Anasayfa > Pratik Gezi Rehberi > Vizesiz Ülkeler Baştacımız: Tiflis Gezilecek Yerler

Vizesiz Ülkeler Baştacımız: Tiflis Gezilecek Yerler

Tiflis manzara fotoğrafı

Kısa Kısa Tiflis İzlenimleri

Tiflis… 5.yy’da kurulmuş tarihi bir şehir, Ortaçağ ve Sovyet karışımı bir mimariye hakim. Hem vizesiz, hem de sizi üzmeyen, sakinliğiyle dinlendiren ve yormayan bir atmosfere sahip. Daha ne isteyelim bir tatilden? Küçük hava alanıyla başkentin küçük, gelen insan çokluğuyla kalabalık olduğunu hissettiren şehir…Gündüzüyle sakinliği, gecesiyle hareketliliği yaşatan şehir…Dolaşırken hemen hemen şehrin her simgesini görüp büyüleyici düzenine hayran bırakan, şehrin tepesinden kendisini izleyerek vakit geçirebildiğiniz, kendinizi küçük bir şehir ama aynı zamanda büyük bir mahalledeymiş gibi hissettiğiniz, her yere yürüyerek kolaylıkla ulaşabildiğiniz, insanların hiç acelesinin olmadığı ve hayatın tadını sakin yaşayarak çıkardığı bir şehir…Tiflis gezilecek yerler listesinde, detaylarla bu yazılanları daha iyi anlayabileceksiniz…

gKeşfedilmeyi bekliyor, standart bir Avrupa şehri gibi değil. Ortodoks Hristiyanların ağırlıkta olduğu Tiflis 29 kez yıkılıp yeniden yapılmış. Bunu, ilk bakışta anlayabiliyorsunuz. Yıkık, dökük,  yamalı bir yapısı var.

Wi-Fi her yerde var, adı da “Tbilisi Loves You”. Saatte 30 dakika izin veriyor. Sonra sayfa yenileniyor. Maliyet konusunda sizi yormayacak kadar ucuz bir ülke.

Gürcüler, sıcak değiller, hatta oldukça kabalar. Pek yüzlerinin de güldüğü söylenemez.

 

 

Tiflis old town
Tiflis old town bölgesi, rengarenk evleriyle dikkat çekiyor

 

Tarihi Dokusu Korunmuş Bir Şehir Merkezi

Tiflis, 5.yy’da kurulmuş, tarihi çok eski ve old town bölgesinde bunu hissedebiliyorsunuz. Ortaçağ ve Sovyet mimarisinin etkisi altında kalan yapılar, sokaklar, kiliseler ile korunmuş bir tarihi dokusu var. Dinlerine düşkünler, Ortodoks Hristiyanları çoğunluğu oluşturuyor. Kiliseye gitmeye özen gösteriyorlar. Bir de kilise düğünü yapıyorlar.

 

Gürcistan Tiflis manzarası
Tiflis manzarası

 

Tiflis’e Ne Zaman Gitmeli?

Sıcaklardan çok fazla etkilenmemek adına temmuz, ağustos gibi çok sıcak aylarda gitmemenizi öneririz. Buraların en güzel ayları bahardaymış. Hem de sıcaklardan etkilenmeden ve de üşümeden rahatlıkla gezebilirsiniz.

 

Tiflis’te Kaç Gün Kalmalı?

2 günde aşağıda anlattığımız çoğu yeri gezebilirsiniz. 3 gün fazla bile gelebilir ama civardaki köylere ve merkezin dışına gitmek, trekking, hiking gibi aktivitelere katılmak isterseniz 2 günden fzla kalabilirsiniz. Tavsiyemiz, güzel bir aktivite plan yapmanız ve zamanınızı iyi kullanmanız.

Tiflis nerede?

Tiflis, Gürcistan’ın başkenti olmakla birlikte Batum’un doğusunda kalmakta ve Kura Nehri’nin iki yakasındaki toprakları da kendi bünyesinde barındırmakta olan bir şehirdir.

 

Tiflise nasıl gidilir?

Tiflis’in şehir merkezine çok uzak olmayan, otobüs ya da taksilerle şehir merkezine gidebileceğiniz Tiflis Uluslararası Havalimanı var. Birçok şehirden bu hava limanına uçuş bulunmaktadır. İstanbul’a göre epey küçük hava alanına sahip olan Tiflis Havalimanına vardıktan sonra şehir merkezine gitmek için 2 seçeneğiniz var:

Taksi ile transfer

Havalimanı çıkışında bulunan taksilerle şehir merkezine gidebilirsiniz. Taksiler için fiyat genelde 30 lari olup, pazarlık ile fiyatı 25 lariye düşürebilirsiniz.

Otobüs ile transfer

Sabah 07:00’da şehir merkezine kalkmak üzere hareket eden 33 numaralı otobüse binebilirsiniz.  Otobüs için ise bozuk demir paraya ihtiyacınız olacak. 0,5 lari ile merkeze ulaşılabilir. Otobüsün kalkacağı yeri bulmak çok kolay; hava limanı kapısı önünde tabela şeklinde bir saat var, oranın önünde bekleyebilirsiniz. Otobüs geç kalacak ya da kaçırdım mı diye endişelenmeyin, tam da saatinde orada oluyor.

Bilgi: Seyahat etmek için kart da kullanabilirsiniz, fakat hava limanında kart alabileceğiniz bir yer mevcut değil. Otobüsün içinde orta kapının bulunduğu yerde bir kutu var, bu kutuya kişi başı 0.45 lari atarak yolculuğunuza başlayabilirsiniz. Bu arada her otobüste bu kutunun başında bir muavin beklemektedir.

Otobüsle Tiflis: Metro ile 150 TL civarında bir ücret ödeyerek 25 saatlik bir yolculuğa katlanmanız gerekiyor. Tabi, uçak en mantıklısı durum buyken.

 

Tiflis hava durumu

Tiflis nemli bir havaya sahip, ama Gürcistan geneline göre daha ılıman bir iklimi var. Yaz aylarında gündüzleri sıcak, akşamları bazen serin bazen de ılık bir havaya sahip. Kışın aşırı soğuk, yazın da çok sıcak yani tam bir kara iklimi hakim.

Gürcistan’da vize uygulaması var mı?

Hayır yok. TC vatandaşı iseniz vizeye ihtiyacınız olmayacaktır. Pasaport ya da nüfus cüzdanınızla ülkeye giriş yapabiliyorsunuz. Pasaport ile giriş yaparsanız normal süreçler geçerlidir. Nüfus cüzdanı ile girişi yaparsanız size bir kağıt verecekler ve bu kağıdı Türkiye’ye dönene kadar saklamak durumdasınız. Zira Türkiye’ye girişte bu kağıdı sizden isteyecekler. Ben kağıdı kaybederim diyorsanız hiç kafanızı ağrıtmadan pasaportunuz ile girmenizi tavsiye ederim.

 

Tiflis gezilecek yerler

1. Sioni Kilisesi

Holy Trinity Kilisesi tamamlanana kadar Tiflis‘in ana katedrali olarak 6 ve 7.yy’dan izler taşıyan, Katolik Kilisesi olma özelliği taşıyan, Tiflis Sionisi olarak da adlandırılan kilise muazzam bir görüntüye sahip. Bu arada, Gürcü geleneği olarak yer isminde sonra kilise ismi de söyleniyormuş, Tiflis Sionisi adında olduğu gibi.

Katedral, Mtkvari nehrinin sağ kıyısında Sioni Caddesinin girişinde bulunuyor. Burası Tiflis‘in eski yerleşimlerinden birisi. Kilisede aynı zamanda mezar bölümü de bulunuyor.

 

Sioni Kilisesi Tiflis
Sioni Church

 

2. Sameba katedrali

Ülkenin en büyük Ortodoks Kilisesi olmakla beraber şehrin her yerinden rahatlıkla görebileceğiniz şehre göre büyük bir mimarisi vardır. Kubbesi altın kaplama olan Katedral, 13 metre yüksekliğe sahiptir ve 5000 metrekare alana sahiptir. Sameba Kathedrali’ni şehrin kahverengi tabelalarında “Holy Trinity Cathedral” olarak göreceksiniz. Sameba Kathedrali’ne Barış Köprüsü üzerinden geçip yürüyerek ulaşabilirsiniz. Saat 22:00’da kapanan kilise  gece ışıklandırması ile enfes bir görsele sahip oluyor. Fakat geç saate bırakırsanız içini gezemeyebilirsiniz.

 

Sameba katedrali fotoğrafı
Sameba katedrali

 

3. Mtatsminda Park

770 metre yüksekliğindeki Mtatsminda Dağının en tepesinde 1930 yılında kurulmuş park muhteşem bir Tiflis manzarasına sahip. Tiflis’in en yüksek noktası burası. 100 hektardan daha fazla bir alanda kurulu. Asırlık tarihe sahip park füniküler ile çıktığınızda karşılaşacağınız ilk manzara şehri tepeden görmek olacak. Sameba Kathedrali, Kura Nehri, Barış Köprüsü, Kartlis Deda, Narikala gibi bir çok önemli yapıyı şehrin tepesindeki bu parktan izleyebilirsiniz.

2007 yılında lunaparka dönüştürülen parkta birçok eğlence aracı bulabilirsiniz. Burası standart kapalı eğlence parkları gibi değil. Geniş bir alana kurdukları parkta hız treni, Tiflis’i yukarıdan izleyip, şehrin her yerinden kendisini görebileceğiniz ve bir turu yaklaşık 20 dakika süren dönme dolap, eğlence evleri gibi bir çok eğlence parkuru mevcuttur. Sadece bu kadar mı? Burada arkadaşlarınızla ve ailenizle harika vakit geçirebilir, mükemmel bir müşteri hizmetiyle dinlenebilir, belli tarihlerde geçekleştirilen organizasyonlara katılabilir, temiz havanın ve muhteşem atmosferin tadını çıkarabilirsiniz. Ayrıca hediyelik eşya satıcılarından alışveriş yapabilir, kafelerde dinlenebilir, piknik alanlarında takılabilir, dağın tam da dibinde bulunan dönme dolaba binebilirsiniz.

Parka fünikülerle çıkarken yarı yolda Mama Davitis kilisesini görebilirsiniz. 6.yy’da Gürcistan’a gelen Aziz David, içinde yaşayabileceği bir mağara ev ve küçük bir kilise inşa ediyor. İşte o kilise burası. Yanından transit geçildiği için fark edilemeyebilir ama yürüyerek yukarı çıkıyorsanız uğrayabilirsiniz.

 

 

Tiflis Mtatsminda Park
Mtatsminda park dönmedolap keyfi

 

Mtatsminda Parkı Tiflis
Mtatsminda Parkı manzarası enfes, buraya kesinlikle gelmelisiniz

 

4. Sovyet Radyo Kulesi

1955 yılında inşa edilen kule şehirde nereye bakarsanız bakın görülen bir yapıdır. 274.5 metre yüksekliğe sahip olan kulenin gece ışıklandırması güzel bir görsellik oluşturur. Devasa yapısıyla insanı epey şaşırtan kule Mtatsminda Park’ta dönme dolabın yanındadır. Yanına gittikçe büyüklüğü daha anlaşılır hale gelmekte ve insanı daha çok etkilemektedir.

 

Tiflis Sovyet Radyo Kulesi fotoğrafı
Tiflis Sovyet Radyo Kulesi, Mtatsminda parkın içinde dönmedolabın hemen yanında bulunuyor.

 

5. Metekhi Kilisesi ve Metekhi Köprüsü

Kral Vakhtang Gorgasali’nin heykelinin olduğu, 12.yy’da inşa edildiği tarih kayıtlarına geçen, Sovyet işgali zamanında yıkılmak istenmiş ve oldukça zarar görmüş bu kilise Gürcü halkı tarafından korunmuş ve bu zamana kadar getirilmiştir. Mtkvari nehri yanında olan bu kilise gündüzüyle ayrı güzel, gecesiyle ise büyüleyici bir manzaraya sahiptir.

Geceleyin buraya gelerek Mtkvari nehrinin üzerindeki köprülerin fotoğraflarını çekebilir, ışıklandırmaya hayran kalabilirsiniz.

 

Metekhi Kilisesi
Metekhi Köprüsü’nün hemen dibinde bulunan Metekhi Church

 

6. Kartlis Deda

Diğer adıyla Gürcü Ana heykeli. 20 metre uzunluğunda olan ve alüminyumdan yapılan heykel National Botanical Garden’ın önünde Narikala Kalesi‘nin yakınında bulunuyor. Bir elinde şarap çanağı bir elinde kılıç bulunan Gürcü Ana, şarap ile dostluğu, kılıç ile düşmanlardan korunmayı anlatıyor. Şehrin çoğu yerinden görülebilen bu heykeli Barış Köprüsü üzerinden gece fotoğraflayabilirsiniz. Bir yanında uzanan Narikala Kalesi ile birlikte gece ışıklandırılan Kartlis Deda muhteşem bir manzara oluşturuyor.

Buraya ulaşmanın 2 yolu var: 1.yol, şehrin içinden Narikala Kalesi’ne çıkan teleferikle ulaşmaktır. Teleferik biletleri gidiş-dönüş kişi başı 5 lari, tek yön almak isterseniz 2.5 laridir. 2. yol ise ücretsiz olarak Mtatsminda Park’tan turistler için yapılmış olan yaklaşık 2-2.5 km olan bir patikadan yürümek.

 

Tiflis Kartlis Deda heykeli
Kartlis Deda heykeli, muazzam bir manzaraya sahip

 

7. Narikala Kalesi

İlk Shuris-Tsikhe yani “kızdıran kale” adını alan daha sonra Moğollar tarafından Narin Kale olarak adlandırılan zamanla ise Narikala’ya dönerek günümüzde Narikala olarak bilinen küçük bir kale. Metekhi Köprüsü‘nden teleferik kullanarak çıkılabilen Narikala Kalesi, 4.yy.’dan günümüze kadar gelmektedir. 16. ve 17.yy’dan da günümüze gelen eklemeler yapılmıştır. 1827’de meydana gelen deprem yüzünden hasar görmüştür. kalenin içinde buluna St Nikolos kilisesi se 12.yy’da yaplmış ve 1996’da restore edilmiştir. Şehrin manzarasını buradan da izleyebilirsiniz.

Narikala Kalesi‘ne geldiğinizde, 1500 metre uzunluğundaki Kartlis Deda heykelinin yanından geçen, Botanik Bahçe girişinin yanındaki şehir merkezine kadar ulaşan yolda yürüyüş yapabilirsiniz. Gündüz verdiği keyif muhteşem, gece ise ışıklandırmalarla bambaşka.

 

Tiflis Narikala Kalesi
Narikala Kalesi, Tiflis’te kesinlikle görülmesi gereken noktalardan birisidir.

 

8. Tiflis teleferik

Teleferikle, Narikala Kalesi, National Botanical Garden ve Kartlis Deda noktalarına muhteşem manzaralar eşliğinde ulaşabileceğiniz bir ulaşım aracı Tiflis‘te. Dilerseniz yürüyerek de buralara ulaşabilirsiniz ama özellikle zaman kısıtınız varsa teleferik kullanmanızı öneririz. Bu noktalarda, harika bir şehir manzarası sizi bekliyor. Gecesini ve gündüzünü de deneyimlemenizi tavsiye ederim. Bilet gidiş-dönüş 5 lari, tek yön 2.5 lari. Teleferik gece 23:00’ten sonra hizmet vermiyor. Gece yukarı çıkıp şehrin fotoğrafını çekerek muhteşem kareler yakalayabilir ya da yukarıda duvarın kenarına oturup tüm şehri izleyerek büyülenebilir, kendinize unutulmaz bir anı bırakabilirsiniz.

 

Tiflis teleferik manzarası
Tiflis’te teleferikle mükemmel manzaralar eşliğinde keyifli bir yolculuk yapabilirsiniz.

 

9. Barış köprüsü

Barış Köprüsü, yeni bir yapı olmakla birlikte Kura Nehri’nin iki yakası boyunca uzanan Tiflis’i birbirine birleştiren bir köprüdür. Tiflis, bir köprüler kenti zaten. Genel olarak köprülerin çoğundan araç geçiyor. Burası, ihtiyaçtan çok kentin 21.yy ile bağını kurmak, dünyadan geri kalınmadığını göstermek, moderniz izlenimi vermek amaçlı yapılmış gibi görünüyor. Barış Köprüsü, cam ve çelik kabuk yapısıyla dikkat çekiyor.

 

Barış köprüsü Tiflis manzarası
Tiflis Barış köprüsü

 

10. Old town bölgesi

Labirent gibi daracık sokaklarında bulunan ahşap balkonlu ve eski tuğlalı evler, kapıları gizli bahçelere açılan evler ve daha fazlası da hepsinin merak uyandırması, bir sonraki sokakta acaba ne var diye sormana sebep olması. Bir kısmı renovasyondan geçmiş, bir kısmı hala eski olan old town bölgesi evleri sanki Disney film setindeymiş gibi hissettirebilir.  Sülfür banyolarıyla ve Meidani meydanıyla ünlü kuzey bölgesinde renovasyon henüz tamamlanmış.

Old town bölgesinin can damarı, Meidani ile Özgürlük Meydanını birbirine bağlayan Kote Abkhazi Caddesi’dir. Leselidze ile nehrin tam arasında barlar, restoranlar, gece klüpleri, kafeler yan yana dizilmişlerdir. Batı kısmına doğru, Old town bitiminde Sololaki bulunur. Burası da gezerken eğlenebileceğiniz, harika fotoğraflar çekebileceğiniz çok sevimli bir yer

 

Tiflis Old towndaki eski evler.
Tiflis old town bölgesinde eski evler. Renovasyon çalışmaları ise devam ediyor

 

11. Sülfür banyoları

Old town bölgesinde bulunan dünyaca ünlü sülfür hamamlarının bulunduğu yer, insanı adeta sakinleştirip 10 sene gençleştiriyor. Burayı mutlaka görmelisiniz.

 

Old town bölgesindeki sülfür hamamları
Old town sülfür hamamları

 

12. National Botanical Garden

1845  yılında kurulan, 161 hektarlık alan sahip, 4500 çeşit canlının bulunduğu, Kafkasya’nın ilk botanik parkı olan ve Narikala’nın hemen arkasında bulunan National Botanical Garden temiz havası, şelalesi ve güzel manzarasıyla özellikle çocuklu ailelere de hitap ediyor. Yürüyerek ya da Narikala’ya çıkan teleferikle ulaşabilirsiniz. Narikala Kalesi‘nin yakınından ve Tiflis Cami‘nin hemen arkasında bulunan Abanotubani‘den buraya giriş bulunur. Giriş ücreti 3 Lari. Detaylı bilgi için buraya bakabilirsiniz.

 

National Botanical garden Tiflis
National Botanical garden, Tiflis’te kesinikle gidilmesi gereken yerlerin başında geliyor.

 

13. Rustaveli Caddesi

Gürcü Krallığı’nın altın çağı. 12.yüzyıl sonları ve 13. Yüzyıl başlarında yaşadığı düşünülen, Rustavi’de doğan ve Rustavi’den anlamına gelen Rustaveli olarak adlandırılan, Gürcü edebiyat dilinin yaratıcısı sayılan Şota Rustaveli’den adını almıştır bu cadde. Başkentin en ünlü caddesidir Rustaveli Bulvarı.

Özgürlük Meydanı’ndan başlayarak yaklaşık 1-1.5 kilometre uzunluğunda olan bu cadde iş merkezlerine, hükümet binalarına, tiyatrolara, mağazalara, şarap evlerine ev sahipliği yapmaktadır. Gürcistan Bilimler Akademisi bu caddede yer almaktadır. Şehir havası almak, alışveriş yapmak için ideal bir caddedir.

 

Tiflis Rustaveli
Rustaveli Caddesi, sağlı sollu dükkanların olduğu ve alışveriş yapabileceğiniz ve cafelerin olduğu bir cadde

 

14. Gürcistan Bilimler Akademisi

Gürcistan bilimler akademisi, Gürcistan halkıın yüzyıllardır yarattığı zengin kültürel ve bilimsel gelenekleri geliştirmeye çalışır. Yabancı ve Gürcü akademisyenler çalışmaktadır. Daha detaylı bilgi için buraya bakabilirsiniz.

 

15. Rezo Gabriadze Marionette Tiyatrosu

Revaz yani diğer adıyla Rezo Gabriadze. 1936 doğumlu olan Rezo Gabriadze tiyatro yönetmenidir. Rezo Gabriadze’nin bu tiyatroyu 1981’de kurduğu söylenmektedir. Tiyatronun ilginç olan kısmı ise mimari yapısı..

Gabriadze tiyatrosunda bulunan kocaman bir guguklu saat kulesi düşünün.  Yıkılmak üzere olan bir binaya dışarıdan tutan bir kalasın, kuleyi yıkılmaktan kurtardığı izlenimi verilmiş. Her saat başı guguklu saat gibi kuklaların çıkıp bir hikaye anlattığı söyleniyor. Her saat başı bu hikayeyi izlemek için kulenin karşısında duran banklarda bir kalabalık oluşuyor ve herkes heyecanla gonk sesini bekliyor. Eğer günün yorgunluğunu atmak isterseniz Gabriadze tiyatrosunun kafesinde bir şeyler yiyip içebilir, sakin ortamın tadını çıkarabilirsiniz.

 

Tiflis Gabriadze Tiyatrosu
Gabriadze Tiyatrosu Tiflis

 

Gabriadze Tiyatrosu Tiflis
Gabriadze Tiyatrosunun önünde mutlaka hatıra fotoğrafı çektirin

 

Tiflis Özgürlük Meydanı’ndan birçok yeme-içme mekanlarına ulaşmanız mümkün. Rezo Gabriadze tiyatro binasının altında bulunan kafede bir çok yemek çeşidi bulabilir ve keyifli ortamın tadını çıkarabilirsiniz. Yemekleri ve içecekleri çok pahalı olmayan Tiflis mutfağında bol kişniş kullanılan ve genelde hamur işi olan yemekleri tatmalısınız.

 

16. Anchiskhati Kilisesi

Gabriadze Theatre’nin hemen karşısında bulunan kilise, Dacha Udzharmeli rejimi sırasında inşa edilmiş 4.yy’da. Dikdörtgen yapı, Filistin mimarisinin etkisinde kalmıştır. Kapıları, Gürcü geleneklerindeki motiflere sahip. Kilise, şimdiki adını 17.yy’da Anchi katedralindeki büyük sembol getirildikten sonra almış. 17.yy’da bu ikon Meryem Ana Kilisesine verilmiş ve 200 yıldan fazla orada durmuş. 19.yy’da güvenlik amaçlı kilisenin müzesine koyulmuştur. Bugün, Anchi ikonu, Gürcistan Güzel Sanatlar müzesinde sergilenmektedir.

 

 

Anchiskhati Church Tiflis
Anchiskhati Church, gabriadze Theatre ın tam karşısında bulunuyor.

 

17. Jumah Camii

Kırmızı kiremitli, tarihi 1895’lere kadar giden, Botanik bahçesine yürürken yanında geçtiğiniz tek cami Cuma Camii. İç kısmı fresklerle kaplı cami, tuğla görüntüsüyle çok uzaklardan bile ilgi çekiyor.

 

Jumah Mosque Tiflis
Jumah Mosque, Tiflis’te kırmızı kiremitleriyle uzaklardan bil dikkat çekiyor

 

 

18. Özgürlük Meydanı

Tiflis’in en önemli caddesi, kalbinin attığı yer burası. Rus İmparatorluğu döneminde Erivan meydanı, Sovyetler zamanında Lenin Meydanı olarak da anılıyormuş. Lennin’in heykeli dikilmiş ama 1991’de yıkılınca yerine  St. George’nun dragonu öldürdüğü sahneyi betimleyen heykelini yapmışlar. 200 yıllık tarihe sahip meydan, Fas tarzında bir mimariye sahip meydan bugünlerde Gürcistan’ın bağımsızlık sembolü olarak görülüyor.

 

 

Özgürlük Meydanı Tiflis
Özgürlük Meydanı, Gürcistan’ın adeta bağımsızlık sembolü olarak görülüyor.

 

19. Gürcistan Ulusal Müzesi

2004’te kurulan müze, Gürcistan’ın kültürel mirasını sergileyerek bugünkü ve gelecek nesiller için koleksiyonların yönetimi ve korunması amacı güdülüyor. Araştırma merkezi ve kütüphanesi ile insanlara ilham olarak network ortamı oluşmasını da sağlıyor.

 

Gürcistan Ulusal Müzesi
Gürcistan Ulusal Müzesi, barındırdığı koleksiyonlarla sizlere Gürcistan hakkında kültürel ve sanatsal bir deneyim ve bilgi katacaktır.

 

20.Gürcistan Parlamento Binası

Ulusal müzenin tam karşısında, eskiden kullanılan ve içine girilemeyen bir Palamento binası görebilirsiniz. Şimdilerde yeni yerine taşınmış.

 

Tiflis parlamento
Tiflis parlamento binası, mutlaka görmeniz gereken bir yer. Şimdilerde aktif olarak kullanılmıyor

 

21. Tiflis Opera ve bale binası

Opera ve bale seven bir sanat severseniz, burada etkinliklere de katılabilirsiniz.

 

Tiflis opera ve bale binası fotoğrafı
Tiflis opera ve bale binasına gitmden önce etkinliklere internetten göz atmanızı tavsiye ederiz

 

22. Tiflis Güzel Sanatlar Binası

8 Mart 1922’de açılan fakültede heykeltraş, resim, grafik sanatları ve mimarlık alanında dersler veriliyordu.Daha sonra seramik stüdyosu açıldı. Yıllar boyunca birçok alan eklendi çalışmalara. 2005’te sanat tarihi ve teorisi, medya sanatları, daha sonra fotoğrafçılık bölümleri de eklenerek şu anki 5 farklı bölümün öğretildiği kocaman bir sanat okulu haline geldi: Medya sanatları, Sanat tarihi ve teorisi/restorasyon, görsel sanatlar, dizayn, mimarlı

 

Tiflis güzel sanatlar fakültesi görseli
Tiflis güzel sanatlar fakültesi, heykeltraştan fotoğrafçılığa kadar birçok alanda dersin verildiği bir okul.

 

Tiflis’de Konaklama Önerileri

Tiflis’te konaklama için birçok otel ve hostel bulmanız mümkün. Biz Hostel’de kalmayı tercih ettik. Bunun için titiz bir araştırma sonucu bulduğumuz, Özgürlük Meydanı’na yürüyerek 5 dakika uzaklıkta bulunan Pinn Hostel diye bir yerde kaldık. 6 kişilik ranzaların olduğu bir odayı tercih ettik. Her ihtiyacınızın rahatlıkla bulunduğu ve oldukça temiz olan bu hostel konaklamak için ideal bir yer. 6 kişilik odada, kişi başı 25 GEL(lari) ödeyerek konforlu bir konaklama yapabilirsiniz. Hosteller için kahvaltı veya yemek nasıl oluyor diye soracak olursanız, kendin pişir kendin ye demem en doğru kavram olacaktır. Bunun için Hostel’in mutfağını dilediğiniz gibi kullanabiliyorsunuz.

Konaklama yeri seçerken en mantıklısı hem zamandan kazandıracak hem de gece kolaylıkla çıkıp yeniden geri dönebileceğiniz ve her yere yürüyerek ve rahat ulaşım için şehir meydanına yakın bir yerlerde kalmanız uygun olacaktır.

 

Tiflis Mutfağı

Yöresel yemekleri genellikle hamur ağırlıklıdır. Mantıya benzeyen ama yoğurtla servis edilmeyen, içinde et olan büyük bohça şeklinde hamurun sunulduğu Khinkali’yi denemelisiniz. Khinkali’yi yerken içindeki suyu akıtmadan yemeye özen göstermelisiniz.

 

Khinkali
Khinkali, Gürcü mutfağının ünlü bir hamurişi yemeğidir.

 

Yemesi biraz zor ama alışınca kolay oluyor. Khacapuri, etli ve peynirli çeşitleri olmak üzere pideye benzeyen bir yemek. Ve çoğu yerde göreceğiniz armut aromalı gazlı içeceği de bol bol içmelisiniz.

 

Khacapuri fotoğrafı
Khacapuri, hamur işi olup Gürcü mutfağının geleneksel tatlarındandır.

 

Tiflis Gece Hayatı

Tiflis gece hayatı epey canlı ve hareketli. Yüksek müzik ve eğlence şehrin merkezinden duyulmaktadır. Eğer vaktiniz varsa, eğlenmek ve bir şeyler içmek isterseniz zaman ayırabilirsiniz.

Tiflis gece hayatı için tıklayın

 

Pratik İp uçları

 • Havaalanına indiğiniz gibi mutlaka bozuk yani demir paraya sahip olun Alışveriş yaparak ya da döviz ofisinde para bozdurabilirsiniz. Otobüse binerken bilet ücretini atacağınız kutu sadece bozuk para kabul etmektedir.
 • Hava alanında taksi şoförlerine kanmayın. Sizi taksiyle götürmek için şehir merkezine otobüs olmadığını söyleyebilir, siz taksiye binmek istemeyince taksi fiyatını düşürebilirler ve asla pes etmezler, siz otobüse binene kadar peşinizi bırakmazlar. Otobüs hem rahat hem de uygun bir ulaşım aracıdır ve sizi bavulunuz ile kabul ederler. Tabi yine de tercih sizindir.
 • Az vakti olanlara rota önerisi: Tiflis’te vaktiniz azsa ilk olarak Özgürlük Meydanı’ndan yürüyüyerek 10-15 dakikada ulaşabileceğiniz Mtatsminda Park’a çıkan fünikülere ulaşıp oradan Mtatsminda Park’a çıkmanız ve orayı gezdikten sonra yaklaşık 2-2.5 kilometre olan turistik patikadan 20-25 dakika sürecek olan National Botanik Park’a gitmeniz ve burada hem Narikala’yı hem de Kartlis Deda’yı görmeniz ve daha sonra teleferik ile şehre inmeniz olacaktır. Eğer başta teleferik ile yukarı çıkar sadece Narikala, Kartlis Deda ve Botanik Parkı ziyaret ederseniz Mtatsminda Park için teleferikle tekrar aşağıya inmeniz, Özgürlük Meydanı’na gitmeniz ve oradan parka çıkan teleferiğe yürümek epey zaman kaybettirecektir.

Yapmadan Dönmeyin

 • Tiflis’e gelmişken yöresel yemeklerini, bira ve şaraplarını tatmadan,
 • Mtatsminda Park’ta şehri 880 metre yüksekten görebileceğiniz dönme dolaba mutlaka binmeden,
 • Mtatsminda Park’ına gece çıkıp tüm Tiflis’in ışıklarını buradan seyretmeden,
 • Mtatsminda Park ile Botanik Park arasında turistik patikayı yürümeden,
 • Sameba Kathedrali’ni sadece gündüz değil, ışıklandırılmış haliyle gece de görmeden,
 • Old townda bulunan mekanlara gitmeden ve gece hayatını görmeden,
 • Yürüyerek renkli evlerin arasında kaybolmadan,
 • Gürcü mutfağının enfes yiyeceklerini tatmadan,
 • Gece manzarasını seviyorsanız teleferikle şehrin tepesine kadar çıkıp doyasıya aşağıyı izlemeden dönmeyin

 

Yazar: Şule Keskin Çetiner

Instagram@hoopbenkactim

 

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

Top
error: Content is protected !!