Anasayfa > Haberler > Gezi > Yamaç Paraşütü Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Yamaç Paraşütü Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Fethiye Yamaç paraşütü

İnsanoğlu uçmanın verdiği özgürlüğü keşfettiğinden beri uçuş konusunda binlerce buluşa imza attı. Paraşüt de bunlardan sadece biri. Hezarfen Ahmet Çelebi’nin lodoslu bir İstanbul gününde Galata Kulesi’nden İstanbul Boğazı’nın 3358 m. ötesindeki Üsküdar Doğancılar’a tıpkı bir kuşun kanatlarına benzer bir araçla inmesi uçuş tutkusunun ilk örneklerinden biridir. Uçakla tanışmamızı ise Wilbur ve Orville Wright kardeşlere borçluyuz. 1903 yılında Wright kardeşlerin ilk uçağın temellerini atmasıyla birlikte uçak endüstrisi her geçen gün gelişerek askeri alan ve ulaşım alanında söz sahibi oldu. İnsanoğlunun paraşütle tanışma hikayesi ise daha maceraperest ve adrenalin dolu.

Paraşüt, insanların uçma isteğini daha maceracı ve adrenalini yüksek bir seviyede tutmaya yardımcı olan bir araçtır. Teknik anlamda paraşüt, bir nesnenin atmosfere açık bir yerden havanın kaldırma kuvvetinin etkisiyle yavaş bir şekilde inmesini sağlayan araca denir. Günümüzde kullanılan paraşütlere benzeyen paraşüt Fransız mucit Louis Lenormand tarafından keşfedilse de paraşüte benzer çizimleri Leonardo da Vinci döneminde görmekteyiz.

Günümüzde ise dünyanın farklı yerlerinde yamaç paraşütü bir spor formunu alıp, spor tutkunları için alternatif bir dal oldu. Japonya’daki Fuji Dağı ve Himalayalar’daki Everest yamaç paraşütünün yapıldığı ekstrem noktalar olarak gösterilebilir. Ülkemizde ise “paraşütle atlama yerleri nerelerdir?” diye sorarsanız cevap olarak Fethiye Babadağ ilk aklımıza gelen yerdir.Peki sadece bu kadar mı? Hayır. Nokta atışı olarak, ülkemizde yamaç paraşütünün yapıldığı yerleri aşağıda listeledik.

Yamaç Paraşütü Eğitimi

Türk Hava Kurumu başta olmak üzere pek çok platformda yamaç paraşütü eğitimi verilmektedir. Belirli katılım şartlarını (17 yaşından gün alıp 55 yaşını doldurmamış olmak, taahütname vb.) yerine getirdikten sonra teorik ve pratik derslerle katılımcılara yamaç paraşütü eğitimi veriliyor. İnternet üzerinde de pek çok yamaç paraşütü kursunu görebilirsiniz.

 

Yamaç Paraşütü Fiyatları

Yamaç paraşütü fiyatları bölgeden bölgeye değişiklik gösterebilmektedir. Fethiye yamaç paraşütü fiyatları ise 2017 yılı için 200-250 TL aralığında bulunmaktadır. Daha uygun fiyatlı bir seçenek olarak Uçmakdere yamaç paraşütünü düşünebilirsiniz. Uçmakdere yamaç paraşütü fiyatları 100-150 TL arası değişiklik göstermektedir. Yamaç paraşütü malzeme fiyatları ise sıfırdan ortalama kanat 1800 €, harness 400 €, kask 120 €, yedek 350 €, ve bot 50 € olarak belirlenmiş. İkinci el yamaç paraşütü malzeme fiyatları ise kanat 1000 €, harness 300 €, kask 70 €, yedek 250 € ve bot 30 € olarak biliniyor.

 

Türkiye’de Yamaç Paraşütü

Özellikle Ege ve Akdeniz kıyılarında oldukça popüler olan yamaç paraşütü İstanbul’da da rağbet görmeye başladı.  Ormanlı ve Karaburun İstanbul’da yamaç paraşütü için uygun noktalar. İstanbul yamaç paraşütü ile uğraşmak isteyenler için alternatif bir nokta olabilir. Ege sahillerini tercih etmek isteyenler için de Ölüdeniz yamaç paraşütü için oldukça elverişli bir yerde. Tam noktayı sorarsanız Babadağ yamaç paraşütünün asıl yapıldığı yerdir. Fethiye Ölüdeniz yamaç paraşütü için sade Türkiye’nin değil dünyanın da ünlü yerleri arasındadır. Akdeniz tarafında ise Alanya’da yamaç paraşütü yapılabilir. Marmara Bölgesi’nde ise Uçmakdere yamaç paraşütü açısından uygundur.

 

Türkiye’de Yamaç Paraşütü Uçuş Tepeleri Özellikleri

Türkiye, dağlık ve tepelik alan sayısının oldukça fazla olmasıyla yamaç paraşütü için uçuş tepesi bakımından gayet elverişlidir ve halen de yeni uçuş tepeleri açılmaktadır. Rüzgar yönü, ulaşım, arazi şekli, irtifa gibi koşulların incelenmesi yamaç paraşütü uçuşları için oldukça büyük bir önem taşıyor. Türkiye’de daha çok cross country ve başlangıç eğitimi uçuşlarına uygun tepeler bulunmaktadır.

Başlangıç uçuşları için hazırlanan tepelerin belli başlı özellikleri vardır. Arazinin çimli veya kumlu olması, alçak uçuşlar için engel taşımayan, rüzgarı tam alan ve düz bir hat üzerinde ilerleyen, mekanik türbülans oluşturabilecek durumları minimum seviyeye indirgeyen, kalkış ve iniş alanlarının temiz ve geniş olduğu tepeler başlangıç uçuşları için oldukça uygundur.

Normal uçuş tepeleri, her türlü olumsuz olanağın en aza indirgendiği, kulüp pilotlarının rahat bir şekilde uçuşlarını gerçekleştirdiği tepelerdir. Genel hatlarıyla yamaç paraşütü uçuş tepelerinin özelliklerini şöyle sıralayabiliriz.

  • Kalkış alanı taşlık, kayalık arazi değil olabildiğince yeşil alanı ve uygun zemin kaplamasını içermeli.
  • Mümkün olduğunca tepede kafe, araç parkı,su, harness askısı bulunmalı.
  • Rüzgarın şiddetini ve yönünü görebileceğimiz rüzgar tulumu vb. envanterler bulunmalı.
  • Tepe eğiminin önünde uçurum vb. hiçbir engel olmamalı, uçuşların iptal edilmesi durumuna karşı emniyet mesafesi olmalı.
  • Uçuş ve iniş güvenliğini risk altına alacak yüksek gerilim hattı, teleferik, bina,coğrafi şekil bulunmamalı.

Aşağıdaki rehberle mutlaka göz atmalısınız

 

Yamaç Paraşütü Nasıl Yapılır ?

Yamaç paraşütünü tecrübeli pilot eşliğinde yapabilirsiniz. Bir pilot bir yolcunun  olduğu bu tarz uçuşlara tandem uçuş denilmektedir. Tandem uçuş stilinde yolcu önde olur ve yolcu özel olarak üretilmiş bir terazi ile bağlanır. Pilotun önündeki yolcuya hareket  komut vermesiyle pilotla yolcu havalanmaya başlar. Tandem uçuş için önceden bir eğitim alınması gerekmemektedir.

Türkiye’de Yamaç Paraşütü Yapılan En Önemli Yerler

Türkiye’de yaz mevsimi için potansiyel turizm alanından biri olan yamaç paraşütü her yıl çok sayıda uçuş tutkunu ve uçuş deneyimi yaşamak isteyenlerin ortak tercihi. Fethiye, Uçmakdere, Babadağ yamaç paraşütünün akla gelen ilk isimleri olsa da  farklı şehirlerde de bu sporu deneyimlemek mümkün. Türkiye’de yamaç paraşütü yapılan yerler listesi oldukça zengin.

Türkiye’de yamaç paraşütü yapılan yerleri profesyonel uçuş yerleri ve acemi ( başlangıç) uçuş yerleri olarak iki gruba ayırabiliriz:

Tekirdağ( Uçmakdere) (250-500 m), Sakarya (Serdivan) (250 m ), Bolu( Abant) (40-700 M.) tepeleri başlangıç, kulüp pilotu ve kamp uçuşları için oldukça uygun yerler. İstanbul’da ise Ormanlı tepesi 50 m. ile yelken uçuşları için tercih ediliyor. Eğitim uçuşları ise daha çok Ankara ve Denizli çevresinde toplanmış. Ankara Gölbaşı’ndaki Racon tepesi  (200 m.) ve Ankara Ayaş’taki Kumludoruk (320 m.) tepesi XC başlangıç eğitiminin verildiği tepeler.  Kulüp pilotluğu eğitimi ise Denizli Pamukkale’deki Dinamit tepesinde (350 m.) yapılmaktadır. Termik uçuşlarda ise Akşehir tepesi ( 450 m.), Aksaray Ekicek tepesi (700 m.), Antalya Kaş’ta bulunan Asas tepesi (1100 m.), Denizli Çökelez (350 m. ), Muğla Ölüdeniz’deki Babadağ (1950 m. ), İzmir Bozdağ  ( 900 m. )gibi alternatifler mevcut.

1. Tarihi ve Doğal Güzelliklere Kuş Bakışı Bir Açı-Dinamit Tepesi- DENİZLİ

Geleneksel yamaç paraşütü rotalarından farklı yerler arıyorsanız Pamukkale’de bulunan Dinamit Kalesi uygun bir adres. Denizli’ye 21 km. uzaklıkta bulunan Dinamit Tepesi ılıman bir iklime sahip olmasıyla her mevsim yamaç paraşütü tutkunlarını ağırlamaya hazır. Aynı zamanda tepenin bulunduğu bölgenin turistik değerinin yüksek olması da bölgeyi oldukça zenginleştiriyor. Özellikle sabah saatleri için uçuşa oldukça elverişli olan dinamit tepesinden yamaç paraşütü yaptığınızda Laodikya, Hierapolis ve Pamukkale travertenleri gibi tarihi ve doğal güzellikleri görebilirsiniz.

Pamukkale yamaç paraşütü
Pamukkale Dinamit Tepesi

2. Güneydoğu’nun Büyüleyici Deneyimi-Nemrut Dağı-ADIYAMAN

2150 m. yüksekliğe sahip olan Nemrut Dağı hem amatör hem de profesyonel yamaç paraşütü uçuşları için uygun bir adres.  Genellikle gösteri amaçları yamaç paraşütü uçuşlarının gerçekleştiği Nemrut Dağı sahip olduğu kültürel değerle de dikkat çekiyor.  Kuzey ve güney rüzgarlarının hakim olduğu bölgeden uçuş esnasından Şanlıurfa‘nın Siverek ilçesini, Atatürk barajı ve Katha’yı görebilirsiniz.

nemrut heykelleri
Nemrut Dağı

 

3. Yamaç Paraşütü İçin En Yeni Adres- Çökelez Dağı-DENİZLİ

Denizli Merkez’e 30 km. uzaklıkta olan Çökelez Dağı’nda batı ve güney rüzgarları hakim. Uçuşlar için turlar düzenleyen şirketler olmasa da yerel yönetimlerin ve pekçok derneğin düzenlediği festivaller ve etkinliklerle bölgenin tanıtımı arttırılmaya çalışılıyor.  Bu bölgede yapılan uçuşlarda Denizli Merkez, Buldan, Sarayköy ve Honaz ilçeleri gayet net görülebiliyor.

Denizli Yamaç Paraşütü
Çökelez Dağı yamaç paraşütü

4. Cennetten Bir Bahçe- Abant-BOLU

THK’ nın yamaç paraşütü eğitimi için en uygun yerlerden biri olarak belirlediği Bolu Abant‘ta uçuşlar Çepni Yaylası ve Örencik Köyü‘ndeki tepelerden gerçekleştiriliyor. Uçuşların yapıldığı bölge kuzey,kuzeybatı,güney ve güneybatı rüzgarlarına hakim. Aynı zamanda bu bölge üniversitelerin havacılık kulüplerinin kurduğu kamplar ve düzenlenen festivallerle oldukça renkli bir atmosfere sahip.

Bolu Yamaç Paraşütü
Çepni Yaylası yamaç paraşütü

 

5. Erciyes’e Alternatif Bir Nokta-Alidağ-KAYSERİ

Kayseri‘nin Talas ilçesinde bulunan Alidağ 1750 m. yüksekliğe sahip olmasıyla profesyonel ve yarı profesyonel yamaç paraşütü uçuşlar için gayet ideal. Bu bölgede rüzgar genellikle kuzey ve kuzeybatıdan esmektedir. Bölge aynı zamanda her türlü duruma karşı oldukça elverişli bir konuma sahip. Olası kazalar için Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi Gevher Nesibe Hastanesi’ne 3 km. uzaklıkta olması ve kent merkezine yakınlığıyla dikkat çekiyor. Aynı zamanda bölge  2004 yılında Dünya Yamaç Paraşütü Şampiyonası’na ev sahipliği yapmış.

Kayseri Yamaç Paraşütü fotoğrafı
Alidağ Erciyes Yamaç Paraşütü

6. Yamaç Paraşütü’ nün Daimi Adresi-Babadağ( Fethiye)-MUĞLA

Yamaç paraşütü denildiğinde hepimiz aklına ilk gelen yer hiç kuşkusuz Babadağ. Her yıl onlarca kişiyi ağırlayan Babadağ yamaç paraşütü bu yıl da oldukça renkli bir görüntüye sahip. Üç pistten oluşan bölgede rüzgar imkanı yeterli değilse 1900 m. yukarı çıkılabiliyor. Yeterli rüzgar imkanıyla deneyimli pilotlar 3500 m. yüksekliğe çıkabiliyor ve 5 saat boyunca havada kalabiliyor. Babadağ yamaç paraşütü uçularında  Dalaman‘ı, Patara Plajını ve de Rodos‘u görebilmek mümkün.

Fethiye Yamaç paraşütü
Yamaç paraşütü

7. Uludağ’ın Eteklerinde Yamaç Paraşütü Keyfi- BURSA

Bursa, farklı noktalarda bulunan yamaç paraşütü merkezleriyle yamaç paraşütü tutkunlarının ilgisini çekebilecek bir nokta. Orhangazi Gürele’de bulunan yamaç paraşütü pisti ileri düzey uçuşlar için ideal iken, Gürsu mevkisindeki pistlerde başlangıç,orta ve ileri düzeylerde yamaç paraşütü uçuşları gerçekleştiriliyor. Bununla birlikte Bursa Zeyniler köyü mevkisinde bulunan yamaç paraşütü pisti aynı zamanda barındırdığı turistik değerlerle( Çalıkuşu Evi) de dikkat çekiyor.

 

Yamaç Paraşütü görselleri
Uludağ yamaç paraşütü

 

8. Asas Tepesi- ANTALYA

Antalya’nın Kaş ilçesinde bulunan Asas tepesi  termik ve yelken uçuşları için sıklıkla tercih ediliyor. 1100 m. deki Asas tepesinden uçmak isteyen kişilerde önceden kilo araştırması yapılıyor çünkü  yamaç paraşütü yapacak kişilerde minimum 35- maksimum 110 kilo olma şartı bulunuyor. 25-40 dakika arası süren uçuşlarda Kaş ilçesini ve civarındaki köyleri ve Yunanistan‘ın Meis Adası‘nı kuşbakışı olarak görebilmeniz mümkün. Güneybatı hakim yönüne sahip tepe, 2 paraşütün rahatlıkla sığabileceği kadar da geniş.

 

Asaf tepesinde yamaç paraşütü
Asaf Tepesi Antalya

 

9. Tünektepe- ANTALYA

650 m. irtifaya sahip olan, Antalya merkeze 5 km. uzaklıktaki Tünektepe, deneyimli pilotlar için oldukça uygun. Piste  asfalt yoldan 25 dakikada ulaşılmaktadır. Zirve ormanlık ve kayalık bir araziye sahip.

Tünektepe yamaç paraşütü
Tünektepe Antalya

 

10. Honaz Tepesi- DENİZLİ

Denizli merkeze 25 km. mesafede bulunan Honaz tepesi üzerinde hava kuvvetlerinin radar istasyonları bulunduğundan uçuşlar belirli izne bağlıdır. Tüm yönlere kalkış imkanının bulunduğu tepenin irtifası 2000 m. dir. Kalkış yerinin dışındaki alan tepe kayalık ve ormanlık arazidir. Aynı zamanda tepe 1997 senesinde Dünya Hava Oyunları Yamaçparaşütü ve Yelkenkanat Şampiyonasına ev sahipliği yapmıştır.

 

Honaz Dağı yamaç paraşütü
Honaz Dağı Denizli yamaç paraşütü

 

11. Ormanlı Tepesi-İSTANBUL

Yamaç paraşütü uçuşu yapmak istiyor ama yine de şehirden ayrılmak istemiyorsanız İstanbul’daki Ormanlı tepesi sizi bekliyor. Ormanlı’da yamaç paraşütü yapmak sizi sahil boyunca uzanan bir deneyime davet ediyor. Uzun uçuşlar için oldukça ideal olan tepede rüzgar saatte 10-30 km. esiyor. Bu sebeple saatlerce sahile paralel uçuşlar gerçekleştirilebiliyor. Kuzeybatı ve kuzeydoğu hakim rüzgar yönüne sahip olan İstanbul ormanlı yamaç paraşütü tepesi başlangıç eğitimleri için sıklıkla tercih ediliyor.

 

12. Boztepe-ORDU

Ordu merkeze 15 km. mesafede bulunan piste ulaşım asfalt yoldan 15 dakika gibi bir sürede gerçekleştirilmektedir. Yamaç paraşütü uçuşlarının yapıldığı denize baktığından dolayı rüzgar genelde denizden tepeye esiyor.

 

Boztepe Ordu
Ordu Boztepe yamaç paraşütü

 

Benzer Yazılar

One thought on “Yamaç Paraşütü Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Bir cevap yazın

Top
error: Content is protected !!