Anasayfa > Pratik Gezi Rehberi > Doğanın Sesine Kulak Verin: Bolu Abant Gezilecek Yerler

Doğanın Sesine Kulak Verin: Bolu Abant Gezilecek Yerler

Abant gölünde manzara keyfi

Bolu Abant Gölü kaçamağıyla şehir hayatına kısa bir ara vermeye ne dersiniz? Muhteşem doğası ve yapabileceğiniz çeşit çeşit aktivite ile huzurla dolacaksınız. Bolu Abant Gezilecek Yerler yazımızda tüm detayları bulabilirsiniz.

Doğanın sesini dinlemeyeli ne kadar oldu?

Abant Gölü,  İstanbul’dan 3 saat mesafede, hafta sonu kaçamaklarınızı taçlandıracak güzellikte ve büyüleyici bir doğaya sahip, Türkiye’nin can damarlarından birisidir. Şaşırtıcı şekilde gelişmiş gür ormanlarının insanı oksijene boğan havası ile gölün o güzelliği birleşince insana 2 gün yetmeyebiliyor ama siz siz olun hafta sonu günübirlik yerine konaklamalı gelin ki tadına varın Nasıl mı? Önce Abant hakkında kısa bilgi verelim, sonra da Abant gezilecek yerler listesine göz atalım…

 

Abant Hakkında Kısa Kısa

Bolu’nun 34 km. güneybatısında Abant dağları üzerinde 1.28 kilometrelik bir alanda bulunuyor. Meşeden, çam, köknar ağaçlarından ilginç görüntü ve renklerdeki şelalelere ve yaylalara kadar birçok fiziki özellikteki ve renkteki doğal oluşuma sahip Abant 4 mevsim bizlere doğanın eşsiz güzelliklerini ve renklerini sunuyor. Turistik olduğu için de yabancı ve yerli, Türkiye’nin farklı illerinden gelen insana rastlamanız mümkün. Balayı çiftlerinin de tercih ettiği Abant aynı zamanda büyük organizasyon şirketlerinin ve büyük kurum ve kuruluşların da motivasyon amaçlı çalışanlarını hafta sonu ya da günübirlik getirdiği bir yerdir.

Hem baharda hem de kışın bize tatlı tatlı sürprizler yapan Abant’ta sizi neler bekliyor peki? Gelin birlikte Abant gezilecek yerler listesine göz atalım!

 

Abant Gölü Nerede?

Bolu ili Mudurnu ilçesinin Kuzeydoğusunda bulunan Abant, doğal güzellikleriyle insanı kendisine her mevsimde çekmeyi biliyor.

 

Abant’a Nasıl Gidilir?

İstanbul-Abant arası 258 km, Ankara-Abant arası ise 225 km. Araçla geliyorsanız her 2 şehirden de yol yaklaşık 3 saat sürmektedir. Bolu tırmanarak harika manzaralar eşliğinde de Abant’a gelebilirsiniz, Kaynaşlı mevkiinden saparak bu yola devam edebilirsiniz. Otoyoldan devam ediyorsanız Abant gişelerinden çıkarak dört yol ağzına ulaşıyorsunuz. Sapmadan devam ederek Abant’a gelebilirsiniz.

Araçsız geliyorsanız Bolu’dan kalkan Abant otobüslerine de binerek gelebilirsiniz.

Abant-Ankara arası yaklaşık 230 km ve aşağı yukarı 3 saat sürede gidiliyor. Bolu’ya giden bir çok otobüs şirketi mevcut.

Gezilecek yerler listesine geçmeden Abant Gölü ve çevresinde kısa bir tur atmak isterseniz aşağıdaki videoyu izleyebilirsiniz. Her mevsim ayrı güzel Bolu Abant doğasının kendine özgü renkleriyle insanı büyülüyor:

Abant Gezilecek Yerler Listesi

1. Abant Tabiat Parkı

1988 senesinde Abant tabiat parkı adını alan park betonlaşmaya kendisini bırakan Türkiye’de oksijene hasret kalanların en uğrak noktası. Konaklama ve aktivite alanı olarak hizmet veren parkta envai çeşit ağaç türü mevcut: Köknar, çam, kestane, meşe, kavak, gürgen ve daha sayılabilecek birçok türün oluşturduğu bitki örtüsü, Türkiye’nin 4 bir yanında misafiri kendisine çekiyor ve hayran bırakıyor. 1197 hektarlık alanda yapılabilecek aktiviteleri aşağıda sıraladık.

 

Bolu Abant Gezilecek Yerler
Abant tabiat parkı

 

2. Örmeci Yaylası

Yürüyüş için elverişli olduğu kadar günübirlik piknik için ya da kamp için de kalınabilecek doğa harikası Örmeci yaylası. Burada bol bol fotoğraf çekebilir, trekking yapabilir, muhteşem manzaralar görme fırsatı elde edebilirsiniz. Eğer yağlı boya resim yeteneğiniz varsa, alın elinize fırçanızı, adeta bir Bob Ross misali manzaranın karşısında konduruverin o minik sincapı ağacın tepesine. İşte en büyük keyif de burada hobilerinizle uğraşmak olacaktır.

 

Bolu Abant Gezilecek Yerler - Abant trekking
Örmeci yaylası

 

3. Sinekli Yaylası

Adını temmuz ayında gerçekleştirilen Sinekli yaylası şenlikleriyle de duyuran tabiat harika yaylada kamp yapabilir, izcilik, trekking, safari, yürüyüş ve bisiklet gezileriyle de etrafı keşfedebilir, keyifli dakikalar geçirebilirsiniz. Abant ve Samandereden ulaşım sağlanabilir.

 

Bolu Abant Gezilecek Yerler - Sinekli yaylası kamp
Sinekli yaylası

 

4. Samandere Şelalesi Tabiat Anıtı

Samandere şelalesi tabiat anıtı sayesinde birçok turisti çekiyor ve keşfedildiği günden beridir de insanların kamp ve doğa yürüyüşü yapmasına olanak sağlar. Abant’a yakınlığı sayesinde de burası mutlaka Abant gezilecek yerler listenizde ilk sıralarda yer almalıdır.  Gözlerinizi kapatıp kulağınızı doğaya verdiğinizde bütün yorgunluğunuzu bir kenara bırakıp huzurla hayaller kurabilirsiniz.

 

Bolu Abant Gezilecek Yerler - Samandere Şelalesi kamp
Samandere Şelalesi

 

6. Güzeldere Şelalesi

Sıcak bir yaz gününde Abant’a gittiniz, serinlemeye çalışıyorsunuz ama olmuyor. O zaman sizi Güzeldere şelalesine alalım. Sesiyle huzur veren, serinletici etkisiyle dinlendiren, etrafında gür orman ile de gölge yapan bu eşsiz doğa harikası yeri mutlaka Abant gezilecek yerler listenize alın. Burada gün boyunca piknik yapabilir,  olmadı kamp tatili yapacağım derseniz de kaldığınız günlerde trekking de yapabilirsiniz.

Bolu Abant Gezilecek Yerler - Abant Güzeldere Şelalesi
Güzeldere Şelalesi

 

7. Akkaya Travertenleri

Bolu Akkaya yakınlarında bulunan, Pamukkale’ye benzerliği dikkat çeken, travertenlerin en tepesinde yüzmek ve serinlemek için havuzun bulunduğu, etrafındaki yemyeşil çam ormanlarıyla doğa ile iç içe olmak isteyenleri de çeken turistik bir yer. Yerli ve yabancı birçok turist görmeniz mümkün. Mutlaka fotoğraf makinenizi de yanınızda bulundurun, şayet gün batımını izlemek, ışığın travertenlerde yarattığı etkiyi görmek ve kayıt altına almak paha biçilemez bir deneyim olacaktır sizler için de.

 

Bolu Abant Gezilecek Yerler - Abant Akkaya Travertenleri
Akkaya Travertenleri

8. Abant Köy Pazarı

Bu kadar dağ, çiçek, böcek yeter ben biraz da köy halkıyla tanışayım, yerel ürünleri göreyim derseniz işte size köy pazarı. Yöresel gıdalardan hediyelik eşyalara kadar birçok şeyin mevcut olduğu yerde Bolu’ya özgü birçok ürün görebilirsiniz. Organik sebze ve meyvelerin de çok lezzetli olduğunu söylemeden geçmeyelim.

 

Abant’ta Yapılabilecek Aktiviteler 

İşte o an geldi çattı bile, doğayla başbaşa bir tatili hak ettiniz. Hep alıştınız bir şeyler yapmaya hayat şartlarından dolayı, ama durun. Burası o alışkın olduğunuz yer değil. Burada doğa var, hayat akışı var. Gelin bu seslere kulak verelim ve dinginliğin içinde biz de akışa ayak uyduralım, nasıl mı?

1. Hiçbir şey yapmadan sadece doğanın sesini dinleyin

Alın size en güzel aktivite. Kitap falan okumayın, gazete de, hele ki sosyal medya size tamamen yasak. Ne demiştik? Dinlen, rahatla, gözlerini kapa ve sadece seslere kulak ver. Gölün kenarındaki bir banka oturarak sonsuzluğa akıp giden doğanın sesine kulak ver, işte huzur bu. Aynen devam…

Bolu Abant Gezilecek Yerler - Abant Gölü görseli
Doğanın sesine kulak verin

 

2. Göl Çevresinde Yürüyüş Yapın

Oksijen dolu bu cennete en iyi spor tabi ki de yürüyüş. Tabi ki stres atma yöntemi de. Şehir ve yol yorgunluğunuzu, kendinizi tabiatın ellerine atarak rahatlayabilirsiniz. Hareket berekettir, o zaman tabana kuvvet. Varsa minik bir de fotoğraf makinesi bulundurun yanınızda, belki güzel anlar yakalayabilirsiniz. 2 saatlik yürüyüşle gölün tüm çevresini bitirebilirsiniz.

 

Bolu Abant Gezilecek Yerler - Abant gölünde gezinti
Abant Gölünde yürüyüş

 

3. Göl çevresini faytona binerek turlayabilirsiniz

Kışın ya da yazın, faytonla göl çevresini gezmek hem nostaljik olabilir, hem de yürüyüşü sevmiyorsanız güzel bir alternatif olabilir size.

 

Bolu Abant Gezilecek Yerler - Abant Gölünde gezinti
Abant Gölünde fayton turu

 

4. Ata Binin

Ata binerek de Abant gölü ve çevresinde tur atabilir, dilerseniz bakıcının da yardımıyla daha güvenli gezebilirsiniz. Fotoğraf çekmek ve etrafı izlemek, oksijenin tadını çıkarmak bu yöntem de serbest.

 

Bolu Abant Gezilecek Yerler - Abant gölünde ne yapılır
Abant Gölünde ata binmek

 

5. Trekking için size uygun rotalardan birini seçin

Gölün çevresinde irili ufaklı yükselti var. Zorluk derecesine göre istediğiniz bir rotayı seçin, oksijenle ve yanınıza aldığınız su ve erzaklarla trekking keyfini doyasıya yaşayın. Yorulduğunuzda her zaman yaslanabileceğiniz bir gölge bulabilirsiniz. Geziciayak  Abant ve yaylalarında trekking turları düzenliyor.

 

Bolu Abant Gezilecek Yerler - Abant Gölü trekking rotası
Abant Gölünde trekking

 

6. Kışın Tadını Kayarak Çıkarın

Kışın gelirseniz, seçin kendiniz bir tepelik, yamaçlarından aşağıya şambrellerle kayın. Kendinizi çocuklar gibi hissedeceksiniz.

 

Bolu Abant Gezilecek Yerler - Abant Gölünde kış
Abant Gölü kış mevsiminde muazzam bir görüntüye sahip oluyor

 

7. Abant’a sabah erken gelin ve köy kahvaltısının tadını çıkarın

Buralara kadar gelmişken civardaki kahvaltıcılara da uğramayı göz ardı etmeyin. Mesela göl yolu üzerindeki Gökdere restoran kuş sesleri, alabalık havuzunun şırıltısı, sayısız doğa güzellikleri arasında keyifle organik köy kahvaltısı yiyebileceğiniz bir yer. Kışın sıcacık sobanın ya da şöminenin etrafında buz gibi kaynak suyu içebilir, sobada kızarmış köy ekmeğinden alabilirsiniz. Rezervasyon yaptırmadan gitmeyin, özellikle hafta sonları oldukça kalabalık.

 

Bolu Abant Gezilecek Yerler - Abant kahvaltı mekanı
Abant Gökdere kahvaltı

 

8. Fotoğraf Çekin

Ben sadece fotoğraf çekmeye geldim diyen seyahat fotoğrafçılarından mısınız? O zaman sizin için de harika bir gün olabilir. Doğallık, renklerin ahengi size çok şey kazandıracak. Ama durun, yansımalar için filtrenizi mutlaka yanınızda bulundurun. Bir de kalabalıktan kaçınmak ve güneşi en iyi açıdan kullanabilmek için altın saatleri tercih edin.  Göl ve tabiat parkı çevresinde gezerken göreceğiniz eşsiz manzaralar doğallığını bozmadan korunan parkta sizin bolca fotoğraf çekmenizi sağlayacak.

 

Bolu Abant Gezilecek Yerler - Abant gölü
Abant gölünde fotoğraf çekimi

 

9. Jeep safari yapın

Trekking yapmak istemiyorsanız göl çevresini jeep safari turlarıyla da gezebilirsiniz.

10. Nilüfer çiçeklerinin manzarasını izleyin

Abant Gölü’nde bahar aylarında görebileceğiniz nilüfer çiçeklerini izlemek ve fotoğraflamak da harika bir deneyim olacaktır.

 

Bolu Abant Gezilecek Yerler - Abant gölü manzarası
Abant Gölü nilüfer çiçekleri

 

11. Abant Gölü girişindeki ahşap yapısı olan Abant Doğa Yaşam Müzesini ziyaret edebilirsiniz.

Abant florasını ve faunasını ortaya seren harika bir müze. Gizlide kalmış detayları öğreneceksiniz.

 

12. Abant Gölü’nde olta balıkçılığı, kano gibi aktiviteler de yapabilirsiniz.

 

Bolu Abant Gezilecek Yerler - Abant gölü aktivite
Abant Gölünde kano

 

13. Abant’a gelmişken yapabileceğiniz diğer aktiviteleri de araştırın

Paintball, yamaç paraşütü, rafting, off-road rallisi, dağ bisikleti binme gibi aktiviteler de yapılabilecek şeylerdir. Yamaç paraşütü için Çepni yaylası’nı tercih edebilirsiniz ama tecrübeli eğitmenlerle birlikte yaparsanız daha garanti olur. Abant Gölü’nü yukarılardan seyretmek çok keyifli olacaktır.

 

Bolu Abant Gezilecek Yerler - Bolu Abant Yamaç Paraşütü
Abant Yamaç Paraşütü

 

14. Gölün girişinde bulunan köylülerden alışveriş yapın

Bolu’ya has köy ürünleri, organik sebze ve meyve, hediyelik eşya satın alabilirsiniz.

15. Gölün çevresinde gezerken yemek yiyebilirsiniz

Bu manzara insanı acıktırmaz da ne yapar?

Bolu Abant Gezilecek Yerler - Abant gölünde manzara keyfi
Abant gölünde yemek yiyin

Abant’ta Konaklayabileceğiniz Yerler

1. Büyük Abant Oteli

Tertemiz havası, inanılmaz güzellikteki manzarasıyla Ankara, İstanbul’a ulaşımı en kolay ve en yakın doğa merkezi olan Abant’ın muhteşem görüntüsü hem ruhunuzu hem bedeninizi dinlendirecek. Kongre merkezi de olan otel de misafirlerinizi rahatlıkla ağırlayabileceğiniz salonları mevcuttur. Abant gölü manzarasıyla kendisine hayran bırakan bu otelde karallar, kraliçeler gibi hissedeceksiniz.

 

Bolu Abant Gezilecek Yerler - abant gölü konaklama
Büyük Abant Oteli

 

2. Taksim International Abant Palace

Göl ve doğa manzarası karşısında Abant tatilinizi rahat ve konforlu geçirebilirsiniz. Yeni evlenen çiftlerimiz için Balayı özel imkanlar sağlanmaktadır.

 

Bolu Abant Gezilecek Yerler - abant gölü konaklama
Taksim International Abant Palace

3. Abant Köşk Otel

Abant yolu üzerinde bulunan tesis, Abant Gölü’ne 8 km. mesafededir. Bolu şehir merkezine 25 km. mesafededir. Ulaşım kolaylığı ve konforuyla size güzel bir tatil fırsatı sunmakta.

Bolu Abant Gezilecek Yerler - Abant gölü kıyısında konaklama
Abant Köşk Otel

Pratik İpuçları

  • Abant yolu 4 mevsim açık olduğu için her zaman buraya gelebilirsiniz.
  • Abant çevresini eğer kendi aracınızla gezecekseniz, arada da mola vermek istiyorsanız geniş park alanlarına aracınızı bırakıp manzaranın keyfini çıkarabilirsiniz.

Yapmadan Dönmeyin

  • Abant Gölü’nü deneyimlemenin en güzel yolu etrafını gezmek; dilerseniz trekking yaparak daha yukarılardan da seyredebilirsiniz. Yürüyemeyenlere alternatif atla gezinti, faytonla gezinti gibi alternatifler de mevcuttur.
  • Abant’a gelmişken mutlaka bir yerde durup köy kahvaltısı yapın
  • Eğer zamanınız varsa burada mutlaka 1 gece konaklayın ve ertesi sabah erken kalkıp gün doğumunu izleyin, gölün çevresinde sabah sporunuzu yapın.
  • Mutlaka makinenizi yanınıza alın, harika fotoğraflar elde edeceğiniz bir tatil cenneti burası.
  • Eğer bütçenize uygunsa mutlaka göl kıyısında konaklayın

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

Top
error: Content is protected !!