Anasayfa > Pratik Gezi Rehberi > Porto Gezilecek Yerler

Porto Gezilecek Yerler

Duoro nehri fotoğrafı Porto

 

Portekiz Porto’ya Sıcacık Bir Giriş ve Kocaman Porto Gezi Rehberi

Porto gezilecek yerler listesine göz atmadan önce, merakınızı giderelim ve minik detaylarla başlayalım öncelikle. Renkli evleri daracık sokaklarıyla 2017’de Avrupa’nın en iyi destinasyonu şeçilen Portekiz Porto, merak uyandırıyor ve keşfedilmeyi bekliyor. Her sokağı ayrı bir güzelliğe açılıyor. Limana açılan sokakları ayrı bir güzel. Taş köprüleri, tarihi yapıları, nehir manzarası, ferforjeli renkli balkonlu evleri, Porto şarabı ile 1996’da UNESCO Dünya Mirası Listesi‘nde kendisine yer bulmuştur. Portekiz’in kuzeyinde Rio Douro nehrinin ağzında bulunan Portekiz Porto, Portekiz’in başkenti Lizbon‘dan sonra, ülkenin ikinci büyük şehridir. Modern ve tarihi yapılarıyla, sıcacık insanlarıyla etkileyen şehre bir kere geldikten sonra yeniden gelmek isteyeceksiniz. Ülkenin ticaret merkezi konumunda bulunan Porto, şarap üretimiyle geçmişten günümüze dek önemini korumuştur.

Sadece bu yukarıda saydıklarımızdan değil, ince kumlu plajları ve masmavi denizi ile farklı bir turist kitlesini de kendisine hayran bırakmış ve bu sebeple her yıl binlerce turisti kendisine çekmektedir.

 

Porto gece manzarası
Porto gece manzarasını seyreylerken ben

 

Duoro nehri boyunca uzanan topraklarda yetişen üzümlerden elde edilen Porto şarabı, 15.yy’dan günümüze dek özelliğini korumuştur ve 18.yy’da çıkarılan kanunla koruma altına alınmıştır.

Porto, aynı zamanda aşk ve romantizm kelimelerini çağrıştırır. Şarap, Portekiz müziği Fado, Douro’nun insanı şair yapacak kadar güzelliği, durgunluğu ve aynı zamanda huzur vermesi, masmavi okyanusun adeta göz kırpması, sahil şeridi en düz insanı bile romantik yapabilir, aman dikkat.

Porto gezilecek yerler listesine bakmadan önce aşağıdaki video’yu izleyebilirsiniz.

 

 

Porto Şarabı

Mevzu uzun, öyle ki Porto’ya sadece “Porto Şarabı”almak için gelen sayısı bir hayli fazla. İstatistiklere de bakılırsa Porto şarabı Google’da hayli aranmış, o yüzden bu konuyu atlamayalım dedik. Konuyla ilgilenenleri o zaman “Porto Şarabı” yazımıza alalım.

Porto Şarabı yazısını için tıklayın

 

Porto Duoro Vadisi üzüm bağları
Porto Duoro Vadisi, üzüm bağlarının olduğu ve şarap yetiştiriciliği için önemli bir yerdir.

Portekiz Porto Nerede?

Portekiz’in kuzeyinde Rio Duoro Nehrinin ağzında yer alan Porto, başkent Lizbon’dan sonra ülkenin ikinci büyük şehridir. Özellikle Dom Luis köprüsü şehrin önemli simgelerindendir.

 

Porto’ya Nasıl Gidilir?

Tren

Diğer Avrupa ülkelerine bakıldığında tren yolu açısından oldukça zayıf kalıyor; Porto ve Lizbon’dan toplam 3 farklı yere trenle seyahat edebilirsiniz: Lizbon-Hendaye, Lizbon-Madrid, Porto Vigo seferleri.

4 çeşit tren bileti bulunuyor: Hızlı tren Alfa Pendular (Conforto ve turistica biletlerini alabilirsiniz), klasik tren Intercidade ve ucuz tren Regional

Mesela Porto-Lizbon arası için biletinizi sırasıyla bu 3 tür biletle 19 Euro, 24,30 Euro ve 30,30 Euro’ya alabilirsiniz.

Trenlerle ilgili daha fazla bilgi için CP Portekiz Demiryolları sitesine bakabilirsiniz.
Porto’da Sao Bento tren istasyonu tarihi merkezde bulunuyor ve daha çok bölgesel trenler buradan kalkıyor. İstasyon çok eski ve tarihi bir yapı, içinde çiniler var. Bir tür sanat galerisi gibi aslında. Çantanızı ya da bavulunuzu ebatına ve saate göre tarifesi olan kasalara bırakabilirsiniz. Diğer istasyon Campanha. Diğer şehirlere ulaşabileceğiniz tren istasyonunda da emanet ofisi bulunuyor.

Otobüs

Portekiz içerisinden otobüsle seyahat etmek de özellikle maliyetten kurtarmak açısından mantıklı olabilir. Rede Expressos otobüslerini sık sık görebilirsiniz. Porto’dan Lizbon’a ve Lizbon’dan Porto’ya başta olmak üzere başka şehirlere de gidebilmeniz mümkündür. Detaylı bilgi için resmi internet sitesine göz atabilirsiniz.

Uçakla

Porto havaalanı Francisco Sa Carneiro, Porto’dan 11 km uzaklıkta bulunuyor. TAP, Ryan Air, Lufthansa, Easyjet, Air Berlin hava yolları ilk akla gelenler. Alışveriş de yapabildiğiniz havalimanında emanet ofisi de bulunuyor. Güncel bilgiye havalimanının resmi sitesinden ulaşabilirsiniz.

Porto’ya İstanbul’dan Türk Hava Yolları ile haftanın her günü direkt uçuşla 5 saatte gidebileceğiniz gibi TAP Portugal, Lufthansa, KLM, Iberia ve British Airways ile aktarmalı olarak 7 saatte de gidebilirsiniz.

Porto’ya 15 km uzaklıkta bulunan Porto havaalanı olan Francisco de Sá Carneiro Havalimanı‘na indikten sonra taksi, otobüs ya da metro ile ortalama yarım saatte merkeze ulaşabilirsiniz.

 • Havalimanından metro ve otobüslerle şehir merkezine ulaşabilirsiniz. E ve B metro hattıyla şehir merkezine ulaşabilirsiniz. Metro sabah 06:00 ile gece yarısı 01:00’e kadar çalışıyor. “Antande” adındaki mavi kart aynı bizdeki akbil gibi para yüklenerek çalışıyor. Kartı satın alıp içine para yükleyerek gezebilirsiniz.
 •  Otobüsle STCP firması ile 601, 602 ve 604 no’lu hatlarla ve 3M no’lu otobüslerle 05:30-00:30 saatleri arasında yarım saatte bir çalışan havaalanı-Aliados meydanı arasındaki seferlere katılabilirsiniz. özel otobüs şirketi Goin’Porto ile de havaalanı-şehir merkezi arasındaki hattına binebilirsiniz.
 •  Porto havaalanından otobüsle sadece şehir merkezine değil, Braga ve Guimaraes’e de gidebilirsiniz. Getbus firmasının resmi web sitesinden güncel fiyat bilgisini bulabilirsiniz.
 • Taksiyle de şehir merkezine gitmeniz mümkün, ama biraz maliyetli. 30 Euro civarı ödeme yapmanız gerekiyor. Ama seyahatlerinizde halktan izole olmak çok mantıklı değil. O yüzden toplu taşıma hem ucuz hem de kültürü yakından tanıma açısından çok mantıklı.
 • Son olarak araç kiralama bölümünden araç alarak da şehir merkezine gidebilirsiniz, bunu da pek önermiyoruz.

Karayolu & Demiryoluyla

Lizbon’a gelebilir, oradan karayolu ya da demiryolu ile Porto’ya 3 saatlik bir yolculukla gelebilirsiniz.

Eurolines ile Almanya, Fransa, İspanya, Hollanda, Belçika ve Lüxemburg’tan otbüslerle gelebilirsiniz. Detaylı bilgiyi resmi web sitesinden alabilirsiniz.

 

Porto Şehir İçi Ulaşım

Portekiz Porto, ulaşımı kolay bir şehir. Öncelikli yapmanız gereken bir andante karta sahip olmak. İçine para yükleyip, birkaç kişi ortak kullanırım deme şansınız maalesef  yok. Kontroller çok sıkı yapılıyor ve eğer yakalanırsanız 100 Euro cezası var. Ama Porto şehir merkezine geldiğinizde her yere yürüyerek ulaşabilirsiniz zaten, çok büyük bir şehir değil ve Porto gezilecek yerler birbirine yakın.

Porto’da toplam 12 bölge var ve bilet alırken bölgelere dikkat edin. Mesela, sadece merkezi gezmek mi istiyorsunuz. O zaman sadece Z2 bölgesi için bilet alın. Diğer konuda o bölgeye komşu bölgeleri de bu biletle gezebiliyorsunuz. Yani Z1 ve z3 de hemen bitişiğindeki bölge oluyor. Old town, Gaia, Foz 1.bölgede yer alıyor. O yüzden siz Z2 bileti alın. Tabi, havaalanına geri gitmek isterseniz orası Z4.

Porto metrosu, en sık kullanılan toplu taşıma aracıdır. Metro, 6 hattan oluşuyor. Otobüslerle de ulaşım sağlanıyor. 6:00-01:00 saatleri arasında seferler yapılıyor. Duraklar arası 2-3 dakika olur gece saatlerinde seferler seyrekleşiyor.

Otobüs hattaı çok yaygın ve STCP firması işletiyor. Turistik olduğunu söyleyemeyiz, zira herşey Portekizce yazıyor (durak adları vs) İşinize yarayacak otobüs hatları ise Gaia tarafındaki mahzenlere giden 901 no’lu otobüs, Gaia’nın içerilerine kadar götüren 904 no’lu otobüs, müzelerin çoğuna yakın bir noktaya götüren 207 no’lu otobüsve Foz bölgesine götüren 500 no’lu otobüs işinize yarayacaktır.

Hop on Hop Off şehir turuna katılabilirsiniz. Fiyat 17,96 Euro yetişkin için. Otobüsler yarım saatte bir durağa geliyor ve 2 farklı rotada gezilebilen şehri panoromik olarak görebiliyorsunuz. Tur, toplam 2 saat sürüyor. 8 farklı dilde anlatım var.

Bisiklet ile de şehri gezebilirsiniz. Şehir merkezinde birçok bisiklet kiralama opsiyonu bulunuyor.

Antande Kart

Şehir içi ulaşım için yeniden doldurulabilir karttır. Seyahatinizden sonra aktarma istiyorsanız kartınızı mutlaka onaylatmanız gerekiyor. Büfelerden, istasyonlardaki makinelerden ve postanelerden edinebileceğiniz kartı onaylatmazsanız para cezası ödemek zorunda kalıyorsunuz. Onaylatmadan kastımızda, elektronik makineye yaklaştırıp yeşil ışık yanmasını bekleyin ve işlem tamam. 1-3 günlük Antande Kart da alarak geniş bir bölgeyi gezebilirsiniz. Ama çok da mantıklı değil. Tek kullanımlık otobüs biletine göre daha uygun. 24 saatlik otobüs bileti de alabilirsiniz.

 Burada en mantıklı olanı, havalimanından şehir merkezine gidip şehri yürüyerek keşfetmeniz. Diğer bölgelere (Gaia, Foz gibi) sıra gelince de 24 saatlik biletler alabilirsiniz.

Porto Kart

Porto kartın günlük değeri 5,7 Euro ve resmi web sitesinden tüm güncel fiyatlara ulaşabilirsiniz. Bu ücretle birçok yere ciddi indirimlerle giriyorsunuz ve fiyata ulaşım dahil değildir.
Önerimiz, ilk gün ulaşımsız kartı alıp tüm indirimlerden faydalanın. Daha sonra da günlük bilet alıp 24 saat boyunca uzak yerlere gidin.

Porto’ya Ne Zaman Gidilir?

Porto sıcak bir iklime sahip, bu şehre hiç kar yağmıyor, fakat okyanus esintisi kar soğuğunu aratmıyor. Okyanusta yüzmeyi deneyimlemek isterseniz yaz aylarını tercih edebilirsiniz. Özellikle Haziran ayında kutlanan Porto’ya özgü festivale de katılabilirsiniz. İlkbahar ve sonbahar ayları rahat rahat yürüyerek keşfedebileceğiniz zamanlardır.

Porto Hava Durumu

Genel olarak Akdeniz ikliminin hakim sürdüğü şehirde yazlar sıcak ve kurak, kışlar ılık geçiyor. Porto hava durumu, Akdeniz iklimine paraleldir.

Porto Gezilecek Yerler

1. Avenida dos Aliados (Aliados Meydanı)

Porto’ya geldiğinizde öncelikle şehir merkezinden gezinize başlamanız gerekiyor. Aslında çok büyük bir şehir değil, ama gezilecek birçok yer var. Merkeze geldikten sonra heryere yürüyerek ulaşabilirsiniz, çünkü gezeceğiniz yerler birbirine yakın mesafede. Yani bu şehirde ulaşım için çok para harcamayacaksınız. Şehrin en büyük meydanı festival, etkinlik ve kutlamaların yapıldığı aynı zamanda Portoluların da buluşma noktası olan Avenida dos Aliados meydanı ya da Aliados meydanı, Porto’nun en ünlü meydanı olarak mutlaka görülmesi gereken yerlerin başında geliyor. Alışveriş yapabileceğiniz birçok hediyelik eşya dükkanı da görmeniz mümkün. Benim projem aralık ayında başladığı için şehirdeki Christmas çoşkusuna denk geldim. Yılbaşı için meydana ışıklı bir çam ağacı ve salıncaklar yerleştirmişlerdi. Bu salıncakların üzerine ışıklı tabelalar ile Porto, Amor, Familia vs yazılmıştı. Ve gerçekten çok sevimli gözüküyordu.

Avenida dos Aliados Porto
Aliados meydanı, Porto’nun kalbinin attığı yerdir.

 

2. Douro Nehri ve Cais da Riberia (Riberia Bölgesi)

Porto denince akla gelen ilk yerlerden birisi de meşhur Douro nehri ve Dom Luis Bridge olmalı. Douro, çok büyük bir nehir ve İspanya’dan başlayıp, Porto’dan Atlas okyanusuna dökülüyor. Aynı zamanda şehri Porto ve karşı tarafta kalan Gaia şehri olarak ikiye ayırıyor. Porto kısmı, Riberia bölgesi olarak anılıyor. Ayrıca burası Unesco Dünya mirası listesinde yer alıyor. Bir sürü renkli evler ve alt tarafında Douro nehrine karşı dizilmiş birbirinden lüks restoran ve kafeler bulunuyor. Tahmin edersiniz ki Duoro nehrine karşı dizilmiş olan bu restoranlar pahalı; İstanbul’daki Bebek, Ortaköy’e benziyor. Bu restoranların menüsü daha çok deniz mahsülleri, balık ve şarap üzerine. Eğer deniz ürünlerini seviyorsanız en doğru adres burası, ama diğer yerlere oranla pahalı olduğunu da unutmayın. Tam nehrin ucunda kurulmuş olan bir pazar var. Bu pazardan uygun fiyatlı hediyelik eşyalar satın alabilirsiniz. Porto’ya özgü horozlu havlular, süs eşyaları, magnetler, aksesuar ( takı, çanta) vs bulabilirsiniz. Biraz daha ilerleyip tepeye çıktığınızda daracık sokaklarda birbirinden şirin kafeler göreceksiniz. Ve bu kafelerden gelen waffle kokusu inanılmaz güzel. Ve yine bu sokaklarda ilerlerken fotoğraf makinanızı elinizden düşüremeyeceksiniz. Sanırım bu şehri bu kadar güzel kılan da sevimli daracık sokakları, renk renk boyanmış evleri.

 

Riberia Bölgesi Porto
Porto Riberia Bölgesi’ndeki renkli evler dikkat çekiyor.

3. Vila do nova de Gaia

Gaia bölgesi, şarap mahsenleri ile ünlü. Eğer ilginizi çekiyorsa buraya geçip, şarap mahzenlerini gezebilirsiniz. Burada şarapları tadıp, beğendiklerinizi satın alma imkanı da bulabilirsiniz. Buraya Riberia bölgesinden turlar da düzenleniyor. Onlara da katılabilirsiniz.

Gaia bölgesinde yapabileceğiniz aktiviteler ise şöyle:

 • Sahil tarafında gezebilirsiniz.
 • Şarap mahzenlerini gezebilirsiniz. En ünlüleri Sandeman, Cálem, Graham’s and Quinta do Noval
 • Dünya Mirası Listesi’nde bulunan 16.yy’dan beri gelen Mosteiro da Serra do Pilar manastırını ziyaret edebilirsiniz.
 • Teleferiğe binerek 50 metre yukarıda şarap mahzenlerini ve şahane manzarayı izleyebilirsiniz.
 • Duoro nehir gezintisine çıkabilirsiniz.
 • Dom Luis 1 köprüsüne gidebilirsiniz.
 • 17.yy’a ait barok şapelini ziyaret edebilirsiniz.

 

Porto Foz görüntüsü
Porto Foz, gün batımında kesinlikle görülmesi gereken bir yer.

 

 • Mavi bayraklı sahillerinde denize girebilirsiniz. 17 km uzunluğundaki mavi bayraklı tertemiz denizde yüzmek ve incecik kumda güneşlenmek…Madalena, Valadares, Aguda ve Miramar’da Capela do Senhor da Bedra şapeli de bulunuyor.
 • Santo Inácio hayvanat bahçesine gidebilirsiniz. 300 farklı tür ve 100’in üzerinde canlı barındırn bu doğal habitatta dünyanın 4 bir yanından canlı yaşamaktadır.
 • Akvaryum ve denizcilik müzesi Estação Litoral da Aguda‘ya gidebilirsiniz.
 • Ekoloji parkı Parque Biológico de Gaia‘ya gidebilir, onlarca çeşit kuş türüne hayran kalabilirsiniz.

 

4. Dom Luis Bridge (Ponte Dom Luis I)

Douro nehri üzerine kurulmuş olan ve Gaia ile Porto şehirlerini birbirine bağlayan ve 1886’da inşa edilen meşhur köprü Dom Luis Bridge mutlaka görülmesi gereken yerler listesinde üst sıralarda yer alıyor. En üst katından tramvay geçişi yapılıyor, alt katından ise araç geçişi yapılıyor. Her iki kattan da yayaların geçişine izin veriliyor. Köprünün uzunluğu 172 metre, yüksekliği ise 44 metre. Köprüyü yapan firma Gustave Eiffel şirketi yani Paris’teki meşhur Eyfel kulesini yapan şirket. Ama bu köprünün yapım yılı Eyfel kulesinden önce olduğu için Portolular bu köprüye çok önem veriyorlar. Köprü, I. Luis’in karısı tarafından isim değişikliğine uğramış ve I. Luis köprüsü olarak değiştirilmiştir. Köprünün üstü de altı da kara ve yaya ulaşımına açık. Sanırım bu özelliğe sahip olan tek köprü.

 

Duoro nehri fotoğrafı Porto
Porto Duoro nehri

 

Dom Luis Köprüsünde neler yapabilirsiniz?

 • Köprünün üzerinden Porto’nun muhteşem manzarasını seyredebilirsiniz
 • Gece ışıklandırmasına hayran kalabilir ve bol bol fotoğraf çekebilirsiniz.
 • Altındaki nehirde tekne turu yapabilirsiniz.
 • Köprünü karşısına Gaia şehrine geçerek şarap fabriklarıyla ünlü bölgede şarap tadımı yapabilirsiniz. Gaia’da rehberli şarap turlarına da katılabilirsiniz. Gaia tarafına
 • Ayrıca Matosinhos bölgesine geçerek sörf yapabilirsiniz.
 • Köprünün üst katının girişinden kalkan teleferik 8 Euro’ya Gaia bölgesine götürüyor. Bir de manzaranın tadını çıkarabilirsiniz bu 5 dakikalık yolculukta.

 

 

Teleferik, Luis 1 köprüsünün girişinden kalkıyor
Porto teleferik ile Gaia bölgesine gidebilirsiniz.

5. Santa Catarina Caddesi

İstanbul’daki İstiklal caddesinin bir benzeri aslında Santa Catarina caddesi. Çok uzun ve alışveriş için bir sürü mağazanın bulunduğu bir cadde. Ama bu caddeyi en ayrıcalıklı kılan şey, dünyanın en iyi ve en eski kafelerinden biri olan meşhur Majestic Cafe’nin de bu cadde üzerinde yer alıyor olması. Burası ilk olarak Elite cafe adıyla açılmış. Ve o sıralar elit kesime hitap ediyormuş, sonrasında turistlerin de uğrak noktası haline gelince ismi Majestic Cafe olarak değiştirilmiştir. Haliyle burada içeceğiniz bir kahve ve nata diğer yerlere oranla daha pahalı. Tamamıyla yayalara çık caddede Centro Comercial Via Caterina alışveriş merkezi oldukça popüler.  Shopping Cidade de Porto ve Galeria Peninsula da diğer öne çıkan alışveriş merkezleri arasındadır.

 

Santa Catarina caddesi Porto
Santa Catarina caddesi üzerinde birçok alışveriş yapılacak dükkan bulunuyor.

6. Sao Bento Tren İstasyonu

Yapımına 1900’lü yıllarda başlanmış ve yapımı 1916 yılında tamamlanmıştır. Dünyanın en ihtişamlı tren istasyonları arasında yerini almıştır. Binanın içindeki resimler ressam Jorge Colaço tarafından yapılmış olup Portekiz’in tarihini anlatmaktadır. Ressam bu resimleri 11 yıl içinde tamamlamıştır. İçine girer girmez duvardaki resimler ve çiniler direkt insanı etkiliyor. Çok büyüleyici ve otantik. Zaten bina dışarıdan da çok etkileyici, hemen dikkatini çekiyor insanın ve içine girme isteği uyandırıyor. Bu istasyondan Lizbon’a , Braga’ya seyahat edebilirsiniz. Şehrin tam merkezinde yer alıyor.

 

Sao Bente tren istasyonu Porto
Sao Bente tren istasyonu, dünyanın en ilginç tren istasyonlarından birisi.

7. Livraria Lello e Irmao (Sahaflar Çarşısı)

Porto’da bulunan bu tarihi kütüphane aynı zamanda dünyanın en iyi üçüncü kütüphanesi olma özelliğini taşıyor. Diğer bir özelliği ise J.K Rowling’in Harry Poter serilerini buradan esinlenerek kaleme almasıdır. Lello kütüphanesi, turistler tarafından çok rağbet görmekte. İç mimarisi de kendisine hayran bırakıyor. Giriş ücreti ise 4 Euro. Güncel bilgilere şuradan ulaşabilirsiniz.

 

 

Livraria Lello e Irmao Porto
Portekiz sahaflar çarşısı, şahane bir mimariyle ve hazine değerindeki kitaplarla karşınıza çıkıyor.

 

8. Bolhao Market

1914 yılında tüm sokak pazarlarının kapatılmasıyla şehrin en büyük kapalı pazarı haline gelen Bolhao market meyve, sebze ve deniz ürünleri yönünden çok çeşitliliğe sahip. Aynı zamanda bu pazarda hediyelik eşya ürünleri de satılmakta. Pazar hafta içi saat 7:00’den 17:00’ye kadar , cumartesi günleri saat 07:00’den 13:00’e kadar açık. Pazar günü ise kapalı olan bu pazar Santa Catarina caddesine de yakın.

 

Bolhao Market Porto
Bolhao Market, tarihi bir pazar olup içerisinde onlarca sebze, meyve ve et dükkanı görebilirsiniz.

9. Torre dos Clerigos (Clerigos Kulesi)

Clerigos kilisesinin hemen dibinde ve R. de São Filipe de Nery  caddesinde yer alan bu kule, şehir manzarasının en iyi görüldüğü yer belki de. Ancak bu manzarayı izleyebilmeniz için 240 basamak çıkmanız gerekiyor. Giriş ücreti ise 2 Euro, 09:00- 19:00 saatleri arasında gezilebiliyor.

 

Clerigos Kulesi Porto
Tırmanmak için tam 240 merdiven çıkmanız gereken Clerigos Kulesi

10. Clerigos Kilisesi

Dış görünümüyle dikkat çeken kilise 18.yy’da ressam Nicollau Nasoni tarafından tasarlanmış ve inşa edilmiş. Kilisenin yüksekliği 75 metre olup ilk barok kiliselerinden birine örnektir. Girintiler, çıkıntılar, detaylar ve figürler büyüleyici. R. de São Filipe de Nery caddesinde bulunuyor.

 

Clerigos Kilisesi Porto
Clerigos Kilisesi, mimarisiyle büyülüyor

11. Palácio da Bolsa (Borsa Sarayı)

Porto ticaret odası tarafından inşa edilmiş olan Borsa Sarayı, R. de Ferreira Borges bölgesinde yer alıyor. Turistlerin de uğrak noktası haline gelen sarayda en dikkat çeken yer ise önemli kişilerin ağırlandığı Arap salonudur. Günümüzde Kongre Kültür merkezi olarak faaliyetlerine devam etmekte olan Bolsa Sarayı 08.00 ve 18.30 saatleri arasında ziyaret edilebiliyor.

 

Porto Borsa Sarayı
Borsa Sarayı, turistlerin uğrak yeri olup Arap salonu en dikkat çekici yeri

12. Atlantic Ocean/ Foz

Portoya gelip de Atlas Okyanusunu görmemek olmaz elbette. Riberia bölgesinden uzun ve keyifli bir yürüyüşle gelebileceğiniz gibi Avenida dos Aliados meydanından  kalkan 500 no’lu otobüsü de kullanabilirsiniz ya da 1 numaralı tramvayla da buraya ulaşabilirsiniz. Okyanus boyunca yürüdüğünüzde de Foz’a ulaşacaksınız. Sahilden gelirken dinlenebileceğiniz birçok alternatif kafe de mevcut. Bu mekanlarda Porto şarabının tadına bakabilirsiniz.

 

Foz do Duoro Porto
Foz do Duoro, Duoro nehrinin Atlantik oynasuna döküldüğü kısımdır.

12. Jardim do Palacio de Cristal

Adını içerisindeki saraydan alan, içindeki bahçeleriyle ve şehrin tepeden manzarasıyla görülmeye değer bir yer olan Cristal park. Yaklaşık 8 hektarlık bir alana yayılmış olan park, bol oksijenli yürüyüş parkurlarına da sahip. Aveni dos Aliados meydanından 200 no’lu otobüsle ulaşabilirsiniz.

 

Porto Jardim do Palacio de Cristal
Kristal Saray bahçesi, harika bir manzaraya sahip

13. Se Katedrali (Porto Katedrali)

Şehrin ana katedrali olan Barok tarzdaki mimarisiyle dikkat çeken Se Katedrali, Hristiyan Haçlıları tarafından yapılmış ve bir deprem sırasında hasar alıp, tekrar restore edilmiştir. Hatta bir sürede cami olarak kullanılmıştır. 3 Euro’ya içerisini gezebilirsiniz. Katedralin dıştan görünümü ihtişamlı, ayrıca geniş avlusundan da şehir manzarasını izleyebilirsiniz.

 

Se Katedrali Porto
Se Katedrali, botik mimarisiyle dikkat çekiyor ve bir zamanlar cami olarak da kullanılmıştır.

 

14. San Francisco Kilisesi

Değişik ve enteresan bir mimariye sahip San Francisco Kilisesi, taş görünümüyle, altın detaylarıyla ve kemerleriyle göz dolduruyor. 14.yy’da böylesi bir yapının inşa edilmiş olması şaşırtıyor. Largo de Sao Franciscoapit Caddesi’ndeki kiliseyi mutlaka görmelisiniz. UNESCO tarafından “World Heritage Site” ilan edilen kilise şu anda ibadethane olarak hizmet veriyor.

 

San Francesco Kilisesi Portp
San Francesco Kilisesi, ilginç bir mimariye sahip. Tüm detaylarıyla göz dolduruyor

15. Serralves Vakfı Çağdaş Sanat Müzesi

Kocaman bir kampüsün içinde sanat müzesi, restoran, hediyelik eşya dükkanı, kütüphane gibi bölümlerden oluşan yapı 1999’dan beridir ziyaretçilere açık. Porto merkezinden 4 km uzaklıkta bulunan Boavista’ya gelerek görebileceğiniz yapıyı Alvora Siza adlı mimar tasarlamış.

 

Porto Serralves Vakfı Çağdaş Sanat Müzesi
Serralves Vakfı Çağdaş Sanat Müzesi, farklı sanat dallarından eserler barındırır.

16. Museu Nacional Soares dos Reis 

Heykeltraş, seramik ve resim alanında içinde dikkat çekici eserler bulunduran müzenin mimarisi de dikkat çekici ve oldukça süslü.Pazar günleri dışında her gün ziyarete açık. Müzeyle ilgili detaylara şuradan ulaşabilirsiniz.

 

Porto Milli Müzesi fotoğrafı
Museu Nacional Soares dos Reis (Porto Milli Müzesi), barındırdığı tarihi eserlerle geçmşte yolculuğa çıkmanızı sağlayacak.

17. Porto Şarap Müzesi

Yüzlerce şarap fıçısının bulunduğu bir yerde, Porto’nun geleneksel şarabı Port’un nasıl üretildiğini öğrenmek ister miydiniz? Müzenin içinde rehberli turla gezerek hem tarihçesini öğrenebilir, yapım şekli hakkında bilgi edinebilir hem de tur sonunda istediğiniz 3 şarabın tadına bakabilirsiniz.

 

Porto şarap müzesi, Porto'da mutlaka gidilmesi gereken bir yer
Porto şarap müzesinde rehberli tura katılarak şarap yapımı konusunda bilgi edinebilirsiniz

18. Diğer Yerler

Porto’da gezilebilecek diğer yerler olarak Casa da Musica (Konser Salonu), San Francisco Klisesi, Estádio do Dragáo Stadyumu, Portekiz Fotoğraf Müzesi eklenebilir.

 

Porto Gece Hayatı

Porto, eğlenceli ve renkli bir şehir. Şehirde çok sayıda kutlama ve festivaller yapılmaktadır. Birçoğu, meşhur Aliados meydanında yapılır. Pub, gece klubü ve bar olarak çok seçeneğin mevcut olduğu şehirde, eğlence sabahın ilk ışıklarına kadar devam eder. Meşhur Duoro vadisinin etrafındaki üzüm bağlarından üretilen Porto şarabı gece hayatının vazgeçilmezlerindendir.

Porto gece hayatı yazısı için tıklayın

Porto’da Yeme, İçme Rehberi

Pastel de Nata

Porto’nun meşhur geleneksel tatlısı Pastel de Nata. Aslında en önemli özelliği tatlının üzerine yapılan sosu ve bu yüzden yediğiniz yerlere göre farklılıklar gösterebiliyor. Mesela Lizbon’da Belem pastası olarak biliniyor. Sos olarak da Porto’dakinden daha farklı bir sos kullanılıyormuş. Bizdeki milföy tatlısına benzettim, hatta boyoza da benzetenler var. Lezzetli ve güzel bir tatlı. Portekiz’e geldiğinizde denemeniz gereken lezzetlerden.

 

Pastel de Nata Porto
Pastel de Nata, Porto’nun ünlü bir yiyeceği

Francesinha

Porto’nun meşhur yemeği. Buraya daha geldiğim ilk günlerde adını duymaya başladım. İlginç bir yemek. Aslında orjinalinde domuz eti kullanılıyor, ekmek üzerine bir kaç kat domuz eti, kaşar peyniri ve üzerine yumurta kırılıyor. Alt taraflarına ise domates sosu ve patates kızartması ekleniyor ve sıcak servis ediliyor.  Domuz eti dışında et seçeneği olsa daha iyi olabilir.

 

Francesinha Porto
Francesinha, etli bir yemek

Bacalhau

Portekiz’in diğer meşhur yemeği Bacalhau. Porto’da müptelası olacağınız lezzetlerden kendisi. Bacalhau, sıcak balık köftesi. Yağda kızartılıyor ve Marino balığı ile yapılıyor. İçli köfte gibi ya da yuvarlak şekillerde hazırlanıyor. Hazırlanırken içine Porto şarabı da ekleniyormuş. Zaten ilk anlatıldığında hoşuma gitmişti. Neredeyse tüm balık restoranlarında ve marketlerde satılıyor. Eğer balık seviyorsanız denemeniz gereken lezzetlerden.

 

Bacalhau Porto
Bacalhau, sıcak balık köftesidir

 

Bola Rei (Kral Kek)

Portekiz’in meşhur Noel kekidir. Noel dönemi boyunca yenen bu keki marketlerden paketlenmiş olarak, pastanelerde ve cafelerde ise açık olarak satın alabilirsiniz. Kral tacına benzer, üzeri şeker ve kuru meyvelerden oluşur. Ayrıca Portekizli aileler bu keki pişirdiklerinde ortasına bir hediye yerleştirirler ve kim bu hediyeyi bulursa o kişiden bir sonraki yılın kekini almasını ya da yapmasını beklerler.

 

Bola rei Porto
Bola rei, özellikle Noel zamanı yenen bir Porto kekidir.

Porto’da nerede kalınır?

Porto’da şehir merkezindeki lüks oteller de konaklayabileceğiniz gibi yine merkezdeki hosteslerde de konaklayabilirsiniz.

Porto’da nerede kalınır yazısı için tıklayın

 

Pratik İp uçları

 • Porto ucuz bir ülke ve küçük keşfedilmesi kolay bir şehir.
 • Mümkünse şehir merkezinde konaklayın, ulaşım için para harcamanıza gerek kalmayacak çünkü gezilecek yerler birbirine çok yakın.
 • İki tam gün kısa bir Porto turu için yeterli, ama daha keyifle gezmek isterseniz 4 gün ideal olacaktır.
 • Şehri ilkbahar ya da sonbahar döneminde gezin; zira yazın çok sıcak oluyor ve 40 dereceyi buluyor sıcaklıklar. Kışınsa soğuk oluyor (7-10 derece arasında)
 • Turizm danışma bürosuna gidin ve şehir haritası edinin. Sao Bento tren istasyonu karşısında, Aliados Bulvarı’nda Belediye Binası karşısında, eski Belediye Binası’nda ve havaalanında bulabilirsiniz.
 • Diğer Avrupa şehirlerine göre daha ekonomik bir şehir burası. O yüzden ekonomik konaklamak isterseniz şehir merkezinden uzaklaşabilirsiniz ama şehir merkezi de o kadar yüksek değil konaklama ücretleri.
 • Porto tarihi şehir merkezi, 1996’dan beridir UNESCO Dünya Mirası Listesi‘nde bulunuyor ve korunuyor. Borsa Sarayı, Sao Francisco Kilisesi, Sao Bento tren istasyonu gibi birçok yer korunmaktadır.
 • Yazın, sahil tarafındaki Foz bölgesi harika oluyor, gün batımı ve deniz keyfi için yazın mutlaka buraya gidin.
 • Alışveriş merkezleri genel olarak gece 23:00’e kadar açıktır.
 • Yerel markaların alışverişi için trafiğe kapalı Rua de Cedofeita‘ya gidebilirsiniz.
 • Taze sebze ve meyve alışverişi için Bolhao‘ya gitmelisiniz.
 • Çiçek pazarı ilginizi çekiyorsa Praca da Liberdade’ye gitmelisiniz.
 • Elektronik aşığıysanız Gaia bölgesinde bulunan Mediamarkt’a gidebilirsiniz.
 • Gece hayatı Duoro nehri kenarındaki Gaia ve Riberia bölgesinde yoğun. Detaylı yazı için aşağıdaki linke bakınız.

  Porto gece hayatı yazısı için tıklayın

 • Aliados meydanı, Riberia meydanı gibi yerlerde wifi bulunuyor. Herhangi bir kısıtlama yok.
 • Muhteşem manzara fotoğrafları çekmenin en güzeel yanı eğer varsa profesyonel ya da yarı profesyonel makinenizi yanınıza akmak. En güzel manzaralar ise Gaia teleferiği, Louis Köprüsü ile elde edilebilir ama bunlar dışında Se Katedrali’nin terası, Aliados meydanında bulunan  Belediye Binası kulesi, Clerigos Kulesi ve Serra do Pilar ilk akla gelen yerlerdir.
 • Gaia’daki teleferik değil elbette. Louis Köprüsü, Gaia tarafında hemen köprüden sonra yer alan Serra do Pilar, Se Katedralinin önündeki teras, Clerigos Kulesi (ücretli), ziyaret izni verilen zamanlara denk geldiyseniz Aliados Bulvarının üst tarafındaki Belediye Binasının kulesi ilk akla gelenlerden. Fotoğraf makinenizi unutmayın.

Yapmadan Dönmeyin

 • Dom Luis köprüsünde güneşi batırmadan,
 • Meşhur Porto’nun tatlısı Nata’yı ve Porto şarabını tatmadan,
 • Livraria Lello kütüphanesine gitmeden,
 • Gaia’daki şarap mahsenlerini gezmeden,
 • Gün doğumunu ya da gün batımını Luis 1 köprüsünden izlemeden,
 • Duoro nehri kenarında deniz mahsülleri yemeden,
 • Duoro nehrindeki 45 dakikalık tekne turlarına katılmadan,
 • Duoro nehri kenarında yürüyüş yapmadan,
 • Clerigos kilisesine çıkıp şehrin manzarasını seyretmeden,
 • Luis 1 köprüsünde teleferiğe binmeden,
 • Majestic cafe’ye yemek yemeden,
 • Müze ve tarihi kiliseleri ziyaret etmeden,
 • Livreria Lello’da kitap bakmadan ve hele ki kitap kurduysanız almadan,
 • Atlas Okyanusu kıyılarında gezmeden,Luis Köprüsü’nün yanından kalkan trenlerle şehir turu yapmadan(Porto şehir kartına %25 indirimli),
 • Portekiz’e gitmişken mutlaka Fado dinlemeden (Aliados Meydanı’nda bulunan”Cafe Guarany”de güzel müzikler var),
 • Portekiz’in en büyük sokak partisi Aziz Sao Jao Festivali’ne denk gelmeden,
 • Nostaljik tramwaylarl (1,18,22 no’lu hatlar) şehir turu ve Duoro nehri kıyısı gezisi yapmadan,
 • Porto’nun sevimli sokaklarında kaybolmadan dönmeyin.

 

Yazar: Buket Usta

Instagram@ladygezgin

Benzer Yazılar

One thought on “Porto Gezilecek Yerler

 1. Bir defa gitme şansına sahip olmuştum. Madrid’de gece tren yolculuğu ile kente gelmiştim. Çok beğenmiştim. Gerçi Portekiz2in pek çok kenti çok güzeldir.

Bir cevap yazın

Top
error: Content is protected !!