Anasayfa > Genel > Bedava Paris’te Gezilecek Yerler

Bedava Paris’te Gezilecek Yerler

eyfel kulesi

Kabul edelim ki Avrupa bizim için pahalı, hem de 4 kat. Gezginseniz, düşük bütçeli tatilleri sadece uzak doğuda değil Avrupa’da da yapabilirsiniz. Batı Avrupa’nın en pahalı yerlerinden birisi olan Paris’te bile aslında bedavaya yapabileceğiniz bir çok şey var. İşte sizler için hazırladığımız Bedavaya Paris Gezilecek Yerler listesi.…..

Paris rehberi: Fransa’nın başkenti Paris, Fransız kültürü, mutfağı, sanatı, modası ve mimarisi ile popüler destinasyonlar arasında belki de en başta gelmektedir. Fransız kültürü olarak şarap, iyi yemek, iyi müzik ve iyi giyim Paris’in özellikleri arasındadır ve yapması da epey pahalıdır. Paris ziyaretinizi biraz alışveriş, biraz yemek ve bir iki kadeh şampanya ile renklendirebilir, bunları aşağıda bahsettiğimiz yerlerde bedavaya gerçekleştirebilirsiniz! Paris turları düzenleyen birçok tur şirketi aşağıdaki ücretsiz olarak görebileceğiniz yerleri zaten listelerine almış durumdalar.Kendi başınıza geziyorsanız ve tur şirketlerine fazla para yatırmak istemiyorsanız gelin birlikte sizin için hazırladığımız Paris gezi notlarına bakarak Paris seyahatinizi unutulmaz kılalım. Paris uçak biletinizi alın ve mükemmel bir seyahate hazır olun! Gezmek için sabırsızlandığımız Paris nerede yer alıyor diye soracak olursanız Paris Fransa‘nın başkenti ve Île-de-France bölgesinin merkezidir. Sen Nehri’nin üzerine, Paris Havzası’nın ortasına kurulmuştur. Peki bedavaya Paris’te nereler gezilir? Paris gezisi’nin olmazsa olmazları nelerdir?

 

1. Notre Dame de Paris Katedrali

Notre Dame ya da Notre Dame Katedrali olarak da bilinen ve belki de Paris’in ünlü yerleri arasında başta gelen Notre Dame de Paris, şehrin 4. bölgesi Ile de la Cite’nin doğu tarafında yer alan bir katolik katedralidir. Paris turlarının vazgeçilmez noktası olan Notre Dame Katedrali ayrıca Fransız Gotik mimarisinin en iyi örnekleriden  biri olmakla birlikte, Fransa Paris ‘in en iyi bilinen ve en büyük kiliseler arasında da yer almaktadır.

Her seyahat edenin Paris’te gezilecek yerler listesinde bulunan Notre Dame Kilisesi‘ne giriş ücretsiz olmakla birlikte uzun kuyruklarla karşılaşabiliyorsunuz. Dolayısıyla içeri girmek yerine bu muhteşem yapıyı dışarıdan izlemeyi de tercih edebilirsiniz.

Notre Dame Kilisesi
Notre Dame Katedrali

2. Le Champ de Mars

Champ de Mars Eyfel Kulesi ve Ecole Militaire arasında yer alan büyük yeşil bir alandır. Bir piknik seti alın, örtünüzü çimlerin üstüne yayın ve günbatımında Paris Eyfel Kulesi‘nin ışıklandırılmasını Champ De Mars‘dan izleyin. Hem çok keyifli hem de bedava!

 

 

Eyfel Kulesi, Le Champ de Mars, Paris

 

3. Parc Monceau

Boulevard de Courcelles, Rue de Prony ve Rue Georges Berger’in birleşiminde yer alan bu 8 dönümlük park Paris’in 8. bölgesinde yer almaktadır. Bu parkı diğerlerinden ayıran en büyük özelliği ise kıvrımlı yürüyüş yolları, düzensiz dağılımı ve rastgele yerleştirilen heykellerdir.

Güneşli bir akşamüzerinde güzel bir piknik yapmak için muazzam bir alan olan Parc Monceau‘da Maupassant, Chopin, Charles Gounod, Ambroise Thomas, Alfred de Musset, Edouard Pailleron gibi ünlü Fransız isimlerin heykellerine de rastlayabilirsiniz. Hala Paris’te ne yapılır diye düşünüyorsanız bu maddeyi gezi rehberinize eklemeyi unutmayın deriz!

Park Monceau, Paris

 

4. Avenue des Champs-Elysees

Paris’te mutlaka görmeniz gereken yer: Champs- Elysees Bulvarı! Sinemaları, kafeleri, lüks mağazaları ve kestane ağaçlarıyla Champs Elysees (Türkçe’de Şanzelize olarak da biliyoruz). Şanzelize nerede diye merak ediyorsanız bu bulvar Paris’in kuzey batısında 8. bölgede yer alıyor. Bulvarı şüphesiz ki dünyanın en ünlü ve en pahalı caddelerinden bir tanesi. Place de la Concorde ile Place Charles de Gaulle arasında uzanan 2 kilometrelik bulvar meşhur Arc de Triomphe‘ye (Zafer Takı) ev sahipliği yapıyor. Bu Şanzelize Paris’te yürümek çok keyifli, hem de bu keyfi bedavaya yaşayabilirsiniz!

paris şanzelize
Şanzelize Caddesi

 

5. Jardin des Tuileries

Tuileries Bahçesi Louvre müzesi ile Place de Concorde arasında yer alan halka açık bir bahçe olan Jardin des Tuileries Paris’te mutlaka görülmesi gereken yerler arasında yer alıyor Catherine de Medicis tarafından 1564 yılında Tuileries Sarayı’nın bahçesi olarak yaratılmıştır ve 1667 yılında halka açılan Jardin des Tuileries Paris turistik yerler arasında yer almaktadır.

Paris’te görmeniz gereken yerler arasında yer alan Tuileries Bahçeleri‘nde Marie Antoinette’in yürüdüğü yollara ayak basarak Napolyon’un Zafer Kemeri’ni görebilirsiniz. Hem de tüm bunlara yapmanın maliyeti: sıfır!

Tuileries Bahçesi, Tuileries Sarayı

 

 

Tuileries Gardens
Tuileries bahçesi, Tuileries Sarayı

6. Père Lachaise Mezarlığı

Paris seyahatinizde görmeniz gereken bir diğer yer ise 44 hektarlık alanıyla Pere Lachaise Mezarlığı’dır. Paris şehrinin en büyük mezarlığı olan Pere Lachaise, Birinci Dünya Savaşı hatıralarıyla da dolu olan mezarlık ilk bahçe mezarlık ve ilk belediye mezarlığı olma özelliklerini de taşımaktadır.

Proust, Edith Piaf, Ahmet Kaya, Balzac, Oscar Wilde ve The Doors‘un genç yaşta ölen solisti Jim Morrison da ebedi uykularını burada sürdürmektedirler.

Père Lachaise Mezarlığı, Paris

 

7. Musee d’Art Moderne de la Ville de Paris

Paris’e gidip de müze gezmemek tabi ki de olmaz. İşte bu müzelerden bir tanesi de “Musee d’Art Moderne de la Ville de Paris“. Bu müze 20 ve 21. Yüzyılın modern sanat ve çağdaş sanatına adanan bir belediye müzesidir. Paris’in 16. bölgesinde President Wilson Avenue üzerinde yer alır.

Bu modern sanat müzesi 6 haftada bir değişen geçici sergilerin yanında özellikle 20. yüzyıl Avrupa’sından ve dünyanın her yerinden 8000 kadar parçaya ev sahipliği yapmaktadır. Eğer siz de bir sanat aşığı iseniz Paris’te gezilecek yerler arasında, hiç bir bedel ödemeden bu muhteşem eserleri gözlemleyebilirsiniz. Müze gezilerine başladıysanız Paris Louvre Müzesi‘ni de atlamayın. Paris’te görülmesi gereken yerler arasında olan Louvre Müzesi giriş ücreti ise 12 Avro’dan başlayarak gezmek istediğiniz bölümlere göre değişebiliyor fakat bu müzeyi de ücretsiz gezmeniz mümkün. Paris Louvre müzesi her ayın ilk pazar günü ücretsiz olarak ziyarete açılıyor.

Musee d’Art Moderne de la Ville de Paris

 

Modern Sanatlar Müzesi, Paris

 

8. Marche d’Aligre

Paris turunun olmazsa olmazları: Müthiş Fransız peynirleri, özel etler, taze meyveler, sebzeler, yeni ve mis kokulu çiçekler…İşte bunlar Marche d’Aligre’de yürürken kendinizden geçmenizi sağlayacak şeyler. Paris’te ne yenir diye düşünüyorsanız buraya muhakka uğramalısınız. Etrafa göz atın, yerli insanlarla konuşun, gülleri koklayın ve kendinizi renkli atmosfere bırakın. Yaklaşık 100 dükkanın bulunduğu Marche d’Aligre de tüm bu keyfi yaşamak ücretsiz! Ürünler, tabi ki ücretli.

 

Aligre Market, Paris

 

Marche d’Aligre, Paris

 

9. Parc des Buttes- Chaumont

Paris’in kuzey doğusundaki bu park toplam 24.7 hektarlık bir alana yayılarak Paris şehrinin en büyük beşinci parkı olma özelliğindedir. Bu park da 3.Napolyon döneminin tüm parklarını inşa eden Jean-Charles Alphand tarafından yapılmış ve 1867 yılında halka açılmıştır.Eğer Paris’teyseniz gezi rehberinize Parc des Buttes- Chaumont’u eklemeyi unutmayın.

Parkın en meşhur özelliği ise La Sibylle tapınağıdır. Tivoli’deki Vesta tapınağından esinlenilerek yapay bir göl üzerine kurulan Sibylle Tapınağını da Paris’te görülecek yerler arasında.

 

Parc des Buttes- Chaumont, Paris

 

10. Canal St. Martin

Bastille ve Republique‘de yer altından gidereken Seine nehri ile Canal de l’Ourcq’u birbirine bağlayan Saint Martin kanalı yaklaşık 4.5 kilometre uzunluğundadır . Paris sokaklarını keşfettikten sonra kanal etrafındaki restoran ve publarda oturabilir, kanal üzerinden geçen gemileri izlemenin keyfine varabilirsiniz.

Kanalın yapım emri 1802 yılında Paris’e temiz su getirmek amacıyla 1.Napolyon tarafından verilmiştir. Bugün ise Paris tatilinizde gelen geçene bakmak ve piknik yapmak için bedava, ideal bir alandır.

 

Paris St Martin Kanalı x
St Martin Kanalı

11. The Eiffel Tower

Paris’in ünlü yerleri denildiğinde ve Paris’te gezilecek yerler listesinde çoğumuzun aklına gelen ilk yer tabi ki Paris Eyfel Kulesi oluyor.Eğer Paris Fransa‘ya geldiyseniz Eyfel Kulesi‘ni (Eiffel Tower) görmeden dönmeyi düşünmeyin. Eğer kendi başınıza Paris turu yapıyorsanız Paris Eyfel‘i muhakkak gezi planınıza almalısınız. Eyfel Kulesi önünde fotoğraf çektirmeyen instagram fenomeni kaldı mı ki?

Paris gezilecek noktalar arasında kilit nokta olan Paris Eiffel Tower ismini, inşa ettiren firma olan Gustave Eiffel‘den alan demir kuledir. Aynı zamanda Eyfel Kulesi tüm dünyada Fransa’nın sembolü haline gelmiştir. Tabi ki Fransa’nın ve Paris’in sembolü haline gelen bu yapı hakkında çoğumuzun merak ettiği bir soru olan Eyfel Kulesi uzunluğu tamı tamına  300 metre olmakla birlikte bu uzunluk yıllık sıcaklık ortalamalarına bağlı olarak 15 cm uzayıp kısalmaktadır.

Dünyanın en eşsiz yapılarından biri olduğunu söylemeye gerek duymadığımız Eyfel Kulesi’ni de ücretsiz olarak ziyaret edebilirsiniz.

Peki Eyfel Kulesi nerede:  Paris’te Seine Nehrinin kıyısında halka açık yeşil alan Champ de Mars üzerine inşa edilen eşsiz yapıyı çimlerde oturup görme imkanına sahipsiniz. Paris sokaklarını keşfedip Fransa’nın görkemli mimarisine tanık olup Paris Şanzelize Caddesi’ni gezdikten sonra günün yorgunluğunu Eyfel Kulesi manzarası eşliğinde şaraplarınızı yudumlayarak atabilirsiniz.

Eyfel kulesi, Paris

 

Paris’e uçak biletinizi alın ve sizler için derlediğimiz bedavaya Paris gezi notları ile Paris hakkında bilgi edip güzel bir Paris tatili’nin keyfini çıkarın!

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

Top
error: Content is protected !!