Anasayfa > Keşif > Karpatlar – Ukrayna’nın Bulutlara Değen Karpat Dağları

Karpatlar – Ukrayna’nın Bulutlara Değen Karpat Dağları

Bukovel Kayak Merkezi

Karpat Dağları, Ukrayna‘nın yeşil incisi olarak bilinen bölge ülkenin en popüler tatil ve turizm merkezlerinden birisidir. Batı Ukrayna’nın incisi, göğe yükselen bebeği Karpatlar muhteşem doğası, geleneksel şehirleri, kayak pistleri, nehirleri, gölleri ile yaz-kış farklı bir rota arayanlar için alternatif bir tatil seçeneğidir.

Karpatlar

Seyahat ve maceraseverlerin sıklıkla uğradığı Karpatlar, bozulmamış doğasıyla, muhteşem güzellikteki Alplerin çayır-çimen ve ormanlarıyla, hızlı akan nehirleriyle, dağ gölleriyle, yumuşak iklimiyle, su kaynaklarıyla, tarihi ve mimari yapılarıyla daha da popüler olmaya aday.

Ukrayna Karpat Dağları’nın, Hoverla Zirvesi (2061 metre) dağcıların aktif olarak çıktığı bir zirvedir. En büyük tatil merkezleri ise Slavsko, Bukovel, Tysovets ve Dragobrat tesisleridir. Daha küçükleri ise Krasiya, Dolyna, Beskid, Polyana, Synevir, Yaremche, Verkhovnya, Kosiv ve Yavoriv tesisleridir.

Ukrayna da yaşam nasıldır diye sorarsanız biz size Karpatlarla başlayalım. Burada yaşam doğayla iç içedir, turistin bol olduğu bir yerdir.

Karpatlar fotoğrafı
Ukrayna Karpat Dağları yemyeşil manzarası ile büyülüyor

Karpatlar Şatosu

Karpatlar Şatosu adlı kitapta da geçen Karpatlar, vampirlerin diyarı olarak bilinmektedir. Jules Verne’in en sevilen romanlarından Karpatlar Şatosu, batıl inançlar ile teknolojinin, iyi ile kötünün, yaşam ile ölümün karşı karşıya geldiği hazin bir aşk öyküsüdür aslında. Kimilerine göre daha on dokuzuncu yüzyılda televizyonu haber veren, kimilerine göre Orpheus mitosunun bir yorumu olan Karpatlar Şatosu, Jules Verne’in şaşırtıcı düş gücüyle, fantastik öykücü kimliğini birleştirdiği bir roman.

Karpatlar Karpatlar Şatosu kitabı
Karpatlar Şatosu

Karpatlar’ın Tarihteki Önemi – Osmanlı Zamanında Fethedilen Ünlü Hotin Kalesi (Kamaniçe Kalesi)

Kamyanets-Podilsky şehrinin bütününe hakim olan Dnister nehri manzaralı Hotin Kalesi, Avrupalı yapımcıların da sık sık kullandığı bir lokasyondur.  Yakın bir geçmişte restorasyon geçen kale, Rus filmi Taras Bulba’da Varşova Kalesi görevi görmüştür. 40 metre uzunluğundaki ve 6 metre genişliğindeki duvarlarıyla 15.yy’ın taş mimarisine sahiptir. Nehir kenarındaki korunaklı yapısı sayesinde önemli bir yer teşkil etmiştir zamanında.

Gelelim hikayesine…1621’de Lehistan’ın Boğdan’ın iç işlerine karışması üzerine Osmanlılar tarafından Hotin Kalesi 200.000 kişilik orduyla kuşatılmıştır. Ama kale alınamamıştır. Kazaklar tarafı ise 40.000 kişilik orduyla savaşı kazanmıştır ve kahraman ilan edilen Kazak ordusu lideri Petro Sahaydachny’nin kale girişinde kocaman bir heykeli dikilmiştir. 1711’de fethedilemez denilen Hotin Kalesi Osmanlılar’ın eline geçiyor yeniden. 19.yy’da ise Ruslar kaleyi geri alıyorlar.

Karpatlar - Hotin Kalesi kuşatması
Hotin Kalesi

Karpatlar nerede? Karpatlar’a nasıl gidilir?

Karpatlar, Orta Avrupa’yı büsbütün kaplar ve Çek Cumhuriyeti, Slovakya, Polonya, Macaristan, Ukrayna, Sırbistan ve Romanya’da tüm Karpatlar’ın %53’ü bulunur.

Eğer aracınız ve haritanız varsa ulaşmak çok basit. Aracınız yoksa, “Marshrutka” adındaki transferlerle de ucuz bir şekilde ulaşabilirsiniz. Trenle de farklı şehirlerden ulaşılabililir; Kiev’den Uzhorod’a trenle ulaşarak Karpatlar’ın kuzey kısmına varabilir, Slavsko kayak tesisine gelebilirsiniz.

THY ya da Pegasus’un uygun uçuşlarıyla Kiev’e geldikten sonra, Kiev-Lviv hızlı tren hattıyla da, Lviv’e ulaşıp buradan  $3-$10 arası değişen ücreti ödeyerek “Marshrutka” taksilere binip Karpatlar’a gelebilirsiniz.

Karpatlar’ın güneyine ve merkezine engebeden ve kayalıklardan dolayı ulaşmak hayli zor. Trenle Ivano-Frankivsk, Kolomyia ve Chernivtsi şehirlerine geldikten sonra “marshrutka” taksilere binerek dağın farklı bölgelerine ulaşabilirsiniz. Taksi ve otobüsler, tren istasyonlarından ve otobüs terminallerinden hareket ediyor.

Diğer bir yöntem ise, Kiev’den gece hareket eden Kiev-Yaremcha otobüsüyle Kolomyia’dan geçerek Karpatlara ulaşabilirsiniz. Diğer bir alternatif olarak, Kiev-Tyachiv otobüsü Yaremcha, Yasinya, Rakhiv  noktalarından geçerek Tyachiv’e ulaşıyor. Buralarda da inerek taksiyle ulaşabilirsiniz.

Kiev otobüs istasyonu adresi ve teli: Prospekt Peremohy 142, tel. (044) 424-15-03)

Ukrayna nerede?

Doğusunda ve kuzeydoğusunda Rusya, kuzeybatısında Beyaz Rusya, batısında Polonya, Slovakya, Maceristan güneybatısında Romanya ile Moldova ile komşu Ukrayna’nın güneyinde Azak Denizi ve Karadeniz vardır.

Karpatlar - Ukraynaya nasıl gidilir
Ukrayna harita

 

Karpat Dağları İklimi

Karpatların iklimine bakarsak, kışın -10 C ila -15 C’a kadar düşüyor sıcaklık. Ama bu demek değil ki her yeri buz kütleleri kaplıyor ve düşük sıcaklıktan dolayı hiçbir şey yapamayacaksınız. Aksine hava öyle düşündüğünüz gibi ya da dayanılamayacak kadar soğuk değil. Yani karpatlar kışın da yumuşak bir iklime sahip. Yazları ise nispeten ılık bir hava hakim. Yıl boyunca 800-1500 mm civarında yağış alır bölge.

 

Karpatlarda Gezilecek Yerler ve Yapılacak şeyler

1. Hoverla Dağı zirvesine tırmanın

Hoverla Dağı, 2061 metre yüksekliğindedir ve Ukrayna Karpatları’nın en yüksek zirvesi ve noktasıdır. Yeşil ve taş patikalarda binlerce insan ayak izini bırakarak buraya kadar çıktığına dair bir kanıt bırakırlar. Buraya tırmanmak, çok da zor değildir, bir fizik gücüne gerek de yoktur; aksine mükemmel manzarasının tadına varmak için çıkmanızı kesinlikle tavsiye ederiz. Özel bir

Gelir de buraya tırmanmak isterseniz, Green Tour u tavsiye ederiz.

Karpatlar - Karpat Dağları Hoverla
Hoverla Ziversi

 

2. Bisiklete binin, aracınızla doğanın içinde kaybolun

Karpatlar’ın doğal güzellikleri eşliğinde nehir kenarı bisiklete binmek inanılmaz iyi gelecektir.. Kaldırım taşıyla döşenmiş otomobil yollarında farklı rotalar çizerek harika manzaralar eşliğinde keyifli bir bisiklet turu yapabilirsiniz. Doğanın oluşturduğu doğal yer altı labirentlerine giderseniz, doğanın içinde gizlenmiş güzellikleri de keşfetme şansını elde edebilirsiniz. Kulağa ne kadar da hoş geliyor değil mi? Bölgede bulunan onlarca mağarayı (sadece birkaçı çok ünlü) keşfedebilir, özel kıyafetlerinizle ve ekipmanınızla siz de bir tanesinin içine girebilir, keyifli bir zaman geçirebilirsiniz.

Karpatlar -Karpat dağları manzarası
Karpatlarda bisiklete binmek

 

3. Prut nehrinde rafting yapın

Prut nehri, Karpatların en karışık ve ilginç nehirlerinden brisidir. Goverla’dan akarak Danube’ye kadar ulaşır fakat rafting için olan kısmı Vorokhta’dan Yaremche’ye kadar olan kısmıdır.

Prut’un en hızlı olan bölümleri şuradadır:

 • Vodospadnyy
 • Carpathian
 • Dovbusha
 • Red
 • Probii

Prut’da rafting turları:

 1. Black Cheremosh, Prut
 2. White Cheremosh, Prut
 3. White Cheremosh, Black Cheremosh, Prut
 • Nehir seviyesi raftinge pek uygun değilse ve düşükse, rafting turu Mykulychyn ya da Yaremche’de başlıyor. Düşük seviyedeki suda bazen de kano yapılıyor ya küçük sal ile nehir gezintisi yapılıyor.
 • Ortalama su seviyesi varsa katamaran ya da rafting turu yapılıyor.
 • Su seviyesi çok yüksekse rafting ya başka bir nehire kaydırılıyor ya da tümden iptal ediliyor.

Su seviyesi normal düzeydeyken, Probii bölgesi rafting için gayet uygun ve güvenlidir.

Bölge için önemli notlar – Prut nehrinde rafting yapmak

 • White Cheremosh ve Prut nehrinde rafting ancak yüksek su seviyesinde mümkün, o da Nisan ve Mayıs başı mümkün.
 • White Cheremosh ve Prut, kondisyon gerektirdiği için önceden size soru sorulur. Uygunsanız tura alınırsınız.
 • Rafting, minimum 5 kişilik grupla yapılabiliyor, kişi sayısı artarsa rafting ücreti de artıyor.
 • Ücretin içinde su ekipman kiralanması (koltuk rezervasyonu, can yeleği, kask), rehberlik hizmeti, Dzembronya’daki rafting kampından alınma ve geri götürülme vardır. Rafting ekipmanı için ücret ayrıca ödenir.
 • Rafting öncesi buluşma Yaremche ya da Tatariv’de de yapılabilir.

Rafting turları için şuraya bakabilirsiniz.

 

4. Karpat Şelalelerine hayran kalın

Karpatları adeta kolyeye dizili boncuk gibi süsleyen mükemmel manzaralı şelaleleri görmeniz gerek. Metrelerce yukarıdan düşen su kütlelerinin nehir yatağının taşlı patikasında kendisine yol bulması ve çağlaması nefes kesici ve büyüleyici. Karpat şelalelerini hepsi birbirinden güzel, kendisine has ve özel. En güzellerini görmek mi istiyorsunuz? O zaman sizi şuraya alalım. 5-6 saatlik bu  gezi kaçmaz, kaçmamalı.

Karpatlar
Karpat Şelaleleri

 

5. Maniava Manastırını ziyaret edin

Baharın gelmesiyle coşan ve çağlayan suların beslediği ve can bulan yeşil köknar ağaçları tarafından kaplanmış eğimli dağların arasında muhteşem ve eşsiz bir doğa mimarisi var. Maniava manastırı- diğer adıyla ikinci Atos – Maniava köyü yakınlarında Karpatların zirvesine yakın bir yerdedir. Manastır bölgesi, doğal bir kompozisyona sahiptir. Bu büyülü yeri mutlaka ziyaret etmelisiniz.

Manyava Manastırına gelirsek, burası Ortodoks Manastırıdır ve 17.yy’da yapılmıştır. Ağaçtan yapılmış kilise sizi tarihte eski eski dönemlere götürecek, hemen dibinde bulunan Manyava nehrinin çağlayan gürültüsü ve çam ormanlarının kokusu, bol oksijen uykunuzu getirecek.

Eğer turla gitmek isterseniz, tüm manastır bölgesini, Maniava şelalesini, Manyava nehrini birilikte gezebilirsiniz.

Karpatlar Maniava nehri
Maniava Manastırı

 

6. Bukovel kayak merkezine gidin

Bukovel kayak merkezi, eşsiz iklimiyle meşhurdur. Karpat Dağları, Bukovel Kayak Merkezi’ni soğuk kış rüzgarlarından koruyarak kış ve sonbahar için konforlu bir ortam yaratır. Bukovel, kuşkusuz Ukrayna’nın en popüler kayak merkezidir. Sadece kayak ekipmanları ya da çoban evleriyle değil, aynı zamanda tıbbi ve spa merkezleri, disko, buz pisti, çocuk oyun alanları, fitness merkezi, Rusça ve Fince sauna, tatil yemekleri, turları, harika müzikleriyle de tam dinlence merkezidir.

Bukovel kayak turu için şuraya  ya da şuraya bakabilirsiniz.

Karpatlar Bukovel
Bukovel Kayak Tesisi

 

7. Vorokhta’da bulunan Avusturya Köprüsü’nü keşfedin

Vorokhta, harika manzaralara sahip  Karpatların içinde güzel bir köydür. Vorokhta’nın en önemli çekici özelliklerinden birisi eski bir Avusturya Köprüsü’dür. Taş köprü, mistik, antik yapısıyla hoş bir görüntü verir köye ve tam da fotoğrafçılar için uygun bir noktadır.

Karpatlar - Vorokhta Austria Bridge
Vorokhta

 

8. Nefis Karpat yemeklerinin tadına bakın

Karpatlar, sadece doğası, güzel manzaraları ve renkli gelenekleriyle değil aynı zamanda eşsiz damak tadıyla da ünlüdür Carpat yemekleri 3 karakteristiğe sahiptir: Doğal, doyurucu ve lezzetli. Yemeklerinde ana malzeme olarak beyaz ve mısır unu, patates, mantar, biftek, balık kullanılır. Bol bol ev yapımı tütsülenmiş et kullanılmasıyla da Karpat yemekleri ünlüdür.

Karpatlar - Karpat Dağları yemekleri
Karpat Mutfağı

 

9. Geleneksel Karpat spa merkezlerinde dinlenin

Karpat’ın egzotik iyileştirici sularında şifa bulmak ister miydiniz? Bitkisel özelliğe sahip şifaları suyu sizi dinlendirip ruhunuzda eşsiz his bırakacaktır. Geleneksel bir yöntem olan “Hot Tube”, aslında İngilizce çevirinden de anlayacağınız üzere sıcak tüp ya da sıcak kap demektir. Küçük bir su küvetine girerek (ya da Türkçe deyimiyle jakuzi) keyfinize keyif katabilirsiniz.

Karpatlar - Geleneksel Ukrayna Spa Keyfi
Ukrayna’da Spa Keyfi

10. Kolomyia’daki Pysanka Müzesini ziyaret edin

Paskalya yumurtası şeklindeki Pysanka müzesi, Kolomyia’nın sembolüdür ve içinde Ukrayna’nın farklı bölgelerinden sanatsal ikonların toplanıp sergilendiği yerdir.

Turla gezmek isterseniz buraya tıklayabilirsiniz. Pysanka Müzesi dışında Hutsul Müzesini de gezebilirsiniz.

Karpatlar - Kolomyia Ukrayna
Pysanka Müzesi Kolomyia

 

11. Karpat festivallerine katılın

Karpatlar, oldukça zengin gelenek ve göreneklere sahip bir yer. Her sene, birçok festival düzenlenir, bunlardan bazıları:

 • Süt Nehri Festivali Milk River Festival
 • Bahar Festivali: Mertsishor
 • Şarap ve bal festivali
 • At festivali

 

12. Tarihi Stilsko Köyü’ne gidin

Stilsko, tarihi ve kültürel kompleksi barındıran, 8.yy’a kadar ulaşan kökene sahip bir köydür. Bir zamanlar beyaz Hırvatların hükümranlığı altında yaşamış köyde mağaralar, yeraltı labirentleri, falezler ve sunaklar mevcuttur. Köyün çevresinde 10 km uzunluğa sahip güçlendirme amaçlı yapılmış kalın duvarlar bulunur. Paganlar’a ve beyaz Hırvatlar’a ait kalıntılar Stilsko’da açığa çıkarılmış olup bu eşsiz kompleks 200 km’lik bir alana yayılmıştır. Ukrayna kültürüne ve tarihine unutulmaz mirastır, hatta Avrupa’da böyle böylesi yoktur.

Karpatlar - Ukrayna Stilsko
Stilsko Köyü

Karpatlar Pratik İpuçları

 • İster turla gezin, ister kendiniz gezin, mutlaka halkın içine inin. Mesela Karpatlar’da daha dokunaklı bir şey var mı bilmiyorum. Hutsul çobanlarını ziyaret edin, geleneksel hayat çizgisi içinde oraların geleneklerini hala devam ettiriyorlar. Çevre köylerden hayvanları toplayarak dağlara çıkıp 3 ay yükseklerde yaşarlar. Bizdeki yayla muhabbetine benziyor ama tabi ki çok çok daha oraların kültürünü yansıtanı.
Karpatlar
Hutsul Çobanı

 

 • Polonya Gökyüzü Gözlemevi olarak bilinen “Beyaz Fil” adındaki bina 1938’de inşa edilmiş olup Pip Ivan Dağı’nın tepesinde bulunur. 10 saatlik tırmanışla ulaşılan yeri eğer de trekking arkadaş grubunuz varsa mutlaka gidilmelidir. 1944’te kaderine terk edilmiş burası.
 • Kolay gibi görünebilir, ama eğer fırsatınız olursa mutlaka Paskalya yumurtası boyamayı deneyin. Balmumunu eriterek kullanılan teknikte çok çok eğleneceğiniz kesin.
 • Karpatlarda çok sayıda zirve var, turla ya da tursuz kendinize bir hedef belirleyin ve mutlaka 1 gününüzü tırmanışa ayırın
 • Karpatlarda nerede kalınır? Tabii ki de konukevinde. İşte şimdi tam bir Karpatlı oldunuz. Burada büyük tesisler ya da 5 yıldızlı oteller beklemeyin. Zaten pek bir anlamı da olmaz. Tarihi ve geleneksel dokuyu özümsemek, bir Karpatlı olmak için böyle bir yerde konaklamak harika bir deneyim olacaktır.

Karpatlar’da Bunları Yapmadan Dönmeyin

 • Karpatların zirvesi çıkmadan,
 • Mis kokulu ormanların içinde bisiklete binmeden,
 • Dağların içinde konukevinde kalmadan,
 • Stilsko köyünü görmeden,
 • Çağlayan Prut nehrinde rafting yapmadan dönmeyin

 

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

Top
error: Content is protected !!