Anasayfa > Türkiye > İstanbul > İstanbul’da Gezilecek Yerler

İstanbul’da Gezilecek Yerler

istanbula yakın gezilecek yerler

İstanbul içinde barındırdığı doğal, tarihi eserler ve simgesel güzellikleriyle adeta nefes alan bir açık hava müzesi. Tarihi yarımadayı gezerken mistik bir atmosferin içinde kaybolabilir, Beyoğlu’nun gizemli sokaklarında farklı kültürleri tanıyabilir, günün sonunda ise Haydarpaşa Garında tarihi yarımadanın manzarası eşliğinde muazzam gün batımını izleyebilirsiniz. Hazırlamış olduğumuz listedeki on farklı nokta ‘nefes alan açık hava müzesi’ İstanbul‘un on farklı kimliği. İstanbul sizinle tanışmayı bekliyor, peki siz hazır mısınız ?

 

1. Farklı Dönemlerin Zamansız Şaheseri: ‘ Ayasofya'( Hagia Sophia)

Tarihi yarımada, farklı imparatorluklara ev sahipliği yapmasıyla her yıl oldukça turist çeken bir yer. Bu sebeple tarihi yarımada İstanbul’da gezilecek yerler listesine bir numaraya gelebilir. Özellikle 6. yüzyıldan günümüze kadar asaletiyle dimdik duran İstanbul Ayasofya, tarihi yarımadanın en çok turist çeken cazibe noktalarından biri. Bu sebeple İstanbulun turistik yerler listesinde Ayasofya Camii görmek mümkün. Ayasofya neredeAyasofya müzesi nerede? Ayasofya camii nerede?  Ayasofya Sultanahmet te yer almaktadır. Ayasofya tarihi pek çok uygarlığa tanıklık etmesiyle oldukça zengindir..Dünya üzerindeki en önemli mimari yapılardan biri kabul edilen Ayasofya kilisesi,  Roma İmparatoru 1. Jüstinyen emriyle 532-537 yılları arasında inşa ettirilmiş. 5 yıl inşaat süresi sonunda bu muazzam eser bin yıla yakın bir süre boyunca dünyanın en büyük kilisesi olarak kabul ediliyordu. 1453 İstanbulun fethi kadar Rum Ortodoks Patrikliği’nin merkezi olan Ayasofya, fetihten sonra kilise kimliğinden sıyrılıp cami kimliğine büründü. Ayasofya ne demek? Ayasofya kutsal bilgelik anlamına gelmektedir. Ayasofya müzesi hakkında bilgi: Ayasofya ne zaman müze oldu? 1935’te Atatürk‘ün talimatlarıyla müze formatına giren Ayasofya, günümüzde Ayasofya Müzesi kimliğiyle milyonlarca yerli-yabancı turisti ağırlıyor. Zamansız olması ve birçok kültürün dokunuşu barındırmasıyla Ayasofya İstanbulda gezilebilecek yerler listesinin parlayan adı. Bununla birlikte Ayasofya Müzesi giriş ücreti 40 TL dir

 

Ayasofya tarihi
Ayasofya Cami

 

2. Tarihi Yarımada’nın Ana Kucağı: ‘ Topkapı Sarayı’

Fatih Sultan Mehmet döneminden başlayıp Sultan Abdülmecid dönemine kadar Osmanlı İmparatorluğu’nun yönetim, sanat ve eğitim merkezi olan Topkapı Sarayı (Topkapı Palace), aynı zamanda Roma İmparatoru 1. Jüstinyen’in inşa ettirdiği Ayasofya’nın  bir başka versiyonu olan Aya İrini‘ye de ev sahipliği yapmış. Bu sebeple Topkapı Sarayı tarihi oldukça köklü ve zengin .Topkapı Sarayı nerede? Topkapı Sarayı Sultanahmette yer almaktadır. Topkapı Sarayı bölümleri dört avlu ve haremden oluşmaktadır. Gülhane Parkı, Çinili Köşk,Sepetçiler Kasrı gibi önemli yapılarda Topkapı Sarayı içi bulunuyor.  1856 yılında Osmanlı hanedanının Dolmabahçe Sarayı‘na taşınması ile terkedilmesine rağmen Topkapı Sarayı önemini hep korumuştur. 3 Nisan 1924’te müzeye dönüştürülen Topkapı Sarayı aynı zamanda Cumhuriyet yıllarının ilk müzesidir.  Günümüzde ise  Topkapı Sarayı müzesi yaklaşık 300.000 arşiv belgesi, birbirinden görkemli yapıları ve ilgi çekici koleksiyonlarıyla dünyanın en büyük saray müzelerinden biri olarak yerli-yabancı birçok turist çekiyor. İstanbul tarihi yerler listesinde ön sıralarda olan Topkapı Sarayı içindeki has bahçelerden biri olan Gülhane Parkı’nda yazın tadını çıkarabilirsiniz. İstanbulun tarihi ve doğal güzelliklerini bir arada barındıran Gülhane Parkı bayramda İstanbulda gezilecek yerler listesine eklenebilir. Hem tarihi hem de farklı dokuları bir arada barındıran Topkapı müzesi İstanbul un en güzel yerlerinden biri. Kış mevsiminde de farklı bir atmosfere büründüğü için Topkapı Sarayı İstanbul da kışın gezilecek yerlere eklenebilir. Topkapı sarayı giriş ücreti 2017 40 TL olarak belirlenmiş ve Topkapı Sarayı ziyaret saatleri yaz sezonunda 09:00-18:45 saatleri olarak belirlenmiş.

 

topkapı
Topkapı Sarayı

3. Dört Minareli Mimar Sinan Eseri: ‘ Süleymaniye Cami’

Tarihi yarımadanın oldukça görkemli mimari yapılarından biri hiç kuşkusuz Süleymaniye Külliyesi (Süleymaniye Medresesi). Mimar Sinan’ın kalfalık eseri olarak bildiğimiz bu görkemli yapı inşası sırasında yapılan akustik çalışmalarıyla Mimar Sinan‘nın eşsiz dehasını bir kez daha gözler önüne seriyor. Süleymaniye Cami nerede? Süleymaniye Cami  kendi adını verdiği Süleymaniye Mahallesi ( Fatih ) yer almaktadır. Süleymaniye Camii nasıl gidilir? Kabataş-Bağcılar tramvay hattı ile Laleli Üniversite durağına gelinip kısa bir yürüyüşle camiye ulaşılabilir. Süleymaniye camii özellikleriİstanbul Süleymaniye Cami‘nin dört minareye ve on şerefiyeye sahip olma nedeni ise Kanuni Sultan Süleyman‘ın hükümranlığının simgesi. Dört minare padişahın İstanbulun fethinden sonraki dördüncü padişah olmasını, on minare ise Osmanlı İmparatorluğu‘nun onuncu padişahı olmasını simgeliyor. Süleymaniye cami içi hatçini ve vitray süslemelerinin en güzel örneklerini görmek mümkün. Süleymaniye Caminin yakınlarında Hürrem Sultan, Mimar Sinan ve Kanuni Sultan Süleyman‘ın türbeleriyle birlikçe birçok kafeterya ve restoran mevcut.

 

Süleymaniye tarihi
Süleymaniye Camii

 

4. Sütunların Ardındaki Büyüleyici Doku: ‘ Yerebatan Sarnıcı’

İstanbul‘un kalabalığından sıyrılıp mistik bir doku içinde kaybolmak için İstanbul Yerebatan Sarnıcı doğru bir adres. Yerebatan sarnıcı nerede? Yerebatan Sarnıcı Alemdar Mahallesi ( Fatih ) yer almaktadır. Yerebatan sarnıcı tarihi boyunca hem Bizans hem de Osmanlı İmparatorluğuna ev sahipliği yapmıştır. Bizans İmparatorluğu döneminde Büyük Saray’ın su ihtiyacını karşılamak için Roma İmparatoru 1. Jüstinyen tarafından inşa ettirilmiş. 336 sütundan oluşan Yerebatan Sarnıcı‘ndaki sütunların çoğu 12 metre yükseklikte ve üstlerinde Korint üslubunu yansıtan bir başlık bulunuyor. 80 milyon metre kapasiteye sahip Yerebatan Sarnıcı’na su, sarnıca 25 km uzaklıkta bulunan Belgrad Ormanları‘ndan getirilmiş. Diğer sütunlardan farklı olarak gözlerine bakan kişiyi taşa çevireceğine inanılan ve bu sebeple ters duran Yerebatan sarnıcı medusa  heykeli  sarnıcın en dikkat çeken unsuru.  Aynı zamanda dünyaca ünlü kişilerin ziyaret ettiği bu mistik mekan müze olmakla birlikte ulusal ve uluslararası birçok etkinliğe kapılarını aralıyor. Yerebatan sarnıcı giriş ücreti öğrenci için 5 TL, tam 10 TL ve yabancı turistler için 20 TL olarak belirlenmiş. Yerebatan Sarnıcı müze kart geçen yerlerden biri değil. Yerebatan Sarnıcı, Yerebatan Sarayı olarak da karıştırılmaktadır.

 

 yerebatan sarnıcı giriş ücreti
Yerebatan Sarnıcı

 

5. Osmanlı Ekonomisinin Merkezi: ‘ Kapalıçarşı

Osmanlı Devleti’nde ekonominin merkezi, esnafın, loncaların toplanma noktası Kapalıçarşı, günümüzde birsürü turistik eşyaların ve altın, gümüş vb. mücevherlerin satıldığı kompleks bir mekan.  İçerisinde 61 sokak, 4400 dükkan ve 2195 atölye içermesiyle dünyanın en eski ve en geniş çarşılarından biri olarak kabul ediliyor. Aynı zamanda Kapalıçarşı’nın içindeki sokaklar, esnafın uzmanlaştığı alanlarla anılırmış. Birçoğu iki katlı ve merkezi bir avluya açılan hanların bir kısmı günümüze ulaşşa da zaman içinde bu hanlar birbirine bağlanıp bir çatıyla örtülmüş. Alışveriş yapmayı sevenler için Kapalıçarşı İstanbulda gezilecek yerler listesi içinde ilk sıralarda yer almaktadır. İstanbul da ne yapılır sorusunun alternatif cevaplarından biri de Kapalıçarşı da alışveriş yaparken zamanın büyüsünde kaybolmaktır diyebiliriz.

 

Kapalıçarşı
Kapalıçarşı

 

6. İstanbul’un Efsaneleşmiş Mührü : ‘ Galata Kulesi’

Birçok şairin dizelerinde bahsettiği, şarkılarda adını her zaman duyduğumuz Galata Kulesiİstanbul’da Gezilecek Yerler‘ listesine adını altın harflerle yazdırdı. Galata kulesi ne zaman yapıldı ve Galata kulesi neden yapıldı sorularının cevabı olarak ilk kuleyi Roma İmparatoru Jüstiyen’in fener kulesi olarak inşa ettirdiğini fakat bugünkü heybetli görünümünü 1349 yılında Cenevizlilerin inşasıyla kazandığını biliyoruz. Günümüzde ise içerisinde İstanbul‘u tüm açılardan izleyip galata kulesi manzara fotoğrafları  çekebileceğiniz, eşsiz manzarası eşliğinde kahvaltınızı yapabileceğiniz,çay-kahve içebileceğiniz çok amaçlı bir mekan.Galata Kulesi‘nden bahsetmişken Galata Kulesi hikayesinden söz etmezsek olmaz. Bir efsaneye göre Galata Kulesi’ne ilk kez çıkardığınız sevgilinizle evlenirmişsiniz. Galata Kulesi’ne gitmişken Galata Köprüsü‘ne uğramadan olmaz.Tarihi Galata Köprüsü hem Eminönü’ne hem Karaköy‘e yakınlığından dolayı İstanbul da görülmesi gereken yerlerden biri. Galata kulesi çıkış ücreti 2017 fiyatları öğrenci için 5 TL, normal 10 TL ve yabancı turist ücreti 25 TL.Galata kulesi nerede?,Galata kulesine nasıl gidilir, Galata’ya nasıl gidilir sorusunun iki cevabı var. Taksim üzerinden Şişhane istikametine doğru yürüyüp 500 metre aşağıdaki kuleye ulaşabilirsiniz. Diğer bir alternatifte Eminönü istikametinden Karaköy’e geçip Bankalar Caddesi üzerindeki yokuşu çıkarak kuleye ulaşabilirsiniz. Aynı zamanda sosyal medyada galata kulesi fotoğrafları da bir o kadar dikkat uyandırıcı. Galata kulesi içinde yer alan kafe ve restoran İstanbul da akşam gezilecek yerler listesi ne eklenebilir. Galata kulesi gece boyunca eşsiz manzara izleyebileceğiniz mekanlardan biri. Galata kulesi neden yapıldı? Galata kulesi rivayetleri çok ama temel amaç şehri korumak üzerinedir. Peki ya Galata Kulesi kaç metre? Galata kulesi yüksekliği 67 metredir.

 

galata kulesi kaç metre
Galata Kulesi

 

7. Taksim’in Kalbi : ‘ İstiklal Caddesi’

Grand Rue de Pera( Pera’nın Büyük Caddesi), Cadde-i Kebir( Büyük Cadde) isimlerini merak ediyorsanız doğru yerdesiniz. Farklı isimlerle de andığımız İstiklal Caddesi sadece İstanbul Taksim‘in değil Ayazpaşa‘nın, Beyoğlu‘nun kısacası İstanbul‘un incilerinden biri. 19. yüzyılda şehrin en önemli sosyal yaşam alanlarından biri olan Taksim İstiklal Caddesi günümüzde de bu önemini kat be kat koruyor.İstiklal Caddesi nerede? Taksim tünel ile Beyoğlu arasındadır. Metro istikametinden gelirseniz Taksim Meydanı‘ndan başlayıp Tünel yolu boyunca yürüyeceğiniz İstanbul İstiklal Caddesi’nde aynı zamanda  Ağa Cami, St. Antuan Kilisesi, Çiçek Pasajı, Pera Müzesi gibi tarihi mekanlar ve turistik yerleri görebilirsiniz. Gece hayatının oldukça renkli olmasıyla da İstanbul da gece gezilecek yerler ve İstanbul da haftasonu gidilecek yerler listesinin ilk sırasında İstiklal Caddesi’ni görüyoruz. Asmalımescit nerede?  İstiklal Caddesi‘nde bulunan Asmalımescit mekanlar ve meyhaneler ile ön plana çıkmaktadır.

 

istanbul istiklal caddesi
İstiklal caddesi

 

8. Boğaz’da Bir Mola : ‘ Çırağan Sarayı’

İstanbul en güzel semtleri biri olan Beşiktaş, Çırağan adeta saraylar,kasırlar,köşkler diyarı. Çırağan Sarayı düğün organizasyonlarının bir numaralı ismi.Tarihte birçok öneme sahip olan İstanbul Çırağan Sarayı (Çırağan Palace Kempinski) bugün çok özel düğün ve davete ev sahipliği yapıyor. Çırağan sarayı tarihi boyunca birçok Osmanlı padişahına ev sahipliği yapmıştır. Sultan Abdülaziz tarafından Sarakis Balyan‘a yaptırılan Çırağan Sarayı, bir dizi eski sarayın yerine yaptırılmış, Osmanlı Devleti‘nin son dönemlerine tanıklık etmiş, Ortaköy‘ün dikkat çeken eserlerinden biri. Çırağan Sarayı‘nı gördükten sonra biraz yürüme mesafesinde Ortaköy Cami ve Ortaköy meydanını gezebilir, hediyelik eşya satan yerlerden alışveriş yapabilir, sahil manzarası eşliğinde İstanbul‘un tadını çıkarabilirsiniz. Eşsiz boğaz manzarasıyla Çırağan Sarayı İstanbul da manzaralı yerlerden biri. Çoğu okulun İstanbul gezisi kapsamı içinde ziyaret ettiği Çırağan Sarayı tarihi dokusuyla da bir o kadar etkileyici.

 

 çırağan palace kempinski
Çırağan Sarayı

 

9. Üsküdar’ın Zarif Sultanı: ‘ Kız Kulesi’

Salacak‘tan küçük motorlara binip ulaşabileceğiniz İstanbul Kız Kulesi, boğazın fazlaca dikkat çeken yapılarından ve anadolu yakası tarihi yerlerden biri.Kız kulesi nerede? Kız kulesi Salacak ( Üsküdar) da yer almaktadır. Kız kulesine nasıl gidilir? Salacaktan kuleye giden küçük motorlarla kuleye ulaşabilirsiniz.Üsküdar da gezilecek yerler listesine Kız Kulesi’ni ekleyebilirsiniz. Günümüzde hem müze hem de kafe-restoran olarak hizmet veren Kız Kulesi restaurant sakin bir atmosfer içinde İstanbul’u ve Üsküdarı dinlemek isteyenler için birebir.Kız kulesi yemek için de uygun mekanlardan biri. Kız kulesi tarihi M.Ö. 2400 gibi uzun bir zamana ulaştığı biliniyor. Osmanlı zamanında savunma,fener,ticari gemilerden vergi toplama gibi görevlerde kullanılan Kız Kulesi hikayesi tarihte farklı uygarlıklara konu olmuştur. Aynı zamanda Üsküdar İstanbulda gezilecek sahillerden de biri. Bununla birlikte İstanbul’un kalabalığından ve gürültüsünden kaçmak için Kız Kulesi İstanbul’da gezilecek sakin yerlerin başında geliyor. Kız kulesi giriş ücreti yetişkinler için 20 TL , öğrenci ve 60 yaş üstü kişiler için 10 TL olarak belirlenmiş.

 

kız kulesi resimleri
Kız Kulesi

 

10. Kadıköy’de Yolculukları Anımsamak: ‘ Haydarpaşa Garı’

Çeşitli Türk filmlerinin sahnelerinde elvedaların veya yeni başlangıçların ilk adresi olarak gördüğümüz Haydarpaşa Garı, günümüzde çeşitli festival ve organizasyonlara kapılarını açan, anadolu yakası gezilecek yerler inden biri. Haydarpaşa garı nerede? Haydarpaşa Garı Kadıköy’de  yer almaktadır. Festival mevsimlerinde Haydarpaşa Garı İstanbul gezilecek noktalar listesinde de zirveyi koruyor.. Haydarpaşa Garı‘nın içindeki tarihi doku sizi nostaljik bir yolculuğun davetiyesini veriyor. Aynı zamanda bir açık hava müzesi olan Haydarpaşa Garı fotoğraf çekimi için oldukça cezbedici.Haydarpaşa garında bir sürü fotoğraf tutkunuyla karşılaşabilirsiniz. Türkiye’de demiryolu ulaşımının İngilizlerden Almanlara geçmesiyle önemi daha da artan Haydarpaşa Garı, 1906’da mimarlar Otto Ritter ve Helmut Cuno’nun hazırladığı istasyon planıyla bugünkü tarihini binasına kavuştu.İstanbul daki turistik yerlerden biri olan Haydarpaşa Garı birçok fotoğrafçının da kadrajında. Özellikle yaprakların sapsarı bir örtüye büründüğü sonbaharda Haydarpaşa Garı sonbaharda İstanbulda gezilecek yerlerden sadece biri. Haydarpaşa kitap fuarı vb. gibi zengin aktivitelerle özellikle bahar aylarında ziyaretçisi oldukça artan Haydarpaşa tren garı oldukça renkli bir atmosfere sahip. Haydarpaşa garına nasıl gidilir? Anadolu yakasından otobüsler ve minibüslerle gidebilirsiniz.

 

 haydarpaşa limanı
Haydarpaşa Garı

Benzer Yazılar

5 thoughts on “İstanbul’da Gezilecek Yerler

Bir cevap yazın

Top
error: Content is protected !!