Anasayfa > Haberler > Fotoğraf > Gezitta’da Yazar Olmak İster miydiniz?

Gezitta’da Yazar Olmak İster miydiniz?

Herkese Merhaba!

2 senedir aktif olarak sizlere rehber olan, yurt içinde ve yurt dışında gezilecek ve görülecek yerler hakkında bilgiler veren Gezitta’da artık sizin de gezi yazılarınızı yayınlamaya karar verdik. Bildiğiniz üzere Gezitta Dergide zaten yayınlıyorduk ama web sitesindeki makalelelerde de sizin yazılarınıza yer vermeye karar verdik. Nasıl mı?

Bir süredir blog açıp açmama konusunda kararsızsınız, açsanız kim uğraşır diyorsunuz, ama bir yandan da gezi yazılarınızı paylaşmak, bunları okutmak istiyorsunuz. İşte size harika bir fırsat.

Gezitta, 2 yıllık geçmişinde hem dergide hem de web sitesindeki makalelerde yüzlerce farklı destinasyon hakkında yazdı, fotoğrafçılık hakkında pratik öneriler sunmaya çalıştı. Amacımız, siz gezginleri tek değil daha fazla “kaliteli” içerikle sitemize konuk misafir etmek ya da sürekli yazar olmanızı sağlamak.

Bunun için yapmanız gereken sadece bir konu hakkında bildiklerinize yaşayıp gözlemlediklerinizi eklemek, dili akıcı ve edilgen olan içerikler üretmek ve bu arkadaşları bir süre sonra da yazar kadromuza dahil etmektir.

 

1. Yazılarınız özgün olmalı, kopya ve alıntı içerik olmamalı

“Özgün” içerik Gezitta’nın temel hedefidir. Kaliteli içerik kendisini defalarca okutur, google’da üst sıralarda durur ve yazdığınız şey de boşa gitmez, binlerce kez okunur.

 

Seyahat yazarlığı
Blog yazarlığı gelişi güzel yazmak değildir, aksine özgün içerikler üretmeyi gerektirir.

 

Bizim sizden beklentimiz özgün içerik üretmeniz, google’ın ise bizden beklentisi özgün içerikler üretmemizdir. Yani kopyala yapıştır içerik, alıntı yaptım diyerek neredeyse koca bir paragrafı almanıza gerek yok, birkaç kelime öbeğinin bile kopya yapıştır şekilde oluşturulduğunu anlayabiliyoruz.

 

2. Yazılarınız kaliteli ve güncel olmalı

Bu şu demek, diyelim siz bir fotoğrafçısınız, hatta seyahat fotoğrafçısısınız, gezip bir sürü çekim yapıyorsunuz ve gördüğünüz yerleri de bizim sitemizde yazmak istediniz. 3 sene önce gittiğiniz bir yer aynı olmayabilir, hem görüntü olarak hem de işlev olarak. Nedir, o bina yıkılmıştır, artık orada o cafe yoktur, yerinde yeller esiyordur. O otobüs biletinin fiyatı 3 sene önce 5 TL’ydi ama artık 8 TL oldu kim bilir. Bunun gibi, yazıyı 2017’de yazıyorsak 2017’de gezeceklere göre yazmalıyız, güncel içeriği insanlara sunmalıyız ki içeriğimiz kaliteli olsun. Yazılan yazı, seneler boyunca okunup aktif şekilde insanlara yol gösterici olmasını istiyorsak bu çok ama çok önemli bir nokta.

 

Kaliteli içerik üretmek
Kaliteli içerik girmek

3. Blogger (günlük yazısı) içeriği değil hikayenizden ve deneyiminizden yola çıkarak gezi rehberi üretiyoruz.

İşte bu nokta çok önemli. Aslında gezi yazılarında bu nokta çok karıştırılıyor. Bloggerlık değil beklentimiz, aslında sizin gün boyu neler yaptığınızı, kahvaltınızdan sonra hissettiklerinizi, modunuz, psikolojik durumunuzu yansıtan yazılar günlük tutma işidir, gezi yazarlığı değildir. Okuyan kişiye nasıl gezileceği hakkında bilgi vermez. Sitede yazdığımız ya da en başından beridir Gezitta Dergi‘de yazdığımız tüm gezi rehberlerine bakın, bunu göreceksiniz.

Yani, hedefimiz aslında gezi rehberi, yol rehberi üretmek, üretirken de tarihi, coğrafi bilgiler veren bir wikipedia ansiklopedik bilgisinden ziyade okuyucuyu sıkıp yormayacak içerikler üretmek, yazarken birazcık duygu katılabilir ama bunu kişiselleştirmeden betimlemeler katarak yapabiliriz. Objektif değil de subjektif yorumlamalar, betimlemeler mesela duygu katabileceğiniz şeylerdir. Ama kahvaltınızı aldıktan sonra otele mi gittiniz, yola mı çıktınız gezi yazarlığı değildir. Kendi kişisel güncelerinizdir, onlara da web sitemizde yer vermiyoruz.

 

Gezi yazarlığı
Gezittada gezi yazarlığı

4. Ne yazacağım?

Yazılarınız:

kategorilerinden birisine dahil olacak.

Mesela Dalyan gezilecek yerler yazısı Pratik gezi rehberi bölümünde, Mada Adası belgeseli Keşif bölümünde, dünyanın en ünlü caddeleri ise Dünyanın en bölümünde, İstanbul’daki Mısırlı Prens ve Prensesler Tarih Gezisi bölümünde, 2016’nın En İyi Vahşi Yaşam Doğa Fotoğrafları Haberler-Fotoğrafçılık bölümünde, Bedava Seyahat Etmenin Yolları Haberler-Gezi bölümünde yayınlandı.

Bunlar dışında, gidip görüp deneyimleyerek Alaçatı‘nın en iyi kahvaltı mekanları, Roma alışveriş rehberi,  Afrika‘da safari keyfi, Kadıköy‘ün en güzel barları, Bozcaada yeme-içme rehberi, İzmir‘in en güzel eğlence mekanları şeklinde başlıklarınız da olabilir.

Önemli olan, bir yazıyı daha önceden yazmamış olmamız. Bunun da en kolay yolu, web sitemizde arama yaparak ulaşabilir ya da bize info@gezitta.com‘dan mail gönderebilirsiniz.

 

Gezi yazarlığı
Gittiğiniz, deneyimlediğiniz bir bölge hakkında yazı yazabilirsiniz.

5. Yazı şekil, uzunluk, tasarım, fotoğraf gibi detaylar nasıl olacak?

Yazılarınızı bir önceki maddede belirttiğimiz şekilde kategorilere bakarak taslak konusunda fikriniz olabilir. Zaten bize yazınıza başlamadan önce mail gönderirseniz öncesinde taslak (tasarım, şekil) konusunda konuşup o şekilde ilerleyebilirsiniz.

Diğer konu, yazılarınızı word’de yazarak bize göndermeniz gerekiyor. Minimum 1200 kelime beklentimiz var.

Yazılarınız güzel olması fotoğraflarınızın da güzel olacağı anlamına gelmiyor. Bu nedenle eğer profesyonel çekilmiş fotoğraflarınız varsa alabiliriz, yoksa sorun değil, stok fotoğraflar kullanabiliriz.

 

6. Dilbigisi, akıcılık, yazım şekli

Gelelim, asıl yazınızı okutan şeye: Dilbilgisi ve Türkçe imla kuralları olmazsa olmazımız, bu konuda hepimiz mutabıkız değil mi? -de’ler, -ki’ler mevzusuna hiç girmiyoruz, onlar zaten ayrı yazılacak. Asıl konu anlatım bütünlüğünün olması, doğru paragraflama, anlatım bozukluklarının olmaması yazıyı hem akıcı kılar, hem de okuyucu kitleyi yazıda uzun süre tutar.

Kesik kesik anlatım, kısa kısa cümleler de okuyucuyu daha ilk seferde yazıdan soğutup dışarı çıkartıyor. O yüzden bunu istemeyiz. Sizin kendinize has bir üslubunuz ulaşabilir, yazı ne mizahi, ne de sıkıcı olmalı. Birisine anlatır gibi ifadeler hem yazınızı doğal kılacak, hem de sanki gezi hikayenizi doğal şekilde anlatır gibi olduğunuz için insanlara sıkıcı gelmeyecektir.

7. Nasıl yazar olacağım?

  • Aslında çok basit. Bize info@gezitta.com dan “Gezitta’da yazar olmak istiyorum” başlıklı mail ve kendinizi anlatan 1 paragraf, varsa da 1 adet fotoğraf göndermeniz yeterli.
  • Akabinde deneme amaçlı yazmak istediğiniz konuyla ilgili 1-2 paragraf deneme yazısı istiyoruz.
  • Eğer deneme yazısı bizden onay alırsa yazının taslağını oluşturup yazıyı tamamlayabilirsiniz word dökümanında.
  • Sonra konuya karar verip taslak üzerinde çalışıp yazınıza başlayabilirsiniz.
  • Bonus: Belli sayıda yazınız yayına alındıktan sonra otomatiktan sürekli yazar moduna geçiyor olacaksınız. Diğer türlü misafir yazar statusunde olacaksınız.

 

 

 

 

 

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

Top
error: Content is protected !!