yer alır.

 

New Orleans Bourbon Street

Bir çok festivale ev sahipliği de yapan Bourbon Street

 

16. Portobello Road, Londra

Middle Temple Lane ve The Mall da dahil olmak üzere, Londra keşfedilmeyi bekleyen bir çok caddeye ev sahipliği yapmaktadır. 1740‘lardan bile kıyafetler ve antikalar bulabileceğiniz Portobello Road ise dünyanın en güzel caddelerinden bir tanesi.

 

Portobello Road

Londra’nın ve dünyanın en güzel caddeleri arasında; Portobello Road

 

17. Beale Street, Memphis

Elvis Presley‘in Rock’n Roll‘u insanlarla tanıştırdığı albümü That’s All Right Mama‘yı kaydettiği Sun Studio‘ya da ev sahipliği yapan Beale Street dönemin atmosferini hala korumaktadır ve hemen her gece Rock’n Roll müzik dinleyebileceğiniz barların ışıkları da geç saatlere kadar yanmaktadır.

 

Rock and Roll

Elvis Presley’e de ev sahipliği yapmış olan Beale Street

 

18. The Royal Crescent and The Circus, Bath

Muhteşem mimarisi ve atmosferiyle The Royal Crescent and The Circus da İngiltere‘de mutlaka görmeniz gereken yerler arasında bulunmaktadır.

 

Bath The Royal Crescent and The Circust

The Royal Crescent, Bath

 

19. Khao San Road, Bangkok

Gezginler için dünyanın en önemli caddelerinden biri olan Khao San Road, şehrin tapınaklarını görmek veya Thailand‘ın adalarında küçük kaçamaklara doğru gitmek için kesinlikle görülmesi gereken yerler arasındadır.

 

Khao San Road Bangkok

Gezginlerin uğrak yeri; Khao San Road

 

20. Haight-Ashbury, San Francisco

Hippi kültürünün doğum yeri olan Haight – Ashbury caddelerinin kesişimi olan bu nokta aynı zamanda  “Victorian – Edwardian” dönemine ait 48.000 ev ile de ilgi çekici yerler arasındadır.

 

Haight - Ashbury

Hippi Kültürünün doğum yeri, Haight – Ashbury

 

21. Baldwin Street, Dunedin

Guinness Rekorlar Kitabı‘nda “en dik yerleşim alanı yolu” olarak yer alsa da biz ona dünyanın en dik caddesi demeyi tercih ediyoruz. Baldwin Street 350 metrelik uzunluğu ile, 35m rakımdan başlayarak 100 m rakımda sona erer. Eğimi %20 ile %35 arasında değişen Londra‘daki bu cadde planlanırken malesef arazi yapısı dikkate alınmamıştır.

 

En dik sokak Baldwin Street

Dünyanın en dik sokağı Baldwin Street

 

22. South Congress Avenue, Austin

Amerika’nın en cool şehri olarak da anılan Austin‘deki bu cadde trendy restoranların, yemek kamyonlarının, ikinci el eşya satan dükkanların, kovboy çizmesi dükkanlarının, hip otellerin ve dizayn butiklerinin yer aldığı bir bulvardır.

 

Austin South Congress

Sokak partileri ve eğlenceleri ile belki de gerçekten dünyanın en cool şehri Austin’dir!

 

23. Shijo Avenue, Kyoto

Kyoto‘nun Gion bölgesinde nehir kenarındaki bu dar ama uzun trafiğe kapalı yol akşam karanlığında işten ayrılmalarını  gözlemleyebileceğiniz bir yerdir.

 

Shijo Avenue

Dünyanın en güzel caddelerinden; Shijo Avenue

 

24. Route 66

Chicago‘dan San Francisco‘ya kadar uzanan Route 66, listedeki en uzun yol. 1940 ve 1950‘lerde bu yol, Amerika‘nın Ana Caddesi olarak adlandırılırdı. Holywood filmlerinden de aşina olduğumuz bu yol Büyük Kanyon gibi bir çok doğal güzelliği de gözlemleyebileceğiniz aslında uzun mu uzun bir otoyoldur.

 

Route 66

Amerika’yı batıdan doğuya geçebileceğiniz ana cadde: Route 66

 

25. Spreuerhofstrasse, Reutlingen

En dar noktası 31 cm, en geniş noktası ise 50cm olan Spreuerhofstrasse, dünyanın en dar sokağı olarak anılıyor. Güneybatı Almanya‘da bulunan Reutlingen şehrindeki bu sokak 1726 yılında meydana gelen bir yangının hemen ardından 1727 yılında yapılmıştır.

 

Engste Strasse

Almanya’daki Spreuerhoff sokağı dünyanın en dar sokağı ünvanını taşıyor

Benzer Yazılar

One thought on “Dünyanın En Ünlü 25 Caddesi

  1. Champs Elysees de tepesinden aşağıya doğru yani, arc de triomphe’dan aşağı, inildikçe restoran ve dükkan kalitesi düşüyor ancak bu demek değildir ki üzerinde cebinize uygun bir restoran veya dükkan bulabilirsiniz.

Bir cevap yazın

Top
error: Content is protected !!