Anasayfa > Almanya > Hamburg Gezilecek Yerler – Hamburg Şehir Rehberi

Hamburg Gezilecek Yerler – Hamburg Şehir Rehberi

Almanya Hamburg manzarası

Soğuğu severim diyenlerin dikkatine! Hamburg gezimiz başlamak üzere… Bohem mimarileri, canlı caddeleri, eğlenceli gece hayatı ve tabi donduran soğuğu ile Hamburg Gezilecek Yerler yazımızı sizler için derledik.

Almanya Hamburg

Yazlık desen yazlık değil (Alster Gölü manzaralı muazzam ve dudak uçuklatan yazlıklar var), kışlık desen kışlık değil (inanılmaz kar yapıyor, dondurucu derecede soğuk ve kışlık evlerinin olduğu göl kenarında harika yerler var); “yahu nasıl bir memlekete geldim” ben dedirten bir şehir Almanya Hamburg. Nedenini birazdan, Hamburg gezilecek yerler listesini anlatmadan önce açıklayacağız. Öyle ortalarda da aramayın haritada, bayağı yukarılarda, Kuzey Buz Denizi’nin dibinde ve hele ki kış mevsiminde gittiyseniz (biz Noel zamanı deneyimledik, ah denemez olsaydık!) soğuktan değil ellerinizi, vücudunuzun hiçbir yerini hissedemeyeceğiniz inanılmaz dondurucu bir etkiye sahip olan şehir. Ama onun dışında, sokaklarında yürümesi inanılmaz ferahlatıcı (havasından mıdır bilmiyorum ama çok geniş ve ferah sokakları var), Venedik‘i anımsatan su kanalları bohem bir etki yaratıyor ve göl kenarındaki martı sesleriyle yarı balıkçı kasabası, yarı Orta çağdan fırlama, biraz da bohem bir kent.

İnsanlarını analiz edecek olursak, zaten Almanya’da olduğunuzu yeniden hatırlatmamıza gerek yok değil mi? Elinizi sallasanız bir Türk karşınıza çıkıyor. Kaybolma derdiniz yok, İngilizce ya da Almanca bilme derdiniz yok, iç içe bina tıkışıklığına sahip olmayan, modern ama eskinin de dudak uçurtacak seviyede korunduğu (Hamburg da gezilecek yerler listesini okuduğunuzda göreceksiniz), hele ki marina tarafları mis gibi iyot kokan deniziyle huzur kokan bir yer…

 

Avrupa’nın En Büyük 2. Konteyner Limanı

Zenginliğine ve gelişmişliğine diyecek lafımız yok, Almanya’nın en büyük limanı ve Almanya Berlin‘den sonra da 2. en kalabalığına sahip Elbe nehri üzerindeki kanallar şehri Almanya Hamburg. Liman şehri olduğu için ticaretin de merkezi konumunda. Hamburg nüfusu 2016 verilerine göre 1.838.000. İnsanlara, araçlara, mağazalara ve şehrin mimari dokusuna baktığınızda lüks ve şatafatlı yaşantıyı hemen anlayıveriyorsunuz. Elbe ve Alster ırmaklarının kesişim noktasında olan Hamburg, sadece bugünün değil 1200 yıllık tarihi boyunca Avrupa’nın dünyaya açılan ticari kapısı olmuştur.

 

hamburg gezilecek yerler - Liman şehri hamburg
Siz hiç bir şehrin limanında romantik bir gün batımı izlediniz mi?

Unutmadan, Hamburg’da gözü bozan tek bir yapı ya da saçma sapan bir çakılmış bir çivi yok. Her şey o kadar muazzam yerleştirilmiş ki. Dünyanın en büyük metropollerinden birisi olması rağmen yemyeşil parklarıyla, içinde su geçen kanallarıyla ve 2500 civarındaki köprüsü ile nasıl da korunmuş, nasıl şirin kalmış bu liman kenti dedirtiyor kendisine…

Hamburg Card

Hamburg’da işlerinizi kolaylaştıracak, müzelere indirimli ve bazı yerlere ücretsiz girmenizi sağlayacak, toplu taşımada geçerli hayat kurtaran bir kart var: Hamburg Card 9,9Euro’dan başlayan fiyatlarla…

 

Hamburg’a Ne Zaman Gitmeli? Hamburg Hava Durumu

İşten dananın kuyruğu burada kopuyor, biz kışın gidin dersek ve sizler de kışın giderseniz küfür yiyebiliriz. O yüzden, şöyle özetleyelim bu konuyu: “Avrupa, kışın daha bir renkli ve daha bir gizemli oluyor, hele ki Noel zamanı paha biçilemez diyor ve Hamburg’un kışını ve yılbaşısını ve hatta Noel’ini görmek istiyorum, soğuğu da pek bir severim” diyorsanız bizim de yaptığımız gibi kesinlikle 2-3 gününüzü bu harika şehre ayırmalısınız. Siz yine de Hamburg hava durumu istatistiklerine bakın yılbaşı için de.

Ama ben rahat rahat takılayım, öyle donarak yürümek istemem, keyfimce istediğimi yapabileceğim diyorsanız, o zaman buyurun yılın aylarından NisanKasım ayları arası bizce Hamburg’ta çok rahat gezilebilir. Siz yine de meteorolojiden genel sıcaklık ortalamalarına bakın ve garanti olsun isterseniz de İlkbahar ve Yaz aylarına çekin seyahatinizi.

 

Hamburg’da Kaç Gün Kalmalı?

Aslında, bizim gibi her yerini gezeyim, ama çok da param gitmesin diyorsanız minimum 3 günde burası biter. Hamburg gezilecek yerler listesinde yapmanız gereken tüm detayları anlattık. Hamburg gezilecek noktaları aşağıda okuduğunuzda göreceksiniz ki, aslında ne 3 gün ne 5 gün, “keşke 1 ay sürem olsa da sindire sindire yaşasam şu şehri” diyeceksiniz….

 

Hamburg Nerede?

Berlin’den sonra Almanya’nın 2.büyük şehri olan Hamburg, liman şehri olduğu için Almanya’nın tüm dünyaya açılan kapısı gibidir. Almanya’nın kuzeyinde, Kuzey Buz Denizi’ne kıyısı olan bir şehirdir. Haliyle, çok soğuktur ve liman şehri olması dolayısıyla ticaret merkezi olmuştur yüzyıllardır. Hamburg Berlin arası kaç km? 289 km.

Hamburg’a Nasıl Gidilir?

Başlangıç noktanızı referans alarak:

Uçakla Ulaşım

İstanbul’dan THY ya da Pegasus‘un direkt seferlerini kullanarak Hamburg Havalimanı’na inebilirsiniz. Hamburg İstanbul arası toplam uçuş süresi 3 saat 15 dakika’dır. Hamburg Havaalanı’na indikten sonra trenle S1 hattına binerek Ohlsdorf durağında inip, buradan U1 hattına aktarma yaparak Farmsen istasyonuna gidebilirsiniz. Taksiye binerek yaklaşık 40 Euro’ya şehir merkezine ulaşabilirsiniz. Otobüsle Route 606 no’yu kullanarak merkeze inebilirsiniz. Hamburg uçak bileti araştırmasını yapmadan önce ne zaman gitmek istediğinize karar verin ki fiyatlara göre daha farklı opsiyonlar da kullanabilin.

Trenle Ulaşım

Almanya’nın herhangi bir şehrinden Hamburg’a trenle gelebilmeniz mümkün. Şöyle örnek verelim; 40 yılın başında Almanya’ya vize aldınız ve sadece Hamburg’u değil, diğer şehirleri de görmek istiyorsunuz. O zaman sizi şuraya alalım. Size acil tren bileti lazım, ilk geleceğiniz şehre iniyorsunuz ve sonra trenle o şehirden sonraki şehirlere ulaşıyorsunuz.

Örnek: 1 haftalık Almanya tatilinde Köln, Bremen ve son olarak Hamburg gezi planı yaptınız. Köln Havalimanı’na indikten sonra, Köln-Bremen ve Bremen-Hamburg arasında DB Bahn kullanabilirsiniz. Bu noktada size tavsiyemiz; mutlaka kalacağınız otele yakın bir tren istasyonu seçin ki trenden indikten sonra hem para hem de boşa zaman harcamayın otelinize gitmek için. Hatta, istasyona yakın bir otel seçmeniz tüm sorunlarınızı çözecektir.

Hamburg’ta Ulaşım

Hamburg’ta ulaşım için şehir içi otobüsleri, metro hattını kullanabilir, şehir dışına çıkmak için S-Bahn, U-Bahn trenlerini kullanabilirsiniz. Ayrıca, bisikletle de gezebilirsiniz.

Metro:

3 farklı metro hattı bulunuyor Hamburg’ta. Sarı renkteki U3 hattı şehir içinde ring yapıyor. Kırmızı renkli U2 şehrin kuzeyine ve doğusuna gidiyor. Mavi renkli U1 hattı ise şehrin güneyine gidiyor.

Banliyö trenleri

Tren istasyonlarından trene binerek şehrin bir bölgesine ulaşabilirsiniz. 05:00 ile 01:00 arası hizmet veriyor.

Otobüs

Şehrin genelinde 600 civarı otobüs güzergahı bulunuyor. Merkezde Rahtausmarkt’ın önünden kalkan otobüslere binebilirsiniz.

Feribot

Feribotlar Elbe nehri üzerinde yolcu taşıyor ve 6 farklı limana gidiyor.

Bisiklet

80 farklı noktada bisiklet kiralama şansınız var. Yaya kaldırımının üzerinde ayrılmış kırmızı yolda bisikletinizi kullanabilirsiniz.

Taksi

Beyaz renkli taksiler 24 saat hizmet veriyorlar.

 

Hamburg Gezilecek Yerler ve Hamburg’ta Mutlaka Yapılması Gereken Aktiviteler

Hamburg Gezilecek Yerler listesini hakkıyla tamamlayabilmeniz için en az 3 gün ayırmanızı öneririz. Daha rahat gezmek isterseniz de 4-5 gün daha yeterli olacaktır.

Listeye geçmeden 6 dakikalık bir Hamburg mini turuna katılmak isteyenleri Ayhan Yılmaz’ın hazırlamış olduğu gezi videosuna alalım:

 

Gel gelelim listemize…Listede yazın ve kışın yapılabilecek şeylerin hepsini toparladık, siz hangi mevsimde gelirseniz, size uygun olanları çıkarıp kendi planınızı kendiniz oluşturabilirsiniz. Ama şu da var ki gezgin olmak demek, bir şehrin yerini yağmur demeden, çamur demeden keşfetmek demek! Bizden söylemesi diyerek listeye yakından göz atalım:

 

1. Rathausmarkt ya da Rathaus (Belediye Binası)

Hamburg’un çılgınlar gibi alışveriş yapılan ve turistlerin yoğun olarak ilgi gösterdiği old town merkezinde bulunan, şehrin en önemli tarihi binası, Neo-Rönesans mimari yapısı 1897’de Martin Luther tarafından çizilen Belediye Binası yani orjinal adıyla Rathaus şehrin en önemli tarihi yeridir ve Hamburg gezilecek yerler listesinin en başında gelir. Rahtaus girişi ücretsiz. Şunu da belirtelim, 1842’de büyük bir yangın geçmiş başından, sonra yeni bir bina mı yapsak diye düşünürlerken aradan geçen 50 yıl sonra yeni bina yani şimdi gördüğünüz Rathaus inşa edilir.

Binanın içine girdiğinizde, daha da büyüleniyorsunuz. Tavanlardaki tablolar, kristal avizeler, vitraylar, yüksek tavanların mimari yapısı, yontular…Tüm bu görkemin, dönemin Prusya’sının zenginlik ve şatafatlı yaşantısını simgelediğini görebilirsiniz. 647 oda bulunan yapı halen devlet işler için kullanıldığı gibi özel davetler, özel toplantılar, konserler ve sergiler için de kullanılan odları bulunmaktadır.İç avluda bulunan çeşme, suyun saflığını ve gücünü temsil etmesi amacıyla yapılmış. Bunun gibi onlarca sanat eserini de barındırmasıyla aklımıza ilk gelen “burası belediye binası değil, olsa olsa müze olur” oldu.

İçeri girdiğinizde her yarım saatte bir başlayan rehberli turlara katılarak detayları keşfedebilirsiniz.

 

hamburg gezilecek yerler - Hamburg Almanya Rathausmarkt
Almanya Hamburg Rathausmarkt

 

2. Alster Gölü

Alster Gölü, çevresinde muhteşem villaların, yazlık evlerin ve kışlık malikanelerin olduğu, aynı zamanda yürüyüş ve bisiklet yollarına ayrılmış bölümünde harika manzaralar eşliğinde etrafında da gezebileceğiniz, ailenizle birlikte harika bir hafta sonu geçirebileceğiniz bir yer. Açık ara Hamburg’un en güzel mevkisi.

 

Alster Gölü’nde neler yapılabilir?

 • Aşağıdaki maddede de anlattığımız gibi Alster Gölü’nde kanal gezintisini tekne turu ile yapabilirsiniz. Almanca anlatımla ama aynı zamanda İngilizce kulaklık verilen rehberli turlarda göl ve etrafıyla ilgili kültürel ve tarihi bilgiler eşliğinde muhteşem manzaralar görerek gezintiye çıkabilirsiniz.
 • Muhteşem göl fotoğrafları çekebilirsiniz. Biz, kışın gitmemiz rağmen güneş ışığı ve henüz yağmış karın üzerinde yaptığı yansımalı efektlerle harika fotoğraflar yakaladık.
 • Gölde yüzen kuğuları, ördekleri, çeşitli su kuşlarını, sincapları ve farklı türden hayvanları besleyebilirsiniz.
 • Gölün çevresinde bulunan yürüyüş yollarında yürüyebilirsiniz
 • Bisikletle göl çevresinde gezinti yapabilirsiniz.
 • Yoğun yeşile maruz kalarak doğanın içinde dinlenebilirsiniz. Özellikle Hamburg’ta sabahtan akşama kadar gezdikten sonra burada 1-2 saatlik keşif ve dinlenme müthiş olacaktır. Özellikle tekne turunu dinlenmek isteyenlere ve fazla zamanı olmayanlara tavsiye ederiz
 • Sabah sporu da çok iyi bir fikir olabilir ya da ailenizle (eğer birkaç günden daha fazla zamanınız varsa) piknik yapmak da keyifli gelebilir.
 • Son olarak gölde tekne turu yaparken göreceğiniz Almanya’nın ünlü heykeltraşı Stephan Balkenhol’nın heykelini, ünlü yapı Rathaus’u ve şehrin 5 önemli kilisesini özellikle Alster tekne turu esnasında görebilirsiniz.
 • Belli günlerde yapılan kürek ve yelken yarışlarına da denk gelirseniz izleyebilirsiniz.

 

hamburg gezilecek yerler - Alster Gölü Hamburg
Hamburg Alster Gölü

 

3. Alster Gölü Tekne turu

Alster Gölü’nde nasıl gezebilirim diye sorarsanız mutlaka tekne turu yapmanızı tavsiye ederiz. Turla alakalı bilgilere  Alstertouristik ten ulaşabilirsiniz. 3 farklı tur opsiyonundan birisini seçebilirsiniz.

 1. Alster Gölü çevresi: 1 saat sürüyor gezinti. Yetişkin 15 Euro 
 2. Alster kısa tur: İstediğiniz yerde inip binebilirsiniz. Hop on hop off tur 1 gün boyunca hizmetinizde. Yetişkin 15 Euro 
 3. Alster tarihi gezi: Şehrin tarihi yapılarının, modern yerleşim yerlerinin, yeni yapılan köprülerin, eski bir boş limanının keşfedildiği tur.  Yetişkin 21 Euro 
 4. Alster kanal turu: Şahane villaların muhteşem doğa hayatına karıştığı görsel olarak gözünüzü doyurarak ve harika fotoğraflar çekeceğiniz tur çeşidi. Biz kanal turuna katıldık ve size de tavsiye ederiz.  Yetişkin 19 Euro

Kanal turundan bahsetmek gerekirse, doğanın yemyeşil huzur veren renginde harika canlılar birlikte kanalda hareket ediyorsunuz. Bir yandan rehberin Almanca anlattığı şeyleri eğer Almanca biliyorsanız can kulağıyla dinleyebilir, diğer yandan İngilizce bilenlerin de unutulmadığı ve audio guidelerin eşlik ettiği kanal turu 2 saate yakın sürüyor. Daracık köprülerin altında geçerek bambaşka bir yere açılıyorsunuz, rengarenk büyüleyici güzellikteki villalarla dolu koylara geldiğinizde de gözleriniz kamaşıyor. Manzaralar eşliğinde başlayıp biten tura mutlaka hem dinlenmek, hem de Alster Gölü’nü gezmiş olmak adına katılmanızı tavsiye ederiz.

Ayrıca şehrin 5 önemli kilisesini, Rathaus kulesini ve oradan oraya koşturup duran ailelerin minik yaramaz çocuklarını görebileceğiniz doyurucu bir tur sonunda mutlulukla sonraki rotanıza geçebilirsiniz.

 

hamburg gezilecek yerler - Alster Gölü gezintisi
Alster Gölü tekne turunda göl çevresinde bulunan birçok villa ve yazlık ev görebilirsiniz

 

4. Fischmarkt (Balık Pazarı)

300 yılı aşkın süredir devam eden ve adeta bir geleneğe dönüşmüş olan balık pazarında (Fischmarkt) kahvaltı yapma fikri hiç de fena görünmüyor. Gitiğimiz yerlerde lokal adetleri öğrenmek ve hatta uygulamak harika bir deneyim de oluyor. Balık pazarının espirisi nedir derseniz:

 • Fischmarkt, St Pauli’nin semti Reeperbahn Caddesi ile Malmaille Breite Caddesi arasında Altona’da bulunuyor.
 • Balık pazarının dışarıdan mimarisine bakarsanız depo gibi bir görüntüye sahip. Ortası boş 3 katlı yapı inanılmaz kalabalık oluyor.
 • İşte o yüzden, pazar sabahı erkenden gelin. Açılış saati kışın 07:00 yazın ise 05:00. açılır açılmaz buraya damlayın. Taptaze balıklardan, balık sandviç (fish brothchen) yaptırabilir, yemeseniz de olmadı sadece buranın havasını solumak için gelebilirsiniz.
 • Asıl konu, balık pazarının dışında kurulan, sebze meyveden balık ve hediyelik eşyalara kadar envai çeşit şey alabileceğiniz yer.
 • Lokal Almanlar ne yapıyormuş, onu da söyleyelim. Sabaha kadar eğlenip (açıkçası biz görmedik, hatta Almanlar’ın adeta tavuk misali hafta içi 09:00’da uyuduklarını düşünüyoruz:) günü burada bira ve balıkla sonlandırdıklarını duyduk. Bu arada Almanlar, hakikaten hafta içi inanılmaz bir disiplinle çalışıp hafta sonu da bu içe dönük halin sanki acısını çıkartırcasına çılgınlar gibi eğlendiklerini ve hatta bayağı abarttıklarını gördük, şahit olduk. Ne diyelim, kültürel farklılık bu olsa gerek diyoruz!
 • İşte durum böyleyken, güne burada merhaba demek, dışarıdaki limanda denize karşı elinizde sandviçle gün doğumunu izlemek sizce de mükemmel olmaz mıydı?
 • O zaman, Hamburg gezilecek yerler listesinin en başında mutlaka balık pazarı da olmalı!
hamburg gezilecek yerler - Hamburg Fishcmarkt
Fischmarkt Hamburg balıkpazarı

 

5. Hamburg Limanı

Hamburg Limanı, adeta vız vız arı gibi 7/24 çalışan vinçler, bu vinçlere yük yükleyen açık deniz gemileri ile önce korkutucu gelebilir. Ne de olsa tatil yapmaya ve dinlenmeye geldiniz Hamburg’a…Bu büyük kaosun içinde size harika bir önerimiz var: Hamburg Limanı’nı en güzel nasıl keşfedebilirim diye sorarsanız, şüphesiz cevabımız liman turları olacaktır. Alster Nehri turundan ayıran en önemli özelliği bu turda bindiğiniz nostaljik 1800 yıllardan gelen çarklı pervanesi ve içinin adeta Titanik gibi lüks bir şekilde dekore edilmiş olması.

Hamburg card indirimlerinin geçtiği liman turlarına günübirlik katılabilirsiniz. Alster tekne turu ile konsept olarak tamamen farklı olduğu için buna da katılmanızı isteriz. Burada, yük indirme ve bindirme yerlerini, limanın iç kısımlarını keşfedecek, anlatımlarla adeta tarihte yolculuğa çıkacak ve büyülü bir dünyanın içine gireceksiniz.

Bizim katıldığımız tur şirketi Hafenrundfahrt Hamburg idi ve kişi başı yetişkin fiyatı 2017 yılı için 14 Euro

Hamburg Limanı manzarasını en iyi nereden görebilir diye sorarsanız, cevabımız St. Micheal’in Kulesi olacak.

Tüm bunların dışında bazı gemiler müze olarak gezilebiliyor. Ünlü yelkenli Rickmer Rickmers ziyaret edilebilir. Giriş 5 Euro. Biletleri buradan alabiliyorsunuz.

hamburg gezilecek yerler - Hamburg liman resmi
Hamburg limanı, yüzyıllardır ciddi bir ticaretin kapılarını aralamış ve bugün de aktif olarak kullanılıyor.

 

hamburg gezilecek yerler - Liman turu Hamburg
Hamburg’da Liman turu öncesi, hava -25 derece

 

6. Mönckebergstrasse’de gezin

Dünyaca ünlü sosyetik dükkanlar sizi cezbediyor mu? Tüm gün koşturdunuz, keşfettiniz, fotoğraf çektiniz ve artık dinlenmek mi istiyorsunuz? Bizdeki İstiklal caddesi kıvamında, sağlı sollu lüks markaların mağazalarıyla dolu dükkanların ve özel butik cafe ve restoranların, aynı zamanda Starbucks gibi kurtarıcı bir dinlence dükkanının da olduğu caddede gece ya da gündüz vakit geçirebilir, Almanlar’ın ya da daha lokal olarak Hamburgluların alışveriş, sosyal hayat ve yeme-içme kültürü hakkında bir nebze de olsa bilgi sahibi olabilir, hatta o senelerdir aradığınız kırmızı elbiseye (!) bu şirin dükkanlarda denk gelebilirsiniz.

 

Mönckebergstraße
Hamburg Mönckebergstraße

 

7. St. Michaelis Kilisesi

St Michael Kilisesi, Hamburg gezilecek yerler listesinin en tepesinde bulunuyor. St. Micheal Kilisesi giriş ücreti kuleye tırmanış dahil 7 Euro’dur ve buranın en önemli özelliği kulesinden müthiş bir Hamburg manzarasına, Hamburg limanına hakim olmanız.

St Michael Kilisesine neden gitmeliyim?

 • Hamburg’un en büyük Protestan Kilisesi olması özelliğine sahip olup, doğrudan Lutheran olarak açılmış. Barok kilisenin yapım tarihi 1625’tir. Yıllara meydan okuyamayıp yıkılınca 1906’da yeniden inşa edilmiş, 2. Dünya Savaşı’nda bombalanmış ve şimdiki halini almıştır.
 • Buradaki konserlere mutlaka gelmelisiniz. Konserler hakkında bilgi için kilisenin sitesine bakabilirsiniz. Saat 12:00’de konser olduğunu öğrendik sonrada.
 • Girişinde göreceğiniz 2425 mezarın olduğu yere de mutlaka uğrayın. Zamanın önde gelenleri ve kiliseye bağış yapanlar buraya gömülmüşler. Bazı mezar taşlarının üzerindeki yazılar da silinmiş.
 • Kilisenin kulesinin tam 132 metre. Ama biz 106 metre kadar yüksekliğe çıkabiliyoruz. Gittiğimiz mevsimde bu yükseklikte sıcaklık -25 dereceydi. Soğuğa ve şiddetli rüzgara aman dikkat edin. Bir de manzaranın fotoğraflarını mutlaka çekin.
 • Hamburg’u gezmeden önce gelirseniz, kuşbakışı Hamburg hakkında bilgi edinebilirsiniz.
 • Asansörle çıkılabildiği için her yaşta hiçbir sorun yaşamazsınız.
 • İçerisinde baş melek Mikail’in alt edişini tasvirleyen bir heykel de var
 • Bu kilisedeki kadar büyük bir org görmüş olabileceğinizi sanmıyorum.
 • İlginç bir şekilde, kilisenin bahçesinde mangal yapan insanlar görebilirsiniz.
 • Kilisenin girişinde Martin Luther’in heykelini görebilirsiniz.

 

hamburg gezilecek yerler - Hamburg St Michael Kilisesi
Hamburg St Michael Kilisesi, 32 metre yüksekliğinde olup çan kulesi birçok yerden görülebiliyor

 

hamburg gezilecek yerler - St Michael Kilisesi manzarası
St Michael Kilisesinden kuşbakışı bir Hamburg

 

8. Kunsthalle 

Adından da anlaşılabileceği gibi sanat koleksiyonlarının sergilendiği Kunsthalle Hamburg, etkinlik takvimine bakarak programlara da katılabilirsiniz. Ortaçağ döneminden izler taşıyan müzede yüzlerce sanat eseri görebilirsiniz. Giriş ücreti haftasonu 14 Euro, hafta içi 12 Euro. Hamburg şehir kartına ise bu fiyatlar 11 Euro ve 10 Euro indirimli satılıyor. Eski, modern ve çağdaş olarak bölümlere ayrılmış sergileri gezebilirsiniz.

 

hamburg gezilecek yerler - Hamburg Sanat Müzesi
Kunsthalle Hamburg

 

9. Museum für Kunst und Gewerbe (Sanat ve Sanayi Müzesi)

1877 yılında faaliyete giren müzede 500.000’in üzerinde ve tarihi 4000 yıl önceye kadar giden obje ve kültürel ve el yapımı eşyaları sergileniyor. Büyük markaların yüzyıllar öncesine giden tasarımları, İslam ve Avrupa kültürünün kaynaşmasıyla ortaya çıkan karma eşyalar ve sanatsal ürünler. Öyle ki, hayranlık uyandıran bu müzeye hakkını vermek içi belki de tüm gününüzü ayırmanız gerekebilir. Girişi 12 Euro, tabi 4 ile çarpıldığında el yakan cinsten. 18 yaş altına ücretsiz. Pazartesiler kapalı. Haupthbahnhof’a yürüyüş mesafesinde olan müzede zaman zaman özel sergiler ve etkinlikler de düzenlenmektedir.

Her türlü gösteri ve etkinlik için MKG‘den bilgi alabilirsiniz.

 

hamburg gezilecek yerler - Sanat ve sanayi müzesi Hamburg
Hamburg Museum für Kunst und Gewerbe

 

10. Hamburg Denizcilik Müzesi (Internationales Maritimes Museum Hamburg)

3000 yıllık denizcilik tarihini merak ediyor ve devasa 10 katlı bir müzede denizle ilgili aklınıza gelen şeylerin hemen hepsini görebileceğiniz bir koleksiyonu görmek istiyorsanız doğru yerdesiniz. Hamburg gezilecek yerler listesine orta yerden giren Hamburg Maritime Museum giriş ücreti 13 Euro ama Hamburg şehir kartına 9 Euro. Denizcilik tarihinin tozlu sayfalarında gezintiye çıkmak ve 40 binden fazla eseri görmek için kırmızı tuğlalarıyla dikkat çeken ve yapımı 1934’lerde başlayan bu ilginç mimarideki müzeyi mutlaka ziyaret etmelisiniz.

10 katlı müzenin her katı bir temaya ayrılmış. Deniz altıların çeşitleri ve tarihten şimdiye dek kullanılan deniz altılar, deniz altındaki canlılar dünyası, buharlı gemiler ve daha neler neler. Hamburg’un eski binalarının olduğu bölge Speicherstadt’ta bulunuyor müze.

 

Müzeye nasıl gidebilirim?

Hamburg ana tren istasyonundan 15 dk.da metro ya da otobüsle buraya ulaşabilirsiniz:

Metro
U4 hattı ile“Überseequartier” durağında inerek

Metrobüs
6 no’lu otobüsle “Bei St. Annen” istasyonunda inerek

Otobüs
111 no’lu otobüsle “Osakaallee” durağında inerek

Hop on Hop off (Maritime circle line)

Karadan değil de denizde hop on hop off yapmak isterseniz başlangıç noktası olarak “St. Pauli Landungsbrücken 10″da MARITIME CIRCLE LINE teknesine binerek limandan kalkıp Speicherstadt bölgesine ilerleyerek büyük kontenyer gemilerini geçip ulaşabileceğiniz yer. Detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

 

hamburg gezilecek yerler - Hamburg International Maritime Museum
Denizcilik Müzesi Hamburg

 

hamburg gezilecek yerler - Hamburg International Maritime Museum
Hamburg Denizcilik Müzesi

 

11. Planten un Blomen Park

Hamburg’da bu kadar gezdikten sonra hakkını vermek gerekir yemyeşil parklarında da biraz vakit geçirmenizi isteriz. Ya da çok zamanım ama en azından göreyim de görgüm artsın diyebilirsiniz. Alın size harika bir fırsat: Planten un Blomen Park ya da Plants and Flowers Park. 300’den fazla gül, yabani gül çeşitleri ve gül ailesinden birçok çiçeğe ev sahipliği yapan, mis gibi çiçek kokan, gözünüze ve ruhunuza hitap eden park dinlenme, eğlence, su-ışık konserleri, tiyatrolar ve muhteşem konserler gibi etkinliklere de ev sahipliği yapıyor. Nilüfer zamanına denk gelirseniz, yapay havuzun adeta nilüfer havuzuna dönüşmesine bayılabilirsiniz. Havuzda yüzen ördekler, kuğular, tavşanlar, sincaplar, çiçek bahçeleri ve envai çeşit bitkilerle ruhunuzu dinlendireceğiniz, minik çağlayanlarla da serinleyeceğiniz kesin. Yeri, Hamburg’un merkezi

 

hamburg gezilecek yerler - Planten un Blomen Hamburg
Planten un Blomen parkında birçok gül çeşidinin olduğu gül bahçelerini görebilir, güzelce vakit geçirebilirsin.

 

12. Speicherstadt

Merkezden Elbe nehri tarafına doğru ilerlerseniz zamanında depo olarak kullanılan, lojistik açıdan güzel bir lokasyona sahip bölgeye ulaşırsınız: Burası Speicherstadt. Kırmızı kiremitli birçok yapı görebileceğiniz ve renovasyonla iş merkezi olarak da kullanılan binaların olduğu bölgede Miniatur Wunderland Hamburg Dungeon, Speicherstadt Kafferösterei, Speicherstadt Müzesi, Wasserschloss gibi ziyaret noktaları da bulunuyor.

 

hamburg gezilecek yerler - Hamburg Speicherstadt
Speicherstadt bölgesinde kanalları ve depoları görebilirsiniz.

13. Hamburg Zindanları

Hamburg’un 600 yıl önceki tarihine götüren, İngilizce turlarının Cuma, Cumartesi ve Pazar günleri olduğu ve kişi başı 18 Euro’ya girebileceğiniz ve muhteşem deneyim elde edeceğiniz Hamburg Zindanları turu eğer 3 gününüz varsa son güne bırakılabilecek bir aktivitedir. Gruplara ve ailelere özel aktivitelerin de olduğu eğlence yerinde, çeşitli gösteriler ve canlandırma şovlarla yüzyıllar öncesine gideceksiniz.

 

 

hamburg gezilecek yerler - Hamburg Zindanları
Hamburg Dungeons, tarihte 600 yıl geri götüren şovlarıyla harika bir deneyim katıyor


14. Hafencity
 

Speicherstadt bölgesinden biraz daha ilerledikten sonra, Avrupa’nın en geniş kapsamlı kentsel dönüşüm projelerinden birisinin yapıldığı Hafen City bölgesine geleceksiniz. Devasa siteler, gökdelenler, apartman blokları göreceksiniz. Mesela bizim tamamen tesadüfen içine girdiğimiz bir site vardı. Mimarisi muazzamdı. Bunlar dışında otel, restoran ve üniversitenin olduğu yer için new town bölgesi de diyebiliriz. Projenin 2015’te biteceği söyleniyor. Şimdiden içinde oturanlar var. Bakın ve siz düşünün gerisini. Türkiye’de kentsel dönüşüm yapan firmalar biraz buraya gelip de feyz alsın diyorum. Elbphilharmonie binası ile 155 hektarlık alanı kaplayan ve konser salonu olarak görev yapacak yapı Hafencity’nin diğer gururu. 110 metre yüksekliği Herzog&Meuron imzasını taşıyor.

 

hamburg gezilecek yerler - Hafencity Hamburg
Hafencity, kırmızı tuğlalı yapılarıyla dikkat çekiyor

15. Jungfernstieg

Hamburg’un geleneksel alışveriş caddesi olarak bilinen Jungfernstieg, mağazaları ve kafeleri ile hem eğlenmenize, hem alışveriş yapmanıza hem de dinlenmenize olanak tanıyor. Alster Gölü turu öncesi burada gezintiye çıkabilir, alışveriş yapabilirsiniz. Ne de olsa tur tekneleri hemen buradan kalkıyor.

hamburg gezilecek yerler - Jungfernstieg Hamburg
Jungfernstieg’de Alster tekne turu öncesi oturup yemek yiyebilir ve alışveriş yapabilirsiniz.

16. St. Pauli

Hamburg’da kültürel ve sanatsal faaliyetler keşiflerinizin ardından biraz da gece hayatına bakayım, bakalım burada neler varmış diye merak ediyorsanız doğru yerdesiniz. St Pauli, renkli ve hareketli, gürültülü gece hayatı açısından Hamburg’da öne çıkıyor. Eskiden “günahkarlar kenti” diye anılırmış, bunun nedenine inersek öncelikle 17.yy’a gitmemiz gerekir. Denizciler, kaptanlar yüzyıllar öncesinde haftalarını ve hatta aylarını denizde geçirdikten sonra, karaya ayak basar basmaz St.Pauli’de eğlencenin dibine vururlarmış. Diskolar, barlar, seks shoplar, striptiz şov eğlence yerleri gazinolar, müşteri bekleyen kızlar ve travestiler, uyuşturucu satıcıları ile ön planda olan ve adeta mimlenen St.Pauli’yi merak ediyorsanız özellikle hafta sonu gitmenizi tavsiye ederim. Biz hafta içi şöyle bir ne varmış diye gidelim dedik ama yukarıları okuduysanız hatırlarsınız, Almanlar tavuk gibi hafta içi çok erken uyuyorlar ve eğlence hafta içi yok gibi bir şey. O yüzden tamamen dükkan sahiplerini sinek avladığı, sokaklarının saat 20:00 sularında bile bomboş olduğu bir St Pauli gördük ve hayal kırıklığına uğradık.

Hafta sonları, bunun aksine iğne atsanız yere düşmüyormuş. Tabi, geleneksel olarak deniz adamları yerine her türden insanın ve bilhassa turistlerin akınına uğruyormuş. Burada, etraflıca bir gezi için özel turlara da katılabilirsiniz.

 

hamburg gezilecek yerler - St Pauli gece hayatı
Eğlencenin aktığı St Pauli’de gece manzarası

 

Unutmadan, St Pauli size bir şeyi anımsattı mı? Tabi ki, bu ismin bir de futbol takımı var. Millerntor Stadyumu ile Almanya 2.ligde top koşturan oyuncularının olduğu Alman futbol takımı. St Pauli stadyum turuna da katılabilirsiniz. Çarşamba, Perşembe ve Cuma günleri 12:30’da, Cumartesi ve Pazar günleri ise 10:30 da başlayıp yaklaşık 1,5 saat civarı süren turlarla ilgili olarak giriş ücreti olarak 8,5 Euro + 1 Euro da hizmet bedeli alınıyor.

Bir de, öğrendiğimize göre Beatles zamanında St pauli’ye gelmiş, buralarda takılmış ama tabi o zamanlar ünlü değilmiş. Burada, birçok mekanda onun posterini görebilirsiniz.

Schanzenviertel ise St Pauli’nin biraz yukarısında kalıyor. 

 

17. Hamburg Müzesi (Museum für Hamburgische Geschichte)

Hamburg Müzesi, daha içine girmeden mimarisiyle göz dolduruyor. İçerisindeki tarihi eserlerin herbiri bir hazine değerinde. Yüzlerce yıllık tablolar, ev eşyaları, çanak çömlekler ve müzenin bitiminde bizi karşılayan harika bir minyatür müzesi cezbedici. Hamburg müzesi girişi kişi başı 9,5 Euro

 

hamburg gezilecek yerler - Hamburg Müzesinde, yüzlerce sanat eseri bulunuyor
Hamburg Museum

 

18. Minyatür Müzesi (Miniatur Wunderland)

Minyatür Müzesinde bulunan ve dünyanın en büyük demiryolu minyatürü olarak bilinen demiryolu ve ona eşlik eden tüm parçaları Speicherstadt bölgesine gelerek bulabilirsiniz. Sadece bu kadar mı? Minik binalar, köprüler, teleferik sistemleri, adeta minik bir Hamburg şehri sizleri bekliyor. Burasına ta gün ayırmanız gerekiyor ama gene de 3-4 saat en azından kalın derim. Sadece Hamburg yok. İsviçre, Avusturya, Fransa, Alpler, İskandinav ülkelerine ait detaylar da nefes kesici. Alpler, Heidi, Hamburg Havaalanı, Superman, Rapunzel, Amerika, İtayla, hareket eden insanlar, trenler, kızaklar, dev cruize gemileri, Lindt’in çikolata fabrikası  ve daha neler neler. ) 930 tren, 14.450 vagon, 215.000 figür, 8850 araç, 13.000 metre yol, 3660 bina ve köprü, bunların yapımına bakan 230 çalışan ve 580.000 adam saatlik çalışma. Muazzam bir proje ve eğer zamanınız varsa mutlaka son gün de olsa görmelisiniz. Giriş ücreti 19,90 Euro.

 

19. St Nikolai Kilisesi

St Nikolai kilisesi, gotik mimarisiyle büyülerken 147 metrelik yüksekliğiyle Hamburg’un 2. en yüksek yapısı olma özelliğine sahip. 2. Dünya Savaşı esnasında gördüğü zarar yüzüden sadece çanı kalan ama onarılmayan bir kule, şimdilerde sadece kule görevini üstleniyor. İlk gördüğümüzde acaba onarımda mı diye düşündürtmüştü. 1874 yılında hizmete açılmış. İçindeki zillerle birçok dinleti veriliyormuş.

Bir de kilisenin kulesine gündüz 10:00-18:00 arası çıkmak serbest. Kilisenin web sitesinden detaylı bilgiye ulaşabilirsiniz.

 

hamburg gezilecek yerler - Hamburg St Nikolai Church
St Nikolai Church

 

20. Elbe Tüneli

Elbe tüneli, eskiden gemilerin yük indirip bindirme yaptığı yerlerle Elbe nehrinin kuzeyini birleştiriyormuş. Asansörlerle yük indirip bindiriliyormuş. Şimdilerde ise bu tünelde yürüyebilir ve eski izlerin keşfine çıkabilirsiniz. Tünelden, 1911’li yıllarda insanlar ve araçlar geçiyormuş.

 

hamburg gezilecek yerler - Hamburg Elbe Tüneli
Elbe Tüneli’nde arabaların ve insanların geçişine izin var.

21. Hamburg’da görülebilecek diğer yerler

Avrupa’nın en klas sanat galerilerinden birisi LEVY Galerie ziyaret edilebilir. Mellinpassage, tavan resimleriyle görülmeye değer. 1846’da inşa edilmiş ve tasarım mağazalar mevcut içeride. Görtz Sarayı, 1712’de inşa edilmiş ama 2.Dünya Savaşı sırasında hasar görmüş. Landungsbrücken, yürüyüş yolu olarak öne çıkıyor limanda. Değişik mimarisiyle Chilehaus ve Elbphilharmonie binaları ve , alışveriş çılgınlarına Neuer Gänsemarkt pasajını öneririz.

 

Hamburg Gece Hayatı

Hamburg gece hayatı ile ilgili buradan daha detaylı bilgiye ulaşabilirsiniz.

 

Konaklama Önerileri

Almanya’nın 2.büyük şehri Hamburg’da otel, pansiyon, hostel, ev, villa gibi farklı konaklama türlerinden birini seçebilirsiniz. Hamburg’un farklı bütçelere ve beklentilere uygun alternatif konaklama yerleri mevcut:

 • Altstadt: Şehrin merkezinde, canlı ve hareketli olması, ulaşımın kolay ve hatta yürüyüş mesafesinde tarih ve turistik yerlere, kafe ve restoranlara yakınlığı nedeniyle en çok tercih edilen yer ama bir yandan da buradaki otel fiyatları yüksek. Zaman kaybı yaşamak istemiyorsanız burayı tercih etmelisiniz.
 • Altona: Gece hayatının merkezi dediğimiz bölge burası. Eğlenceden, hareketten uzaklaşmak istemiyorsanız burada konaklayabilirsiniz.
 • Rotherbaum: Gençlerin daha çok tercih ettiği bölge canlı müzik, kitap kafeler, sanat evleri, tiyatro ve sinema gibi yerleriyle öne çıkıyor. Bütçesi düşük olanlara önerebiliriz.
 • Harvestehude: Lüks villalarla dolu, diğer konaklama türlerine göre daha pahalı bir bölge burası ama doğayla başbaşa ve huzur dolu bir tatil arayışı içindeyseniz burası tam size göre
 • St Georg: Özgür ruhlular için harika bir bölge burası. Alışveriş meraklıları, kafeden “take-away alınmış elde kahvesini içerek gezinen insanlar, koyu sohbete dalmış arkadaş grupları ve daha neler neler…

 Hamburg seyahatinizde size önereceğimiz oteller şunlar:

Hotel Atlantic Kempinski Hamburg

Aussenalster Gölü’ne bakan otel Hamburg Merkez İstasyonu 500 metre mesafededir. Kempinski’nin Atlantik restoranında geleneksel Hamburg yemekleri ve mevsimlik spesiyaliteler servis edilir. Bu tesis ayrıca Hamburg şehrindeki en iyi puan alan konumlardan birinde bulunuyor.

Park Hyatt Hamburg

Mönckebergstraße alışveriş caddesinde Hamburg Merkez İstasyonu’na 500 metre mesafede yer alan bu otel,  Hamburg şehrindeki en iyi puan alan konumlardan birinde bulunuyor!

Renaissance Hamburg Hotel

Alster Gölü’ne ve Hamburg Belediye Sarayı’na yürüyerek 5 dakika uzaklıkta yer alan bu zarif otel, Hamburg’un merkezinde hizmet vermektedir. Tarihi bir ön cepheye sahip olan otel, geniş odalar ve yöresel yemekler sunmaktadır. Jungfernstieg İstasyonu, Renaissance’a 5 dakikalık yürüme mesafesindedir. Buradan Hamburg Merkez İstasyonu’na ve hareketli Reeperbahn caddesine aktarmasız olarak ulaşılabilir. Fransız ve Alman mutfaklarından çeşitli yemekler servis edilmektedir.

Yeme-İçme Önerileri ile Geleneksel Hamburg Mutfağı

 • Mönckebergstrasse ve Jungfernstieg bölgesinde birçok yeme-içme alternatifi için klasik restoranlar ve kafeler var. Oralarda geleneksel Hamburg yemeklerinden yiyebilirsiniz.
 • Hamburg’ta ne yenir sorusuna, tabi ki balık ile cevap vermek ve Fischmarkt’e pazar sabah erken gitmenizi, güne balık ekmekle başlamanızı öneriyoruz. Hamburg gezilecek yerler listesinde de detaylı bahsettiğimiz Fischmarkt yani balık pazarını detaylıca okuyunuz.
 • Normalde taze balık dışında balık yememenizi öneririz. Balık işi biraz sakata gelip midenizi de bozabilirsiniz. O yüzden dikkat edin siz gene de.
 • Klasik Alman mutfağının vazgeçilmezi olan sosis ve bira tercih edilebilir. Alster nehri civarındaki mekanlara da gidebilirsiniz
 • Herşeyden önce mekana karar vermeden mutlaka mekanın Foursquare puanına ve yorumlarına da bakın.
 • St Michael Kilisesi’ne yakın bir yerde bulunan Old Commercial Room’da nostaljik bir akşam yemeği yiyebilirsiniz. Yumurta, turşu, patates ile servis edilen dana eti çok lezzetli. Adı labskaus. Denemeye değer
 • Et, sebze ve kuruyemişin karıştırılarak yapıldığı Aalsuppe de denenebilir.
 • Ringabalığı, balık patates ve hardal birleşimi Pannfisch Hamburg’un özel lezzetlerindendir.
 • Müzik yanında yemek olsun derseniz, et restoran olarak nefis lezzetler sunan Meateryye gidebilirsiniz.
 • Alman mutfağı konusunda başarılı Lutter & Wegner Restaurant’ın Viyana şnitzelini deneyebilirsiniz.
 • Pasta, tatlı, kahvaltısıyla öne çıkan die Herren Simpel de iyi puanıyla bizi cezbetti.

 

Hamburg Festivalleri

 • Mart, Ağustos, kasım aylarında yapılan Dom Festivali detayları için buraya bakabilirsiniz.
 • Mayıs başında Japon Kiraz Çiçeği Festivali yapılıyor.
 • Uluslararası Havai Fişek Gösterileri de Ağustos ayında yapılıyor.

 

 Pratik İpuçları

 • St.Pauli bölgesinde özellikle gece giderseniz dikkat edin.
 • Almanca bilmiyor bile olsanız Türkçe ile sorunlarınızı çözebilirsiniz.
 • Hamburg’u dolaşmak için mutlaka U-Bahn ya da S-Bahn ve otobüsleri, metroyu kullanın.
 • Hamburg’da 2-3 gün kalacaksanız mutlaka Hamburg card alın. Tüm indirimlerden faydalanın.
 • Hamburg’u yürüyerek keşfetmeye çalışın (göl ve liman turları hariç) 2032 köprünün olduğu şehirde yürümek çok keyifli, her adımınızda bir kilise, müze karşınıza çıkıyor.
 • Metro ve otobüs kullanımını için günlük bilet alarak da turunuzu hızlandırabilir, zamandan tasarruf edebilirsiniz.
 • Hamburg Havaalanından direkt gelirseniz toplu taşıma kullanın.
 • Alışveriş için geliyorsanız hiçbir yere uğramadan direkt  Europe Passage, Gesemarkt, Alter Wall, Neuer Wall ya da Mönkeberg Strasse’ye gidin.
 • Saydığımız en önemli yerleri gezmek için en az 3 güne ihtiyacınız olduğunu belirtelim, o da koştur koştur.
 • Liman kenti olmasına rağmen oldukça güvenli bir yer ve özellikle içki olması nedeniyle St Pauli’de bile olay pek olmuyor. Siz yine de dikkat edin.
 • Almanca bilmemeniz sorun değil, her köşe başında Türk var. Çekinmeden yardım isteyebilirsiniz.
Münih gezilecek yerler ile ilgili Yolda Bi Blog çok güzel yazmış, bakalım beğenecek misiniz

Yapmadan Dönmeyin

 • Fischmarkt’ta taptaze balıklarla hazırlanan balık ekmekle kahvaltı yapmadan,
 • Alster Gölü’nde kanal turu yapmadan,
 • Rathaus’a gitmeden,
 • Liman turu yapmadan,
 • Mönckeberg Strasse’ye gitmeden,
 • Eğer 2 günden daha fazla zamanınız varsa Hamburg Zindanlarını, St Pauli’yi (bilhassa hafta sonu gidin buraya), Hamburg Müzesini görmeden,
 • Liman şehri dediğimize göre buranın da bir kordonu olmalı değil mi? Tabi ki var, Landungbrücken’de başlayan bir kordon yürüyüşü yapmadan,
 • St Pauli’deki gece hayatını görmeden,
 • Yeme içme için ise önerimiz Lutter & Wegner restoranda Viyana usulü şnitzel yemeden,
 • Vee son olarak hamburgerin ana vatanında olduğunuza göre güzel bir hamburger yemeden dönmeyin

 

 

Benzer Yazılar

One thought on “Hamburg Gezilecek Yerler – Hamburg Şehir Rehberi

Bir cevap yazın

Top
error: Content is protected !!