Anasayfa > Türkiye > Çanakkale > Kaz Dağları Kamp – Kaz Dağları Milli Parkı

Kaz Dağları Kamp – Kaz Dağları Milli Parkı

Kazdağları Mili park kampa giriş

İda Dağları olarak da bilinen bu doğa harikasında kaybolup şehrin kalabalığından kaçmaya ne dersiniz? İşte doğa ve kamp tutkunlarının vazgeçilmezi Kaz Dağları Kamp macerası hakkında bilmeniz gerekenler!

Kaz Dağları’nda Kamp

Mitolojideki adıyla İda Dağları olan Kaz Dağları’da kamp yapma, kamp tutkunları için söndürmesi zor bir ateş gibi olmalı. Hayran olunası bir doğa, macera, sonsuzluk ormanı, bol bol oksijen, mitolojik hikayeler, efsaneler, yeşille mavinin insanın ruhunda yarattığı huzur ve bırakması zor bir yer. Kalabalıklardan kaçıp da kendinle başbaşa kalabildiğin bir yer. Kaz Dağları kamp alanı için ayrılmış yerler mevcuttur.

 

kaz dağları kamp - kamp ateşi Kazdağları
Kamp ateşi etrafında koyu sohbetler kaçınılmazdır

 

Kaz Dağları Kamp Alanı Nerede?

Öncelikle, Kaz Dağları kamp alanları Kaz Dağları Milli Park ve özel kamp alanları olarak 2’ye ayrılıyor.

1. Kaz Dağları Milli Park Kamp Alanı

Yayla Çadırlı Kamp Alanı, Milli parkında içindedir ve alan kılavuzu ile içeri girebiliyor ve konaklamak isterseniz de alan kılavuzu ile birlikte konaklayabiliyorsunuz.

Kaz Dağları Milli Parkı’na giriş ancak kılavuz rehberlerle mümkün demiştik.  En güncel bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.800 metre yükseklikte bulunuyor. Kılavuz rehber ücreti 2017 fiyatlarına göre 115 TL günübirlik ve eğer konaklayacaksanız buna ekstra ücret %50’si ekleniyor. Araç girişi otomobil için 15 TL. 4 kişilik çadır kurma ücreti ise 32 TL. Yani 1 gece konaklama ücreti 200 TL civarında. Çok da uygun sayılmaz. Ama kalabalık gelecekseniz mantıklı. 1 gece boyunca elde edeceğiniz tecrübe ise buna değer. Kamp malzemelerini kendiniz getirmeniz gerekiyor. İçeride ateş yakmak yasak.

 

kaz dağları kamp - Kazdağları Mili park kampa giriş
Kazdağları Mili park kamp girişi için alan rehberi ve otopark ücretlerini öncelikle ödemeniz gerekiyor

 

2. Özel kamp alanları

 Kaz dağları Milli Park’ın dışında Mehmetalan Köyü’nde bulunuyorlar. Bu kamp alanları ile ilgili daha fazla soru işareti olanları listemize geçmeden Tolga Uşaklı’nın hazırlamış olduğu güzel videoya alalım :

Hızır Kamp

  • Yoga kampı olarak da geçiyor.  rezervasyon yaptırmanız gerekiyor. Kazdağı Milli Parkı sınırlarına yürüyüş mesafesinde. Dışarıdan yiyecek içecek getirmek yasak.   Konumu için tıklayın. İletişim: http://www.hizirkamp.com

Akaleos

  •  Doğası mükemmel, trekking yapılabilen, günlük yemekleri bulunan bir kamp yeri. Çadırınızı kurun ve hemen önündeki Zeytinli deresinde yüzün. Suyu buz gibi, sabah uyanmak için zorluk çekmeyeceksiniz. Kişi başı çadır fiyatı 35 TL. Çadırını istediğin yerde kur, kendi yiyeceğini getir, istediğin gibi gez, takıl. Zeytinli köyü’ne hergün gittikleri için marketten sizin için de siparişlerinizi getiriyorlar. Süper bir hizmet anlayışı. Tesisten yemek yemenize gerek yok yani. Ekstra şezlong ücreti de yok. Telefon ve internet çekmiyor, zaten gerek de yok. Kahvaltı, gözleme ve yemek servisi var. Buzdolabı ve mutfak da olduğu için kendi yiyeceklerinizi burada hazırlayarak tutabilir, daha ekonomik bir tatil yapabilirsiniz.

 

kaz dağları kamp - Kazdağları Akaleos Kamp
Akaleos Kamp, Zeytinli Deresi kıyısında bulunuyor

Akyar

  •  Akaleos’tan ayrılmadan devam ettiğinizde yukarıda daha sessiz sakin bir kamp alanı göreceksiniz. Burası Akyar kamp alanı. Adres: Mehmetalan Köyü Edremit/Balıkesir

 

kaz dağları kamp - Hızır kamp Kazdağları
Mehmetalan Köyü Hızır kamp alanı

 

Not: Kaz dağları milli parkı’na giriş ancak alan kılavuzları ile mümkün diyoruz ama şöyle bir istisnası var: 6 tane Türkmen köyü var. Tahtakuşlar, Çamcı, Mehmetalan, Güre, Doyran ve Hacıasanlar. Bu köylerde doğup da burada ikamet edenler yılın belli zamanlarında köy kültürünü ve geleneğini devam ettirmek adına kılavuz rehbersiz içeriye girebiliyorlar, ateş yakıp mangal yapabiliyorlar. Maalesef çifte standart kısmı ayrı ama umarız ileride bir yangın haberi duymayız. 2014 yılında ziyaret ettiğimizde içerisi dumandan görünmüyordu. Mangal ateşinden çıkan dumanlar buram buram her yere yayılmıştı..

 

Kaz Dağları Kamp Alanlarına Ulaşım

Mehmetalan Köyü’nde bulunan bu kamp alanları Edremit yönünde giderken sağınıza denizi alarak soldaki Zeytinli tabelasından içeriye giriyorsunuz. Zeytinli Köyü’nde ihtiyaçlarınızı alabilir, daha sonra devam ederek birkaç km daha gittikten sonra Mehmetalan Köyü’ne ulaşabilirsiniz. Köy meydanında biraz alışveriş ve gezintiden sonra dağa çıkışa başlanıyor. Zeytin ağaçlarıyla dolu muhteşem bir yol, tek duyduğunuz sesin minik cırcır böcekleriyle kuş seslerinin olması, hafif esen rüzgarın sesi sizi kendinize getirecektir.

6-7 km’lik yokuşu çıkınca Zeytinli Deresi kenarında 3 kamp alanı göreceksiniz: Hızır Kamp, Akaleos ve Akyar Kamp alanı

 

Kazdağları Ekolojik Geziler

Aslında, burada hem turizme hem de ekolojik farkındalığa katkı sağlamak amaçlı harika bir proje yürütülüyor. Web site adı: kazdagiekoturizm.com

Web sitesini incelerseniz birçok paket tur, bölgeyi anlatan etkinlikler ve aktiviteler düzenleniyor. Bu aktiviteler kapsamında farklı yerlerde kamplı konaklama yapabiliyorsunuz. Güney Marmara Kalkınma Ajansı’nın desteklediği “Mehmetalan Köyü Eko-Turizm ve Konaklama Projesi” kapsamında kamp yapabilirsiniz, eminiz ki Kazdağları’nı daha yakından tanıma fırsatı elde edecek ve bu coğrafyayı çok daha fazla seveceksiniz.

 

Kazdağları kamp gezileri ile ilgili tekbasinadaolur.com çok güzel içerikler hazırlamış, inceleyebilirsiniz.

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

Top
error: Content is protected !!