Anasayfa > Keşif > Ağrı Dağı Tırmanış Macerası ve Ağrı Dağı Zirvesi

Ağrı Dağı Tırmanış Macerası ve Ağrı Dağı Zirvesi

Ağrı dağı zirvesi tırmanış

Türkiye’nin en yüksek dağı olan Ağrı Dağı zirvesi 4 ay boyunca erimeyen kar ve takke buzuluyla kaplı, volkanik bir dağdır. 5137  metre yüksekliğindeki zirveye sahip dağın %65’lik kısmı Iğdır iline bağlı olup kalan kısmı Ağrı iline bağlıdır. Farklı dillerde, farklı isimler verilen  Ağrı Dağı’nın diğer adları Ararat, Kuh-i Nuh, Cebel ül Haris‘tir. Dünyanın en meşhur 50 dağı listesinde 48. sırada yer alıyor.

Tarihçe – Ağrı Dağı Efsanesi

Büyük Tufan’dan sonra Nuh’un Gemisine ev sahipliği yapması dolayısıyla efsane bir dağdır. Bazı kaynaklara göre inanılan şudur: Eski Ahid’teki Tekvin babında Nuh’un Gemisinin ‘Cudi‘ye oturduğu bilinmektedir. Marco Polo’nun hiçbir zaman çıkılamayacak dediği dağa ilk tırmanan kişi olan Prof. Frederick Von Parat 1829’da tırmanmıştır. Ağrı Dağı iki ayrı zirveye sahip. 1. zirvesi 5137 metre ile Atatürk Zirvesi, 2. zirvesi ise 3896 metre ile İnönü Zirvesi.

Tırmanış Rotası ve Çıkışlar

Güney rotasından yapılan tırmanışlara ‘klasik rota‘ denir ve Ağrı’nın Doğubayazıt ilçesinden başlar.

Iğdır yönünden gerçekleştirilen kuzey rotaları ise daha teknik buzul tırmanışlarını içerir ve dağa ulaşım açısından biraz daha ayrıntılı hazırlıklar gerektirir.

Ağrı Dağı’na tırmanış Doğubayazıt-Topçatan Köyü-Eli Çiftliği güzergahından olmak şartıyla yalnızca dağın Doğubayazıt sınırları içinde kalan cephesinden yapılmaktadır.

Küçük Ağrı Dağı‘na ise yalnızca kuzeybatı güzergahından çıkış yapılmaktadır. Ağrı Dağı doruğuna tırmanmak için  haberleşme,taşıma,güvenlik ve tırmanma açısından en rahat ve sık kullanılan rota klasik güney rotasıdır.

1. Gün: Dağcılar tırmanış için gerekli hazırlıkları tamamlar ve araçlarıyla Eli Çiftliği’ne ulaşırlar eğlenceli bir kamyon yolculuğu ile. Eli Köyü, birkaç evden oluşan, terk edilmiş görünümlü ufak bir yer. Gerekli sıvı ve gıda ihtiyaçlarını aldıktan sonra, 7-8 saatlik bir yürüyüşle  3200 metre yükseklikteki kamp yerine varırlar ve burada gece konaklaması yaparlar. ( Ağrı Dağı Yeşil Kamp).

2. Gün:  4-6 saatlik bir tırmanışla 4200 m. yüksekliğindeki ikinci kamp yerine ulaşırlar. Zirve tırmanışı için krampon, buz kaması ve ip alınması zorunludur.

 

Ağrı zirvesine yaklaşırken
Ağrı Dağı’na tırmanan maceraseverler

 

3. Gün: 8-10 saatlik bir tırmanıştan sonra zirveye ulaşılır. Burada İran, Ermenistan, Süphan Dağı ve tüm çevrenin nefes kesen manzarası görülür ve sonra ikinci kamp yeri olan 4200 m. ye dönüş yapılır.

Ağrı Dağı’na tırmanmak için özel izinlerin alınması 1 ay kadar sürebilir.

5000 metrede buzul başlıyor. Soğuğu iliklerinize kadar hissedebileceğiniz bir yükseklik zirve tırmanışının en kritik anları. En tehlikeli geçişi,ipli geçişin olduğu nokta. Bu noktada dağcı İskender Iğdır da ölmüş.

Zirvede İran, Ermenistan, Türkiye’yi görebiliyorsunuz. Ağrı dünyada bu konuma sahip tek dağdır. Hava açıksa Türkiye’nin en büyük gölü olan Van gölünü ve en yüksek gölü olan Balık gölünü de bir arada görme şansına sahip olacaksınız.

Zirveye kadar ulaşırsanız burada gün doğumunu izleyin, bol bol fotoğraf çekin ve inişe geçmeden iyice dinlendiğinizden emin olun.

Önemli Bilgiler

 • Son yüz metrede buzullar olduğu için krampon ihtiyacı doğuyor tırmanışa devam edebilmek için.
 • Zirve yürüyüşü erken başlıyor. Sabah yürüyüşü en elverişli olan çünkü gün içinde şartların en elverişli olduğu saatler ve aynı zamanda zirvede gün doğumunu da izleyebilirsiniz. Bir de geri dönüş için daha çok zaman kalıyor.
 • Zirve düzlüğü çok tehlikeli. 10 derece eğimli plato. Buradaki sorun, eğer kar yoksa, az yada yeni yağdıysa altındaki buz tabakası. Eğer kayarsanız,sizi durduracak bir engelin bulunmaması.
 • Krampon veya kazmaya 4900 metreye kadar kesinlikle ihtiyaç duymuyorsunuz.Eğer kar varsa krampona gerek duymazsınız.
 • Yukarılara çıktıkça iklim ve hava basıncı değişir, yağmur ve rüzgar çıkabilir.
 • Kişi başı en az 7-8 litre su götürün.
 • Kompakt makineniz olsun yanınızda, DSLR ile çekim hem daha zor hem de kamp yerinde aklınız kalabilir.
 • Herhangi marka 3 mevsim çadır işinizi rahatlıkla görür. 4200 metre kampında pahalı çadırlarınızın kumaşları delinebilir. Mümkünse 30 liralık Carrefour ve yapı marketlerde satılan çadırlarla gidin.
 • Çok özel tulumlar satın almanıza gerek yok. 0( sıfır) konfor dengesine sahip veya -10 extreme dengesine sahip tulumlar gayet ideal.

 

Ağrı dağına nasıl tırmanılır
Ağrı dağı tırmanış bilgileri

 

Tırmanış için hangi kıyafetleri giymeli?

1. Eli Köyü – Ana Kamp

Herhangi bir yürüyüş pantolonu, sentetik iç çamaşırı,polar, yağmura dirençli ceket, polyester çorap, yürüyüş botu vaya approach shoe dedikleri yaklaşım ayakkabısı, güneş gözlüğü.

2. Ana Kamp-4200 Metre

Yukarıdaki malzemeler yeterli gelecektir. Hava rüzgarlıysa eldiven ve bere ilave edebilirsiniz.

3. 4200 Kampı-Zirve

Polyester içlik ( alt+ üst), softshell pantolon, polar( hava durumuna göre iki kat), nefes alabilir ceket, sağlam eldiven, balaklava, krampon takabileceğiniz dağcılık botu veya sıcak tutacağına güvendiğiniz yürüyüş botu ( bağlamalı kramponlarınız varsa)

*Ayakkabı- Bot

Hava müsaitse 4200 kampına kadar herhangi bir spor ayakkabı ile çıkmak mümkün.

**Teknik Malzeme

Kazma, kask ve krampon mutlaka yanınızda bulundurun. Devamlı yürüyüş yapan biriyseniz zorlanmadan Ağrı Dağı’na çıkarsınız.

Sağlık ve Yüksek İrtifa Kaynaklı Hastalıklar

 • Her yıl birkaç kere 3000 metre ve üstü  faaliyet yapan kişiler yüksek irtifa kaynaklı rahatsızlıklar çekmeyecektir. Bu tarz faaliyetler yapmadıysanız, ilk defa 5000 metrelik bir dağa tırmanacaksınız, iki ay öncesinden en azından Uludağ, Aladağlar, Erciyes gibi faaliyetler yaparsanız, hem dağ ortamına hem de irtifaya bir miktar alışabilirsiniz.
 • 3000 metre üzeri faaliyetleriniz yoksa da en fazla kısa süreli baş ağrıları, 4200 metrede zirve yaparken ise birkaç kez öğürme ihtiyacı hissedebilirsiniz. Zaten ikinci gün 3200-4200 çıkışı ve inişi yaptırıyorlar.
 • 45 yaş ve üstü katılımcıların faaliyet öncesi sağlık durumlarına bakmaksızın, kalplerini kontrol ettirmeli, efor testi yaptırmalılar.

 

Ağrı Dağı Doğubeyazıt
Ağrı Dağı zirvesi

Benzer Yazılar

One thought on “Ağrı Dağı Tırmanış Macerası ve Ağrı Dağı Zirvesi

Bir cevap yazın

Top
error: Content is protected !!