Anasayfa > Pratik Gezi Rehberi > Toskana’nın Yemyeşil İncisi: Prato Gezilecek Yerler

Toskana’nın Yemyeşil İncisi: Prato Gezilecek Yerler

Prato Duomo Kilisesi

Seneler önce ilk İtalya seyahatimde en çok heyecanlandıran yer Toskana oldu Bunda en büyük etken bozulmamış tarihi yapılarının varlığı, Orta çağdan fırlayıvermiş gibi duran o ilginç yapılar ve yemyeşil doğasının etkisi yadsınamaz…Dolayısıyla, Gezitta Dergi’nin eski sayılarında gidip de anlattığımız Toskana şehirleri için şehir rehberleri oluşturmaya karar verdik, ilki Prato.

Toskana bölgesinin 2.büyük ve 3.kalabalık şehri Prato, yüzyıllar boyunca tekstil sektörü ile ekonomisini büyüten, aynı zamanda Cantucci ve Biscotti gibi yiyeceklerin üretimiyle ünlenen bir şehirdir. Arkeolojik kazıların sonucuna göre Prato’nun Palaelotik dönemlerden beri yerleşkeye sahip olduğunu ve Etrüsk kolonisinin de burada yaşadığını söyleyebiliriz.

Orta çağ boyunca Bizans ve Lombardiya’nın etkisi altında kalan Prato, ilk olarak 10.yy’da gelişmeye başlamış. Hemen dibinde bulunan Floransa ile sıkı bağları sayesinde 1500’lerdeki Kutsal Lig Savaşlarına katılmış ve 19.yy’da ününe kavuşmuştur. Şimdilerde, kendi başına -Floransa’nın gölgesinde de kalmadan- turist destinasyonu olarak ziyaretçilerin akınına uğrayan Prato, Emperor’s Castle (İmparatorun kalesi) ve San Francesco Kilisesi gibi önemli tarihi yapılarıyla da merak uyandırmaktadır.

Tarihi zenginliği dışında Laghi Parkı gibi doğal güzelliklere de yakın olması, outdoor ve macera aktivitelerine de olanak sağlar.

Prato gezilecek yerler listesi ile Prato şehrinin güzelliklerini ve tarihi dokusunu keşfedip bir sonraki tatil rotanız için düşünebilirsiniz.

Prato Hakkında

FloransaPisaStena ve Lucca şehirlerine yakınlığıyla bilinen Prato, sanat ve doğanın uyumunu bir arada bulabileceğiniz bir şehir olarak karşımıza çıkıyor. Şehrin kuruluşunun ağırlıklı olarak tekstil sektörüne dayanması şehirde tekstilin önemini arttırmış, bu önemin en güzel örneğini şehir merkezinde yer alan tekstil müzesinde görmeniz mümkün. Tekstil müzesinde sergilenen, şehrin kumaş tarihini anlatan eşyaları mutlaka görmelisiniz.

Prato, Ortaçağ ve Etrüsk döneminin izlerini taşıyan tarihi eserleri ve kültürel zenginlikleriyle de dikkat çekiyor. Montemurlo, Poggio a Caiano, Vaiano, Cantagallo,Carmignano ve Vernio topluluklarından oluşan Prato şehri farklı kültürlerin bir arada olduğu bir cazibe merkezi.

Prato’nun bir de görüntülerini merak edenler için aşağıda videosunu bırakıyoruz.

 

 

Prato Nerede ?

Prato, İtalya’nın Toskana Bölgesi‘nde yer alan, Floransa‘nın 20 km. kuzeyinde bulunan bir şehirdir. İtalya’nın Floransa ile birlikte Lucca,Pisa,,Stena gibi büyük şehirlerine de yakın olan  Prato, İtalya gezilecek yerler listenizde mutlaka olmalı.

 

Prato’ya Nasıl Gidilir ?

Türkiye’den Floransa ve Pisa şehirlerine direkt uçuşlar var. Floransa‘dan yeşil vadilerden geçen muhteşem bir tren yolculuğuyla Prato’ya ulaşabilirsiniz.

Trenle

En konforlusu kesinlikle trenle gezmek Toskana şehirlerini. Floransa’dan Prato’ya trenle gelmek hem çok kolay hem de ucuz. Sadece 5,20 Euro ile 27 dakikada size uyan tarifeyi seçerek gelebilirsiniz. Trenitalia‘dan biz zamanında çok memnun kaldık.

Arabayla

Prato’ya gelecekseniz Piazza Ciardi ve Piazza der Mercano’da aracınızı park edebilirsiniz. İkisi de şehir merkezine çok yakın.

Prato Gezilecek Yerler

1. Duomo di Prato- Prato Katedrali

İtalya’daki diğer katedraller kadar büyük olmasa da, Pratı Katedrali gayet etkileyici ve güzel. Flippo Lippi tarafından 10.yy’da yapılmış, göz alıcı freskleriyle ünlü katedral şehirdeki en eski kilise olup yapımı oldukça uzun sürmüş. Ön merkezinde saat bulunan yapının dış cephesi çizgili bir tasarımdadır, içinde de aynı tasarım uygulanmış ve siyahlı beyazlı çizgileri görebilirsiniz.

Kilisede, vaftiz Aziz John’un hikayesi gibi birçok dini sahneyi tasvirleyen, ince ince işlenmiş heykeller ve renkli  freskler görebilirsiniz.

 

Prato kilisesi fotoğrafı
Prato duomo

 

2. Pretorio Sarayı Müzesi

Yüzlerce yıllık geçmişe sahip saray müze olarak hizmet veriyor. Donatello, Bernardo DaddiAlessandro Allori, Lorenzo Bartolini, Rönesans sanatçısı Filippo Lippi, heykeltraş Lipchitz ve daha birçok ünlü İtalyan sanatçının eserlerinin sergilendiği müze, adeta Prato’da tarihi ve sanatsal güzelliklerin merkezi konumunda. Birçok müzeyle işbirliği içinde olan Pretorio Müzesi, şehrin kültürel hazinelerinin toplandığı bir define sandığı olarak karşımıza çıkıyor. Orta çağdan günümüze gelen taşlardan oluşan bölümü ve çan kulesiyle ilgi çekiyor. Detaylı bilgi için buraya bakabilirsiniz.

 

 

Pretorio Palace Museum
Pretorio Sarayı Müzesi

 

3. Prato İmparatorluk Kalesi

Emperor’s castle yani Prato İmparatorluk Kalesi, Prato’nun 11.-13. yy. mimarisinin en önemli eserlerinden biri olarak karşımıza çıkıyor. Kutsal Roma İmparatorluğu’nu fetheden 2.Frederik tarafından 1237-1247 yılları arasında yaptırılan kale şahane bir manzaraya ve mimariye sahip; adeta şehrin koruyucusu gibi duruyor.

Kalenin görünümünün hem sivil hem de askeri mimari detaylarını içermesi, Gotik ve Norman stillerinin bulunması kalenin dokusuna ayrı bir renk katmış. Kale, Prato‘nun old town bölgesinde yer almaktadır. Prato ile benzerliği de vardır; girişi çizgili bir mimaridedir Prato gibi. Tarihte yolculuğa çıkmak isteyenleri için sıcacık bir gülümse ile sizi karşılar.

 

 

 

Castello dell’Imperatore Prato
Prato imparatorluk kalesi

 

4. Prato Tekstil Müzesi

Prato, İtalya‘da adını tekstil alanında duyuran bir şehir. Prato’da tekstilin her türlü evresini gözlemleyebileceğiniz yer hiç kuşkusuz Prato tekstil müzesi. Görkemli bir geçmişe sahip olan Prato tekstil müzesi tekstil üretiminin her türlü teknik yönlerinin sergilendiği ve görülmeden dönülmemesi gereken yerlerden biri. Paleo-hristiyan döneminden günümüze kadar korunan 600 parçanın belgelendiği müze Prato‘da ziyaretçilerini bekliyor. Aynı zamanda çeşitli moda figürleri, Güney Amerika, Çin, Japonya, Yemen, Endonezya ve Hindistan’dan tekstil ve etnik elbise örnekleri, İtalyan ve Avrupa tarzı işlemeli tekstil örnekleri müzenin zenginliğini daha da arttırıyor.

 

Tekstil müzesi Prato
Prato tekstil müzesi

 

5. Cascine di Tavola Parkı

Prato’dan 53 km uzaklıkta bulunan ve şahane manzaralar eşliğinde keyif yapabileceğiniz bir yer var: Prato’nun Poggio a Caiano tarafında bulunan Cascine di Tavola Parkı, adeta Prato’nun saklı yemyeşil cenneti ve 299 hektarlık bir alan. Bisiklete binebilir, Bisenzo nehri kıyısındaki dar patikada yürüyüş yapabilirsiniz. Nehrin hemen dibinde bulunan bisiklet kiralama şirketi Pedala, Prato Porta al Serraglio istasyonunun hemen arkasında bulunuyor.

Rugby maçı izlemek için Enrico Chersoni stadyumuna gidebilirsiniz. İtalya’nın en iyi rugby takımı Prato’s I Cavalieri maçını izlemek de keyif verebilir.

 

Prato Cascine di Tavola Parkı
Cascine di Tavola Parkı

 

6. Pavoniere Golf Klübü

Muhteşem Toskana manzarası karşısında golf maçı yapmak ne de güzel olurdu. Arnold Palmer’ın dizayn ettiği sahada her golf deliğinde ayrı macera saklı. Burası, aynı zamanda lüks bir klüp, şahane yemekler ve içecekler eşliğinde yüzme havuzunda da keyif yapabilirsiniz.

 

Pavoniere Golf Klübü Prato
Prato Pavoniere Golf Klübü

 

7. Prato Chinatown

1988’den beridir, Prato’da bulunan Çinli nüfusu gitgide artmıştır. Pistoiese bölgesi sanki farklı bir dünyadır. Burada İtalyan kültürü ile kaynaşmış Çin mimarisinden esintiler, Çin dükkanları ve barları bulunuyor.

 

 

Prato Chinatown fotoğrafı
Prato Chinatown

 

8. Pogio a Caiano Medici Ailesi Villası

Erken Rönesans döneminin eserlerinden ve Medici ailesinin bir zamanlar oturduğu yapının yapımına 1485 yılında başlanmıştır. Lorenzo‘nun isteğiyle Giuliano da Sangallo tarafından yapılan villanın 1.katı ilginç mimarisi ve döşemeleriyle milattan öncesi izler taşıyor sanki. Lorenzo öldüğünde 1492 yılında hala tamamlanmamış olan villanın yapımı 1512’de yeniden yapıma başlamış. Mimar Poccianti, iç kısmın dizaynı için çalışmaya başlayarak teras bölümünü yapmıştır. Prato’ya 11 km uzaklıktadır.

 

Prato Pogio a Caiano villa
Pogio a Caiano villa

 

9. Luigi Pecci Çağdaş Sanatlar Merkezi

Sanatsal eserleri tanıtmak, toplamak, belgelemek ve sunmak için kurulan ilk İtalyan kuruluşu olan Luigi Pecci Çağdaş Sanatlar Merkezi, açıldığı 1988 yılından beri çok sayıda sergi, tiyatro vb. sanatsal etkinliklere ev sahipliği yapmış. Resim, sinema,heykel, uygulamalı sanatlar, grafik, fotoğrafçılık alanında altmışlardan iki binlere binlerce eseri toplayan sanat merkezi aynı zamanda  fütüristik uzay gemisini andıran dış cephesiyle de çok sayıda turistin dikkatini çekiyor.

 

 

Luigi Pecci müzesi Prato
Luigi Pecci müzesi

 

10. San Francesco Kilisesi

Prato kiliseleriyle zengin bir İtalyan şehri.  1244’te yapımı başlayan kilisenin inşası 1455’te tamamlanmış. Kilisenin orta bölümünde yer alan gül penceresi ve taş portalın altında bulunan Aziz Francis‘in tablosu ve kilisenin zengin tarihi ve mimari dokusu etkileyici. Çizgili dış mimarisiyle Prato katedraline benziyor. Birçok restorasyondan geçen kilise Romanesk ve Gotik mimariye sahip.

Prato San Francesco Kilisesi
San Francesco Kilisesi

 

 

11. Bilancino Gölü

Tarihi yapılardan sıkldığınızda Prato’ya yarım saatlik mesafede bulunan ve birçok fırsat sunan göle gelmelisiniz. Fantastik, yapay gölde aynı zamanda plaj da bulunuyor. Dip dalış yapabileceğiniz gölde top oynayabilir, doğa meraklılarıyla yüzlerce çeşit kuş türünü keşfedebilir, şehrin kalabalığından uzaklaşabilirsiniz.

 

Prato Bilancino gölü
Bilancino Gölü

 

12. Santa Maria Della Cerceri

Mimarisiyle öne çıkan, Antonio Sangallo tarafından 1485’te yapılan, değişik şekillerin havada yer kapladığı inancını ve teorisini ispatlayan, geleneksel katedral mimarisinin dışında bir mimariye sahip kilise.

 

Santa Maria Delle Carceri görseli
Santa Maria Delle Carceri Prato

 

13. Piazza Mercatale

Bisenzo nehri kıyısında bulunan Mercatale Meydanı, büyükçe bir alanda Prato’nun merkezi noktalarından birisindedir. Tarihine bakarsak, bu meydan tüccarların ana buluşma ve ticaret yapma yeriymiş eskiden. Meydanın sağ bölümünde geniş ve oval bir park ve birçok ağaç bulunuyor. Daha da fazlası, etraftaki yapılar tarihi bir hava katarak ambiyansı daha da etkileyici yapıyor. Acıkırsanız, meydandaki restoranlarda İtalyan mutfağına giriş yapabilirsiniz.

 

 

Piazza Mercatale Prato
Piazza Mercatale

14. Monteferrato’nun korunmuş alanları

Prato’nun arkasında yükselen Monteferrato tepeciklerinde doğa severler için harika bir manzara var. Dağcılık ve outdoor spor merakınız varsa mutlaka buraya da uğramalısınız.

 

Aktiviteler

 • Sene boyunca çeşitli organizasyon ve festivale ev sahipliği yapan Prato’da en dikkat çekici olanı Ostensiole della Sacra Cintola’dır. Madonna‘nın kutsal kemerinin senede halka 5 kere gösterildiği bu etkinliği yakalayabilirseniz kaçırmamanızı tavsiye ederiz.
 • Aziz festivallerine ev sahipliği yapan Carmignano‘da en önemli festival ise St. Michael. 3 gün süren festival ana meydanda gerçekleşiyor. Ana meydanda her aralık ayında çeşitli süslemelerle festival kutlanıyor.
 • Corteggio Storico, her sene 8 Eylül’de Madonna kutlama günü olarak törenler düzenlenir ve Duomo meydanında buluşulup kadın ve erkeklerin kostümler giyerek yürüdüğü, dini ve laiklik değerlerinin öne çıktığı gündür.
 • Sokak yemeği festivali, her sene 9 Eylül’de yapılır. İyi yemek ve canlı müzik dinlemek için bu tarihi kaydedin.
 • Tarihi futbol maçları da eylülde yapılan önemli aktivitelerdendir. Şovlar, konserler, tadımlarla harika anlar yaşarsınız.
 • Prato’da herşey bira” etkinliği Maggio bölgesinde gerçekleşir. Giriş ücretsizdir.
 • Aralıktaki uluslararası bira festivali de kaçırılmaması gereken etkinliklerdendir. 100’ün üzerinde bira çeşidi sunulur.
 • Etçil biriyseniz, “büyük ızgara” etkinliğini kaçırmayın. Hazirandaki etkinlikte 40’ın üzerinde yemek pişer, giriş ücretsizdir ve canlı müzik performansları da etkinliğe renk katar.
 • Duomo meydanında 2 senede bir kurulan büyük pazar da Eylül’de kurulur.
 • Geleneksel ekmek yapım festivali de katılmaya değer etkinliklerden ve 3 gün sürmektedir.
 • Antika ve el işlerini seviyorsanız Aziz Trinita standlarına mutlaka uğrayın.
 • Pretorio müzesinde her perşembe performans gösterileri gerçekleşir.
 • Emperor Castler’da 6 Eylül’de “Yıldızların altında sinema” gösterimi vardır.
 • Colline festivali, Temmuz’da performans gösterilerinin ve konserlerin yıl  boyunca gerçekleştiği festivaldir.
 • Prato festivali, yılbaşı arefesi, Noel zamanı ve Ocak ayında devam eden, etkinliklerin ve konserlerin olduğu bir festivaldir.

 

Prato festivali fotoğrafı
Prato festivali

 

Prato Mutfağı – Yeme İçme Önerileri

 • Prato‘nun spesiyal yemeği  kerevizdir. Kerevizin en yumuşak kısımlarının alındığı,daha sonra da içinin yumurta sarısı, tavuk ciğeri, baharat ve dana köftesiyle doldurulup, en sonunda da et ve domates sosuna yatırılıp bol yağda kızartıldığı yemek çok iştah açıcı görünüyor.
 • Diğer yemeklere örnek olarak patatesli tortelli ( tadı ravioliye benziyor),tavşanribollita, bezelyeli makarna, karalahanalı farinata (nohutlu yiyecek) gösterilebilir.
 • Mortadella Salumi, Prato’nun meşhur bir salam çeşidi. İçinde envai çeşit sebze ve baharat bulunan eti Prato’daki kasaplardan satın alabilirsiniz.
 • Prato biscotti, Prato’nun meşhur bisküvisi ve geleneksel tatlarından birisi. Sert, şekerimsi bir tada sahip, şarapla da harika gidecek 2’li olabilir.

 

Yapmadan Dönmeyin

 • Seyahatinizi Prato festivallerinden birine denk getirmeden,
 • Geleneksel Prato yemeklerinden yemeden,
 • Buraya 1 gün ayırmadan,
 • Floransa’ya uğramışken yakın mesafede bulunan Prato şehrini gezmeden,
 • Old town bölgesini gezmeden dönmeyin.

 

 

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

Top
error: Content is protected !!